Comportamentul copiilor dupa divort

Cum a reactionat copilul d-voastra cand ati divortat? A acceptat ideea? Si-a schimbat comportamentul?
Nirvana
Postat pe 21 Octombrie 2009 16:09
a reactionat bine

a zis doamne-ajuta
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Octombrie 2009 16:14
cred ca depinde de copii...de temperamentul lor,de motivul divortului
ecuatia asta cred ca are cam multe necunoscute...
eladaela
Postat pe 21 Octombrie 2009 16:18
conteaza destul de mult si varsta la care se intampla nefericitul/fericitul eveniment.. cu cat e mai matur cu atat va intelege si, presupun, ca va si reactiona mai bine..
Ozana
Postat pe 24 Octombrie 2009 03:40
Copilul se manifesta in functie de comportamentul celor din jur. Din experienta mea personala pot spune ca el trebuie trata cu caldura si maturitate. Nu trebuie sa ii ascundeti nimic. Chiar daca aparent el nu intelege. Nu trebuie sa il vorbiti de rau pe ceelalat. Copilul a vazut si a inteles mai multe decat va inchipuiti dumneavoastra. Nu incercati in viitor sa fiti in concurenta cu celalat. Nu il rasfatati, nu incercati sa ii ascundeti starea dumneavoastra, indiferent cat bun actori am fi,el simte. Sunt multe de spus, dar in mare cam asta ar fi. Si nu in ultimul ascultatil, facetiva timp pentru el si iubitil.
catinca2007_yahoo_com
Postat pe 24 Octombrie 2009 08:10
Slava Domnului nu a fost atat de rau pe cat ma asteptam. Totul este sa-i vorbesti deschis si sa-i explici clar si concis indiferent de varsta ce s-a intamplat.
geo2009
Postat pe 24 Octombrie 2009 10:00
Baiatul meu a reactionat destul de bine mai rau i a facut tatal lui cu reactiile tampite dar el ca copil a inteles ca nu ne mai iubim .Baiatul meu nu este un copil dificil ca altii poate de asta !Avea numai 5 anisori dar stia exact ceea ce se intampla!Eu cred ca i mai usor cand e mai mik .Cred ca ar fi timpul sa nu ne mai ascundem lasitatea in spatele copiilor vai nu divortez din cauza copiilor!PROSTII !PT A DIVORTA ITI TREBUIE CURAJ TREBUIE SA LUPTI CU PREJUDECATILE OAMENILOR CU GREUTATILE VIETII ...DECI HAI SA NU MAI DAM VINA PE COPII SI SA AVEM CURAJ SA INFRUNTAM VIATA
guapa
Postat pe 24 Octombrie 2009 10:37
super mesajul tau si felicitari pentru mentaitatea si lipsa prejudecatilor
garbo025192
Postat pe 24 Octombrie 2009 10:46
de[inde de varsta copilului, de gradul de educatie al copilului - si, implicit, de posibilitatea lui de a intelege ce se intampla..
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 10:52
De la: guapa, la data 2009-10-24 10:37:18Baiatul meu a reactionat destul de bine mai rau i a facut tatal lui cu reactiile tampite dar el ca copil a inteles ca nu ne mai iubim .Baiatul meu nu este un copil dificil ca altii poate de asta !Avea numai 5 anisori dar stia exact ceea ce se intampla!Eu cred ca i mai usor cand e mai mik .Cred ca ar fi timpul sa nu ne mai ascundem lasitatea in spatele copiilor vai nu divortez din cauza copiilor!PROSTII !PT A DIVORTA ITI TREBUIE CURAJ TREBUIE SA LUPTI CU PREJUDECATILE OAMENILOR CU GREUTATILE VIETII ...DECI HAI SA NU MAI DAM VINA PE COPII SI SA AVEM CURAJ SA INFRUNTAM VIATA


