Rezista o relatie la distanta?

Am cunoscut pe cineva in luna iulie, lucreaza in alta localitate la aproximativ 400 km, ne vedem odata la doua saptamani. Pana aici totul e o.k. O mare problema este faptul ca una din fetele lui nu ma accepta, pur si simplu, fara motiv. Are doua fete din prima casnicie, iar eu o fata care e mare si nu are nimic impotriva relatiei noastre. Una dintre fetele lui (cea mai mica) nu intervine in relatia noastra, caci nu o intereseaza (spune ea), dar cea mare (are si studii superioare) tot timpul cauta ocazii sa ma jicneasca, sa faca cate ceva sa-i atraga atentia lui taica-sau. Am uitat sa va spun, are 23 ani si nu are nici un prieten, nici nu a avut vreodata. Taica-sau este un om rational, gandeste matur, analizeaza multe puncte de vedere, din multe unghiuri cand trebuie sa ia o decizie, ma iubeste, simt asta, e deschis la orice fel de discutii. Poate sa-mi ascunda ceva ce eu nu vad acum? Poate fi in pricol relatia noastra din cauza fiicei sale? Cum trebuie sa procedez in legatura cu ea pentru a nu ne afecta relatia? (precizez faptul ca nu-i raspund la provocari, incerc sa fiu cat mai diplomata). Astept sfaturi, sugestii si comentariile voastre. Cu cele mai bune ganduri.
ellyssa
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:13
s-au mai deschis vreo 5 topice pe tema asta si concluzia a fost aceeasi.....nu...nu rezista.....vinde tot si muta-te in orasul lui....ochii care nu se vad se uita in timp...
tutankhamon
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:35
sa nu vanda nimic faraoanco..daca nu merge relatia, femeia ramane..

dar intr-o parte trebuie sa o ia, asta-i clar..
melanie
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:48
mel...iarasi te grabesti.....ia mai citeste o data ce am scris.....vinde si muta-te...asta nu inseamna neapara5t ca la el....isi poate cumpara cu banii aia un alt apartament pe numele fetei....sau, daca se muta la ala.....pune banii la banca pe numele fetii....ca s-au vazut destule cazuri cu femei pacalite si cu banii luati...si lasate pe drumuri...
tutankhamon
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:14
faraoanco, eu nu ma grabesc, dar nu ti-ai spus gandul pana la capat decat acum...
prin vinde si muta-te..se poate intelege orice..
melanie
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:19
Nici eu nu sunt de parere sa se grabeasca sa vanda si sa se mute. Poate e mai ok sa se mute el la ea. Unde scrie ca numai femeia se reloca? Si ea are un copil.
Tiffany
Postat pe 18 Octombrie 2009 14:56
ellysa ,ai totusi o varsta,as spune a intelepciunii...dupa nesthe ani,stim cu totii cum se termina (ca totusi se termina la un moment dat) o relatie...nu traim intr-o lume ideala...acolo toate sunt roz bonbon!!
cel mai intelept lucru este sa ai o situatie materiala pe cit posibil asigurata...restul e apa de ploaie...cu multe consideratiune..
LILO
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:31
mada, banii vorbeste:P
pik_nik
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:47
Si ce mai vorbreste. Mama lor. Eu sunt muta.
Tiffany
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:57
Tra, la, la, la, la, la!:P
pik_nik
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:03
Cam da.
Tiffany
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:07
Dragii mei, nu e vorba de bani, situatia materiala e o.k si la mine si la el, nu s-a inteles prea bine? Totul e bine intre noi, deocamdata, dar e vorba de fiica lui cea mare care nu este deacord ca taica-sau sa aiba o relatie cu mine (sunt prima femeie, spune el, care a dus-o acasa dupa divortul cu fosta. Deoarece el lucreaza in alt oras si stam departe unul de celalalt poate influenta cu ceva fiica-sa, relatia noastra? Cum ar trebui sa procedez sa reduc la minim de consecinte aceasta situatie? Sa o ignor sau sa gasesc solutiile potrivite pentru a ma apropia de ea (precizez faptul ca nu este dispusa spre comunicare)? Care ar fi solutiile, se merita? Cu privire la a ma reloca eu sau el nu se pune problema, daca vom considera ca e neaparat necesar, se rezolva (domiciliul lui stabil e tot in aceeasi localitate cu mine). Nu judecati dupa aparente sau asemanarea cu alte subiecte prezentate anterior, va rog. (Nu am mai postat nici un subiect pana acum, deci nu faceti referire la celelalte subiecte asemanatoare). Va multumesc.
ellyssa
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:57
Iti multumesc pentru sfat, situatia materiala e rezolvata, chiar nu se pune aceasta problema, alta e problema, ci chiar ne dorim amandoi ca relatia sa mearga, dar ce sa facem cu fiica-sa? Stim ca familia ti-o da D-zeu nu ti-o poti alege!!! Astept concluzii. Cu mult drag.
ellyssa
Postat pe 18 Octombrie 2009 19:09
Ce sa faci cu fi-sa? Ii gasesti un baiat bun si ii dai ocupatie.
Micass
Postat pe 18 Octombrie 2009 19:28
luati-i de ziua ei sau de craciun, sau gasiti voi o ocazie...un vibrator din ala jmeker si un bax de baterii....parerea mea e ca, fiind singura si neconsulata, e cam geloasa pe relatia voastra...
tutankhamon
Postat pe 18 Octombrie 2009 19:36
Taica-sau este un om rational, gandeste matur, analizeaza multe puncte de vedere, din multe unghiuri cand trebuie sa ia o decizie, ma iubeste, simt asta, e deschis la orice fel de discutii. Poate sa-mi ascunda ceva ce eu nu vad acum?
Sa inteleg ca este momentul luarii unei decizii de catre partenerul tau? Cine a zis ca trebuie luata o decizie? Sunteti doi adulti, care incearca sa sparga singuratatea, traind o poveste de dragoste. Lasa lucrurile sa vina de la sine, daca e un tip rational, matur, cu spirit analitic, va sti ca mai devreme sau mai tarziu fiicele sale vor avea propriile familii, iar el va trebui sa-si gaseasca pe cineva. Daca esti, intradevar, femeia care il face fericit, nu va renunta la tine din pricina unor mofturi ale fiica-si, fii sigura de asta..va sti sa-i tempereze reactiile si sa atenueze eventualele lor efecte. Tu ramai in continuare alaturi de el, ofera-i ce-i lipseste, daca asta te face fericita.Nu te ingrijora din pricina fiicei nazuroase. E egoista, atat tot.Sau poate sufera mult ca parintii ei nu mai sunt impreuna, situatie in care va trebui sa-i explici, cu calm, la o cafea, ca nu e corect sa te invinovateasca de o vina care nu-ti apartine. Si trebuie sa-i spui ca, ori tu, ori altcineva, in mod firesc, va completa existenta tatalui ei, pentru ca este un om cu potential sufeltesc ce nu va rezista , la nesfarsit, singur. E o alta dovada de egoism, sa-i ceara asta tatalui ei, nu? iar ea il vrea fericit, pentru ca e tatal ei si il iubeste, nu?
.
Ramai pe baricade, deci..si nu lasa un moft sa va spulbere sansa de a fi fericiti. Bafta!
stella_andre
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:19
Ah...am uitat esentialul: DA, rezista o relatie la distanta, daca are la baza IUBIRE
stella_andre
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:23
se merita,bre,cine-a zis ca nu se merita?!

