Libertatea in cuplu.

Unde ar trebui sa se opreasca libertatea partenerului? Sa il tinem in "lesa" sau sa il lasam liber?
Voi cum procedati?
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:23
alexandro, partenerul e un om liber din nastere. gartia aceea ce inseamna casatorie nu da voie nimanui sa puna ingradiri. discutia propusa de tine nu are sens
si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:28
Nu inteleg de ce imi spui Alexandra! Orice om este liber spui tu,dar cum ramane cu femeile care nu au voie sa ridice ochii din pamant? ca sa nu mai spun ca de iesit cu fetele la o cafea nici vorba,sau de barbatii carora sotiile le fac un adevarat taraboi cand pleaca cu baietii la un meci?
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:32
Daca pentru tine nu este un subiect ce merita dezbatut poti sa spui pas si sa mergi la un alt topic.
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:37
asta am si facut.

tu confunzi libertatea cu prostia. daca sunt femei care nu ridica ochii si cer voie sa mearga la un suc, apoi nu e nimic de discutat

si_totusi
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:41
Am inteles deja care este parerea ta,o zi placuta iti doresc!
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:45
Helen... doar mintea si sufletul propriu pun lanturi. Atit. Nimeni altcineva, practic, nu poate.
quasaria
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:17
Helen ...fiecare ar trebui sa isi apartina siesi...restul e doar chestie de liber arbitru si constiinta...
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:19
In mod clar, o relatie sanatoasa presupune "libertatea" fiecaruia dintre parteneri. "Tinutul in lesa" nu aduce nici o rezolvare, pe termen lung

http://verze.ro
pretty_varza
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:25
varza...hello...te strang tare cismulitele celea?
sau adresa ce ne o afisezi pe fiecare topik?...
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:30
Hai ca ma descalt de "cizmulitele" acelea...le pastrez doar la semnatura...
...sper sa fie ok
pretty_varza
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:39
m am gandit eu ca strang rau di tat...
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:42
De la: quasaria, la data 2009-11-19 18:17:00Helen... doar mintea si sufletul propriu pun lanturi. Atit. Nimeni altcineva, practic, nu poate.

guasaria,sunt foarte multe cupluri in care doar unul din ei da tonul iar celalat danseaza.Eu raman uimita pe zi ce trece de ce sunt in stare sa accepte unele femei fara sa se impotriveasca absolut deloc de parca ar fi ceva normal.Cel putin cand aud replica sa il sun sa vad daca ma lasa sau daca nu ajung la ora x acasa imi face scandal imi vine sa le pup.Ce-i drept fiecare isi merita soarta.........
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:46
De la: pretty_varza, la data 2009-11-19 18:25:02In mod clar, o relatie sanatoasa presupune "libertatea" fiecaruia dintre parteneri. "Tinutul in lesa" nu aduce nici o rezolvare, pe termen lung

http://verze.ro[/quote
pretty sa stii ca pe unele femei le tine foarte mult lesa,iubirea nu pot sa spun ca le tine,poate frica de el,poate teama de un nou inceput.....
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:50
io am inteles de verze coapte...
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:52
De la: Helen29, la data 2009-11-19 18:50:46
De la: pretty_varza, la data 2009-11-19 18:25:02In mod clar, o relatie sanatoasa presupune "libertatea" fiecaruia dintre parteneri. "Tinutul in lesa" nu aduce nici o rezolvare, pe termen lung

http://verze.ro[/quote
pretty sa stii ca pe unele femei le tine foarte mult lesa,iubirea nu pot sa spun ca le tine,poate frica de el,poate teama de un nou inceput.....


