IUBIRE INTERZISA? SAU DOAR IUBIRE PUR SI SIMPLU?

De la: girnasemena, la data 2009-12-01 01:42:27
De la: garbo027119, la data 2009-11-30 21:45:03
De la: garbo027119, la data 2009-11-30 21:44:11
De la: girnasemena, la data 2009-11-30 21:25:02
De la: kinga444, la data 2009-11-30 21:17:11"intoarce/te la mine", sora ta are copii? poate ai spus si mi/a scapat...


care ar fii relevanta acestui lucru?
si da ! au doi copiii si eu la fel!
te-am lamurit cu ceva spunandu-ti asta? schimba datele problemei?
e vorba de iubirea noastra aici!
si care DA poate lovi chiar intr-o fractiune de secunda!
Pai fa-i sa se impace....Ca poate mai tarziu vor sa se impace...Eu zic sa te gandesti la copiii aia....Ca cine stie.poate o sa impace,au 2 copiii,,ca crize in relatii sunt peste tot...Cauta-ti alt barbat liber,,ca barbati sunt slava Domnului.....


draga mea 119 parca! nu prea imi esti de ajutor. daca nu ai altceva mai bun de facut ramai si asculta , ca de citit vad ca nu vrei sa o faci! sunt divortati ! e drept ca si eu am gresit ca nu am spus de cand: o spun acum de 2 ani. iar ea s-a castorit cu cel pentru care a divortat. deci in privinta asta n-am ce face. si o alta precizare fac acum: vorbim nu numai pe mess de 7-8 luni. si ne-am dat seama ca ne-am indragostit unul de celalalt , ca ne iubim si ca ne potrivim in toate de vreo luna si jumatate ! e ok?
si inca ceva , asta in legatura cu barbatul acela liber pe care ar trebui sa-l caut eu: E UN BARBAT LIBER ! la 39 de ani cat am , aproape 40 ca sa fiu si mai exacta, te rog sa ma crezi ca stiu ce spun si mai ales ce simt. cati ani ziceai ca ai?!?
Pai da dar si ce daca sunt divortati,se pot impaca.ca doar au 2 copiii...Ca doar la biserica juri,pana la moarte sa fii casatorita cu acelasi om...Ei sunt despartiti in fata oamenilor,dar nu in fata lui Dumnezeu....Aceste relatii imorale,se termina rau,cu suferinta si scandaluri...Eu una nu as face asa ceva,,dar fiecare face cum considera el ca este bine pt el....El face,,el suporta consecintele care pot fii si dupa ani de zile....
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:32
De la: garbo027119, la data 2009-12-01 14:32:29
De la: girnasemena, la data 2009-12-01 01:42:27
De la: garbo027119, la data 2009-11-30 21:45:03
De la: garbo027119, la data 2009-11-30 21:44:11
De la: girnasemena, la data 2009-11-30 21:25:02
De la: kinga444, la data 2009-11-30 21:17:11"intoarce/te la mine", sora ta are copii? poate ai spus si mi/a scapat...


care ar fii relevanta acestui lucru?
si da ! au doi copiii si eu la fel!
te-am lamurit cu ceva spunandu-ti asta? schimba datele problemei?
e vorba de iubirea noastra aici!
si care DA poate lovi chiar intr-o fractiune de secunda!
Pai fa-i sa se impace....Ca poate mai tarziu vor sa se impace...Eu zic sa te gandesti la copiii aia....Ca cine stie.poate o sa impace,au 2 copiii,,ca crize in relatii sunt peste tot...Cauta-ti alt barbat liber,,ca barbati sunt slava Domnului.....


draga mea 119 parca! nu prea imi esti de ajutor. daca nu ai altceva mai bun de facut ramai si asculta , ca de citit vad ca nu vrei sa o faci! sunt divortati ! e drept ca si eu am gresit ca nu am spus de cand: o spun acum de 2 ani. iar ea s-a castorit cu cel pentru care a divortat. deci in privinta asta n-am ce face. si o alta precizare fac acum: vorbim nu numai pe mess de 7-8 luni. si ne-am dat seama ca ne-am indragostit unul de celalalt , ca ne iubim si ca ne potrivim in toate de vreo luna si jumatate ! e ok?
si inca ceva , asta in legatura cu barbatul acela liber pe care ar trebui sa-l caut eu: E UN BARBAT LIBER ! la 39 de ani cat am , aproape 40 ca sa fiu si mai exacta, te rog sa ma crezi ca stiu ce spun si mai ales ce simt. cati ani ziceai ca ai?!?
Pai da dar si ce daca sunt divortati,se pot impaca.ca doar au 2 copiii...Ca doar la biserica juri,pana la moarte sa fii casatorita cu acelasi om...Ei sunt despartiti in fata oamenilor,dar nu in fata lui Dumnezeu....Aceste relatii imorale,se termina rau,cu suferinta si scandaluri...Eu una nu as face asa ceva,,dar fiecare face cum considera el ca este bine pt el....El face,,el suporta consecintele care pot fii si dupa ani de zile....



