Libertatea in cuplu.

pe dey20, nah....n-oi fi cetit eu bine??
",ma bate ptr bani nu stau k nu ii are.Nici e nu mai stiu ce sa zik si nu ma mai inteleg....


"
fleurdelis
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:16
ba am bagat-o in seama daca mai cetesti niste mesaje.
dar e alegerea ei sa stea unde spune ca nu-i e bine, nu crezi ??
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:19
immm...sa o bata?? asta e bine doamne dumnezeule?? da ma rog oricum cu deciziile omului nu prea poti sa te pui ...
fleurdelis
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:23
hello, blue...hau ar iu? ce de mult nu te-am vazt

si ce zicea pasarica aia ? ca suntem frustrate ? ca nu suntem intr-un cuplu ?
poate n-om fii, bag sama ca ea stie mai bine
fatuca asta este exact ce ziceam...asa NOT

cat priveste problemu lui dey, e clar ca e depersonalizata, mai are ea puseuri de revolta dar raman la stadiul de intentie. oricum, mare pacat
Anouk
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:26
Desi imi iubesc foarte mult prietenul il las liber sa faca ce vrea ........practic de el depinde daca stie sa aprecieze sau nu eforturile mele de a tie relatia cat mai aproape dar si cat se poate de deschisa;).......Cred ca daca iasi impune ceva ar decide ca e mai bn sa gaseasca pe alta care sa nu il tina in lesa ori ar face cum vrea el asa ca am decis de la inceput va avea libertatea pe care o doreste chiar daca el nu mio ofera mie:p
deea_te_iubeste_pe_tine
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:58
aiurea!
sora_ilsi
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:01
deea_face_misto_de_noi .
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:06
da! e generoasa rau, manca-o-ar mama!
sora_ilsi
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:09
N-ARE voi nu vedeti? ca N-ARE EXPERIENTA?
LILO
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:12
ba vad, lilo.
da' e pacat ca oamenii si cand au tendinta de a gandi, nu duc rationamentul pana la capat.
acum sunt rea.stiu.
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:16
in putine cuvinte ai reusit sa spui multe.Cine are urechi de auzit,sa auda
garbo047106
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:34
pt subiect bravo.eu zic k e un subiect sensibil.poate pt k femeile ink nu-si dau seama k acel de langa ele nu e un stapin ci jumatatea lor.nu le inteleg pe cele care se complac in situatii de genul "nu vin k imi face scandal" etc.avem drepturi egale chiar si in casatorie.parerea mea e k e nevoie de o doza de libertate dar pt asta e nevoie de o doza mare de INCREDERE!!
ankh_anka
Postat pe 22 Noiembrie 2009 21:27
nu stiu anka de ce eu n-am avut problema asta niciodata...
Da fept, cred ca stiu: pentru ca i-am lamurit repede ca sint suficient de imorala sa plec de tot daca vreau - asa ca n-am de ce sa ii insel. N-a fost nici unul stressat ca m-as duce... Afla repede: daca as fi apucat sa ma duc, nu m-as mai fi intors.
quasaria
Postat pe 22 Noiembrie 2009 21:34
Cand iubesti sincer ai incredere in partener si il lasi sa zboare... Cand iubirea incepe sa paleasca neincrederea isi face loc si incet incet incepi sa construiesti o colivie, iar cand apare si gelozia... colivia e gata si iubirea moare incet. Dar iubirea mai inseamna si sacrificiu, si concesii, si intelegere, si respect, si tandrete, si mai e nevoie si de libertate pt a gusta din cupa dulce amaruie a iubirii.......
gabitza77
Postat pe 22 Noiembrie 2009 23:44
Libertate in cuplu...O contradictie de termeni.Doua sau mai multe piese legate intre ele pt a forma un angrenaj functional(gen biela-manivela)formeaza un cuplu,si functioneaza ca atare.Libere nu au nici o valoare.Cuplu liber?Adica liber fiecare sa faca ce vrea?Asta nu mai este cuplu!Eventual o asociere care se poate desface oricand.Ideea de cuplu intre 2 persoane cred ca presupune mai degraba dragoste,intelegerea nevoilor celuilalt,ajutor reciproc in treburile casnice,si multe activitati impreuna...IMPREUNA spun,ma repet,ca UN CUPLU,nu fiecare liber sa faca ce vrea.Cand cineva intr-un cuplu ajunge sa-si doreasca sa fie liber,atunci..adio cuplu!
Ariesh
Postat pe 23 Noiembrie 2009 00:22
Lesa mea era foarte scurta si pana la urma s-a rupt.Eram urmarita
peste tot,era un om platit sa faca asta. Avem nevoie si noi si ei de libertate , asa ne-am nascut de clipele noastre de intimitate,
in care sa ne regasim singuri echilibru interior. Nu sunt de acord cu iubirea pana la sufocare, e ceva bolnav in toata iubirea asta.
garbo008421
Postat pe 23 Noiembrie 2009 07:08
brinda 45 ani
Cu siguranta ca fiecare dintre noi ,este nascut sa fie liber si sa aiba libertate in cuplu.
Depinde de educatia pe care a primit o fiecare si de constiinta personala .Cat despre relatia de cuplu,fiecare va da,in functie de ceea ce si doreste.Deci cum spunea ce tie nu ti place ,altuia nu i face. DEPINDE DE CE INTELEGE FIECARE PRIN LIBERTATE.
garbo061493
Postat pe 23 Noiembrie 2009 07:56
brinda 45 ani
Cu siguranta ca fiecare dintre noi ,este nascut sa fie liber si sa aiba libertate in cuplu.
Depinde de educatia pe care a primit o fiecare si de constiinta personala .Cat despre relatia de cuplu,fiecare va da,in functie de ceea ce si doreste.Deci cum spunea ce tie nu ti place ,altuia nu i face. DEPINDE DE CE INTELEGE FIECARE PRIN LIBERTATE.
garbo061493
Postat pe 23 Noiembrie 2009 07:56
De la: garbo008421, la data 2009-11-23 07:08:33 Lesa mea era foarte scurta si pana la urma s-a rupt.Eram urmarita
peste tot,era un om platit sa faca asta. Avem nevoie si noi si ei de libertate , asa ne-am nascut de clipele noastre de intimitate,
in care sa ne regasim singuri echilibru interior. Nu sunt de acord cu iubirea pana la sufocare, e ceva bolnav in toata iubirea asta.


