Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor!

CITESTE-LE ISTORIA; STUDIAZA-LE COMPORTAMENTUL...rece, neimplicat...si ai sa vezi..e bine daca te-am speriat acum , nu vei suferi mai tarziu..Succes!! ( IN A TE DESPRINDE DE ACEASTA RELATIE)
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:35
De la: elodia, la data 2010-01-31 23:27:43
panteruto,borcanele cu sfecla?


aham, borcanul cu sfecla cu cel cu castraveti
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:43
nu vrem sa te speriem,luise, dar avem experienta in domeniu...nu sunt din auzite...sunt traite...colega fiicei mele de 19 ani s-a imprietenit cu cineva de genul si cand a venit la mine si am stat de vorba cu ea -mi-am dat seama ca nu discuta cu parintii- mi-a multumit ca i-am spus toate lucrurile astea si ca s-ar fi bucurat sa stea de vorba cu mine mai demult...a inteles si a rupt relatia...
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:43
De la: luiseadriana, la data 2010-01-31 23:32:32ma speriati .

nu asta am vrut noi! noi am vrut sa-ti dam tema de gandire. In viata sunt pasi ireversibili, iar viata asta, fir-ar ea sa fie, este una singura! Asculta ce-ti spune batranu Reflex; orice iubire se poate uita, dupa un dush rece. Important e sa ai tu comenzile la apa! iti spun toate astea, pentru ca sunt tatal unei fete de 20 de ani! Grija mare!
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:50
Buna ! eu am avut o relatie cu un belgia si chiar am renuntat la el inainte cu 2 luni de casatorie. Sunt foarte multe lucruri care te despart intr-o relatie cu un straini . Multi dintre ei considera ca ne sunt superiori si intelectual si financiar , chiar daca nu e asa .Au impresia ca aici dormim in corturi si nu avem unde locui si ce manca . Chiar dupa ce vin la noi in taar la fel se comporta . Mai devreme sau mai tarziu apar diverse discutii legate in special de problemele financiare si chiar de vacantele care si le fac impreuna cu prietenii . Pentru ca la ei e ceva normal . la mine chiar daca a fost dragoste la prima vedere si mi-a fost foaret greu sa renunt nu m-am lasat calcata in picioare si am pus capat relatiei . Trebuie sa discuti si daca parerile nu iti sunt acceptate atunci asta e : mai bine pune punct .Strainii nu iubesc asa cum o facem noi .La noi in dragoste conteaza si celalat la ei conteaza doar ei .Sfatul meu este sa pui punct .Si la fel cum iti spunea cineva copii pentru ei nu conteaza si sunt niste gresele ale relatiilor .
nicoletaast
Postat pe 1 Februarie 2010 08:36
pai da. este o vorba : "daca nu-i fudul, prostu nu e prost destul"
si_totusi
Postat pe 1 Februarie 2010 08:45
hai ca acu`vazui si eu "fata noastra" are 34 de ani. Deci, macar un dram de ratiune, trebuie sa existe pana la varsta asta daca nu, meriti sa pocnesti odata si pragul de sus, ca altfel nu se leaga. Ceva trebuie descapacit.
Reflex
Postat pe 1 Februarie 2010 08:54
eu cred ca problemele la care faci referire nu tin neaparat de faptul ca este strain... si apoi sa iubesti pe cineva inseamna sa-i lasi un pic de spatiu atunci cand are nevoie.. eu nu cred ca e un capat de tara ca a plecat o saptamana singur... suntr convinsa ca aceasta despartire de o saptamana a amplificat sentimentele intre voi.. nu uita vorba englezeaza " less means more"... cat despre gelozie, parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa-ti controlezi impulsurile de cearta... nimeni ( indiferent ca este femeie sau barbat) nu vrea sa vina acasa unde partenerul/partenera are in permanenta "capsa pusa". Staful meu: da-i putin spatiu, lasa-l sa respire, petrece si tu din cand in cand un weekend cu familia ta sau cu prietrenele tale ( fara el).. si ai sa vezi ca relatia va dura.
Nu uita: un barbatr e un barbat, nu conteaza din ce tara vine..
By the way vorbesc din proprie experienta.. sunt impreuna cu un strain de 7 luni iar anul acesta ne casatorim.
lightofrain36
Postat pe 1 Februarie 2010 10:16
Buna,