E ultimul raspuns ce-ti dau iubito!
Eu am facut facultatea de drept... ok?
Daca tu ai urmat seminarul teologic... e alegerea ta!
Doctrinele sunt facute tot de oameni draga mea...
L-ai vazut TU pe Dumnezeu vreodata?
Fiecare dintre noi isi poarta Dumnezeul lui in suflet. Eu asta cred si asta simt!
Iar pentru mine Dumnezeu nu inseamna judecata si constrangeri, ci intelegere si bunatate si o mana intinsa la nevoie chiar si unui dusman.. si multe altele dar nu stau acuma sa-ti explic...intr-un cuvant inseamna doar IUBIRE ! Deci nu doctrine si vorbe de neinteles si reguli de morala de-aste pe care mi le servesti tu pe aici...dupa ce pe aproape toate paginile din acest topic te-ai dezlantuit vulgar asupra multor oameni... vii tu acum si imi vorbesti de moralitate si de Dumnezeu?!?.. te rog... putina decenta si bun simt nu ti-ar strica, ma iarta!
Atat am avut a-ti spune si doar te rog sa nu mai intri pe aici, caci eu nu am deschis discutia doar ca sa nu te plictisesti si sa-ti versi veninul tu !ok?
Numai de bine sa auzim!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:14
asa mama...good point
Anouk
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:21
De la: tutankhamon, la data 2009-12-01 01:00:46iubita care ai deschis topicul......mami....ia pune tu mana frumusel si vezi daca voi doi va mai potriviti si la altceva, nu numai la insirat vorbe de mess....ma intelegi tu, ca doar esti fata mare..si abia apoi pune-ti problema de moralitate, de crestinism, de copii si bla bla bla.......sunt atatea femei care si-au refacut viata, si nu le-a cazut cerul in cap....iar cu sora ta, nu cred ca va reprezenta o problema.....atata timp cat ea l-a aruncat la gunoi....tu nu ai facut decat sa il culegi de acolo si sa-l lustruiesti nitel.....si ti-ai dat seama ca acuma e cel mai frumos diamant.......ai grija de ceea ce ai acum....daca nu stii sa pastrezi...va dispare...nu te lua dupa gura lumii....urmareste-ti inima....eu una asa as face in locul tau...daca sora ta si-a gasit fericirea in bratele altui barbat, inseamna ca acesta nu a fost menit pentru ea....daca era pentru tine????....


multumesc pentru intelegere si sfaturi.Vom face asta in mod sigur caci ne-o dorim cu disperare cum spuneam...dar trebuie sa vina de la sine, in liniste si nu din nebunie de moment... iar de potrivit simt ca ne vom potrivi nu-i vorba... cat despre faptul ca e acel diamant pe care alta l-a aruncat la gunoi iar eu sunt cea care l-a gasit si i-a dat putina stralucire dupa atata timp... de asta sunt convinsa , stiu, numai ca nu gaseam cuvintele s-o spun. si iti multumesc inca o data ca mi le-ai dat acum! Stiu, simt si inteleg si faptul ca mi-a fost menit , doar ca fiecare dintre noi a trebuit sa aibe inainte un alt drum, o alta menire si un alt rost pe lume! Un fel de lectie karmica si un scop de atins.
Te salut cu draga inima si nu pentru ca esti de acord cu mine, ci doar pentru ca ti-ai facut timp sa-mi asculti dilema si chiar sa imi raspunzi.
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:26
De la: Anouk, la data 2009-12-01 16:21:06asa mama...good point


