NU STIU CE SA MAI CRED!

Q are dreptate. cel putin, asa gandesc si eu


degeaba e cel respect daca nu e dragoste. si nu. dragostea nu se transforma in nimic. . e sau nu e.

si_totusi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:34
da panteruto am probleme cu ochii. sunt o semicartita.
anirica
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:34
aici m-ai pierdut - nu stiu ce-i aia
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:36
eu sunt curioasa daca o persoana,dupa ce trece prin mare,poate sa afirme cu toata convingerea:
nu m-a atins apa si am ramas cu hainele uscate
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:37
norocul tau.
anirica
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:38
Lilo, problema e sa nu ramai in apa. Sai sa consideri ca asta e, nu vezi malul, n-avem mal.... fuse si se duse.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:44
"Respectul este un sentiment de consideratie, si chiar de admiratie; respectam o persoana pentru valoarea pe care i-o recunoastem si, in acest sens, ne indreptam spre ea cu o oarecare rezerva si cu o oarecare retinere. Nu e vorba aici nici de distanta, nici de diferenta. Este vorba, pur si simplu, de vointa de a nu brusca sau a soca fiinta iubita.



Privit din acest unghi, respectul este absolut indisociabil de iubire, nu poate fi separat de dragoste. Cum ati putea pretinde ca iubiti fara a menaja fiinta iubita? O persoana care pretinde ca va iubeste, dar nu va asculta, va constrange sa actionati impotriva vointei, va impinge sa luati decizii ce va vor face rau; o astfel de persoana nu va respecta nicidecum ca individ, ca fiinta umana."...

...o definitie a "respectului",privita din alt punct de vedere
onix01
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:44
De la: quasaria, la data 2010-01-31 17:44:18Lilo, problema e sa nu ramai in apa. Sai sa consideri ca asta e, nu vezi malul, n-avem mal.... fuse si se duse.


SIMBOLIC lumea in care traim este acea MARE
imi spune si mie cineva,cum sa fac sa nu stau prea mult in aceasta mare?(lume)
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:50
e ,,inaltator" acest adevar...transcede timpul si spatiul...,,utopie" " .. acest adevar doar ca...,,in the real" nu se intampla mereu asa.
Merg sa plang putin pt ca pur si simplu ma simt coplesita... Dupa aceea trebuie sa ma imbrac sa plec la bal
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:51
Onix, multumim pt defintia respectului :-))
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:52
Sa nu-ti pierzi pantoful !!
P.S.definitia nu-mi apartine..."teza mea de doctorat" la capitolul viata,este inca neterminata!
onix01
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:04
nooooo..rolul Cenusaresei nu m-a prins nicicand
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:07
Nu se stie niciodata cand apare Printul,si "risti" sa patesti ca "doamna" care a deschis subiectul... Chiar daca nu cred povestea ei,cu siguranta se intampla!
onix01
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:13
onix, nu o mai drege acum ca mai rau faci: ai scris cu manutza ta ca "dragostea se transforma in respect", iar "se transforma" inseamna ca NU mai e dragoste, ci ramine respectul. Acum o brodesti ca nu exista dragoste fara respect. Atunci cum dreak sustii ca "se transforma"?
Las-o in pana ma-sii asa cum a cazut, ca nu e nimeni timpit pe aici. Insisti sa argumentezi o aberatie.


Dragostea nu se transforma in nimic, e sau nu e. Daca pentru tine nu e si ti se pare normal sa nu mai fie dupa o virsta, femeia asta - sau oricare alta - poate vrea sa iubeasca si sa fie iubita. Te trezesti tu sa ii spui ca he he, numai la 18 ani e dragoste. Si acu' bagi citate nemuritare despre respect. Cine dreak vorbea de respect...si cui ii pasa.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:16
eu merg la bal..poate ma pocneste drakului sageata lui Cupidon ..de va scriu ,,povestea mea " la noapte
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:19
reyya - no chance - esti prea cerebrala
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:25
reyya, ne-ai scris tu si despre cavouri, asa ca nu ne-ar mai mira nimic.... Povestea cu Cupidon ar fi chiar soft.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:28
aia era in scopul studiului in timpul facultatii Q...cel mai linistit si racoros loc unde se poate invata cursul de psihopatologie
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:31
vreau si io la bal!
dar is ciufulita si neepilata... stai sa-ti trimit adresa mea sa i-o dai lu' cupidon ala, poate rataceste o sageata si p-aici...

