Conteaza varsta in dragoste?

Buna tuturor! As avea si eu nevoie de ajutor, de niste sfaturi, de experienta dvs de viata...

Am 25 de ani si sunt curtata de un barbat de 40 de ani. Nu este cu mult mai inalt decat mine, dar este un om deosebit. Ma face sa ma simt minunat si, din conversatiile avute si e-mail-urile scrise, mi-am dat seama ca intr-adevar nu cauta o aventura, ci o relatie stabila.

Sincer vorbind, si eu simt ca imi place si in prezenta lui ma simt in largul meu. Inca de la prima intalnire am simtit ca ne potrivim si ca el ar putea fi ceea ce caut.

DAR... Cred ca imi este frica! Stiu ca in teorie dragostea nu are varsta, dar in practica? Mi-e teama de parinti si de toate reactiile ce vor urma. Stiu ca nu trebuie sa ma intereseze ceea ce zice lumea, dar ma gandesc la parinti. Ei din pacate depind inca de gura ei!

V-as fi foarte recunoscatoare daca v-ati impartasi opiniile referitoare la acest subiect cu mine (si implicit cu toti ceilalti).

Va multumesc!
dri
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:17
eu zic sa-ti cauti unul de varsta ta.
si_totusi
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:21
Anouk
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:27
o sa-ti dai seama..intre timp, traieste..
melanie
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:29
asta imi aminteste ca la vreo 20 ani eram intr-o situatie asemanatoare...era un tip interesant cu 15 ani mai batran ca mine...norocul meu ca avea familie...ceea ce pt mine era strict interzis..
asta nu a insemnat sa nu fim amici...o amicitie bazata pe respect..
eu inteleg...
dar anii trec f repede si o sa te trezesti alaturi de un batranel...
vei rezista?
daca ti as fi mama,eu nu ti as interzice aceasta relatie,dar nici nu as fi incantata....clar..
LILO
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:33
nu ma bag...
Anouk
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:35
el vrea o relatie stabila....tu asta vrei? chiar il iubesti, sau crezi ca il poti iubii?
cate lucruri aveti in comun? in discutiile voastre nu apare conflictul dintre generatii? daca apare...acum poate fi amuzant, aveti ce discuta, dar dupa o casatorie nu cred ca.......

zic si eu
nelly05
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:30
parerea mea ar fi sa iesi cu cineva de varsta ta.....hai 30 ani.....am retineri in ceea ce priveste diferenta aceasta de varsta.......si cum zic si altii.....merg pe aceeasi idee....crezi ca nu vor fi conflicte dintre generatii?....eu tind sa cred ca da.......si zic asta...pt ca am cunoscut un caz asemanator.....si cum s-a sfarsit?......fata a fost nevoita sa fuga din tara.....pt a scapa de el.....era foarte grijuliu cu ea....ca pana la urma sa o loveasca si sa o lase lata pe jos in casa......oricum....gandeste de 2 ori inainte sa faci pasul asta....
katy21_w
Postat pe 19 Decembrie 2009 19:50
..conteaza varsta..in dragoste!!!..in primul rand..probabil ca unul din cei doi..minim.. ar trebui sa faca niste compromisuri legate de stilul propriu de viatza..altfel nu vad cum poate sta langa celalalt..si asta ..pe termen lung..
....dezaprobarea celor din jur...vine din ambele parti...si de la cunoscutii din partea lui...ce/si vor zice??..ia uite al dracu si/a tras una tanara!..iar din partea alor tai nici nu mai comentam..
...e destul de mare diferenta de varsta...io mi/as vedea de treaba daca as fi in locul tau..tu fa ce crezi!
garbo055472
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:08
da' de ce trebuie sa stie toata lumea ca exista o diferenta de varsta? poate ca, la unii, nici nu se cunoaste...
sora_ilsi
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:17
mai nou, in dragoste nu conteaza varsta

uitati. monica columbeanu. a spus ca, s-ar fi indragostit de marele irinel ,chiar daca asta ar fi avut si 25 de ani. vedeti? s-ar fi sacrificat.