multumesc , dar chiar nu mai puteam sa rabd!
genul asta care merge la biserica doar pentru a vedea cu ce s-a imbracat vecina... si pentru a vorbi despre cine cu cine s-a mai culcat si cand , in timp ce sta cu ochii in scriptura si da marunt din buze!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:31
semeno, inainte de a-ti mai bate capul sa dai replici oricui, incearca o minima documentare si vei vedea ca te lupti cu morile de vant in cazul unor asa zisi "forumisti". cel caruia i-ai raspuns e doar un handicapat emotional care nu are nici cea mai vaga idee despre ce inseamna religie
se chinuie doar sa dea niste copy/ paste-uri.
sa-ti mai spun despre nivelul intelectual? nu cred ca are rost. esti inca noua pe aici, dar incet-incet ii vei depista si tu pe cei care chiar nu merita atentie.
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:36
asta e iubire pur si simpla?
sora_ilsi
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:38
De la: Anouk, la data 2009-12-01 09:14:21hai sa nu mai amestecam aici biserica si dragostea filiala.
toti traim dupa anumite norme morale, unele fixate de societate, dar cele mai multe fixate de noi.

ce zice lumea e neimportant, ca nu vine lumea sa-ti dea o cana cu apa cand ti-e rau, nu vine lumea sa te consoleze cand suferi ca un caine, si nu vine nici preotul sa te aline cand totul se prabuseste in jurul tau

semena, sfatul meu este sa vorbesti cu sora ta si sa-i explici situatia. sa-i explici ca il iubesti, si ca asta nu schimba cu nimic iubirea dintre voi doua. si ca fiecare are dreptul la o a doua sansa

si nu, mie nu mi se pare imoral. mi se pare teribil de complicat pentru ca veti sfida legile nescrise ale societatii, care este foarte dura cu tot ce iese din tipare. si stiu ce zic, pentru ca si eu am dat cu tifla societatii


de vorbit cu sora mea e sigur ca o voi face!si la fel de sigura sunt ca va intelege desi la inceput va fi un pic socata!eu asa as face daca as fii in locul ei...iar noi gandim in mod asemanator in multe lucruri...vom vedea!. si chiar daca la inceput va fii poate suparata pe mine desi nu vad de ce... poate doar din putin orgoliu sau pentru ca alegerea mea de a fii cu el ar pune-o pe ea intr-o lumina rece, caci l-a parasit pentru un altul... VA INTELEGE, asta stiu.
Cat despre ce s-a mai spus pe aici, prin topic , ca ea nu l-ar fi parasit fara motiv si ca nu era tocmai asa de bun cum vad eu...am mai spus: s-a indragostit de altul si atat... lui nu i-a reprosat nimic, doar ca nu l-a iubit niciodata cu adevarat si s-a casatorit cu el doar pentru ca urma sa vina un copil...urmat mai tarziu si de celalat! nu spun ca intre ei nu a fost iubire... doar spun ca nu a fost una de durata si asa cum o simtim noi unul pentru altul... imi pare rau ca nu pot fi mai explicita, dar pentru mine iubirea nu are termen de comparatie...nu poate fi cantarita sau masurata... deci nu prea-mi gasesc cuvintele, dar cred ca se intelege ce vreau sa spun!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:43
De la: ready_vivus, la data 2009-12-01 16:36:37semeno, inainte de a-ti mai bate capul sa dai replici oricui, incearca o minima documentare si vei vedea ca te lupti cu morile de vant in cazul unor asa zisi "forumisti". cel caruia i-ai raspuns e doar un handicapat emotional care nu are nici cea mai vaga idee despre ce inseamna religie
se chinuie doar sa dea niste copy/ paste-uri.
sa-ti mai spun despre nivelul intelectual? nu cred ca are rost. esti inca noua pe aici, dar incet-incet ii vei depista si tu pe cei care chiar nu merita atentie.


Am inteles , sa traiti! si multumesc.. pe bune!
numai ca simteam nevoia sa-i dau macar o replica, desi se spune ca nu e bine sa te pui cu prostii, ca ei au mintea odihnita!... nu ca ar fii vorba de cineva anume...ci asa in general! inca o data iti multumesc!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:46
De la: sora_ilsi, la data 2009-12-01 16:38:44asta e iubire pur si simpla?


