Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor!

De la: gothside, la data 2010-01-31 22:58:41
De la: Reflex, la data 2010-01-31 22:56:55acordul tau, ma lasa rece!

esti aiurea....iti dau dreptate, si tu spui ca te lasa rece....
cat ai stat alaturi de un muslim?

amice...n-am "stat alaturi" de un musulman! nu am spus asta. Dar pentru informarea ta, iti raspund; am stat 2 ani in Emiratele Arabe si de 13 ani am relatii de colaborare cu ei. Si nu-mi mai adresa intrebari personale. Acuma am fost politicos.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:04
louise, eu am crescut intre ei - intre ele, mai exact. Cunosti femei musulmance? Nascute asa, nu devenite prin casatorie? Unele de la mama lor in mediul ala? Iti spun eu: sint extrem de rele. Si sint asa pentru ca au foarte putine metode sa se apere. Si foarte putine drepturi. Ele sint nascute sa fie animalutele de casa ale barbatilor. Si daca am pati noi ce patesc ele in propriile familii, am zbiera abuz si discriminare imediat - ei, ele n-au dreptul asta.
Pe de alta parte, as fi nedreapta sa bag toata populatia intr-o oala: am cunoscut si tipi care isi idolatrizau sotiile, si de ochii lumii regulile sociale erau la fel, la ei acasa insa isi faceau regulile singuri. In ultima instanta, un cuplu e tot un cuplu si ce e intre ei doi e intre ei doi. Nu relatia cu el te omoara. El e tot barbat pina la urma, si nu e exclus sa te iubeasca si sa fie dispus sa se poarte frumos. Relatia cu familia lui, cu celelalte familii, cu societatea lor e de cosmar. Iar daca te mariti cu el, astea ajung sa conteze. Trebuie sa le integrezi in viata voastra.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:07
reflexule, iti doresc succes in colaborare, dar, te rog, fii precaut... stiu ce spun...
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:08
Eu am lucrat la o firma iraniana,e drept ca daca le spui ca sunt arabi,iau foc,ei find persani,aceata e raspunsul lor,dar in afaceri se pacalesc cum pot unii pe altii
scrichy
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:09
De la: sora_ilsi, la data 2010-01-31 23:02:46cred ca ora tarzie creeaza confuzii...eu nu te-am contrazis, reyya...n-ai inteles tu...eu stiu ce vorbesc pentru ca am trait ani buni printre ei...n-am cunoscut nici o familie fericita...nici o femeie nebatuta de barbat...

si, reflex, scuze, dar nu sunt deloc cinstiti in afaceri...isi fura si pe fratii lor...


reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:09
ilsi...multumesc! de mult am facut o selectie! cei cu care lucrez acuma, dorm in siguranta, cu capul pe bratele lor.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:11
Cred ca aveti amandoi de lucru cu VOI Insiva.
Ati dat cu sutul la prima incercarea a vietii , daruita de Spiritul Vostru PROTECTOR
Daca la prima incercare ati cedat , crezi ca in momentul de fata o sa scapati amandoi de alte incercari ale SUFLETULUI si ale Spiritului Suprem ,care va iubesc mult de tot ???
Va aduc aminte cu toata dragostea, INCERCARILE vor venii mult mai puternice si cu o destinatie mult mai sigura.
Mare Grija,mai multe rugaciuni de multumire, mai multa iubire interioara,creeati mai multa iubire in familie pentru copii, fata de parinti, fata de prieteni, de vecini, colegi etc.
Evitati Barfele, JUDECATA , creeati doar armonie in jurul vostru, iertati totul.
Vorbiti cu INIMA voastra mai mult,cu o lumanare sau candela aprinsa, uitandu-va intr-o oglinda de cristal in OCHI, si va va venii raspunsul in minte, CUVANTUL POZITIV care se repeta de trei ori in minte il puneti pe hartie, dupa o meditatie de cel putin 15 minute, puteti trage o linie, puteti obtine un raspuns la INTREBAREA adresata Spiritului Suprem. Merita Cuplarea ? sau BA. SIMPLU.
Aici aveti un link care va poate ajuta mai mult, daca-l puneti in practica, citind de cel putin trei ori fiecarea afirmatie care vi se potriveste sau de care aveti nevoie - http://www.lucratorul-in-lumina.com/afirmatii/afirmatiiprint.htm
Dumnezeul nostru creeator sa va binecuvanteze dupa voia lui si vointa voastra cu o infinita iubire divina si dragoste de viata alaturi de cei dragi.
GHEORGHITA
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:11
fugi bre la portitza!
pik_nik
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:13
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:14
vezi-ti de treaba ta, Gheorghita.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:14
De la: reyya, la data 2010-01-31 22:54:37
De la: sora_ilsi, la data 2010-01-31 22:50:09reyya, sunt doar constatari intemeiate pe fapte...nu e xenofobie...


sora ilsi ..in primele mele postari pe forum am avut o mica disensiune cu tine ( nu stiu daca-ti mai amintesti dar nu conteaza)..dar nu cu tine ca si peroana ci subiectul era pe o tema similara acesteia , imi mentin parerea , fara a cadea in atacuri la persoana , repet.. am citit mult , le-am studiat comportamentul , le-am studiat reactiile ...in general studiez reactiile oamenilor ( asta mi-e meseria) si pot spune din capul locului un NU hotarat..unei relatii cu un musulman ..

