mihai eminescu si veronica miclea

Eu am citit ca eminescu a fost victima lui maiorescu si ceilalti care erau imp[otriva relatiei lui eminescu cu poeta veronica miclea..Pt ca gandeau ca eminescu nu o sa mai plamga asa frumos..Si cautam motive ca sa il faca sa planga....Ce idioti....Eminescu s-a imbolnavit de dementa si a murit si veronica s-a sinucis
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:26
he he he... Miclea...:)))

iri, dar despre Creanga de ce nu vrei sa zici nimic?... ca el te-a pomenit pe tine...:)))
eu_geminy
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:27
Eu cred ca eminescu era un om foarte sensibil...De la afectat atata rautatile celorlalti.....Despre ion creanga zic alta data
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:31
eu cred ca s-au iubit mult din ce-am citit
garbo107589
Postat pe 14 Noiembrie 2010 18:25
mey irinooka... miclea nu era un securist celebru cumva?:P
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 18:51
nu cred Ge, era agent dublu
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 18:56
De la: eu_geminy, la data 2010-11-07 18:27:19he he he... Miclea...:)))

iri, dar despre Creanga de ce nu vrei sa zici nimic?... ca el te-a pomenit pe tine...:)))
Stiu ca Ion creanga..Si-a parasit nevasta si s-a mutat singur in bojdeuca....Ion creanga a facut primul abecedar.....a fost om destept...Dar a avut o viata grea.....si el.....OAMENII i-au facut viata grea,,,,apoi dupa moarte il respecta..Ce mai sunt si oamenii astia cu gandire de maimute vorbitoare.....Oare dupa moarte o sa ma respecte si pe mine? Pt ca eu vreau acum sa fiu respectata nu dupa moarte......Pt ca eu o sa il rog pe Dumnezeu sa ma lase sa ma intorc iarasi,,,dar tot cu acceeeasi gandire....Stiu ca Doamne Doamne este bun si o sa ma asculte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:06
De la: Laura_M, la data 2010-11-14 18:56:53nu cred Ge, era agent dublu


laura, eu cred ca era genul de pupincurist notoriu care, ca sa nu se demaste, afirma ca are o opinie "impartiala". dar cu tenta evi_denta...;)
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:11
irinooka,
eu te respect in viatza asta, fiindca esti constanta in opinii...:))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:16
mai, irinuco, sau cine ai mai fi. creanga nu s-a inteles cu nevasta, pentru simplu motiv ca aia umbla cu altul. in ce priveste pe veronica micle, intreaba pe caragiale. ista a avut-o ,fara a plange pe sub plopii far de sot
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:30
eu am sters-o, nu pot rezista la atat prostie
casperphantom
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:32
si pe langa caragiale au mai fost, mamy...:P
da' o iubit-o omu'... chit ca s-or umplut de unele, de altele...
asta e!...
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:33
stiu ca au mai fost, ge. dar caragiale a fost cel ce i-a spus luceafarului ca nu are dupa cine plange. e si motivul pentru care eminescu nu a mai colaborat cu el si a iesit versul acela cu "fruntea alba-n parul galben" de la care se hlizea toparceanu, un hatru extraordinar
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:48
mamy, eu am ferma convingere ca nebunia lui Eminescu, precum si moartea lui prematura au fost cauzate si de nenumaratele zilisoare fripte pe care i le-a facut muierusca asta lui Eminescu, in acele episoade in care au fost impreuna.

cat despre faptul ca geniul sau creator a fost influentat radical si de catre acest celebru amor cu nabadai, e cu totul o alta poveste...