Eu sunt casatorita cu un egyptean de 2 ani de zile. Casnicia noastra este cladita pe trei lucruri pe care noi le consideram esentiale:incredere, iubire, respect. Daca voi veti pune pret pe aceste lucruri casnicia ta va fi construita pe temelii rezistente asa cum e a mea. Bafta.
BotezatuDora
Postat pe 1 Februarie 2010 13:54
Draga mea, relatia cu un strain sau cu un roman se bazeaza pe aceleasi principii. Indiferent de nationalitate este tot om, si uneori se intampla sa iti gasesti jumatatea putin mai departe decat te-ai fi asteptat. Prejudecatile sunt o piedica in viata oricarui om. Indiferent ca cel de langa tine este ortodox, catolic, protestant, musulman, buddist sau cine stie ce alta religie, conteaza doar calitatea lui umana. Este adevarat, uneori te poti izbi de anumite diferente de ordin cultural. Dar, in conditiile in care ambii parteneri provin din medii sociale similare, capacitatea de a gasi calea de mijloc si a face anumite compromisuri este mai mare. Mai trebuie sa retii un aspect: compromisuri se fac in orice relatie, indiferent daca acea relatie este cu un roman sau cu un strain. Casatoria in sine presupune un proces de slefuire a partenerilor......acel "a se da unul dupa celalalt". Cu cat traiul in comun intervine mai tarziu, cu atat mai mult apar tabieturile si fiecaruia dintre cei doi implicati in cuplu ii va fi mai greu sa accepte tabieturile celuilalt, sau sa faca anumite compromisuri. Parerea mea este urmatoarea: nu mai solicita opinia unor necunoscuti, mai mult sau mai putin cititi. Nu faci decat sa iti adancesti incertitudinea, lasandu-te influentata de parerea unora care nu au caderea de a se pronunta (inclusiv eu). Judeca-l bine pe cel ce ti l-ai ales ca partener, dar aceasta judecata bazeaz-o numai pe aspectele comportamentale, sentimentale, fara sa iei in calcul nationalitatea. Acesta este ultimul lucru care ar trebui sa te intereseze. Am vazut printre raspunsurile pe care le-ai primit, cum un cititor ii cataloga pe irlandezi drept alcoolici sau betivi. Nu am retinut exact termenul. Nu e corect sa ii judeci pe toti la gramada.....daca am merge pe teoria aceasta ar insemna conform opiniei publice din afara Romaniei ca toate romancele sunt curve si toti romanii sunt criminali sau hoti. Si vezi....cand e vorba de noi, nu prea ne mai convine judecata la gramada. Asa ca.....lasa parerea celorlalti si construieste-ti propria parere. Este singura parere pertinenta care poate fi exprimata.....parerea ta. Tu detii adevarul, dar trebuie sa deschizi ochii. Si eu cred ca daca persoana pe care ai ales-o intruneste calitatile pe care tu le cauti, atunci relatia cu ea va merge, indiferent ca este irlandez, olandez, chinez, iranian sau african. Toti suntem egali si toti suntem oameni. Depinde doar de cat de mult rezonam.Cunosc foarte multe cazuri de casnicii mixte (roman + strain)care dureaza de foarte multi ani si in care partenerii sunt fericiti. Bafta multa!
Aiymee
Postat pe 1 Februarie 2010 15:32
Revin cu inca un aspect. Vad multe persoane care te incurajeaza sa termini aceasta relatie. Nimeni nu are dreptul sa faca lucrul acesta fara sa va cunoasca personal. Gandeste-te ca aceste sfaturi pot veni de la persoane frustrate, care de-a lungul vietii lor au avut experiente neplacute de acest gen. Cu toate acestea, nicio situatie nu seamana cu alta, asa ca nu te mai lua dupa nimeni! Tu poti fi castigatoare!
Aiymee
Postat pe 1 Februarie 2010 15:35
cum a degenerat discutia asta in ,,a fi sau a nu fi cu un musulman,,? pare ciudat cate romance fac greseala asta. eu traiesc de destula vreme in occidentul plin de musulmani si i-am cunoscut destul de aproape si la servivi si in societate. cel mai important lucru este ca ei nu sunt deloc adaptabili. din nici un punct de vedere. asa ca in cuplu, nu exista compromisuri de partea lor..numai de partea femeii..iar noi romancele suntem la urma urmei europence. cum v-ar place sa va interzica iubitul sot musulman dreptul la educatie, la a avea o viata sociala etc. nu pricepeti ca ei asta fac?? eu nu as sta cu un musulman pt nimik in lume. relatia cu un european e dificila dar se poate gasi o cale de mijloc. el e educat de mic in spiritul egalitatii femeie-barbat. in rest, diferentele de religie, dificultatile limbii, probleme familiale si financiare...toate sunt detalii care pot fi rezolvate intr-un fel sau altul. atata vreme cat exista sinceritate si respect.
sigur ca el va face misto de drumurile din romania, de functionarul roman care se rasteste si nu a auzit de limba engleza,sau de sistemul administrativ greoi..toate astea sunt lucruri care il socheaza pe europeanul obisnuit cu sisteme eficiente. dar odata ce europeanu asta intelege miracolul sufletului romanesc, va reveni cu drag in tara si se va simti de-al casei. va spun din experienta.
sorinara
Postat pe 1 Februarie 2010 16:05
De la: BotezatuDora, la data 2010-02-01 13:54:56Buna,