la fel s-a intamplat si in cazul meu
rudicut
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:02
ai mei au divortat si mam schimbat enorm
garbo059644
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:30
in bine?
bluelight
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:40
copii sunt surprinzatori, cu adulti e mai greu..
melanie
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:43
si eu zic . nu se cramponeaza de atatea lucruri...daca n-au altii grija sa-i faca
bluelight
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:51
da, copiii divorteaza repede. adultii se misca mai greu
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:52
Da asa e. Mi-ar place sa am o cunostinta ca tine.Sufar enorm de ani de zile,si asta e:nu am curaj sau nu stiu.
Ai dreptate. Multumesc.
TRUE
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:45
depinde de parintele cu care ramane micutul....ca acesta sa nu simta durerea si lipsa.....sau sa inteleaga de ce e asa si nu altfel...
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:47
copiii nu cred ca vor intelege pe deplin ce se intampla,poate doar cand vor fi la randul lor adulti...
eu cred ca majoritatea copiilor sunt afectati de un divort,indiferent de conditiile in care are loc
dupa un divrt viata lor se schimba,deci inevitabil sunt afectati
copiii sunt niste mici egoisti,nu stiu cat de mult ii intereseaza trairile celor mari,cat timp nu au ei de suferit
si cred ca fiecare copil reactioneaza altfel in cazul unui divort
tuth,spuneai ca nu trebuie sa simta copilul durere si lipsa...din pacate va simti,orice i-ai oferi
va simti lipsa unuia dintre parinti,chiar daca acesta va fi prezent in continuare in viata lui(o va face de la distanta si ocazional)
grea tema....
eladaela
Postat pe 24 Octombrie 2009 15:53
De la: eladaela, la data 2009-10-24 15:53:38copiii nu cred ca vor intelege pe deplin ce se intampla,poate doar cand vor fi la randul lor adulti...
eu cred ca majoritatea copiilor sunt afectati de un divort,indiferent de conditiile in care are loc
dupa un divrt viata lor se schimba,deci inevitabil sunt afectati
copiii sunt niste mici egoisti,nu stiu cat de mult ii intereseaza trairile celor mari,cat timp nu au ei de suferit
si cred ca fiecare copil reactioneaza altfel in cazul unui divort
tuth,spuneai ca nu trebuie sa simta copilul durere si lipsa...din pacate va simti,orice i-ai oferi
va simti lipsa unuia dintre parinti,chiar daca acesta va fi prezent in continuare in viata lui(o va face de la distanta si ocazional)
grea tema....
garbo025535
Postat pe 24 Octombrie 2009 16:42
535,doar ma ingani sau vrei sa-mi spui ceva???
eladaela
Postat pe 24 Octombrie 2009 16:46
De la: eladaela, la data 2009-10-24 16:46:27535,doar ma ingani sau vrei sa-mi spui ceva???
Draga eladaela nu te ingan dar mesajele vin cu intirziere asa ca trebuie sa mai astepti caci vad ca nu a aparut inca ceea ce am trimis(sper sa nu fie vreo eroare de trimitere a measjului)
garbo025535
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:11
sigur e o eraore...
mai posteaza o data raspunsul tau
eladaela
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:13
Acum am observat ca mesajul trimis n-a ajuns asa ca ma voi repeta. Eu am trecut printr-un asemenea eveniment nefericit la virsta de 6 ani.Simteam cum toata lumea ma privea diferit si cu mila.Ma retragem fara sa fiu vazuta de cineva si plingeam ore intregi.Nu vreau mila nimanui, doresc sa fiu apreciata ptr. ceea ce reprezint ca om si ptr.faptele mele.Am luptat enorm in viata sa-mi fac o imagine si sa fiu iubita si stimata, caci am un copil pe care am hotarit sa nu-l fac de rusine niciodata.
garbo025535
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:22
ma bucur ptr tine ca ai reusit.
ar f frumos ca toti copiii care trec prin astfel de situatii sa nu creasca complexati si frustrati.
cand facem copii cred ca toti vrem ptr ei tot ce este mai bine,doar ca de multe ori neprevazutul se intampla.
este drept ca nu copiii ar trebui sa sufere ptr greselile parintilor,dar din pacate asta se intampla.
eladaela
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:33
Dupa separare sau divort copiii se simt in siguranta si liniste ( dispar din viata lor certurile parintilor, agresivitatea). Desigur, ei pot suferi cand isi vad prietenii care au o familie intreaga...Dar decat sa auda certurile parintilor si lipsa totala de interes pt ei din partea tatalui, negijenta tatalui, mai bine divort. Stiu o asemenea situatie cand copii au spus ca se simt mai in siguranta dupa separarea parintilor. Nu toti tatii au instinct de tata ! Probabil si despre unele mame s-ar putea spune asa, dar acest lucru e f.f. rar.
Angi03
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:33
am o prietena care a fost impreuna cu sotul ei 18 ani
copii nu au vazut in casa certuri si scandaluri
au stiut sa ii tina departe de asta
acum sotul ei vrea sa divorteze...pe motiv ca nu o mai iubeste
ce vor intelege acei copii???
cum le va explica copiilor ca ei nu se mai iubesc si vor divorta?
eladaela
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:38
salutare tuturor,
eu am divortat cand fiul meu avea 1 an. atmosfera era atat de neplacuta pana la despartire, incat copilul era agitat si plangea foarte des. a devenit mult mai vesel si linistit dupa ce s-a terminat totul.
eu tin legatura cu tatal lui, deoarece cred ca e importanta si prezenta sa in viata copilului. asta se petrece sporadic, totusi, pt ca fostul meu sot, din nefericire, nu poate oferi mai mult.
el si copilul sunt mai mult tovarasi de joaca, atunci cand se vad si cam atat.
cel mic este foarte atasat, in schimb, de tatal meu. asta ma bucura, cred ca tata ii poate fi un bun model si reper.
ma tem, intr-un fel, sa nu aiba de suferit mai tarziu, este un copil care creste fara tata. ma intreb mereu cum isi va pune situatia asta amprenta asupra personalitatii lui.
cu toate astea, nu regret o clipa ca am divortat, indiferent cat de greu este acum. pt ca eu si cel mic avem liniste :)


Blue_Tattoo
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:08
zic psihologii ca e bine cand copilul are un model de acelasi sex la care sa se raporteze .deci daca tatal tau se implica e ok.

oricum, cred eu, indiferent ce zic psihologii ca un copil inteligent emotional isi alege modelele si singur.dupa o varsta incolo cel putin..
bluelight
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:13
oooofff......cat de greu ii sa raspunzi fara sa dai copy...mai ales ca postaerea la care te referi ii doua randuri mai sus....
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:13
De la: tutankhamon, la data 2009-10-24 19:13:43oooofff......cat de greu ii sa raspunzi fara sa dai copy...mai ales ca postaerea la care te referi ii doua randuri mai sus....


te referi la ce am scris eu ?
Blue_Tattoo
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce trista ma simt 41 De la: hermosa20 15 Iunie 2013 23:47
tema de casa 14 De la: nathalie 3 Decembrie 2011 23:41
Te-ai implica intr-o relatie cu o persoana divortata care are un copil? 41 De la: yanyacharberet 21 Iulie 2009 20:48
Cercetare - mamici divortate 1 De la: garbo_3712 28 Mai 2012 12:45
Sa divortez, sa nu divortez, sa divortez... 338 De la: Luna_in_capricorn 10 Ianuarie 2016 18:34
Setari Cookie-uri