Q, tu ce faci, fetita?
contrazici legea termodinamicii, aia de zice ca nimic nu se pierde ci totul se transforma?
da' ai tupeu, nu gluma!

ma intreb, la aia de s-au iubit odata dar ajung sa-si taia beregata, in ce s-o transforma?
Tylly
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:32
Pe intelesul tau: La 18 ani,iubesti prin prisma tineretii si a lipsei de experienta!Dupa ceva ani daca nu ai trecut ca gasca prin apa,si daca viata te-a invatat cate ceva,te maturizezi,intelegi oamenii,si iubirea ar trebui sa se maturizeze in acelasi timp cu tine! Stimata "doamna",daca-mi spui mie ca la 34 de ani,iubesti ca la 18,si "tremuri"la fiecare compliment facut de un barbat (de multe ori cu scopul de a face doar sex)atunci una din e total pe langa subiect!
onix01
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:32
De la: Celleste_, la data 2010-01-31 18:32:18vreau si io la bal!
dar is ciufulita si neepilata... stai sa-ti trimit adresa mea sa i-o dai lu' cupidon ala, poate rataceste o sageata si p-aici...

Q, tu ce faci, fetita?
contrazici legea termodinamicii, aia de zice ca nimic nu se pierde ci totul se transforma?
da' ai tupeu, nu gluma!

ma intreb, la aia de s-au iubit odata dar ajung sa-si taia beregata, in ce s-o transforma?


in crima cu premeditare( grad 1 , circumstanta agravanta , 176 , cod penal) , Celleste
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:36
mai onix, uite ca mie mi se intampla sa mai simt inca fluturi in stomac, la 35 de ani...

m-a lamurit insa veve... cica-s defecta, imatura emotional d'aia...

dar zau ca-i frumos!
Tylly
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:36
onix, iti raspund eu. DA. cand iubesti, fie ca ai 18, 30 sau 60 de ani, ai aceleasi emotii.
si_totusi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:41
De la: onix01, la data 2010-01-31 18:32:34Pe intelesul tau: La 18 ani,iubesti prin prisma tineretii si a lipsei de experienta!Dupa ceva ani daca nu ai trecut ca gasca prin apa,si daca viata te-a invatat cate ceva,te maturizezi,intelegi oamenii,si iubirea ar trebui sa se maturizeze in acelasi timp cu tine! Stimata "doamna",daca-mi spui mie ca la 34 de ani,iubesti ca la 18,si "tremuri"la fiecare compliment facut de un barbat (de multe ori cu scopul de a face doar sex)atunci una din e total pe langa subiect!


stimata doamna - exact.
Iubesc exact ca la 18 ani, si de pe atunci aceeasi persoana... si tot cu fluturi in stomac. " Orice" barbat nu ma interesa nici la 18 ani, nu ma intereseaza nici acum, dar pe ala unul pe care il iubesc il iubesc LA FEL.
Pentru ca iubirea este aceeasi - nu "se transforma" , doar noi ne transformam, iar daca datorita experientei si "maturizarii" nu mai putem iubi nu este un castig ci un handicap.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:44
Acum conteaza cat de tanar iti simti sufletul. Daca tu consideri ca la 30 si ceva de ani nu mai poti simti fiori cand ti se face un compliment (de la cine iti doresti), inseamna ca esti batran de mult.
Doara
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:47
de fapt,nu iubirea in sine este vinovata,daca la un moment dat,persoana nu mai simte flacara sa,ci ACEA persoana care a dezamagit si a zgariat puritatea sentimentului..

asa este daca nu mai putem iubi,acest sentiment nobil se transforma in handicap
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:49
da, asa este
fleurdelis
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:53
lilo, sa ma simt handicapata?

crede-ma ca dupa o dezamagire teribila, ma simt eu ca un fluturas ca nu ma mai doare, ca nu mai iubesc - desi am spus mereu ca nu stiu trai fara sa iubesc...- de fapt iubesc - animalele, natura, etc...dar nu-mi doresc acum altceva

si, sincer, nu stiu daca voi mai simti vreodata...fiorii aceia
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:56
NUUU!!! panteruto...nu trebuie sa te simti handicapata...doamne fereste..

dar stiu ca nu mai poti simti iubirea ,acest sentiment nobil care apropie doua suflete..

este handicap starea de nicicum,care vrem nu vrem ,macina cu incetul..
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:00
nu stiu daca voi mai simti vreodata...fiorii aceia


panteruto...niciodata sa nu spui niciodata...

poate chiar acum adevarata iubire "te pandeste" de dupa colt
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
isa_mikaa@yahoo.com 3 De la: garbo167167 12 August 2012 23:35
Introducere 6 De la: Dor_marunt 20 Decembrie 2009 08:55
Subiect 11 De la: Luna_in_capricorn 29 Iunie 2011 09:06
Femeia! Mama, iubita, sotie sau amanta. Ea intruchipeaza totul. 60 De la: betty37 25 Aprilie 2011 23:09
"Pik-nik la marginea drumului" 119 De la: tutankhamon 18 Noiembrie 2009 00:47
Setari Cookie-uri