Eu sunt casatorita cu un egyptean de 2 ani de zile. Casnicia noastra este cladita pe trei lucruri pe care noi le consideram esentiale:incredere, iubire, respect. Daca voi veti pune pret pe aceste lucruri casnicia ta va fi construita pe temelii rezistente asa cum e a mea. Bafta.


sa te vad peste 15 ani ce mai spui...esti musulmanca?!Locuiti in Romania?! Sunt date importante ale problemei!!!
sora_ilsi
Postat pe 1 Februarie 2010 16:12
"Draga mea, relatia cu un strain sau cu un roman se bazeaza pe aceleasi principii. Indiferent de nationalitate este tot om"

Aiyme, trec peste povestea cu frustratele si castigatoarele. dar, insist asupra citatului.

cu musulmanii nu e de joaca. pot fi niste oameni extraordinari insa, religia, obiceiurile, traditiile lor sunt sfinte

nu va jucati cu asta!
e o femeie dispusa sa accepte tot ce ei considera sfant? ok.

daca credeti ca veti carcoti si veti avea castig, va inselati amarnic .

spunea cineva aici, sa va informati inainte de a lua o hotarare.corect
si dragostea cea mai fierbinte se poate transforma in iad. aveti multa grija!

si_totusi
Postat pe 1 Februarie 2010 16:20
Da, ascult-o pe Aiymee, e singura care iti vrea binele pe aici...si o sa te "slefuiasca" el bine dupa...ca tu pe el n-o sa ai nici o sansa...desigur ca tu stii, sau ar trebui sa stii ce e cel mai bine pentru tine, dar cand esti orbita, oricum nu mai vezi nimic...ai cerut sfaturi, ti le-am dat...am plusat, pt. ca mi-ai cerut si sfat personal...tu alegi, dar n-o sa-mi spui mai tarziu, sper, cum mi-a spus o prietena dupa ce s-a casatorit cu un musulman ca ii pare rau ca nu m-a ascultat atunci cand i-am spus ca n-o sa fie fericita si va suferi mult...a ramas si fara copilasul de 3 ani cu care sotul a plecat acum 12 ani nu se stie unde, in ce tara, si de atunci nu l-a mai vazut...si nu e doar un caz...pot da sute de exemple...persoane cunoscute...sper sa-mi pot tine gura si sa nu mai intervin, ca oricum e inutil...nu sunt o persoana cu prejudecati, ma bazez doar pe certitudini...
sora_ilsi
Postat pe 1 Februarie 2010 16:24
asta cam asa este, ilsi si totusico, am avut o amica, in facultate - 5 ani a fost prietena - iubire mare, mare - cu un arab...ba au facut si un copil si s-au casatorit...dupa terminarea facultatii - ea fusese in an mai mare, m-a cautat, la ceva vreme dupa plecare, sa o ascund - era disperata - avea deja doi copii si se temea pentru viata ei ca venise cu copiii in tara cu gandul de a nu se mai intoarce - ce mi-a povestit...
si era vorba nu de realtia lor - totul a fost ok pana cand ea a ajuns la el in tara - nu mai stiu de unde era...- in familia lui - oricum era teribil...
panty_C
Postat pe 1 Februarie 2010 16:26
mai circula povestea unei fiice de "stab"- pe vremea raposatului - care, tot asa, 5 ani a fost in cea mai mare iubire si tandrete cu un arab, iar cand au ajuns acolo a constatat ca e a...nu stiu cata nevasta si, pentru ca nu i-a placut, sotul, a vandut-o pentru o camila - a umblat tac'su ca disperatul sa-si recupereze fata devenita sluga/sclava...
panty_C
Postat pe 1 Februarie 2010 16:30
astea-s bancuri. pe vremea raposatului umblau o gramada de povesti
luiseadriana
Postat pe 1 Februarie 2010 16:34
primul caz nu e un banc - i-am cunoscut personal de amandoi!
panty_C
Postat pe 1 Februarie 2010 16:37
caz dat si la tembelizor. una se casatoreste cu un turc. om de afaceri. stau la noi 6 ani. dragoste mare, intelegere, 2 copii