nevasta lui viorel liz a declarat ca, nu s-ar fi indragostit de el daca lucra la scularie. adica, de ar fi fost sculier-matritzer. deci, fata nici nu s-a uitat la buletinul aluia. altceva i-a atras atentia . caracterul cre ca

cum s-ar zice, dragostea nu are varsta.
si_totusi
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:26
analizeaza bine, iti spun din propria experienta!!;) daca iti place fi cu el si gata...esti majora vaccinata nu te opreste nimeni!!
bby_eeyore
Postat pe 21 Decembrie 2009 04:56
buna dri,,,,eu te sfatuiesc sati asculti inima si fa ceea ce crezi tu ca trebuie si lasa gura lumi ca nu traiesti cu lumea..iti vrei binele...eu am 20 de ani si sotul meu are 40 de ani...ma face fericita urmeaza sa avem si un copil,,,stau fff bine cu el si nu ma intereseaza de lume ,,,,si parinti numi zic nimic stiu ca trebuie sami fac viata am 20 de ani nu mai sunt minora,,,,te pup si te sfatuiesc sa mergi inainte,,,pup flori
garbo029136
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:29
cam multe puncte de suspensie de fapt, virgulitze de suspensie.
si_totusi
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:33
o fi de la diferenta....de fus orar,normal
eladaela
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:37
dap.in germania, canta cocosul mai devreme
si_totusi
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:40
oare canta cot-codac???
eladaela
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:42
Daca este cu adevarat dragoste fara nici un alt interes, sigur ca nu conteaza varsta. de ce oare o femeie la 20 de ani este atrasa si chiar indragostita de un barbat cu 20 de ani mai mare? simplu...el stie sa daruiasca afectiune, protectie si mai mult de atat vedem in el prieten bun, iubit, omul care ne-ar ierta toate greselile noastre pe care le-am face. Cine nu a trait aceste clipe cu un om mai in varsta , nu are cum sa dea sfat la nimeni. Nimeni , niciodata, nu o sa ma iubeasca cum a facut-o el...m-am simtit libera, mereu alaturi de el, stiind cand sa fiu matura si cand sa ma comport ca o copila, iar sufletul meu nu a imbatranit niciodata din cauza lui. Dureros este intr-adevar ceva ...si asta mi s-a intaplat mie..a disparut pt totdeauna si mari amprente raman in mintea mea, am reustit sa continui viata mea laturi de un barbat de varsta mea, am facut doi copii minunati ..dar mereu el imi va lipsi in toata existenta mea pe pamant. Asa ca trebuie sa incerci sa iubesti neconditionat, fara ate gandi daca este bine sau nu, daca este ce care iti ofera liniste si implinireeste ok.
danielaqueen
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:49
as paria mai degraba ,pe un cu_cu_rigu mai pitzigaiat .
si_totusi
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:50
eladaela
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:50
pot sa-ti vorbesc din proprie experientza,nu functioneaza( eu am avut 5 ani o asemenea relatie cu o diferentza de 20 ani intre noi, parintzi mei aveau o diferentza de 18 ani intre ei)...pe masura ce timpul va trece , el isi va spune cuvantul...vei incepe sa vezi tot felul de neprotriviri, de dorintze neinpartasite, de diferentze de gandire , de comunicare ce te vor face si pe tine si pe el tot mai nefericiti...atata timp cat relatia este asa cum o prezintzi , pur sentimentala si fara alte interese necurate la mijloc !
parerea mea..(dupa o astfel de relatie in care ambi am avut aceleasi intentii frumoase)...10 ani sunt o diferentza maxima intre un el si o ea! stiu ca inima pt un moment iti spoune altceva si ca ceva vreme te vei simtzi linistita, dar nu pt multa...sorry
Nuku
Postat pe 21 Decembrie 2009 09:20