cert este ca una dintre sicanele preferate ale Veronicai era sa-i scrie, atunci cand el era la Bucuresti, despre aventurile sale cu diversi pretinsi amanti... :D
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:58
si eminescu ista, om destept dar' fara minte. chiar ca-ti vine sa-i dai pumni in cap. s-a lasat dus de o matracuca.i-a zis nea iancu ca a avut-o fara sa insiste, dar el nu si nu . ca e steaua care a rasarit ,ca e sara pe deal
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2010 20:04
"ca uite luna. ca uite caru..."...:)))

saracu Emin era fiert cand primea cate o misiva din asta, ori ca il paraseste... si hop in tren, dupa ea la Iesi...:))

desi constientiza, de la un moment dat, pe cine are alaturi, pas de mai scapa.

atunci cand zicea ca a terminat, se trezea si cu santaje ordinare - fiindca era si santajista de notorietate -.

l-a amenintat de n-spe ori ca a dezonorat-o, ca ar fi facut-o de ras, impreuna cu Titu Maiorescu, si ca va da in presa dezvaluiri despre curvasareala de la Junimea, daca o paraseste.

si fata mergea cu santajul mai departe: daca cei de la "Junimea" ar avea tupeul sa o dea in judecata, sustinea ca va publica si niste scrisorele de la el, in care acesta ii dezvaluise activitatile "cultural-educative" junimiste...:D

eh, fata cu staif...:))))))

eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 20:13
nu stiu de ce, dar parca seamana nitzel cu Elena Udrea...:))))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 20:15
nitel? bucatica rupta. numai ca, udrea e aleasa lui base- un fel de luceafar al zilelor noatre. daca cetim ce zic unii intelectuali de pe aici , plus tzarcovnicii din oficiu, hai ca-mi vine sa-i cer scuze ca mi-a taiat leafa , ca ma arata cu destu' ca as fi lenesa, ca nu muncesc, ca mananc si respir. asta asa, ca am o slujba la stat ( adica stat de pomana).,fapt abdominabil si reprobabil. jos cu de-alde mine! moarte! cutit si funie pentru bugetarii care sug sangele poporului.
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:10
acu ce-ai vrea sa zica omu' ofticat?... ca e destept dar a gresit??? sau ca nu e destept si nini nu a gresit??
nu!...:D

:)))

carcoteala ieftina, fuga de raspundere si aratarea cu degetul inspre altii e cel mai bun refugiu, iar prostia si incapatzanarea mascate sub masca unui inerent "fatalism" sunt ridicate la rang de virtuti definitorii pentru asa-numita "verticalitate" romaneasca...:P

PS:
si_totusi, nu am gasit nicio echivalentza in materie de celebritate "eminentei" infractoare Roberta Anastase, omul al treilea in stat...:D

de fapt da, ea insasi a devenit o celebritate, reinventand numararea voturilor.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:34
hai ca am avansat in grad,nene!
de la aplaudac la tarcovnic...

ca ma si 'nervezi acuma,totusoaico!
te-a pus cineva la zid p'acilea cumva?
au crezi ca mare parte din populatie o duce mai mishto ca tine?
crezi ca ajuta cu ceva intepaturile astea in stanga si-n dreapta?

altfel te stiam,altfel te vedeam...

mi se absolut rupe de pupincurisme,nu dau si nu primesc.
aici am intrat sa fac haz de necaz,da' deja-i bataie de joc in fiecare zi!
preci
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:44
De la: preci, la data 2010-11-14 21:44:01altfel te stiam,altfel te vedeam...


deh, lumea se mai schimba, bre, preci, ce naiba? doar mai inainte ti s-a spus
am inteles pana la un punct ca aici sunt ceva polite mai vechi de platit. mai nou, se impart "taberele" de catre asa zisii neutri in pupincuristi si pupati in cour... ma rog, e treaba lor, dar cred ca se face totusi o confuzie grava intre trla "aman2" si cotetzul "garbo"... zic si io.
Thor_again
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:48
Freya_
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:55
se fac tabere?
si pa mine de ce nu m-a anuntat nimeni?
ca mergeam si io in tabara la mare,ca tot bugetaru',nu-mi frecam coatele de birou toata vara...
preci
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:58
nu m-am referit la tine, veve. ma gandisem la alti actori. insa, daca veni vorba, da. si tu esti aplaudac. si-mi pare rau sa spun asta. aveam pretentii.acu, nu te mai ofensa. lasa bufeurile de nervozitate. trebuia sa fii nervoasa cand zambilu ti-a spus ca ai servit pe tava adresa anakinuluii. ca principiu vorbesc. vad ca nimeni nu s-a suparat atunci. doar eu am facut moaca aiurea. pricep ca nu-s ancorata la realitatile normale ale unui tip de comportament insa, daca garbo e site public, imi dau si eu cu parerea . ca omul prost si neinformat. ce? intre atatia oameni de caracter, mai trebuie sa fie si de-alde mine

