Libertatea in cuplu.

te duci!
eladaela
Postat pe 22 Noiembrie 2009 09:43
Mai degraba tii partenurul in lesa si eventual ii pui si botnita
lala_cri
Postat pe 22 Noiembrie 2009 09:57
intr-o relatie un lucru e sigur,nu mai poti fi tu insuti niciodata.
ely_troya
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:02
Hmmm !! Pana la urma tot femeia este de vina...ea, ca mama, isi educa baiatul in acest mod, lui ii este permis sa injure, sa jigneasca, sa insele, " sa scuture palaria "...Cand aveti baieti, luati aminte cum ii educati !!! Cum ii cresteti, asa ii aveti !
bamby
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:19
De la: Celleste, la data 2009-11-19 19:42:35
Eu cred ca limitele libertatii in cuplu sunt dictate de respectul de sine coroborat cu respectul pentru partenerul de cuplu.

Adevarat insa ca termenul de "respect" e subiectiv, fiind perceput de fiecare in functie de educatie, experiente de viata si chiar de bagajul genetic.

Libertatea in cuplu, pentru mine, functioneaza dupa principiul :" ce tie nu-ti place, celuilalt nu-i face" sau cu alte cuvinte, "acorda-ti atata libertate cata ti-ai dori sa-si acorde el".



viorik
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:42
ca sa raspund la intrebarea initiala: libertatea NU se termina.
Nici a partenerului, nici a ta, de fapt.
Bineinteles ca fiecare poate sa faca ce ii tuna. Bineinteles ca poate sa plece cind vrea si cu cine vrea, poti sa te dai tu in fund si in cap. Libertatea individuala e garantata oricum din nastere.
Ideea este sa nu dea buzna in lucerna pentru ca NU VREA. Pentru ca el alege traiasca alaturi de tine. Si ca sa aleaga trebuie sa aiba un motiv. Un motiv bun este iubirea. Un alt motiv poate fi parteneriatul. Sau alte scopuri, suficient de importante.
Faptul ca "il legi" nu va fi niciodata un motiv.
Iti poate spune in orice moment ca putin ii pasa de parerea ta.
Si pe buna dreptate.