mai zi odata....sau tradu
bluelight
Postat pe 23 Noiembrie 2009 08:07
De la: dey20, la data 2009-11-22 13:25:58Buna,v-am citit parerile la toate.Si as vrea si eu sa comentez pe marginea acestui subiect.Am o relatie de 7 ani cu prietenul meu,suntem impreuna de cand aveam eu 14 ani,iar el 16.Totul a fost o joaca de copii,pana ne-am dat seama cum au trecut ani si mai ales prin cate am trecut impreuna.el are voie sa faca tot ce eu nu am voie.In fiecare seara iese in oras cu baieti,dar dak vreau si eu sa ies comenteaza.M-a inselat fff mult in ani astia si mereu l-am iertat.Apropo de parinti si de educatie...Ai mei nu sunt de acord cu relatia asta au intervenit de nenumarate ori dar degeaba dak eu il iert mereu.Deci nu cred k e vb. de educatie aici.Eu am crescut intr-o familie dezghetata,am parinti tineri,moderni,deci in cazul meu nu se pune problema de educatie.Sunt constienta de tot raul pe care mi-l face dar nu pot renuntza nu stiu de ce.Am vrut sa fac multe dar niciodata nu m-a lasat sa imi indeplinesc vreun vis.De mica mi-am dorit sa fiu fotomodel si sa dau la academia de politie dar nu am reusit tot din cauza lui.Degeaba sunt frumoasa,am posibilitati finaniciare si materiale,am niste parinti pe care multi si i-ar fii dorit ,daca din cauza lui nu mai am prieteni ,nu mai am nimic,nici macar eu nu ma mai simt bine....E atat de greu sa stai langa o astfel de persoana care mereu da vina pe alti ptr greselile lui si vreau sa zic k toata lumea imi spune de ce stai cu el nimeni nu intelege care e motivu,de batut ,ma bate ptr bani nu stau k nu ii are.Nici e nu mai stiu ce sa zik si nu ma mai inteleg....
garbo044439
Postat pe 23 Noiembrie 2009 08:47
De la: Helen29, la data 2009-11-19 15:23:52Unde ar trebui sa se opreasca libertatea partenerului? Sa il tinem in "lesa" sau sa il lasam liber?
Voi cum procedati?