turcul o ia cu el in istambul. afacerile nu mai merg in romania si se retrage in tara. tipa, pe post de ostatec. reuseste sa fuga. mi-a spus ca atunci cand a vazut steagul ambasadei romane, i s-au muiat picioarele. a cazut istovita in poarta. mi-a spus ca , niciodata nu i-a fost mai drag cel steag ca atunci

dupa o saptamana a venit in tara. probleme cu adusul copiilor. a chinuit 4 ani ca sa-si vada plodurile. nu e de glumit. atenitie si ochii cat cepele !
si_totusi
Postat pe 1 Februarie 2010 17:03
Parerea mea este ca o relatie cu un strain nu va merge niciodata,asa cum ne am dori noi,spun din proprie experienta sunt casat cu un strain-musulman,desi e mult mai greu decat cu un irlandez ,dar e adevarat ne iubim dar gandim diferit,si apar multe certuri din cauza parerilor diferite.Oricum eu cred ca dc te iubeste cu adevarat s ar putea sa mearga dar nush dc vei putea sa induri toate nepotrivirile dintre caractere,oricum iti doresc bafta,dar parerea mea e sa ti cauti jumatatea printre romani .Decizia e a ta
Cristal9
Postat pe 1 Februarie 2010 17:27
De la: BotezatuDora, la data 2010-02-01 13:54:56Buna,

Eu sunt casatorita cu un egyptean de 2 ani de zile. Casnicia noastra este cladita pe trei lucruri pe care noi le consideram esentiale:incredere, iubire, respect. Daca voi veti pune pret pe aceste lucruri casnicia ta va fi construita pe temelii rezistente asa cum e a mea. Bafta.


draga mea..e un lucru laudabil faptul ca este cladita pe asemenea valori dar ...dr te-as intreba cum atingeti un ,,numitor comun " in ceea ce priveste orientarea religioasa?? :-) Ma indoiesc ca el a preluat orientarea ta religioasa.
reyya
Postat pe 1 Februarie 2010 17:32
De la: luiseadriana, la data 2010-02-01 16:34:44astea-s bancuri. pe vremea raposatului umblau o gramada de povesti


asa am zis si eu...si am plecat, dupa revolutie, fara sa stiu unde ma duc...n-am crezut pe nimeni...a trebuit sa traiesc pe pielea mea, sa vad cu ochii mei, ca sa-mi dau seama ca lucrurile stateau mult mai rau decat auzisem eu...si, nota bene, locuiam in capitala, intre oameni destul de civilizati, dar in contextul lor...am invatat multe, dar puteam sa descopar si altfel acele lucruri, decat intr-un mod atat de dureros...am postit in Ziua Domnului, post negru, timp de doi ani de zile, pana am reusit sa scap de acolo...si fusesem 8 ani prieteni inainte de casatorie...ii cunosteam familia care venise in vizita la el, in Romania, de cateva ori...dar, oricum, mergi inainte, nu asculta pe nimeni, merita sa-ti traiesti experienta proprie si, asa cum am mai spus si celei cu egipteanu...sa ne povestesti peste 14 ani cat de bine o duci...dar tu parca erai cea care te interesa doar penisu lui, nu?!
sora_ilsi
Postat pe 1 Februarie 2010 17:42
ilzi ma faci sa ma simt foarte superficiala. parca numai penisul ar conta . da conteaza si ala , dar apreciez si alte lucruri la el. DA, e adevarat , am o relatie si constientizez ca nu o sa duca la nimic,dar pana una alta , i enjoy the momnet