spui un Nu hotarat impotriva unei relatii cu un musulman ? De ce ?
daca il iubesti ? ce faci?
luiseadriana
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:14
scri, si nu sunt persani?!
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:14
a venit Ghitza?
.
Tylly
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:14
Gheorghita , mami..nu mai bea( Putin) ca-i pacat zau!!! Ne lasi ???
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:14
cre' ca a schimbat doar contul - alta personalitate a aceluiasi personaj
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:16
nu, pantera - e ACEEASI personalitate a aceluiasi personaj...
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:17
ILSI,IRAN[PERSIA},da,sunt,ei nu se socotesc arabi,vorbesc la adresa arabilor,cu scarba,ei,socotindu-se mult mai superiori
scrichy
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:17
Luiseadriana: In iubire ar trebui sa existe si un maxim de cerebralitate, nu stiu daca intelegi ce-ti spun...Vei suferi mai tarziu , nu faci parte din lumea lor , simplu( nici nu ar fi de dorit) Au alta cultura( daca se poate numi cultura)..privesc femeia altfel decat o privesc europenii si occidentali, citeste-le cartea de capatai tradusa si ai sa intelegi , studiaza-le istoria..
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:18
@reyya...corect punctat! NICIODATA nu va face parte din lumea lor!
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:20
De la: quasaria, la data 2010-01-31 23:17:20nu, pantera - e ACEEASI personalitate a aceluiasi personaj...


nu era de alt sex?
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:20
draga luise, daca il iubesti, strangi din dinti si zici ca iti trece in doua saptamani...nu cred ca ti-ai risca viata pentru o iubire unilaterala... arabii nu iubesc pe nimeni, decat propria persoana, ei doar vrajesc... mitul familiei, la ei, e chiar asa:un mit... mi-as fi dorit sa cunosc macar o familie fericita sau in care sotul sa nu-si bata sotia...e drept ca mai sunt si unele care se bat si ele, in parte, cum se zice, adica dau si ele cand sunt lovite, sau zgarie, musca...dar foarte rar... iar ca straina, nici macar asta nu vei putea face... iar daca te mariti, treci obligatoriu la religia musulmana prin casatorie, chiar daca spui ca iti pastrezi religia...la ei nu exista asa ceva...
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:21
ei, se poate sa incurc eu borcanele - ce ziceam eu? daca incerci sa intelegi...pe unii, risti sa te zapacesti de tot
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:23
in primul rind... UNDE ar urma sa traiesti cu el?
In tara de bastina?
Daca nu - acolo unde sinteti voi si-a adus neamuri, prieteni.... e clanul unit sau e el lupul singuratic? Cit ai interfera cu familia lui si ce stii despre ei?
El ce spune despre ce i-ar conveni sau nu i-ar conveni la nevasta-sa?

Sint multe elemente de luat in calcul...
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:24
De la: sora_ilsi, la data 2010-01-31 23:21:24draga luise, daca il iubesti, strangi din dinti si zici ca iti trece in doua saptamani...nu cred ca ti-ai risca viata pentru o iubire unilaterala... arabii nu iubesc pe nimeni, decat propria persoana, ei doar vrajesc... mitul familiei, la ei, e chiar asa:un mit... mi-as fi dorit sa cunosc macar o familie fericita sau in care sotul sa nu-si bata sotia...e drept ca mai sunt si unele care se bat si ele, in parte, cum se zice, adica dau si ele cand sunt lovite, sau zgarie, musca...dar foarte rar... iar ca straina, nici macar asta nu vei putea face... iar daca te mariti, treci obligatoriu la religia musulmana prin casatorie, chiar daca spui ca iti pastrezi religia...la ei nu exista asa ceva...


exact..cat despre statutul femeii nu se poate vorbi ( nu exista asa ceva) deci , e simplu Adriana: ai doua variante: fie esti cu el si suferi mai tarziu in mod invariabil , fie suferi acum si..pastrezi iubirea pt un barbat care a trait macar in aceeasi cultura cu a ta. E o chestiune de discernamant si cerebralitate rece. Nu miza totul pe inima!!
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:25
draga luise...daca tii la fericirea ta -ma gandesc si eu ca esti o fata tanara si fara experienta de viata- citeste postarile doamnelor de mai sus, eu n-am intrat in detalii! Toate sunt perfect adevarate! Si fugi de o astfel de casatorie, mancand pamantul! hai de-un moft...treca-mearga, dar casatorie, ioc!
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:26
quasaria,sau ce/i convine si ce nu la celelalte neveste...
panteruto,borcanele cu sfecla?
elodia
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:27
eu mi-as permite sa-i spun sa fuga ca Draku de tamaie..

Si inca ceva Adriana: relatie pasagera sau scurta..mda..daca doresti neaparat..dar nu oficializare , familie , copil , statut( mai degraba lipsa lui ) cu un barbat crescut in aceasta religie .
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:29
De la: elodia, la data 2010-01-31 23:27:43quasaria,sau ce/i convine si ce nu la celelalte neveste...
panteruto,borcanele cu sfecla?


mai aveti borcane cu sfecla??
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:31
ma speriati .
luiseadriana
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:32
are balta peste
elodia
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor! 297 De la: daniilia 25 Februarie 2010 22:10
CUPLU 10 De la: 53 19 Mai 2010 20:20
iubire neimpartasita sau casnicie bazata doar pe prietenie ? 17 De la: garbo031989 6 August 2011 23:43
Ce parere aveti despre analingus? 6 De la: garbo_485388 19 Martie 2018 16:07
TRADARE 111 De la: dor72 13 Mai 2011 21:43
Setari Cookie-uri