Nu trebui tinut in lesa partenerul, k orice persoana are nevoie de libertata, iar daca tu stii sa il tii aproape de tine, sa'l faci sa te doreasca din de in ce mai mult nu vad rostul. Si stii cum e "cu o floare nu se face primavara" asa cum nici dragoste nu se face cu forta. Acum depinde de fiecare persoana, insa un partener sufocat fa fugi kt il tin picioarele
JustMeLumi
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:13
Buna Garbo 044439 si tuturor,
Este importanta tema,avem ce invata toata viata insa mi-a atras atentia in mod special ce ai scris despre asa spusa relatie de 7 ani...te rog sa imi permiti sa iti spun ca aceasta nu inseamna relatie insa te inteleg perfect oricum faptul ca ai avut puterea sa povestesti cazul tau este un salt si sunt sigura ca incepi sa te indrepti usor pe drumul cel bun.Cand spun ca te inteleg asta nu inseamna ca sunt de acord.Ai 21 ani banuiesc din ce am calculat eu si probabil este primul baiat prima experienta din pacate nu o experienta dorita.Draga mea o fata-femeie este ca o floare gingasa dar puternica.Alaturi de un barbat ea trebuie sa se simta ocrotita,iubita,respectata,protejata si apreciata.NIMIC din toate astea nu se poate intampla pana cand nu isi castiga incredrea si respectul de sine.TE ROG MULT sa reflectezi asuprea acestor cuvinte.Ai o viata minunata inainte,timpul nu iarta pe nimeni,timpul pierdut nu poate fi recuperat iar parintii iti spun sigur ca iti sunt cei mai buni prieteni apropiete de ei lasa-i sa fie langa tine si multumeste lui D-zeu ca ei exista.Fa urmatorul exercitiu:ia o coala alba si scrie pe ea o lista cu tot ce iti doresti tu in viata , unde te vezi peste cinci ani-peste 10 samd,cum ti-l imaginezi pe barbatul viselor tale,cariera,camin,financiar,locuri si lucruri pe care vrei sa le vezi,sa le ai,masina,cati copilasi si cum iti inchipui ca vor arata(fetite,baieti , blonzi ,bruneti,ochisori albastri etc)apoi inchipuieti cum iti doresti sa arati tu (o femeie respectata,incantatoare,frumoasa,sexi,inteligenta,de succes,iubita si inconjurata de cei iubiti de tine etc)te rog fa acest exercitiu si aseaza coala undeva la vedere sa o poti vizualiza in fiecare zi pt a te ajuta sa nu uiti de idealurile tale in viata.Un barbat adevarat va ridica femeia nu o va trage niciodata in jos(si invers este valabil)insa tu esti prea la inceput de drum ca sa iti dai seama,cauta o persoana puternica(indiferent de sex)pe care sa o ai ca si model si iesi din namolul asta in care incerci sa te scalzi ca sa nu te inghita de tot pt CA ESTE CHIAR PACAT.Un barbat care loveste o femeie ,nu o respecta si o face sa planga se numeste ANIMAL.INVATA IN PRIMUL RAND SA TE RESPECTI PE TINE SI NU UITA DE IDEALURILE tale in viata.Cel care te face sa plangi nu merita dragostea ta,iar cei pentru care merita sa plangi nu te vor face niciodata sa plangi Iti doresc toata dragostea di fericirea din lume.
garbo044439
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:25
Nu este deloc usor sa intreti flacara aprinsa intr-o relatie...liberatea conteaza, defapt am sa va povestesc in cazul meu cum au decurs lucrurile si cum am invatat ca NIMENI SI NIMIC NU ITI APARTINE NU ESTE PROPRIETATE PERS.Fiecare are propria viata de trait si o vorba inteleapta umple cupa persoanei iubite DAR NU BEA NICIODATA DIN CUPA EI.Increderea, comunicarea,respectul,sprijinul sunt elemente esentiale intr-o relatie(ca si sexul de altfel) dar ca sa le poti oferi trebuie sa te respecti pe tine in primul rand si sa ai incredere in tine.Eu nu m-am respectat pe mine si am facut compromisuri, acum nu ne mai regasim deloc in relatia asta nici unul dintre noi.Au lipsit sexul si comunicarea si am ajuns sa piedem totul dar mai presus de toate am pierdut timp pretios.De incredere in propria pers sau respect unul fata de celalalt nu se pune problema insa nu ajunge.As putea scrie mult despre respectul fata de partener...vrei sa il vezi fericit,implinit si dc il iubesti dar cu adevarat atunci automat il respecti.Practic dc nu lasi sa isi traiasca fiecare propria viata nici nu mai ai ce discuta unul cu celalalt si nu vei avea cum sa intelegi care sunt nevoile,placerile,hobby-urile celui de langa tine.Trebuie sa fi prieten nu dictator in relatie.Sigur va veni cu drag acasa si abia va astepta sa iti pove cum a fost cu prietenii,la meci,la sala,sau ma rog pe unde o fi fost si ivers valabil...Dc ii transmiti increderea ta si te iubeste va avea grija sa nu o piarda.Toti avem nevoie sa simtim ca suntem pers de incredere pt cei care sunt importanti in viata noastra.In rest f adevart liberul arbitru Dar aceasta libertate obligatoriu trebuie sa fie reciproca altfel unul va obosi mai devreme sau mai tarziu oricat ar iubi de mult si totul se duce pe apa sambetei... Sa va iubiti mult
garbo044439
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:35




