Comportamentul copiilor dupa divort

mami iaso, nu sunt nervozat chiar deloc, dimpotriva!
da' stii cum e, se gasesc unii care vor sa faca pe desteptii, dar de fapt nu vor decat sa arunce pisica in curtea altora, pentru a-si justifica deciziile proprii, catastrofale...
ready_vivus
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:31
eu nu inteleg cum e cu ura asta,nu am urat in viata mea pe nimeni,si cate suturi am primit...

sau poate unde intotdeauna mi-am dat seama ca am fost unica in viata lor?
femei ,barbati..nu conteaza...amice,amici...

hai ca rad cu pofta!
ptiu! sa nu ma deochi singurica!...

in schimb,am o chestie,daca mi se taie..nu exista cale de intoarcere,asa sunt construita,am o putere a suportabilitatii f mare...dar daca m-ai calcat rau,adio...

iasomia
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:33
Ce stil aveti voi unii ca Iasomia si Ready vivus sa ucideti orice subiect cu bascalia voastra...
yvonne
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:05
yvonne,nu te necaji...mie mi-a trecut
eladaela
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:14
brother...cand pun mana pe tine, te musc de-o ureche...

io am voie, ca-s sora mai mare
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:19
yvonne...zameste...maine va fi mai rau....topicul va fi varza!!!..avem noi grija!..promit!!
tutankhamon
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:43
mda....
urat!
zambila
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:45
Stiu Tutankhamon ca sunteti foarte....''cumsecade''.
yvonne
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:31
mai,ai si tu dreptatea ta,virusele...
unii oameni,nu toti...
mea culpa,n-am fost precisa in exprimare,ca marmota aia...
preciouss
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:33
Vreau totusi sa mentionez ceva...relatia de cuplu era ok...copilul crestea intr-un mediu in care nu erau certuri , scandaluri , batai sau altele...viata de familie normala....probleme au aparut din anturajul sotiei mele...surorile ei..divortate...o prietena cu multe aventuri la bord.....ce toate au dus la ideea de "eu vreau sa fiu LIBERA..." moment in care am spus stop joc..adica cum libera?..dar familia..fetita noastra..ce se va intampla ?..cum ne va privi la un moment dat copilul acesta nevinovat? ..ce o sa-i spui tu ei peste cativa ani cand o sa intrebe DE CE?...la care ea a raspuns ceva de genul: "nu ma intereseaza...eu vreau sa-mi fie mie bine...sa fac ce vreau eu si atat....copilul o sa creasca asa...." astea au fost cuvintele ei....pur si simplu nu-mi venea sa cred....Iar acum stau si astept sa-mi vina randul sa iau copilul in brate ....oare o femeie normala ar putea vreodata sa faca asa ceva...?? voi aveti idee cat de mult sufera fetita mea ca nu ma are langa ea asa cum era obisnuita?! si nu are decat 3 ani jumatate..dar eu i-am fost aproape in permanenta....si ea simte ca ceva nu e ok..chiar imi spune ca ea vrea sa stea cu mine mereu.."tati, eu te iubesc pe tine mereu..si vreau bsa stau cu tine...iar daca mami vrea sa vina aici la noi acasa..poate sa vina"...De multe ori fetita plange cand o duc la mama ei...pur si simplu nu vrea sa stea acolo..iar eu nu stiu cum si ce sa fac ...ar fi multe de spus....
tabyXman
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:46
De la: ready_vivus, la data 2009-10-28 16:02:20
De la: eladaela, la data 2009-10-28 15:41:34
cu exemplul tau vei da curaj probabil si altora care din lasitate refuza sa faca pasul.
mereu ne gandim la reactia copiilor...


Asa e, sun, da-le curaj si altora... ca minte oricum nu poti sa le dai. In primul rand pentru ca nu prea ai de unde si in al doilea rand pentru ca nu ai cui, oricum te vor refuza, chiar daca le-ai da din putinul tau...

Si in definitiv, nici nu au nevoie de mintea aia, asa ca de ce sa ne mai chinuim?


