IUBIRE INTERZISA? SAU DOAR IUBIRE PUR SI SIMPLU?

iubirea inseamna ca stii sa respecti,apoi sa astepti sa fii respectat...Daca nu respecti atunci nici sa nu astepti respect...
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:36
bre kingo, eu zic ca de data asta subiectul e real. dar nu vad nimic imoral in ce zise fatuca aia
de fapt care e problema? ea nu a zis ca e maritata, baietul e clar divortat, fara ca ea sa fi fost implicata in vreun fel in divortul ala. Intamplarea a facut ca fosta lui sotie sa fie sora postatoarei... dar daca citesti de data asta cu atentie vei vedea ca divortul a intervenit din vointa surorii, nu a lui. mai precis, sora s-a indragostit de alt june prim de pe la job.
so... pana la urma unde-i imoralitatea relatiei dintre o tipesa si ex-cumnatul ei?
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:37
mai 119 tu nu te mai potolesti o data sa iti bati atata joc de noi??? chiar nu ai nici pic de bun simt???? maimuta idioata esti numai si numai tu...tu chiar vrei sa te iubim, atata timp cat nu ne arati nici cea mai mica urma de respect??
tutankhamon
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:41
r v, postarea ei se incheia asa "o iubire ca a noastra,daca nu are interdictii din punct de vedere legal, n/ar trebui sa fie considerata imorala"
tu zici ca nu e nimic imoral,eu zic acelasi lucru,altii vor spune la fel...
dar fata traieste intr/o societate cu niste norme si daca nu s/ar teme de rigiditatea acestora,nu ar avea nevoie sa/i confirmam...
elodia
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:46
De la: tutankhamon, la data 2009-11-30 23:41:23mai 119 tu nu te mai potolesti o data sa iti bati atata joc de noi??? chiar nu ai nici pic de bun simt???? maimuta idioata esti numai si numai tu...tu chiar vrei sa te iubim, atata timp cat nu ne arati nici cea mai mica urma de respect??
eu respect daca si eu sunt respectata....Daca eu glumesc cu alamca apus botul...De ce imi vorbeste vulgar? Asa se spune cabd cineva a crezut,dar eu nu m-am referit ca a pus botul in alta parte,pt ca eu nu vorbesc vulgar..Dar acum chiar ma scos din sarite....Imi cer scuze,dar mi-am iesit din pepeni
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:46
..girn....acum am citit si eu postarea ta....

....scuza-ma ca-ti spun asta dar,trebuie neaparat sa vorbesti cu preotul bisericii de care apartzii.

..eu stiu sigur ca doar atunci potzi sa te casatoresti cu fostul tau cumnat ,daca a fost despartzit prin moarte...
...la mine in localitate este un asemenea caz....dar sora ei a murit ...si la catva timp s-a casatorit cu fostul cumnat...

...dar categoric tre'sa-si dezlege cununia religioasa...asta-i clar..

...incearca si du-te la preot . el te v-a lamuri...


....si parerea mea....

..imi iubesc sora foarte mult si indiferent cat l-as iubii pe fostul cumnat...eu nu as face asta....s-ar putea sa-ti pierzi sora......
.ok....fiecare face cum vrea si cum simte...bafta...
l_flory
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:47
De la: garbo027119, la data 2009-11-30 23:46:23
De la: tutankhamon, la data 2009-11-30 23:41:23mai 119 tu nu te mai potolesti o data sa iti bati atata joc de noi??? chiar nu ai nici pic de bun simt???? maimuta idioata esti numai si numai tu...tu chiar vrei sa te iubim, atata timp cat nu ne arati nici cea mai mica urma de respect??
eu respect daca si eu sunt respectata....Daca eu glumesc cu maimuta ca apus botul...De ce imi vorbeste vulgar? Asa se spune cabd cineva a crezut,dar eu nu m-am referit ca a pus botul in alta parte,pt ca eu nu vorbesc vulgar..Dar acum chiar ma scos din sarite....Imi cer scuze,dar mi-am iesit din pepeni
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:47
Imi cer scuze,stiu ca am intrecut masura...Dar si maimuta ma scos din rabdari...Ca nu se vorbeste asa cu o femeie...Dar ma rog,sa inchidem subiectul....
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:49
ok, 119, am inteles idea. nu e nevoie sa umpli pagina cu postarile dinainte.
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:50
Daca eu am glumit cu maimuta,,de ce isi permite da vorbeasca asa cu o femeie...Eu nu suport sa mi se vorbeasca asa....
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:52
readyliciuuuu.....las-o pe iri-n pace...
...hai sa-ti umple mami fatzau ala ...de pupici..