de mult n-am mai citit ceva asa de prostesc.
Unde scrie ca daca ai prieten, logodnic, sot (sau cum i-o spune) trebuie sa stai calare numai pe el? ca trebuie sa-l sufoci, ca trebuie sa-l urmaresti? sau sa-l tii in lesa cum spui tu?!

Unde scrie ca trebuie sa te tina el pe tine in lesa?!
Draga mea,
Nu stiu cati ani ai, dar daca o casatorie (prietenie, logodna) nu e bazata si pe respectul unul fata de celalat si incredere atunci degeaba mai stati impreuna, daca doar va urmariti unul pe altul.
Bineintels ca inainte sa intri intr-o relatie si tu si el aveti prieteni, cunostinte.
Evident ca va puteti intalni separat fiecare cu gasca lui, el sa iasa cu baiatii tu sa iesi cu fetele si multe alte activitati pe care nu e obligatoriu sa le desfasurati impreuna.
Daca stati sa va urmariti si sa va scoateti ochii mai bine renuntati
Cred ca vorbesc degeaba, nu?!


adeline
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:44
Ai perfecta dreptate-trebuie respectate limitele bunului simt...
Intr-o zi am sunat o doamna de 60 de ani sa-i spun condoleante-aflasem ca-i murise sotul. Mi-a multumit si printre lacrimi mi-a zis-eram o valoare IMPREUNA ! De obicei valoarea adevarata a unui om o aflam abia atunci cand il pierdem...
La ce-mi foloseste libertatea,daca nu am ce sa fac cu ea... Imi place sa fiu sunata si intrebata - unde esti, ce faci,cand ajungi ? Si daca in timpul discutiei se strecoara si un te iubesc, mi-e dor de tine-altceva nu-mi trebuie nimic.
Zi buna si libertate atat cat ai nevoie si in felul in care te face sa fii fericit/a !
anisoaraf
Postat pe 23 Noiembrie 2009 12:45
intimplator sunt in cuplu de vreo 20 de ani.dar sunt niste reguli bazate pe incredere,respect .daca vrei sa inseli o faci oricum ....si verificata si nu!!! eu ies cu fetele ,ne sarbatorim zilele de nastere intre noi,iesim in cluburi cu aceste ocazii si e ok.el este plecat toata ziua,nu are un program fix deoarece are o firma pe care si-o conduce , eu la fel si se poate convietui excelent.ne vedem intotdeauna seara si uneori si peste zi.este un secret al relatiei de lunga durata.
garbo056098
Postat pe 23 Noiembrie 2009 21:41
De la: garbo044439, la data 2009-11-23 09:25:15Buna Garbo 044439 si tuturor,
Este importanta tema,avem ce invata toata viata insa mi-a atras atentia in mod special ce ai scris despre asa spusa relatie de 7 ani...te rog sa imi permiti sa iti spun ca aceasta nu inseamna relatie insa te inteleg perfect oricum faptul ca ai avut puterea sa povestesti cazul tau este un salt si sunt sigura ca incepi sa te indrepti usor pe drumul cel bun.Cand spun ca te inteleg asta nu inseamna ca sunt de acord.Ai 21 ani banuiesc din ce am calculat eu si probabil este primul baiat prima experienta din pacate nu o experienta dorita.Draga mea o fata-femeie este ca o floare gingasa dar puternica.Alaturi de un barbat ea trebuie sa se simta ocrotita,iubita,respectata,protejata si apreciata.NIMIC din toate astea nu se poate intampla pana cand nu isi castiga