Cu siguranta nu am minte acum pt ca-ti raspund la mesaj. N-am avut minte nici 19 ani cant am stat cu un barbat ca tatal copiilor mei(ii semeni leit la atitudine) . Minte n-am avut nici cand am facut copii cu el dar D-zeu m-a rasplatit si am 2 fii minunati , ceea ce tu nu vei fi niciodata pt parintii tai.Mi-e mila de ei ca au trebuit sa-ti suporte caracterul...
Celorlati multumesc din suflet pt aprecieri , sunt convinsa ca toate femeile stiu sa-si aleaga drumul bun in viata,langa cei care le merita, indiferent daca o fac mai devreme sau mai tarziu.
Sanatate multa, ready_vivus, poarta-ti tie de grija si lasa-i pe ceilalti, mai ales ca, daca ai copii, vei fi rasplatit exact cu aceeasi atitudine ca a ta si GOD ,chiar meriti!Iar daca nu poti...chiar mi-e mila de tine.
sunrise1
Postat pe 30 Octombrie 2009 07:10
Inteleg ca esti somnoroasa...
Din cate observ la Galati e ora 7 si ceva dimineata, probabil ca nici nu ai apucat sa iti bei cafeaua...
In rest... numai bine si tie. Cat despre mila ta, pastreaz-o, mami. Ai mare nevoie de ea atunci cand te uiti in oglinda...
ready_vivus
Postat pe 30 Octombrie 2009 07:27
ready, ready...
wife_de_zmeu
Postat pe 30 Octombrie 2009 09:22
sunrise1
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:10
bluelight
Postat pe 1 Noiembrie 2009 11:38
Ma bucur pentru tine si mersi pentru incurajare, si eu am ramas fara nimic si dupa sase ani tot mama mea ma ajuta caci stateam la Unagaria si acolo lucram si eram trimis acasa cu copilul cu tot fara nimic , fiindca eram in drum pentru cealalta femeie , si totul s-a intimplat cand i-am daruit ofetita frumoasa , timp de sase ani nu vroia alta. ma rog asta e dar asta nu pot sa numesc tata. bun.
Acum stau 24 cu 24 cu copilul meu ca ea vrea sa stea cu mine deci cu mama totdeauna pentru asta ma bucur, problema e cand vine acasa tata si vrea sa- l duca , tot timpul plange ca dupa ce am venit acasa.a vazut vreo trei ori si acum dupa divorti poate sa duca timp de cinci ore asta au decis la judecatorie si fetita nici nu stie cine e si nu pot sa fac nimic fetita plinge cu el eu pling acasa pana aduce acasa.
dar bine ca nu vine des acasa de pilda acum a fost in iulie ultima oara.
ma iertati daca am scris ceva incorect , ma straduiesc!1
Barbara2008
Postat pe 3 Noiembrie 2009 10:29
Buna eu am divortat dupa 16 ani de casnicie fostul sot ma lasat cu 2 copii care au suferit foarte mult faptul ca tatal lor nu si-a ascuns relatia extraconjugala fapt care ia ranit foarte mult dar am luptat si nu mi-am lasat copii sa apuce pe alte cai,fapt pt care le-am spus ca orice sar intampa eu si copii vom fi o familie chiar daca taicas-o a facut cea facut ,la momentul respectiv nu imi pare rau ca am divortat am inteles ca am luptat in zadar 2 ani sa il aduc inapoi,dar dumnezeu mi-a dat putere sa merg inainte ,la momentul respectiv sunt mandra de copii mei de la care am numai bucurii,va scriu cu lacrimi in ochi ca nu merita sa suferiti , acum pot spune ca sunt o femeie puternica faptul ca am avut curaj sa iau viata in piept cu 2 copii.
cu stima Lena
pissy79
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:21
De la: eladaela, la data 2009-10-24 18:38:59am o prietena care a fost impreuna cu sotul ei 18 ani
copii nu au vazut in casa certuri si scandaluri
au stiut sa ii tina departe de asta
acum sotul ei vrea sa divorteze...pe motiv ca nu o mai iubeste
ce vor intelege acei copii???
cum le va explica copiilor ca ei nu se mai iubesc si vor divorta?