....mhuua...
l_flory
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:52
De la: ready_vivus, la data 2009-11-30 23:50:08ok, 119, am inteles idea. nu e nevoie sa umpli pagina cu postarile dinainte.
ok noapte buna ca imi ajunge pe ziua de astazi....halal relaxare.... paaaaaaaaaa
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:53
floryo, de data asta, cu parere de rau, nu sunt de acord cu tine. in primul rand pentru ca ai bagat biserica in discutie si necesitatea absoluta de "desfacere" a cununiei religioase. ma rog, este optiunea ta, este credinta ta si ti-o respect... dar eu unul, din punctul MEU (si numai al meu) de vedere vin si intreb: who gives a shit?
n-am inteles, de unde si pana unde trebuie sa ne lasam condusi de niste "legi" tampite facute acum vreo 1000 de ani, cu scopul clar de a tine prostimea sub jug?

in ceea ce o priveste pe sora... da, s-ar putea sa ai dreptate intrucatva. o va pierde in sensul ca, daca sora aia are bun simt, nici macar nu ii va vizita in cazul in care vor ramane impreuna.

he he he! pupici, floryo? unde, unde? sa vin si ioooo
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:54
Casatoria se face in fata lui Dumnezeu....Si daca casatoria a afost consumata,nu exista desfacere...Doar moartea face desfacere....Sau daca se casatoresc inca o data,peste,,dureaza si aia vreo cativa ani apoi incep scandalurile....Casatoriile linistite si fericite sunt acei oameni care traiesc cu inima in Dumnezeu,in rugaciune....Pt ca fara rugaciune multe castorii se desfac fie si peste 20 ani....Si atunci este suferinta este mai mare...
garbo027119
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:58
Oamenii care traiesc in concubinaj,in pacat...Nu au viata linistita,ci doar de scandal si probleme...Pt ca astea sunt urmarile de la pacate.....Pt ca fara Dumnezeu,fara rugaciune un om este pierdut....De casatorit,te poti casatori de 100 de ori....Dar mereu vei avea probleme si necazuri si toate se vor termini cu necazuri si probleme....Pt ca daca esti desfacut de femeie,nu cauta femeie.....probleme sunt multe in viata,,dar ele trebuie rezolvate,nu sa fugi de ele...Pt ca dai peste alte probleme...poate si mai mari....
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:02
ready....ce mama dracului ai...? ha?

...bre astea-s regulile ortodocshilor.....in biserica....

...cum intentezi divortz la tribunal ,asa desfaci cununia religioasa la biserica ...dar tre'sa fie neste motive bine intemeiate...

...da hai sa lasam predicile ...ca avem destule aici...

...stai asa...ca vin acu...
l_flory
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:03
Moartea nu desface casatoria.Sufletele se spune ca raman pereche pe vecIE.De asemenea religia spune ca prima casatorie religioasa este singura recunoscuta in fata lui Dumnezeu.Poti sa ai pe urma 10 casatorii...nu au valoare.Deci...grija mare....cu cine mergeti in fata altarului!!!

PS.Nu stiu in ce masura informatiile sunt badevarate.Deci nu sunt raspunzatoare de neconcordanta cu realitatea.!!!
walkiria
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:04
bine ca ma lasati pe mine aici..
elodia
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:04
De la: walkiria, la data 2009-12-01 00:04:13Moartea nu desface casatoria.Sufletele se spune ca raman pereche pe vecIE.De asemenea religia spune ca prima casatorie religioasa este singura recunoscuta in fata lui Dumnezeu.Poti sa ai pe urma 10 casatorii...nu au valoare.Deci...grija mare....cu cine mergeti in fata altarului!!!