Helen ..asta e atitudine de victima..kkt-ul asta cu ,,tinutul in lesa"...fiecare e liber ...daca lasi pe cineva sa te tina in lesa e problema de acceptare si acceptarea tine tot de liberul arbitru daca vrei..Fiecare cat stie si cat poate...
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:58
corect.
melanie
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:01
reyya,de acord cu tine sunt victime si unele din cauza tampitei mentalitati ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului.Aici isi mai spune cuvantul si cum ai fost crescuta si ce idei ti-au fost bagate in cap
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:02
Sa vad dau un exemplu real,am o colega care este economista si are aproape 30 de ani dar in fiecare dimineata ea o suna pe mamica sa ii spune ca a ajuns cu toate ca nu stau in acelasi oras,nu e capabila sa faca nimic singura,dar executa foarte repede daca ii spune cineva si atunci ce sanse are ea sa se impuna in fata partenerului?
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:09
Poate intr-un fund de lume asa sunt crescute fetele. La oras lumea e mai deschisa la minte. Daca inca mai exista femei care traiesc asa ceva, sunt intradevar victime, dar victime ale propriei prostii. Si da, isi merita soarta.
Doara
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:10
In cazul asta nu cred ca este vorba de propria prostie ci mai degraba a parintilor care nu a stiut sa o educe asa cum trebuie.Ea nu stie care e diferenta intre prezervativ si anticonceptionale.Fratilor pe ce lume traim???
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:12
Fiecare in lumea lui.
Doara
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:13
Chiar si la oras, si chiar printre fetele cu educatie....tot sunt o gramada de cazuri. Numai gandul la nemultumirea partenerului si ca "iar " vor iesi discutii (discutii, nu neaparat iesiri violente) le determina pe destule femei sa isi ingradeasca din libertate...
pretty_varza
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:15
Helen...,,femeia supusa barbatului" ..asta e mentalitate de secolul 18 ...indiferent ca ti-e inoculata de mamicutza , bunicutza...societate..etc..stii ceva..? eu cred ca fiecare alege cum doreste sa fie si sa traiatu sca, TOTUL tine de liberul lui arbitru...Daca ajung parintii sa-si proiecteze asupra cuiva anumite lucruri care aluia nu ii fac bine si cel/a in cauza se tine de ,,indemnul " parintilor ...atunci scuza-ma dar e un mare fraier/ a Fiecare isi traieste propria lui viata asa cum ii place..eu nu traiesc in locul maica-mii..nici a bunicii..nici a stra stabunicii..ele au trait pentru ele , eu o fac pentru mine ..asa ca...TU alegi cum vrei sa traiesti,tu alegi daca partenerul sa-ti impuna anumite lucruri ori ba...Noroc ca mama nu mi-a impus alegeri ca iesea ca draku
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:15
Perfect adevarat Pretty!
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:15
De la: reyya, la data 2009-11-19 19:15:46 Helen...,,femeia supusa barbatului" ..asta e mentalitate de secolul 18 ...indiferent ca ti-e inoculata de mamicutza , bunicutza...societate..etc..stii ceva..? eu cred ca fiecare alege cum doreste sa fie si sa traiatu sca, TOTUL tine de liberul lui arbitru...Daca ajung parintii sa-si proiecteze asupra cuiva anumite lucruri care aluia nu ii fac bine si cel/a in cauza se tine de ,,indemnul " parintilor ...atunci scuza-ma dar e un mare fraier/ a Fiecare isi traieste propria lui viata asa cum ii place..eu nu traiesc in locul maica-mii..nici a bunicii..nici a stra stabunicii..ele au trait pentru ele , eu o fac pentru mine ..asa ca...TU alegi cum vrei sa traiesti,tu alegi daca partenerul sa-ti impuna anumite lucruri ori ba...Noroc ca mama nu mi-a impus alegeri ca iesea ca draku

Reyya tu nu poti sa accepti asta pentru ca ai fost educata altfel dar gandeste-te putin cum ar fi fost daca toata viata ta ai fi depins de altcineva care te ghida in tot si tu nu aveai dreptul sa spui nimic?Ti s-ar fi parut o viata normala la un moment dat?
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:20
De la: pretty_varza, la data 2009-11-19 19:15:06Chiar si la oras, si chiar printre fetele cu educatie....tot sunt o gramada de cazuri. Numai gandul la nemultumirea partenerului si ca "iar " vor iesi discutii (discutii, nu neaparat iesiri violente) le determina pe destule femei sa isi ingradeasca din libertate...


Este alegerea lor , atat faptul ca ajung sa-si ingradeasca libertatea cat si faptul ca mai raman langa unul care le face tam tam la fiecare iesire in oras...E doar alegerea lor, din pacate.
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:21
Si mie imi este foarte greu sa accept ca cineva sa imi ingradeasca libertatea,fiind in zodia gemeni am nevoie de libertate ca de aer si indiferent cat de mare este iubirea daca vad ca nu merge cedez.
Helen29
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:25
Exista si femei pentru care restul relatiei este f. ok, au si copil/copii, si atunci li se pare ca acest pret platit este acceptabil...
pretty_varza
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:30

Eu cred ca limitele libertatii in cuplu sunt dictate de respectul de sine coroborat cu respectul pentru partenerul de cuplu.

Adevarat insa ca termenul de "respect" e subiectiv, fiind perceput de fiecare in functie de educatie, experiente de viata si chiar de bagajul genetic.

Libertatea in cuplu, pentru mine, functioneaza dupa principiul :" ce tie nu-ti place, celuilalt nu-i face" sau cu alte cuvinte, "acorda-ti atata libertate cata ti-ai dori sa-si acorde el".



garbo_C
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce iubesc femeile atat de mult boxul 7 De la: garbo265966 7 August 2012 22:27
Plictiseala DIURNA 9 De la: garbo265966 26 Iunie 2012 11:14
inceput de relatie cu probleme 20 De la: fleurdelis 21 Iunie 2010 18:20
"nu este nimeni de neinlocuit,dar uneori e nevoie de mai multe persoane pentru a inlocui una singura" 34 De la: Jojolin 22 August 2010 00:45
Femeia 0 De la: 1 Aprilie 2010 15:10
Setari Cookie-uri