quasaria
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:54
da fiecare e 'liberu albitru' in viata lui si daca facem ceva facem voit ,dar apoi ne asumam riscul
garbo041353
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:20
16 ani,am fost o ,,proasta,,am suportat toanele unui partener ,nu aveam voie sa privesc in jurul meu ,la restaurant singurul decor era fata de masa si modelul farfuriei,nu aveam dreptul sa-mi exprim o idee ca i-mi erau aduse toate injurile posibile inclusiv ,un pump sau palma sau calcata in picioare.....si pana intr-o zi cand mi-am luat copii si am plecat din casa si firma mea la 500 km.in bucuresti unde de un am sunt o femeie libera ,nu dau socoteala nimanui nu mai las pe nici un barbat sa-mi controleze viata ,si daca la ora 2 noaptea vreau sa ies sa sofes ...ies....da sunt ptr.libertatea in cuplu ,cu cat crezi ca il controlezi pe celelalt cu cat crezi ca deti controlul cu atat ti-l indepartezi .nineni indiferent de sex nu ar trebui sa suporte sa i se atenteze la libertatea sa ,bineinteles trebuie sa existe ,bun simt si personajele cuplului sa aiba o anumita cultura .
garbo065548
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:22
Buna,v-am citit parerile la toate.Si as vrea si eu sa comentez pe marginea acestui subiect.Am o relatie de 7 ani cu prietenul meu,suntem impreuna de cand aveam eu 14 ani,iar el 16.Totul a fost o joaca de copii,pana ne-am dat seama cum au trecut ani si mai ales prin cate am trecut impreuna.el are voie sa faca tot ce eu nu am voie.In fiecare seara iese in oras cu baieti,dar dak vreau si eu sa ies comenteaza.M-a inselat fff mult in ani astia si mereu l-am iertat.Apropo de parinti si de educatie...Ai mei nu sunt de acord cu relatia asta au intervenit de nenumarate ori dar degeaba dak eu il iert mereu.Deci nu cred k e vb. de educatie aici.Eu am crescut intr-o familie dezghetata,am parinti tineri,moderni,deci in cazul meu nu se pune problema de educatie.Sunt constienta de tot raul pe care mi-l face dar nu pot renuntza nu stiu de ce.Am vrut sa fac multe dar niciodata nu m-a lasat sa imi indeplinesc vreun vis.De mica mi-am dorit sa fiu fotomodel si sa dau la academia de politie dar nu am reusit tot din cauza lui.Degeaba sunt frumoasa,am posibilitati finaniciare si materiale,am niste parinti pe care multi si i-ar fii dorit ,daca din cauza lui nu mai am prieteni ,nu mai am nimic,nici macar eu nu ma mai simt bine....E atat de greu sa stai langa o astfel de persoana care mereu da vina pe alti ptr greselile lui si vreau sa zic k toata lumea imi spune de ce stai cu el nimeni nu intelege care e motivu,de batut ,ma bate ptr bani nu stau k nu ii are.Nici e nu mai stiu ce sa zik si nu ma mai inteleg....
dey20
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:25
da' ce inseamna fff mult?!?
preciouss
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:30
felicitari!!!ai avut curaj,nu multe renunta,mai ales daca au si copii
dey20
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:43
foarte,foarte mult:)
dey20
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:44
eu nu sunt de acord cu termenul "sa-ti ti in lesa aprtenerul"...eu zic sa-i fie acordata atata libertate cat ti-ai dori si tu sa-ti acorde el...
paula_patty
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:50
tu fetita, zici ca ai parinti cum multi si-ar dori. adica??
in rest, tu nu te iubesti.daca ar fii altfel, ti s-ar parea anormal ceea ce acum accepti .si-ai vrea sa schimbi.
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:51
De la: paula_patty, la data 2009-11-22 13:50:05eu nu sunt de acord cu termenul "sa-ti ti in lesa aprtenerul"...eu zic sa-i fie acordata atata libertate cat ti-ai dori si tu sa-ti acorde el...