nu am spus iubire pur si simpla!
si nici iubire pura si simpla!
am spus iubire pur si simplu... e o diferenta!
dar am sa te rog daca doresti sa fii mai explicita, ca nu iti inteleg intrebarea... la ce anume te referi?
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:49
semeno, hai sa iti mai zic ceva: nu mai cita postarile anterioare ale celorlalti utilizatori. cand vrei sa te adresezi cuiva, spune pur si simplu cui te adresezi.
noi stim ce am postat.
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:56
Pai da, se incadreaza la o "iubire interzisa"...
Fiind inca la inceput, si banuiesc ca nu esti tocmai o pustoaica, nu ai putea mai bine sa iti revizuiesti sentimentele?
Oricum, iti va trebui mult tact si multa energie ca sa faci aceasta relatie sa mearga si sa o poti duce mai departe...
pretty_varza
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:57
sa-ti revizuiesti sentimentele...aham ...adica sa le faci revizie ...adica sunt defecte ...ioi
bluelight
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:59
bre, murato... vino bre si cu argumente, nu le arunca numai asa, de dragul de a te vedea noi pe aici...
si ce-i cu reviziile alea? esti cumva contabila si umbli pe la balanta de sfarsit de an?
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:01
De la: l_flory, la data 2009-12-01 01:54:58girnasemena.....ai fi tu de profesie,dar ....

...cum ti-am mai spus ....imi iubesc sora prea mult ca sa fac asa ceva...

...si daca nu v-a dura...?pt ca tu ai spus ca nu te-ai culcat cu el ....sau am intzeles eu gresit...?...si atunci....de unde stii cum e...? doar din vorbe...?
si inca ceva...eu nu cred ca sora ta l-a aruncat de bun...

..scuze, daca nu am intzeles ceva ...pt ca nu am citit toate paginile..


cand am zis ca sunt de profesie m-am referit la faptul ca stiu ca nu e ilegal...ok?
Si eu imi iubesc sora, ce te face sa crezi ca nu?...daca s-ar fi despartit din cauza mea as intelege oroarea ta...si as fii de acord cu tine! dar nu a fost asa...
Si daca nu va dura... ma intrebi... ei bine , nu ne ramane decat sa traim si sa vedem ce va fii!, am mai spus-o si acum o repet pentru ultima oara! Nimic nu vine pe lumea asta cu garantii! Iar iubirea vine absolut fara nicio garantie! MAI BINE FERICIT O ZI, DECAT SA NU CUNOSTI VREODATA FERICIREA!
Cat despre celelalte nedumeriri pe care le ai , am raspuns deja chiar pe aceasta pagina!. Si te rog sa nu iti ceri scuze, pentru ca nu ai de ce!Iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns si ai vb cu mine!Te salut si daca iti face placere, te mai astept!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:02
De la: ready_vivus, la data 2009-12-01 17:01:55bre, murato... vino bre si cu argumente, nu le arunca numai asa, de dragul de a te vedea noi pe aici...
si ce-i cu reviziile alea? esti cumva contabila si umbli pe la balanta de sfarsit de an?


pai argumentasem implicit
Este posibil sa iti "revizuiesti" sentimentele atunci cand inca esti la ""debut"" si nu esti la varsta cand tropaie hormonii... ; e destul de greu, dar nu atat de greu ca si cand esti deja implicata cu multe intr-o astfel de relatie; e parca mai usor de "retezat" anumite verigi. Eu una, asa as face...
pretty_varza
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:06
pretty, hai ca m-ai dat pe spate...adicatelea la patrujde ani nu iubesti ? sau cum ?

bre, tineretu' asta...are impresia ca ei au descoperit iubirea, apa calda si mersu' pe jos
Anouk
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:07
De la: pretty_varza, la data 2009-12-01 16:57:35Pai da, se incadreaza la o "iubire interzisa"...
Fiind inca la inceput, si banuiesc ca nu esti tocmai o pustoaica, nu ai putea mai bine sa iti revizuiesti sentimentele?
Oricum, iti va trebui mult tact si multa energie ca sa faci aceasta relatie sa mearga si sa o poti duce mai departe...