incredrea si respectul de sine.TE ROG MULT sa reflectezi asuprea acestor cuvinte.Ai o viata minunata inainte,timpul nu iarta pe nimeni,timpul pierdut nu poate fi recuperat iar parintii iti spun sigur ca iti sunt cei mai buni prieteni apropiete de ei lasa-i sa fie langa tine si multumeste lui D-zeu ca ei exista.Fa urmatorul exercitiu:ia o coala alba si scrie pe ea o lista cu tot ce iti doresti tu in viata , unde te vezi peste cinci ani-peste 10 samd,cum ti-l imaginezi pe barbatul viselor tale,cariera,camin,financiar,locuri si lucruri pe care vrei sa le vezi,sa le ai,masina,cati copilasi si cum iti inchipui ca vor arata(fetite,baieti , blonzi ,bruneti,ochisori albastri etc)apoi inchipuieti cum iti doresti sa arati tu (o femeie respectata,incantatoare,frumoasa,sexi,inteligenta,de succes,iubita si inconjurata de cei iubiti de tine etc)te rog fa acest exercitiu si aseaza coala undeva la vedere sa o poti vizualiza in fiecare zi pt a te ajuta sa nu uiti de idealurile tale in viata.Un barbat adevarat va ridica femeia nu o va trage niciodata in jos(si invers este valabil)insa tu esti prea la inceput de drum ca sa iti dai seama,cauta o persoana puternica(indiferent de sex)pe care sa o ai ca si model si iesi din namolul asta in care incerci sa te scalzi ca sa nu te inghita de tot pt CA ESTE CHIAR PACAT.Un barbat care loveste o femeie ,nu o respecta si o face sa planga se numeste ANIMAL.INVATA IN PRIMUL RAND SA TE RESPECTI PE TINE SI NU UITA DE IDEALURILE tale in viata.Cel care te face sa plangi nu merita dragostea ta,iar cei pentru care merita sa plangi nu te vor face niciodata sa plangi Iti doresc toata dragostea di fericirea din lume.
Iti multzumesc frumos ptr sfaturi si ptr cuvintele tale.Totusi imi doresc enorm sa schimb ceva dar nush daca dupa atata timp mai pot face ceva.Am renuntzat la prieteni la tot.Totusi il iubesc enorm dar nu stiu ce sa mai fac sa mearga si sa schimb ceva.
dey20
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:39
deja incep sa cred ca batman era blond
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:55
sigur
si_totusi
Postat pe 24 Noiembrie 2009 17:30
Am citit comentariile din ultimele doua zile si am ramas surprinsa de cat de limitate in gandire sunt unele persoane care au postat aici.Cand am deschis acest subiect m-am gandit ca cele care sunt in aceeasta situatie vor avea parte de sfaturi,dar cu asa zisele doamne atotstiutoare care nu vor sa vada decat ceea ce le convine si sa arunce cu noroi in celelalte am ajuns sa regret ca am deschis acest topic.
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spate acoperit. 1 De la: ulygarbo 18 Martie 2017 19:01
relatii intre femei 28 De la: elisabeta_boia 17 Septembrie 2011 18:08
Ai 7 minute la dispozitie sa te indragostesti? 16 De la: nathalie 10 Octombrie 2011 09:35
LA MULTI ANI TITUROR ROMNILOR DE FLORII ! 4 De la: VOIAJOR 13 Aprilie 2012 08:17
haine frumoase pe www.newstore.ro 1 De la: garbo029639 24 Februarie 2010 02:57
Setari Cookie-uri