Draga mea! Problema nu e pusa bine :" conteaza virsta in dragoste"!!! In dragoste chiar nu conteaza virsta! Cel mai mult conteaza sa stiti sa pastrati aceasta dragoste si sa va bucurati de ea amindoi pina la adinci batrineti! Din pacate cel mai mult depinde de el , de felul lui de a vedea o relatie cu o femeie mai tinara. Daca va sti sa te iubeasca fara sa iti ingradeasca anumite libertati, fara sa fie excesiv de gelos peste citiva ani eu zic ca totul va fi bine! O relatie ramine fara dragoste nu din cauza virstei ci din cauza neglijentei celor doi care nu sint capabili sa mentina vie flacara pasiunii ! Daca va iubiti si defectele si nu incercati reciproc sa il schimbati pe celalalt totul o sa fie bine. Trebuie sa invatati sa va iubiti pt ceea ce sinteti fiecare nu pt cum isi doreste celalalt sa -i fie partenerul. Pina iti dai seama daca sinteti in stare de asta iubiti-va din tot sufletul dar ai grija sa nu ramai insarcinata inca!
Sarbatori fericite pline de iubire va doresc!
garbo072402
Postat pe 22 Decembrie 2009 09:48
ai dreptate 402 in ceea ce spui,sarbatori fericite si tie si sa ne auzim cu bine
garbo029136
Postat pe 22 Decembrie 2009 10:11
buna nuku nu baga mana in foc cu ceea ce zici ca sar putea sa te arzi mai tarziu...cate cupluri nu sant asa ,ea mai tanara si el un pic mai in varsta,,monica columbianu ce bine sta cu irinel si au si un copil .inportant e sa fie intelegere ,iubire ,respect s.a
garbo029136
Postat pe 22 Decembrie 2009 10:17
am avut si eu o relatie de 2 ani cu barbat mai mare ca mine cu 12 ani .....eu avand 22 si el 34 de anii.....conteza si 5 ani in plus intr- relatie ....am suferit foarte mult cand ne-am despartit erea totul pt mine am avut foarte multe de invatat de la el si acum ai duc dorul pt mine a ramas si va ramne marea mea iubire .....dar nu a functionat relatia eu eram mai zapacita mai agitata ca el ....am facut amandoi mari sacrifici timp de 2 ani ....eu am incercat sa ma maturizez si el sa se coboare la mentalitatea mea ....intr-un final ne-am dat sema ca nefaceam rau unul altuia si nu ajungeam la nimic ....am ramas amici ne respectam in continuare ...asa ca nu incerca ....ca nu iese nimic dintr-o relatie de genul asta ....
garbo007757
Postat pe 23 Decembrie 2009 00:20
pt mine chear nu conteaza varsta....eu sunt cu un barbat de 3 ani eu am 18 si el are 36 ne intelegem foarte bine....si asa si este ei vor o reletie stabila pentru k sau saturat de aventuri..in fine...eu zic sa incerci dak merge.. .merge dak nu....asta e macar sti k ai incercat si nu iti pare rau...mult succes
pupetta
Postat pe 23 Decembrie 2009 01:41
De la: garbo007170, la data 2009-12-23 01:41:27pt mine chear nu conteaza varsta....eu sunt cu un barbat de 3 ani eu am 18 si el are 36 ne intelegem foarte bine....si asa si este ei vor o reletie stabila pentru k sau saturat de aventuri..in fine...eu zic sa incerci dak merge.. .merge dak nu....asta e macar sti k ai incercat si nu iti pare rau...mult succes
garbo012863
Postat pe 23 Decembrie 2009 01:52
dar ce ziceti fetelor,in cazul cand doamna este mai mare decat domnul cu 14 ani...?!
garbo012863
Postat pe 23 Decembrie 2009 01:53
Buna ziua tuturor,
Daca tot ni sa cerut parerea ...
Un barbat la 40 de ani are tot ce-i trebuie, sa cucereasca o femeie....are experienta,are experiente diverse care aduc un plus,are maturitate in gandire,cred ca este atent si curtenitor ,poate fi un bun psiholog, doctor la nevoie, un bun instalator, un bun bucatar..etc..
Draga, eu daca as fi mama ta ..ti-as spune sa faci ce-ti dicteaza inima...lasa ratiunea si ce vor spune altii..nu mai poti tu de altii.
Decat sa ei un un "mucea" care te jigneste ,nu te ajuta ,uita cand e ziua ta , nu-l intereseaza cand spui ca te doare ceva...mai bine unul de 40.
Poti trai 20 de ani macar super frumosi ...cat altii nu traiesc o viata, sa fii adorata , iubita ...sa te simti femeie..
Am zis !
Meydis
Postat pe 23 Decembrie 2009 02:09
....nu conteaza varsta ....atata timp cat exista respect reciproc intre parteneri consider ca e ok....parerea mea....
l_flory
Postat pe 23 Decembrie 2009 02:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse cosmetice pentru SPA 2 De la: Dianna01 16 Mai 2012 18:40
UNGHII CU GEL BUCURESTI 1 De la: maggix_nails 22 August 2011 01:37
tatuaje timisoara 18 De la: iasomia 29 Aprilie 2010 10:45
Test de sarcina, ajutor! 22 De la: Iulian2173 8 Aprilie 2010 08:40
dieta south beach 21 De la: garbo093862 1 Martie 2010 07:27
Setari Cookie-uri