Corect dar nu toata lumea gandeste la fel
dey20
Postat pe 22 Noiembrie 2009 14:10
De la: bluelight, la data 2009-11-22 13:51:55 tu fetita, zici ca ai parinti cum multi si-ar dori. adica??
in rest, tu nu te iubesti.daca ar fii altfel, ti s-ar parea anormal ceea ce acum accepti .si-ai vrea sa schimbi.[/quote
Pot spune ca avem o relatie de prietenie decat o relatie parinte-copil.si asta este adevarat daca as cunoaste pe altcineva cu sigurantza mi s-ar parea anormal,dar pana nu renuntz la el nu am nici o sansa sa cunosc pe altcineva
dey20
Postat pe 22 Noiembrie 2009 14:14
De la: dey20, la data 2009-11-22 14:14:01
De la: bluelight, la data 2009-11-22 13:51:55 tu fetita, zici ca ai parinti cum multi si-ar dori. adica??
in rest, tu nu te iubesti.daca ar fii altfel, ti s-ar parea anormal ceea ce acum accepti .si-ai vrea sa schimbi.[/quote
Pot spune ca avem o relatie de prietenie decat o relatie parinte-copil.si asta este adevarat daca as cunoaste pe altcineva cu sigurantza mi s-ar parea anormal,dar pana nu renuntz la el nu am nici o sansa sa cunosc pe altcineva
sau degeaba as cunoaste daca nu pot fii cu acel cineva
dey20
Postat pe 22 Noiembrie 2009 14:19
este extrem de imp. libertatea in cuplu.cel putin sa ai sentimentul ca esti liber, ca poti sa iesi la o cafea,la cumparaturi si cu altcineva decat partenerul.in acest mod o relatie poate sa cotureze vechime(este cazul meu).este imp.a nu presa cu telefoanele,cu monitorizarea timpului cat lipseste.eu nu presez si nu sunt presata,dar anunt o intirziere ,o locatie si nu am simtit niciodata ca as fi fost verificata.
garbo056098
Postat pe 22 Noiembrie 2009 14:50
Ha Ha Ha :)))) ce ma faceti sa rad:))) Vad aici o gramada de femei independente...In cazul asta va zic eu ca nu ati intalnit persoana potrivita si sunteti ...FRUSTRATE.
Toata lumea se duce la un suc...dar spui unde, cu cine...pentru ca si LUI ii ceri acelasi lucru...
Sincer nu cred ca vreuna din frustratele de aici trece prin urmatoarea situatie ipotetica: " Alo...unde esti iubitul meu?"...."Nu iti spun pentru ca sunt liber" :))))
Doamne ...alta treaba nu aveti...
Sfat: intai sa fiti intr-un cuplu si dupa aia mai vb:))
pasari_k2000
Postat pe 22 Noiembrie 2009 16:23
Eu cred ca n-ai inteles mare lucru din ce-ai citit.
Mai citeste o data sau... "pasarica, muta-ti cuibul!"
garbo_C
Postat pe 22 Noiembrie 2009 16:27
pasariko...toate paserile pe limba lor pier...
da' matale n-ai alta treaba decat sa te dai in barci cu frustrate p'acilea?!
preciouss
Postat pe 22 Noiembrie 2009 16:28
parerea mea este..ca intrun cuplu trebuie sa existe si libertatea necesara,pt.fiecare membru in parte...nu vad rau ca iubitul sau iubita sasi mai petreaca putin din timp cu amicii..e ceva normal!!! consider ca e si necesar..astfel nu intervine plictiseala,monotonia sau dependenta de celalalt...sau chair mai rau obsesia!! asta e parerea mea!
garbo045149
Postat pe 22 Noiembrie 2009 16:43
Am si eu o intrebare : care este pentru voi definitia cuplului?
cammel63
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:09
De la: ely_troya, la data 2009-11-22 10:02:40intr-o relatie un lucru e sigur,nu mai poti fi tu insuti niciodata.



e greu acolo la tine ...
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:18
De la: pasari_k2000, la data 2009-11-22 16:23:55
Sincer nu cred ca vreuna din frustratele de aici trece prin urmatoarea situatie ipotetica: " Alo...unde esti iubitul meu?"...."Nu iti spun pentru ca sunt liber" :))))
Doamne ...alta treaba nu aveti...
Sfat: intai sa fiti intr-un cuplu si dupa aia mai vb:))


pai poate sintem in mai multe cupluri... deci putem sa ne dam cu parerea si mai bine.
La un GPS tracking te-ai gandit???
Nu mai consumi minute...iti spune ala siii-gur unde e! Spune si cit sta omu' la semafor, de unde afli cine defileaza pe trecere... sa ajustezi temperatura ciorbei.
Si mai exista versiunea zgarda de identificare. Cu cip. Cip cirip...
quasaria
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:36
oaliu!!!
esti in forma, Q!
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:50
normal ca sint in forma, toata ziua imi fugaresc... ostirile sa nu iasa din incinta.


Ce, pazesc doar un amarastean, saracul?
quasaria
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:59
adeca, faci nitica diversiune ??
nice
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:03
ma uit si nu pot sa cred! ce se discuta aicia???
pe fata aia o bate amorezul si voi nici nu bagati de seama...
la faza gps-u am ramas tablou...
fleurdelis
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:10
pe cine fleur??
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat plsss 38 De la: Princess1990 9 Iulie 2013 14:45
Declinul societatii! 73 De la: Elle2011 14 Ianuarie 2013 11:29
comportament uman 6 De la: cricat 11 Aprilie 2011 23:37
Nu stiu:(... 49 De la: blondina_X 12 Iunie 2011 14:38
Sinuciderea -curaj sau lasitate ??? 99 De la: garbo265966 23 Iulie 2012 23:45
Setari Cookie-uri