thoru, abtine-te. nu stii despre ce vorbesti. nu am de platit nici o polita, dar nu mai pun baza in voi. sunteti cu 2 fete si asta nu e o mandrie.
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:01
este foarte curios ca anakinu` n-a zis nimic p-acilea...da` vad ca o fac altii..
ma gandesc ca daca avea ceva sa-i reproseze, putea s-o faca el, el era cel indreptatit. ma intreb ce n-a facut-o. poate ar trebui sa si-o puna si altii .
Freya_
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:08
da, mai, recunosc: eu sunt cu doua fete. una rade in hohote, cealalta plange de se rupe camesha pe ea.
deocamdata tu esti cea care incepe sa improaste cu laturi pe aici. dar nu ma mir, avand in vedere ceea ce ai facut azi. cred ca stii si tu vorba cu asemanatul si adunarea

PS: prea ai pus la inima faza cu linkul... de unde stii ca s-a dat FARA stirea lui Anakin? cel putin de catre cei pe care ii blamezi tu aici si ii acuzi de cameleonism. sau te-a deranjat ca tie nu ti l-a dat nimeni? nu l-ai cerut. cel putin nu imi amintesc eu sa te fi vazut pe aici cerand linkul respectiv.
Thor_again
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:08
Freya, e foarte simplu: Anakin nu a facut-o pentru ca, probabil, o fi si el cu doua fetze...
Thor_again
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:09
eu am lamurit perfect lucrurile atunci,cand cu linku-ul lui anakin...
nu m-am suparat pt ca n-aveam ,efectiv,de ce sa ma supar sau de ce sa ma simt vinovata...

cat priveste functia pe care cu onor mi-o acorzi,nu pot decat sa-ti multumesc..
si sa-ti reamintesc ca,in tineretile mele garboliene,cand nu stiam care user pe care-l saboteaza,sau care user pe care-l pupa-n cour,spuneam de dumneata ca meriti sa fii publicata (intr-un anume context,ma rog) pt ca erai plina de umor si ironie fina...atunci nu eram aplaudac,hai?!
care-i treaba,de fapt?
ca apreciez (sau "aplaud") mai multe soiuri de umor? mai multe soiuri de stiluri?

atata timp cat n-am nicio treaba in real,nu va cunosc pe nici unii decat dupa ceea ce scrieti,consider ca-s impartiala,nicidecum ca "fac tabara" cu cineva...
preci
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:09
pot si eu sa spun ca sunt dezamagita, dar e Ok, am mai invatat ceva.
Freya_
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:13
preci, asta pleaca de altundeva, mamica, in nici un caz de la linkul ala. e problema ei, nu ma priveste pe mine. problema mea insa este ca ea m-a insultat o zi intreaga atunci... iar eu doar intorceam obrazul cand simteam ca a obosit sa dea in unul din ei.
Thor_again
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LA SERVICI 23 De la: melania33 10 Aprilie 2011 09:15
despre barbati violenti 60 De la: sora_ilsi 13 Decembrie 2010 00:05
Pe locul 2 3 De la: emory 23 Octombrie 2010 17:47
Cand relatia e perfecta dar tu esti fara viata 24 De la: Gabriela_Andronescu_1 10 Aprilie 2017 04:24
buna 2 De la: fleurdelis 8 Mai 2010 12:54
Setari Cookie-uri