se merita Ilonka,che nu ghesit decat berbat care nu comunicat la ea ca nu putut se comunichat cu fia,drago!
preciouss
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:24
ioi, ishtenem, preci...ma uimesti ...
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:44
trece cu un tort de inghetata, wife. din fructe tropicale
pik_nik
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:46
si cu zama de soponele neaparat!!!
tutankhamon
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:48
sis!!!
seara buna!

te-ai lasat de cafea?
garbo_C
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:48
mai buna o salata de fructe. flambata cu niste stropi de ballentine's
pik_nik
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:50
sara buna...

nope...asta de o bag in bot acushica e de intarirea moralului, bre...

another fucking day...deci trebe' sa iau un intaritor...

pik, ce-ai facut de papa bun ?
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:52
nimic interesant. cascaval pane cu cartofi prajiti si ardei copti
pik_nik
Postat pe 28 Octombrie 2009 00:01
hmmm...ardei copti...

parca mi-e pofta
wife_de_zmeu
Postat pe 28 Octombrie 2009 00:03
noh stiti ceva?
mie mi i foame
LILO
Postat pe 28 Octombrie 2009 00:04
mie mi-e msete...si am uitat sa iau o sticla de fanta de portocale...iooooiii...iau maine un schweppes de mandarine....
tutankhamon
Postat pe 28 Octombrie 2009 00:37
mai bine o limonada de portocale, sau o ciresata de struguri, o visinata de caise...
pik_nik
Postat pe 28 Octombrie 2009 06:14
Mersi fain pentru sfaturi, de aceeasi parere sunt si eu, ca dealtfel si el, care asteptam de la sine sa curga totul, intre timp noi ne facem cat mai fericiti unul pe celalalt. Cu mult drag, sa ne fie bine, ceea ce va doresc si voua.
ellyssa
Postat pe 28 Octombrie 2009 20:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt absurda? 44 De la: mirajdan 3 August 2011 04:29
Cu ajutorul vostru am reusit sa incep o viata noua! Va multumesc! 1 De la: femeiadesucces 24 Martie 2010 17:58
o sufoc 49 De la: elodia 21 Septembrie 2011 18:28
Dilema 15 De la: garbo225715 24 Februarie 2012 01:05
vrea spatiu 14 De la: garbo_414396 13 Septembrie 2015 17:55
Setari Cookie-uri