PS.Nu stiu in ce masura informatiile sunt badevarate.Deci nu sunt raspunzatoare de neconcordanta cu realitatea.!!!
Pai daca iti moare barbatul,,te poti casatori inca o data...Dar cu conditia ca si barbatul sa fie cu inima in Dumnezeu...Pt ca daca este necredincios,,femeia este in pericol si copiii la fel...
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:08
Daca barbatii mei or sa moara, eu ma pot casatori de 10 ori
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:08
Daca ei dau ortul popii saracii ce sa le fac eu,,ca eu nu vreau sa ma duc cu ei...RAMAN AICI SI IMI CAUT ALTUL,DACA MOARE SI EL,IAR ALTUL,SI TOT ASA
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:10
nu are nici o treaba biserica aici. ce? cati nu au divortat si apoi,recasatorindu-se , s-au cununat iar la biserica?

nu mai bagati biserica in toate cele. popa nu-i judecator si nici nu are dreptul acesta

e o chestie ce tine mai mult de incomfortul psihic al relatiei.

si_totusi
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:15
De la: garbo027119, la data 2009-12-01 00:08:07
De la: walkiria, la data 2009-12-01 00:04:13Moartea nu desface casatoria.Sufletele se spune ca raman pereche pe vecIE.De asemenea religia spune ca prima casatorie religioasa este singura recunoscuta in fata lui Dumnezeu.Poti sa ai pe urma 10 casatorii...nu au valoare.Deci...grija mare....cu cine mergeti in fata altarului!!!

PS.Nu stiu in ce masura informatiile sunt badevarate.Deci nu sunt raspunzatoare de neconcordanta cu realitatea.!!!
Pai daca iti moare barbatul,,te poti casatori inca o data...Dar cu conditia ca si barbatul sa fie cu inima in Dumnezeu...Pt ca daca este necredincios,,femeia este in pericol si copiii la fel...


draga...aci nu era vorba de mortaciuni!!Era vorba de casatoria in sine.De valoarea ei religioasa.Dar...sa nu uitam un lucru!!De fapt este un soi de lege...si ca orice alta lege...are dedesubturile ei.
Adicatelea...nimic nu e batut in cuie.Ca in ziua de azi se practica si "divortul religios".Ca sa te mai poti cununa odata la preot...normal intai trebuie sa faci acest divort religios.
Daaarrrr...acest divort nu ti-l poate da orice preot...si implica muuuulte canoane...si alte celea.De...sincer...mai bine lipsa de inca o casatorie religioasa.
Daca ar trebui sa traim ad -literam "legii bisericesti"...am ajunge mult mai repede in ceruri!!

Si sa nu mai uitam caaa...traim pe pamant.Incercam sa traim dupa niste "reguli" dar regulile sunt facute adesea pentru a fi incalcate.Deci...traim si noi cum putem!!!
walkiria
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:18
ce ma distreaza pe mine glasu' societaztii... vaaai, da' cum sa faci asa ceva, da euuu sigur nuuu... da' ia du-te la popa, la... psihologu' scolii, intreaba neamurile si vecinii, sa vezi ca nooo asa se face.
Cine posteaza toate chestiile astea o fi trecut vreodata prin momente de rahat, cu adevarat de rahat? Cind unde drak erau toti popii, si toate tanti psiholog, si toate neamurile alea vitale si, in general, cu ce te ajuta, de fapt, oricine altcineva - in afara de tine insati?
Pentru cine chiar contezi, de fapt? Si cui ii pasa si "sufera de nu mai poate" pentru gesturile tale? Daca maine dai ortu' preapomenitului, citi din aia de nu poti sa iti traiesti viata de grija lor chiar gives a shit? Si citi au viata lor, de care chiar isi vad - doar pentru ca au invatat lectia asta inaintea ta?