nu te gandii la prostii .........
luiseadriana
Postat pe 1 Februarie 2010 17:48
draga mea..nici nu stiu de unde sa incep povestea mea ??!!!! aaaaa....da...din momentul in carea am ramas vaduva..asta s-a intimplat acum 9 ani....aveam 40 de ani si un minunat copil de 17 ani.Am trecut usor ,usor peste si mi-am zis..ok...viata merge inainte si trebuie sa-mi refac viata.ZIS-SI FACUT...am incercat citeva relatii ..dar nu au mers..(in tot acest timp am luptata cu viata )..pina am ajuns la momentul cind o amica de-a mea mia prezentat un cetatean danez..pot spune ACTUALUL MEU FOST SOT.Domnul aproape de virsta mea ...necasatorit niciodata si indragostit de mine' peste urechi'A venit mai intii in romania am locuit impreuna 3 luni..totul fff ok...dragut.romantic.me-am inteles perfect si ne-am hotarit la insinstentele lui destul de 'insistente' sa ne casatorim in DANEMARCA.DUPA alte 4 luni de locuit impreuna in DANEMARCA am facut casatoria..dupa care ne-am hotarit sa locuim in ROMANIA.Dupa aproape un an si jumatate au inceput probleme dintre noi...ffff mari...defapt le-am descoperit sa zicem intiplator...ca domnul meu sot avind prea mult timp liber iar programul meu era de aproape 12/...a inceput sa-si caute partenara.Si incet incet am inceput sa merg pe fir si am descoperit anunt in zir local la rubrica matrimoniale ..cu nr lui de mobil...cauta sotie ,apoi au venit facturi imense la plata...cu linia firbinte...Am incercat sa am o discutie cu el iar rapunsul a fost ff firesc din partea lui...EU lucrezi prea mult si el avint mult tip liber are nevoie de companie.,motivind ca e foarte normal in DANEMARCA si in cultura lor asta.Intr-un final (ce am povestit eu acum este o miiiicccca parte din problemele pe care le-am avut si inca le mai am cu el)am decis sa ne separam..practic la-am aruncat din casa mea afara...si acum incerc sa dau divort de el...el nici nu vrea sa auda de asa ceva.Deocamndata atit...te las pe tine si pe voi ..drage;le mele sa tageti concuzia..tot ce pot sa-ti spun.este sa fiii FOARTE ATENTA...si daca instinctul tau iti spune ca ceva nu este in regula cu acesta relatie ASCULTALL.
bente
Postat pe 1 Februarie 2010 17:49
Eu zic ca straini sunt foarte diferiti de noi romanasi. pleaca si tu in concediu singura, sa vedem daca ii convine!
garbo069460
Postat pe 1 Februarie 2010 17:51
De la: Aiymee, la data 2010-02-01 15:32:05Draga mea, relatia cu un strain sau cu un roman se bazeaza pe aceleasi principii. Indiferent de nationalitate este tot om, si uneori se intampla sa iti gasesti jumatatea putin mai departe decat te-ai fi asteptat. Prejudecatile sunt o piedica in viata oricarui om. Indiferent ca cel de langa tine este ortodox, catolic, protestant, musulman, buddist sau cine stie ce alta religie, conteaza doar calitatea lui umana. Este adevarat, uneori te poti izbi de anumite diferente de ordin cultural. Dar, in conditiile in care ambii parteneri provin din medii sociale similare, capacitatea de a gasi calea de mijloc si a face anumite compromisuri este mai mare. Mai trebuie sa retii un aspect: compromisuri se fac in orice relatie, indiferent daca acea relatie este cu un roman sau cu un strain. Casatoria in sine presupune un proces de slefuire a partenerilor......acel "a se da unul dupa celalalt". Cu cat traiul in comun intervine mai tarziu, cu atat mai mult apar tabieturile si fiecaruia dintre cei doi implicati in cuplu ii va fi mai greu sa accepte tabieturile celuilalt, sau sa faca anumite compromisuri. Parerea mea este urmatoarea: nu mai solicita opinia unor necunoscuti, mai mult sau mai putin cititi. Nu faci decat sa iti adancesti incertitudinea, lasandu-te influentata de parerea unora care nu au caderea de a se pronunta (inclusiv eu). Judeca-l bine pe cel ce ti l-ai ales ca partener, dar aceasta judecata bazeaz-o numai pe aspectele comportamentale, sentimentale, fara sa iei in calcul nationalitatea. Acesta este ultimul lucru care ar trebui sa te intereseze. Am vazut printre raspunsurile pe care le-ai primit, cum un cititor ii cataloga pe irlandezi drept alcoolici sau betivi. Nu am retinut exact termenul. Nu e corect sa ii judeci pe toti la gramada.....daca am merge pe teoria aceasta ar insemna conform opiniei publice din afara Romaniei ca toate romancele sunt curve si toti romanii sunt criminali sau hoti. Si vezi....cand e vorba de noi, nu prea ne mai convine judecata la gramada. Asa ca.....lasa parerea celorlalti si construieste-ti propria parere. Este singura parere pertinenta care poate fi exprimata.....parerea ta. Tu detii adevarul, dar trebuie sa deschizi ochii. Si eu cred ca daca persoana pe care ai ales-o intruneste calitatile pe care tu le cauti, atunci relatia cu ea va merge, indiferent ca este irlandez, olandez, chinez, iranian sau african. Toti suntem egali si toti suntem oameni. Depinde doar de cat de mult rezonam.Cunosc foarte multe cazuri de casnicii mixte (roman + strain)care dureaza de foarte multi ani si in care partenerii sunt fericiti. Bafta multa!


