Libertatea in cuplu.

helen, ia da un exemplu concret de doamna atotstiutoare care a improscat cu noroi, ca sa stim despre ce vorbesti

multumesc
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:21
De la: Anouk, la data 2009-11-24 19:21:17helen, ia da un exemplu concret de doamna atotstiutoare care a improscat cu noroi, ca sa stim despre ce vorbesti

multumesc

Anouk,nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,cred ca se recunoaste persoana in cauza.
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:23
mda...e mishto cand se arunca cu acuzatii voalate

ma rog, am sa iau topicul de la pagina 2 de unde am postat eu ultima data, ca sa imi dau seama la cine faci referire
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:28
Nu este la pagina 2,e mai spre sfarsit,oricum are multe pasarelein cap asa ca nu mai are rost sa citesti din nou
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:51
Helen, lasind la o parte deschiderea de cite cinci subiecte luate cite trei asa, ca sa ne mai bagam in seama - e o chestie de mare caracter asta cu "cutareasca are pasarele....da' nu spun cine...".

Ma rog, caracter sau educatie. A la gardul din fata blocului.
Mai scuipam seminte, ne mai uitam dupa cine trece... ie-te-te si la ciorapii lu' aia....
Ca tot socializam.
quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2009 02:11
libera la mareeee...
stau cu mine la soareeee...
blablabla...
nu mai sunt o fata cuminteeeee...
preciouss
Postat pe 25 Noiembrie 2009 22:31
De la: quasaria, la data 2009-11-25 02:11:07Helen, lasind la o parte deschiderea de cite cinci subiecte luate cite trei asa, ca sa ne mai bagam in seama - e o chestie de mare caracter asta cu "cutareasca are pasarele....da' nu spun cine...".

Ma rog, caracter sau educatie. A la gardul din fata blocului.
Mai scuipam seminte, ne mai uitam dupa cine trece... ie-te-te si la ciorapii lu' aia....
Ca tot socializam.

Daca ai fi fost putin mai atenta la raspunsul meu ti-ai fi dat seama ca am spus cine e persoana.Ma asteptam sa prindeti aluzia...........
Helen29
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:52
De la: JustMeLumi, la data 2009-11-23 09:13:31
De la: Helen29, la data 2009-11-19 15:23:52Unde ar trebui sa se opreasca libertatea partenerului? Sa il tinem in "lesa" sau sa il lasam liber?
Voi cum procedati?

Nu trebui tinut in lesa partenerul, k orice persoana are nevoie de libertata, iar daca tu stii sa il tii aproape de tine, sa'l faci sa te doreasca din de in ce mai mult nu vad rostul. Si stii cum e "cu o floare nu se face primavara" asa cum nici dragoste nu se face cu forta. Acum depinde de fiecare persoana, insa un partener sufocat fa fugi kt il tin picioarele


CORECT
KNIGHT_31
Postat pe 1 Decembrie 2010 22:11
De la: Helen29, la data 2009-11-19 15:23:52Unde ar trebui sa se opreasca libertatea partenerului? Sa il tinem in "lesa" sau sa il lasam liber?
Voi cum procedati?



prin insusi cuvantul libertate se subintelege ca nu exista constrangere de nici o parte.
garbo176957
Postat pe 1 Decembrie 2010 22:21
De la: Helen29, la data 2009-11-19 15:23:52Unde ar trebui sa se opreasca libertatea partenerului? Sa il tinem in "lesa" sau sa il lasam liber?
Voi cum procedati?