...este dificil sa-i explici unui adolescent, care nu a vazut cearta in casa, ca parintii nu se inteleg si nu se mai iubesc demult...raman sechele mai mari decat la copiii de varsta mica sau la cei care au vazut certuri si batai...
...eu am cautat sa-i tin departe de problemele noastre (ne certam dupa ce se culcau ei sau cand erau in camera lor) si am facut foarte rau...
...chiar daca simt tensiunea dintre parinti, acestia nu pot crede ca lucrurile sunt chiar asa de grave intre soti...
daria_
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:21
dario...
vezi ce frumoasa esti asa?!
preciouss
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:25
..iote....chiara ma ghindeam sa te anunt pa tine sa pe virusal ca rausi sa screu normal
daria_
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:29
preciouss
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:30
eu zic ca e o schimbare mare si e firesc sa aduca nelinisti.
dar nu se poate sa nu simti dupa , daca tensiunea exista ,ca se simte o imbunatatire.
si nu poti sa-i feresti pe copii de viata. adevarata. sub nici un pretext.
bluelight
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:11
....io i-am bagat intr-un clop da sticla si le-am spus ca viata e roz bombon...e cea mai mare greseala...
...mai tarziu o sa aiba grija el, sotul, sa arunce pesica in ograda ta...
daria_
Postat pe 22 Noiembrie 2009 14:05
pentru prima oara ma bag si eu in seama pe forum pt ca am vazut prea multe drame pe aici! Povestea mea e simpla: 25 de ani impreuna dintre care 16 ani de caznicie. Deodat doamna s-a indragostit pe net de un gigolo din Cta cu 8 ani mai tanar ca ea, casa torit, avand si un copil.
M-am hotarat sa divortez desi dna nu vroia! Asa ca am plecat de acasa, iar cei doi copii (f+b 15 si 14 ani) au venit dupa mine. au fost multe certuri de-a lungul timpului, dar dna a recunoscut ca stat cu mine din "comoitate afectiva". Prin urmare nu cred ca plozii mei au avut de suferit in urma despartirii, pt ca nu mai suportat certurile noastre violente, provenite din nimic! Fata a intrat la liceu, iar baiatul e in clasa a 7-a. mama lor ne viziteaza saptamanal, dar asta, desi le e dor de ea, ii cam deranjeaza!
Florian
Postat pe 20 Ianuarie 2010 02:37
PLOZII - ce cuvant urat. Copii sunt o binecuvantare, sunt minuni care ne fac mai buni, mai rabdatori............nu PLOZI
Nirvana
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:06
La fel si eu ,ca si tine iasomio nu port pica si nici nu tin suparare ,ma aprind repede dar imi trece la fel de repede.Ajut chiar si pe cei care candva mi-au facut rau,am crezut ca asa le intorc palma .Incerc sa gasesc calitatile unui om ,sunt rabdatoare si limita tolerantei e destul de mare,dar si cand consider ca deja toleranta si bunatatea inclina spre prostie ,iau decizi si nu revin asupra lor indiferent cat de bune sau rele sunt
garbo032800
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:14
Florian , indiferent ce s-a intamplat intre voi , chiar daca din pacate sotia a ales sa plece dupa acel barbat ( din pacate este decizia ei ) eu cred ca nicio clipa nu ar trebui sa ii ingreunezi sau sa stai in calea dorintei de a-si vizita copiii, nici sa le spui copiilor ( mai ales in aceasta perioada critica, adolescenta) lucruri urate despre mama lor..sau sa-i influentezi negativ in defavoarea ei. In fond ei stiu exact cum stau lucrurile, lasa-i sa aibe o relatie constanta cu mama lor, nicio alta femeie cu care ai fi nu isi va dori sa-si vada sau sa-si creasca copiii precum mama lor naturala ( asta daca este o femeie intreaga la minte si nu una care renunta la copii doar pt ca relatia cu tine nu a mers ) Cele bune iti doresc!
reyya
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:17
800,

iasomia
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:19
Dar ce se intampla atunci cand proprii tai copii (18 si 20 de ani ),prezenti sau nu la certurile din familia ta ,te privesc in ochi, te vad nefericita si iti spun ,,mami daca nu divortezi,am sa te reneg si pe tine ca mama,nu te autodistruge,cauta-ti fericirea in alta parte,meriti si tu sa traiesti "?
garbo032800
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:27
In general pe acest forum,in problemele de infidelitate puse in discutie ,sunt criticate femeile ,dar barbatii ??,nu credeti ca defectele lor sunt cu mult mai mari,nu credeti ca ei sunt cei care isi imping nevestele sa-si caute in alta parte ceea ce le lipseste acasa si nu ma refer la sex ci la ceea ce ne deosebeste de animale afectiune,intelegere,respect,comunicare
garbo032800
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa divortez!!! 97 De la: garbo037037 25 Mai 2014 17:21
..nu pot si nu stiu sa traiesc fara el... 39 De la: garbo172845 23 August 2011 22:06
De ce bărbații sunt unii doar la răutăți, cum ar fii sa domine femeile sa le învețe sa se urască ca femeile sunt rele sa nu tina unele cu altele 3 De la: ingerasulluptor1 19 Aprilie 2016 20:50
partajarea bunurilor comune 10 De la: garbo253760 25 Mai 2012 11:52
viata dubla 76 De la: adytza0464 5 Noiembrie 2011 10:01
Setari Cookie-uri