Aiymee(turcoaica presupun :-), nu de deloc indiferent daca partenerul este ortodox, catolic, protestant, musulman, buddist , e foarte important ceea ce i s-a inoculat prin crestere si educatie in familia de origine , mediul si cultura in case s-a dezvoltat si a crescut isi pun amprenta asupra personalitatii lui.
Faptul ca s-au cerut inca alte N pareri nu ar trebui decat sa o ajute sa-si intregeasca PROPRIA PARERE; in definitiv pe lumea asta tot noi ne lovim cu capul de prag , nu cei care ne dau pareri , fiecare traim propriile noastre experiente de viata. Scuza-mi xenofobia ( stiu ca risca sa para asa:-) dar mie cei apartinand religiei musulmane mi se par extrem de falsi , educatia sau de multe ori lipsa ei isi pun amprenta grav asupra formarii lor si e pacat ca cineva , dominat de sentimentul acesta care ne face atat de umani numit IUBIRE, sa sufere doar pt ca a crezut,,ca religia nu conteaza" Ba conteaza si inca cum: asta ti-o spune o atheista :-)), nu mai am nicio orientare religioasa, m-am decis de ani buni sa cred doar in mine si in nimik universal valabil ce ,,vegheaza" DE SUS..in plus atunci cand s-a scris Biblia ..eu nu am fost intrebata daca pot sau nu sa respect ce e acolo, asa ca unica mea Biblie este Constiinta mea :-)
reyya
Postat pe 1 Februarie 2010 17:53
bente, asta tine de caracter - se putea intampla si cu un roman, cred eu

e vorba aici de diferente mari de cultura, educatie, stil de viata, etc...

panty_C
Postat pe 1 Februarie 2010 17:54
stii care este problema? Toti barbati sunt la fel daca este dragoste, respect si comunicare o sa mearga relatie. Si sa nu fie diferenta foarte mare de cultura, zic eu!
garbo069460
Postat pe 1 Februarie 2010 17:56
treaba cu instinctul , e chiar adevarata . mereu m-am bazat pe el , stii cum e daca treaba pute mai bine fugi de acolo
luiseadriana
Postat pe 1 Februarie 2010 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Au trecut 6 luni de la nasterea copilului nostru! 7 De la: alex_4174 31 Octombrie 2015 17:55
voi ce credeti..? 25 De la: garbo111638 9 Aprilie 2010 12:36
prima mea iubire 68 De la: elisabeta_boia 16 Septembrie 2011 21:14
Relatie la distanta 45 De la: garbo091118 13 Noiembrie 2010 05:32
dragoste impartita:( 32 De la: garbo208934 15 Iulie 2011 10:56
Setari Cookie-uri