operatie....ajutor

ajutor!m-am operat acum 5 zile de chist ovarian.pe sub oeratie am deja cheaguri de sange si stiu ca urmeaza o cheloida ingrozitoare deoarece am mai avut 2 operatii de cezariana care s-au finalizat la fel.dati-mi un sfat!!!!
roxb
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:21
Ai scris din gresela...."Darii"....si iti raspund...sunt aici....dar ce sfat sa-ti dam noi...oare....poate sunt printre noi....oameni avizati...."cheloida".....inteleg ca este....caderea parului....care este....urata,demoralizatoare,specifica oricaror perioade de stress,demineralizari,devitaminizari,post-operatorii....dar trece....am trecut si eu prin asa ceva..........in primul rand trebuie sa mergi la doctor sa vezi ce este cu cheagurile de sange.....trebuie sa intelegi ca e normal....ca dupa o operatie....sa ramai o vreme stressat....o fii unul din efectele adverse ....ale....anesteziei.....deci ai nevoie de un ...."linistitor"....in functie de caz...ceri sfatul medicului...........sau apelezi la solutii...naturiste....la fel de eficiente.....pt.caderea parului...revin....sunt tratamente,samponuri....si altele in farmacii....destul de scumpe....dar eficiente.........personal....am gasit o reteta miraculoasa ....prin simplitate....care mie mi-a ajutat....samburi de gutuie....o lingurita plina....se fierb la foc foarte mic....eventual pe o tablitza.....in 250 ml apa....pana lichidul se injumatateste....ceea ce rezulta.......dupa ce strecori.......un fel de gel......se foloseste zilnic la frictionarea pielii capului....cu blandete......si inlocuieste ....cu succes.....si orice alt produs de stilling (fixativ,spuma de coafat,ceara,etc.).....complect interzise pana la....recuperarea podoabei capilare...........eu am fost peste tot....la dermatologie........si toti mi-au dat tratamente scumpe.....mi-au spus ca stressul este de vina....mi-au spus sa renunt la lungimea parului........toate pe moment m-au demoralizat....cumplit.....dar ....toate sunt....reversibile.....si cu mare nadejde.....si incredere.....in Dumnezeu........iti doresc.....rezovarea grabnica....a problemelor.....
DORI_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:44
Dar cum se face ....ca operata fiind ....de cinci zile......esti deja acasa......cum de ai stat in spital...atat de putin.....mai ales ca au aparut aceste probleme....nu ar fii trebuit sa te aflii ....inca in spital...???
DORI_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:55
dori daniela...esti cumva medic????...cheloid nu este sinonim cu chelie.....sunt doua lucruri complet distincte...cheloid este cicatricea care ramane dupa o operatie prost vindecata si chelia este scalpul care nu mai are par...deci nu confunda......

si da....daca a facut interventia laparoscopica, poate fi in 5 zile acasa...la doua zile dupa interventie iti da drumul sa pleci....la 3 zile dupa extirparea vezicii biliare prin metoda laparoscopica se poate pleca acasa fara riscuri...cicatricile sunt mici si se inchid repede...

ori fata nu explica daca a facut operatie clasica - ceea ce e putin probabil sau laparo.....la ultima trebuie 2-3-4 incizii de aprox 1 cm - 1cm jumate...si daca sunt cheaguri sub aceste taieturi, acestea nu sunt periculoase....se resorb de la sine in cat timp ii trec vanataile....
tutankhamon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 22:17
rox...puiu...du-te mama la un control la cei care te-au operat...sa te linisteasca...in mod normal, pot apare niste chegulete de sange, dar eu nu-ti pot spune nimic concludent, pentru ca nu iti vad cicatricile....cel mai bun raspuns, si competent, iti poate da doctorul care ti-a facut interventia chirurgicala...bafta puiu...