din punctul tau de vedere spui ca se incadreaza la iubiri interzise!
ok , sa zicem ca asa e... dar eu sunt cam batuta in cap... de aceea am si deschis acest topic... pentru a primi niste pareri de la alte persoane mai destepte decat mine si mai inteligente...sau macar mai experimentate...
si sunt asa de batuta in cap... ca nu inteleg decat daca incerci si sa argumentezi putin macar ce spui...ok?
cat despre faptul ca sunt sau nu o pustoaica, daca ai fi citit pe aici ceva ai fi aflat ca am aproape 40 de ani...in acte...in inima si in suflet am vreo 25-30.. cred!varsta e cea pe care o simti!
sinu ma refer aici la minte...caci mintea mi-e asa cum trebuie!
te salut si imi cer scuze daca te-am ofensat, nu asta a fost intentia mea!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:08
da sa traiti , am inteles!
te sarut prieteneste pe obraz!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:10
aloha people...G sunt...sau pro, cum ma stie lumetu' p-aici
semena, iti doresc sa gasesti fericirea
pretty, eu is sotul anoukai
exact, ala mai tanar decat ea cu 20 de ani
sentimentele nu se pot reteza asa de usor. asta ti-o spune un barbat care a infruntat destule pentru femeia iubita

o seara faina sa aveti
Anouk
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:10
eu am o intrebare pt pretty. Ce poate fi pretty la o varza?
bluelight
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:13
ishtenem, G-ule, mai traiesti frate?
las-o bre pe pretty, ca are impresia ca o "judecata de valoare" de-a ei presupune implicit si o argumentatie beton

pretty, NU ai argumentat nimic, dimpotriva, ai dat-o cu oistea in gard. spune-mi si mie de ce, in viziunea matale, relatia asta este imorala. Poate asa mai invatam si noi, astia, moshnegii, cate ceva nou
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:14
a, si inca ceva, pretty:
INAINTE de a "argumenta", te rog sa citesti CU ATENTIE tot ce s-a scris pana acum, incepand cu prima postare a semenei. Nu de alta dar daca te prind si pe tine cu matza-n sac (adica daca te prind ca vorbesti doar ca sa te afli in treaba, fara ca macar sa fi citit despre ce e vorba), explodez

a, sa nu spui ca sunt rau: poti sa sari peste elucubratiile lui garbo 119
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:15
good for you! NUMAI FERICIRE DIN PARTEA MEA IN CONTINUARE!
girnasemena
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:16
blue, cred ca nu era pretty ala de-l stii tu...
sora_ilsi
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:18
redy, am auzit ca esti frate cu nevasta-mea, he, he, he
deci, suntem cumnati. da, mai traiesc. sau cel putin asa imi pare. scriitorul din mine imi sopteste din regie ca in momentul asta traiesc la nivel de celenterata. normal, ma joc de-a instalatorul si de-a electrocutatu'

sunt intr-o fuga pe acasa sa imi recuperez betoniera. aia pentru care za wife mi-a trantit telefonul in nas aseara
nu vrei sa stii ce mi-a spus, si eu nu pot sa spun. ca as avea nevoie de bulina rosie
anyway, ma duc sa salut si topicul iasomicai. de bine s-auzim
Anouk
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:18
virusele , ai stofa de moderator.
ori esti andra sub acoperire??
bluelight
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:19
semeno, ca o concluzie: veti avea probabil de infruntat conceptiile aberante ale unei societati care, in public, face pe pudica si morala... chiar daca eu personal, repet, nu vad nimic imoral aici. dar stii vorba aia, ca doar ziceai ca si tu esti de specialitate: qui prodest?
cat va dura, va dura. macar nu veti avea regrete ca nu ati incercat
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:20
Pai nici la 25-30 cat spui ca ai "in suflet" parca nu se mai aprind calcaiele asa cu una-cu doua , mai ales ca zici ca inca nu aveti propriu-zis o relatie, nu ati facut inca dragoste...daca e un mare "fas"?! Chiar iti risti relatia cu sora?

Si nu ma cred mai "desteapta si inteligenta" ( desi nu vad legatura... ) insa am ceva experienta
pretty_varza
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:22
G-ule, asa sa faci bro-in-law!
ca ne-a impuiat si noua capul sorella cu betoniera aia
da' incearca sa stai mai mult pe langa comp, la taste mai bine zis
ishtenem, sper sa nu vada sis ce am zis io amu!

bluo, pai "moderator" e numele meu de familie
ready_vivus
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voi cum va impartiti sarcinile casei in cuplu? 186 De la: garbo173858 14 Mai 2011 21:36
eu capricorn, el rac! 2 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 12:32
Ce este prietenia........????????? 2 De la: dune 19 Iulie 2009 13:42
Justitie divina versus justitie umana ? 91 De la: Mihaela_Tudora_1 27 Noiembrie 2013 23:32
eu berbec, el berbec 6 De la: garbo172683 24 Noiembrie 2010 21:12
Setari Cookie-uri