lasa partenerului liberatea sa isi ia lesa cat considera ca are nevoie...daca este de calitate si insemni ceva pentru el va stii sa aprecieze si nu va trisa...va gasi singur drumul spre casa de fiecare data si -l vei intelege in momentul cand il vei privi in ochi...
Iar de nu este de calitate si te va insela,vei realiza si zi mersi ca ai scapat de el...
A fi liber nu inseamna sa faci ceea ce vrei...a fi liber inseamna sa nu faci ceea ce nu vrei ...a fi liber inseamna sa faci ceea ce vrei fara sa lezezi in vreun fel pe cel de langa tine,fara sa strici armonia cuplului si a familiei ...
markon
Postat pe 1 Decembrie 2010 23:35
Ai punctat bine Markon. Libertatea noastra trebuie sa mearga pana la limita libertatii partenerului nostru.Ce trece dincolo , lezeaza
m_ada
Postat pe 1 Decembrie 2010 23:47
Atunci cand acea limita este incalcata ,( limita in care riscam sa ranim pe cel pe care-l iubim) nu mai vorbim DECAT despre compromisul facut de unul dintre cei doi...si cum iubirea nu ar trebui sa aibe nimik de-a face cu compromisul si suferina , e bine FIX in acel moment sa se puna punct. Nimik mai mult.. de fapt , cred ca in asta consta principala problema-faptul ca marea majoritate dintre cei raniti nu si-au cunoscut cu adevarat limitele..si nu au luptat indeajuns de mult pt a-si pastra selfesteem-ul la adevarata valoare. Increderea in propria persoana presupune efort mental sustinut prin chestiuni faptice..increderea nu vine de la sine ..nici in noi insine ..nici in cei/cele de langa noi. .Asa ca...nu lasati pe cineva de dragul unui pretins sau real( doar in accepiunea unei singure parti implicate) sentiment sa va distruga sau subimineze increderea prin actiuni de ,,incalcare a limitei" :-)
reyya
Postat pe 2 Decembrie 2010 03:26
‎,, Oamenii cred ca stiu ce este iubirea. In realitate nu stiu,din aceasta neintelegere se naste gelozia.Prin iubire, unii inteleg un fel de monopol, o forma de posesivitate, fara sa inteleaga una din cele mai simple realitati :Viata nu poate fi posedata, nimeni nu poate tine viata intr-un pumn inclestat, daca vreti sa ...va bucurati de ea trebuie sa tineti palmele deschise " -Osho
reyya
Postat pe 2 Decembrie 2010 03:28
si as mai adauga faptul ca fiecare ar trebui sa isi apartina siesi...restul e doar chestie de liber arbitru , constiinta, respect , implicare intr-o relatie. Cand conditiile si coordonatele nu mai sunt favorabile nu va implicati decat pana la minima rezistenta a selfesteem-ului vostru :-)
reyya
Postat pe 2 Decembrie 2010 03:33
De la: Helen29, la data 2009-11-19 19:25:33Si mie imi este foarte greu sa accept ca cineva sa imi ingradeasca libertatea,fiind in zodia gemeni am nevoie de libertate ca de aer si indiferent cat de mare este iubirea daca vad ca nu merge cedez.


cred ca nu inteleg prea bine ce vrei.....
vrei in lesa ..dar nu vrei.....vrei cu el in aceeasi lesa sa va dirijeze eventual soacra?!
femeie, nicio astfel de relatie intre doua persoane absolut normale la cap nu rezista, de fapt nu e o relatie; ma bucur ca mama a stiut sa taie la timp cordonul ombilical , sa ma lase de mica sa iau decizii (potrivite cu varsta) ca sa nu fiu o robotica tuta mai tarziu; La randul meu am procedat la fel cu baietii si fata stiu exact ce trebuie sa faca , stiu ca trebuie sa respecte daca vor sa fie respectati si pot sa decida singuri ce e bine si ce e rau; mi-ar fi parut rau sa am la usa doi fatalai pe care sa-i agate in lesa doua lipitori, sau fata sa fioe o tuta ingramadita care sa nu vada mai departe de o "scula"
te-as intreba ceva, tu stai toata ziua cu ouale lui in mana?! stati toata ziua bot in bot? tu nu simti nevoia chiar cand esti acasa sa fii o ora, doua, trei tu singura, sa fii tu insuti sa faci ce-ti place (citesti, asulti muzica...etc) sau nu stii daca nu esti telecomandata?
nu te mai intreb daca ai prietene (din copilarie sau altele) cu care sa mergi la film, la teatru, in oras (la mall) oriunde sa fiti numai voi fetele, evident fara sa ceri bilet de voie de la partener.... ci sa-i spui simplu : maine seara sunt cu fetele acolo....in oras
esti in zodia gemenilor si accepti lesa?????????, probabil e zodia alterata, s-au incurcat astrele...
esti fericita cu lesa?
asculta femeie, orice om normal la cap nu accepta asa ceva , ingradirea, uciderea sufletului, lipsa de intimitate, ce sa mai zic de gandire......
adeline
Postat pe 2 Decembrie 2010 21:33
De la: reyya, la data 2010-12-02 03:28:27‎,, Oamenii cred ca stiu ce este iubirea. In realitate nu stiu,din aceasta neintelegere se naste gelozia.Prin iubire, unii inteleg un fel de monopol, o forma de posesivitate, fara sa inteleaga una din cele mai simple realitati :Viata nu poate fi posedata, nimeni nu poate tine viata intr-un pumn inclestat, daca vreti sa ...va bucurati de ea trebuie sa tineti palmele deschise " -Osho