p.s. esti cumva mai plinuta un pic/ai burticutza???? sunt curioasa pentru ca stiu din facultate ca tesutul adipos da vindecari mai grele si mai urate ale cicatricilor....sa stiu ce ma asteapta si pe mine.....
tutankhamon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 22:20
operatia este clasica,dar pt ca ma simteam bine m-a lasat acasa,cu conditia sa fiu cuminte.am stat numai in pat,dar se pare ca nu a contat.sunt o tipa miniona,fara colacei pe burta,iar la iesirea din spital cantaream 45 kg.chiar mi s-a zis ca reactionez asa tocmai pt ca nu am asa mult tesut adipos.am discutat cu doctorul doar telefonic pt ca e plecat din localitate si mi-a zis ca dc ma doare prea tare,trebuie deschisa si scos cheagul,dar nu pot sa fac asa ceva pe viu si nici e cazul
pt ca dupa cele 2 operatii de cezariana am facut 2 cheloide urate,m-am gandit ca poate stie cineva vreun secret(naturist,etc)pt a preveni asta.de ex mi s-a zis sa pun comprese reci chiar gheta pe operatie....
va multumesc
roxb
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:30
fato,

abia ai 5 zile,grasa,slaba...potrivita...acolo exista un traumatism,o rana...cum ai vrea sa arate?
doare?
e firesc...

cumpara baneocin-pulbere si da-te....
iasomia
Postat pe 30 Noiembrie 2009 11:15
Ei uite ...cum am aflat un termen...nou...medical..."cheloida"...nu sunt...doctor...bineinteles...altfel...as fii stiut...si nici nu am intrebat...pentru ca mi-ar fii fost foarte simplu....pentru ca am prieteni destui...ba chiar as fii putut cauta...nu-i asa ...pe internet...direct....am presupus....in prostia mea....ca aici nu este un forum....medical...am crezut....ieratare sa-mi fie...ca este...o expresie...poate populara...a caderii de par...
DORI_
Postat pe 30 Noiembrie 2009 12:48
dari,

tu de ce te opintesti asa,iubita?

pune mai putine puncte de suspensie,te citim greu...
iasomia
Postat pe 30 Noiembrie 2009 13:13
Scuze!Mie personal mi-e asa mai simplu sa descifrez textele!Mai aerisite mi se par cu puncte de suspensie!Dar e bine ca mi-ati atras atentia!
Mai bag niste gimnastica,respir mai usor si nu ma mai opintesc atat!

DORI_
Postat pe 30 Noiembrie 2009 13:23
ai dreptate, tut, tesutul adipos da vindecari mai grele...la prima cezariana, facuta la un spital francez, am sangerat enorm vreo luna, mergeam la medic in fiecare zi, ma pansa, lesinam, nu mai puteam nici sa tin lingura in mana, atat eram de slabita, imi dadea mama sa mananc...un an de zile m-am tinut de burta, se zicea ca nu a fost bine ca m-a sectionat orizontal, din cauza grasimii si ca m-a cusut cu fire care se resorb...la a doua, dupa patru ani, operatie facuta in tara, cand mi-am revenit din anestezie, m-am dat jos din pat, am mers singura, fara ajutor, mergeam atat de dreapta ca nici nu ziceai ca am fost operata si nu m-a mai durut nimic, nici cand mi-au scos firele...asta a fost in 1995, acum sunt metode mult mai performante...Curaj!
sora_ilsi
Postat pe 30 Noiembrie 2009 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ziceti de un film la racoare cu un Mountain Dew? 1 De la: garbo_4810 20 Iulie 2012 16:29
acordati atentie viselor din timpul noptii?? 159 De la: Ralu_Garbo 30 Iulie 2009 00:42
Ce parere aveti despre stiinta lumeasca? Si despre stiinta duhovniceasca? 92 De la: ROI2009 7 Mai 2011 17:47
alergie la cosmetice 3 De la: garbo_2178 20 Mai 2012 22:49
Topic de ...noapte buna! 41 De la: printesa_jo 1 Iulie 2012 00:23
Setari Cookie-uri