Hai sa fim seriosi... baletul social e balet. Dincolo de asta nu e nimic. Si e mai bine sa nu ajungi vreodata chiar in situatia in care sa constati ca nu e nimic. Asa ca intre tine si tine, atunci cind te uiti in oglinda, intrebarea "da' ce parere are lumea" chiar n-are ce sa caute. Ce iubesti e in inima ta, ce iti permiti si ce nu se numeste constiinta si e proprie, la purtator. Stii tot ce trebuie sa stii, iar adevarurile tale sint in tine - si atit.
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:19
walkiria....astea sunt regulile bisericii...bine poate nu e asa ...
dar am intalnit cazuri in care s-a facut un fel de dezlegare de casatorie in biserica...motivul(adulter)
...si acea fata de care ziceam eu ,intr-adevar i-a murit sora...
si p'orma s-a casatorit cu fostul cumnat...

...ok...nu contrazic pe nimeni...mai ales pe tema asta....
l_flory
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:20
Ma lasati??? (desigur ca ma lasati, era doar o intrebare retorica)

Citi sau cite din cele/cei care dau repede cu vorba ascutita stiu macar ce este si ce vrea crestinismul? Se fac toate dupa ureche si dupa imaginatia fiecaruia.

Chiar daca citesti Biblia de 100 de ori, daca nu ai inteles tilcul ...degeaba o faci. Ba chiar te mai si lauzi ca ai facut-o si asta e ...un pacat , nu?

Vreau si eu o definitie a pacatului. Exista o categorisire a pacatului? Exista pacat major si pacat minor?
Aud!
Ciresica
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:27
...ciresico....pacatul e pacat si gata....
nu e mic sau mare....este pacat si atat...
l_flory
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:31
Sunt diferite teorii legate de acest aspect.Am avut ocazia sa am tangenta cu lumea religioasa(nu am fost calugarita...si nici nu ma fac).Si sa mai aud si eu destule.Totul e de fapt relativ.Religia spune asa...sau asa...darrr...de fapt se poate dezlega...desface...daca facem asta...sau asta...
Deci...nimic nu e batut in cuie.Totul sta in sufletul si constiinta noastra.De fapt aceasta este credinta!Nimeni nu poate stii ce facem bine sau rau...in afara de noi insine care suntem detinatorii "marelui adevar al sufletului nostru".

cate minti.....atatea pareri!
walkiria
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:32
Flory, Walky, corect!
Ciresica
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:42
Pai daca iti moare barbatul,,te poti casatori inca o data...Dar cu conditia ca si barbatul sa fie cu inima in Dumnezeu.si sa fie si el vaduv..Pt ca daca este necredincios,,femeia este in pericol si copiii la fel...Dar barbatul trebuie sa traiasca in Hristos,,ca femeia sa aiba o viat fericita si linistita...Ca barbatul sa nu o insele si sa o faca sa sufere....Chiar daca credinta se face in fata unui preot poate pacatos,,,nu conteaza...Casatoria trebuie sa se faca cu inima curata si cu credinta in Dumnezeu.Ca casatoria sa fie binecuvantata...Pt ca degeaba te casatoresti in biserica,daca nu te casatoresti cu inima curata...Esti satula de barbat cand te castoresti,sau te casatoresti pt bani....
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 00:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati accepta o femeie cu un copil? 1 De la: garbo_500124 29 Iunie 2019 19:08
Urgent... 35 De la: hermosa20 21 Iunie 2016 13:22
Fidelitatea in stil muieresc = infidelitatea in stil barbatesc 258 De la: garbo_398447 19 Mai 2014 22:13
http://www.dolarei.com/Daria_1441.html 1 De la: garbo000384 8 Iulie 2009 12:22
In ziua in care m-am iubit cu adevarat Charles Chaplin 40 De la: Luna_in_capricorn 6 Decembrie 2011 19:39
Setari Cookie-uri