reyya,ceea ce ai spus tu mi se pare ca este mai valabil si mai interesant decat ce a zis "americanul "asta...eu nu-s de acor cu el ca gelozia se naste din neintelegerea iubirii ca fenomen sau gen de comportament...crezi ca toti oamenii,indiferent de nivelul lor de ...se intreaba ce e iubirea?
Citeam deunazi ca un psihoterapeut spunea ca atunci cand vorbim de gelozie am putea vorbi ca despre trei lucruri diferite:gelozie ca tip de comportament,ca tip de gandire si ca emotii sau reactii emotionale combinate...
Eu n-as fi de acord ca se pot trata separat ,mi se pare ca in manifestarea geloziei isi fac prezenta toate cele trei tipuri,simultan...
Se pare ca femeile si barbatii sufera de gelozie pentru motive diferite,atractia fizica fata de un rival incita la gelozie mai mult pe femei decat pe barbati...fiecare poate fi ocazional gelos si isi manifesta trairea tin functie de nivelul cultural...tot de asta depind si limitele de acceptare a ei...
markon
Postat pe 2 Decembrie 2010 22:28
Gelozia este un tip de emotie, fie ea distructiva ( as incadra-o in sfera afectivitati si nu intr-un tip de comportamenti ) Emotia poate fi exteriorizata intr-un tip de comportament . Comportamentul este ceea ce se vede ( este daca vrei prin comparatie tulpina unei plante dar nu si radacina ).....dar nu intotdeauna se vede..trairea poate fi refulata si atunci ,,daunele afective " risca sa fie si mai mari interiorizand gelozie, teama , furie , etc.
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2010 00:58
De la: naomiaqua, la data 2009-11-22 09:15:26Draga Helen ,
pe mine m-ar interesa ce este atunci cand tu ai vrea sa iesi cu prietenele la un suc sau la un film etc si partenerul se arata suparat dar nu spune nimic , e tacut e prost dispus si simti, vezi pe fata lui ca nu-i place dar nu-ti spune sa nu mergi. ce faci intr-o situatie ca asta ?


il schimbi !
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:00
hotarat, in noaptea asta esti in verva
michelle_
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:03
pei asa sunt mereu ....doar ca uneori nu o pot arata , ar fi devastator :-)
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:20
reyya, gelozia tine in primul rand de stima de sine, si de increderea in sine; mai putin de increderea in partener/-a....;)
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:30
stai putin Ge..dupa visinata asta mi s-au facut ochii girofar pe postarea asta , serios ca e prea produnda pt mine sau cel putin la ora asta :-)))))
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:38
reyya, daca vrei, imi pun un pahar de shiraz si schimb postarea...:)))))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:45
shiratz ??? was ist das ?? :-))
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:47
reyya...

shiraz ist ein traube, als ein rotwein, wie das Cabernet...:P
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 02:53
ach so...Cabernet ist Specialitte des Hauses :-))
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Te-ai casatori cu un barbat cu copil dintr-o alta relatie? 133 De la: garbo_385448 9 Iulie 2016 09:47
haine frumoase pe www.newstore.ro 1 De la: garbo029639 24 Februarie 2010 02:57
anunt umanitar! dovedeste ca ti pasa!!! 1 De la: Iryna_Iry 5 Septembrie 2012 11:36
Am nevoie de ajutorul vostru! 6 De la: fleurdelis 6 Iunie 2010 21:25
Si britanicii au talent!!!!! 5 De la: Mihaela_Tudora_1 29 Mai 2013 22:27
Setari Cookie-uri