sotul sau parinti???

te-as sfatui sa nu incerci sa-ti cresti copilul fara tata! nu numai ca ti-ar fi foarte greu, dar un copil alaturi de ambii parinti creste altfel, se dezvolta altfel, va avea in comunitate un alt statut, la fel si tu! te-ai gandit cat de dor o sa-ti fie seara de el?(asta daca zici ca-l iubesti!), te-ai gandit ce statut o sa ai? o femeie divortata sau despartita nu va fi privita la fel in comunitate, si asta nu o spun sau am inventat-o eu, asta o vei simti!
garbo015564
Postat pe 11 Octombrie 2009 20:56
Dupa ce a venit din armata parca , parca se mai linistisera ai mei ( cred ca incepeau sa se obisnuiasca cu ideea ca sunt maritata).Cat timp a fost sotul meu in armata ei nici macar o data nu s-au dus la el sau cel putin sa vina sa il vada acasa la noi cand venea din permisie.Dupa ce a terminat armata eu si sotul meu ne-am decis sa mergem la ei si sa ii convingem ca desi suntem mici ca varsta noi ne iubim si vrem sa facem o familie si ca daca am trecut de armata inseamna ca o ramanem impreuna mereu. Ajunsi acolo de fata cu el totul a fost ok ,dar apoi cand eram eu singura nu se schimbase nimic ,tot ma criticau si ii gaseau cate un motiv,ca nu are permis de conducere ca e puturos( de parca stiau ei ce facem noi acasa la noi) apoi mai imi ziceau ceva si de soacramea ca o cunosc ei si ca e o nenorocita ( ceea ce eu m-am inteles foarte bine cu soacra mea,chiar pot sa spun ca ma sustinut in toate), si nu imi spuneau numai mie ci si la lumea din sat si asa a aflat sotul meu.
deliuta
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:08
Inventau fel si fel de motive aiurea,m-am dus la ei sa ma ajute o data cu bani in imprumut si nu au vrut sa imi dea desi aveau,au vandut un teren si fratelui meu ia dat 30 de mil iar mie 1 milion (si orice ajutor ii ceream nu mi-l ofereau ,gaseau fel si fel de motive).Am zis ca sunt parinti mei si cui sa le cer ajutoru decat lor si socrilor,mai ales ca eu eram la scoala si sotul meu abia se angajaze si treceam printr-o perioada grea.Dar asta a trecut ,am renuntat la ajutorul lor si cu ajutorul socrilor am trecut de greutati, am terminat scoala, sotul meu a dat de permis si si-a gasit un serviciu cat de cat bun ,eu m-am angajat .
deliuta
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:24
Mergeam pe la ei dar eu deja vedeam ca sotul meu merge obligat, ca face asta pentru mine, atunci am decis sa ma duc numai eu, doar in vizita si asta aa ca sa nu zica ca i-am uitat.Ajunsa la ei nu vorbeam altceva decat despre sotul meu,chiar daca eu le explicam ca nu e asa cum spun ei si ca se inseala in privinta lui,dar sunt genu de peroana cu care nu ai ce discuta ,tot pe a lor o tineau, spuneau ca eu traiesc rau cu ei dar nu vreau sa le spun nimic .
deliuta
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:51
Cand am ramas gravida tata imi spunea ca ce avort nu exista si pana aici ia fost sotului meu , din momentul ala nu mi-a mai dat voie sa merg la ei, deja se saturase de ei pana peste cap si le suportase multe .Dupa vreo 4 luni m-am dus iar pentru ca am facut nunta si a trecut.Cand mai aveam cateva sapt sa nasc mi-au spus ca au auzit ei ca ma inseala, atunci eu m-am suparat si iam spus sotului meu ,el stiind ca nu e adevarat deja i sa umplut paharul. Apoi dupa cateva saptamani sa auzim ca au spus ai mei ca sotul meu aa umblat cu fosta nevasta a fratelui meu si ca se da si la actuala sotie,si cel putin nu avea cum pentru ca el nici macar nu se ducea pe acolo( fratele meu stand in curte cu ai mei), ceea ce era o prostie si eram sigura ca nu era adevarat.
deliuta
Postat pe 11 Octombrie 2009 22:07
Sotul meu au spus ca atunci cand se va naste bebe nici sa nu ii prinda pe ai mei ca vin sa o vada si nici atata sa ma duc cu ea pe la ei.Ei au facut si mai rau ,eu nu stiam cum sa fac sa se impace chir daca stiam ca ai mei sunt vinovati , si tot incercam sa le iau apararea in fata sotului meu spundu-i ca au fost nervosi si ca sunt parinti...... etc. Dar sotul meu deja s-a saturat si ii uraste atat de mult incat am inceput sa ne certamp entru ei,el reprosandu=mi ca dupa tot ce spun ,eu tin tot cu ei.Am nascut si nu au vazuto decat la spital si la botez (doa la biserica).Acum ai mei ma tot bat la cap ca sunt fraiera si ca sa ma duc cu bebe pe la ei,dar deja nu mai am nici o putere pentru ca stiu ca sotul meu nu este sub nici o forma de acord.
deliuta
Postat pe 11 Octombrie 2009 22:20
De mila mamei, m-am intalnit cu ea si cu fetita sa o mai vada si ea,sotul meu a aflat si s-a suparat enorm de mult pe mine punandu-ma sa aleg intre el si ei. Imi este foarte greu ,pentru ca oricat de mult rau mi-ar face eu nu pot sa port ura pe parintii mei si mai ales ca stiu ca mama este bolnava,dar ma gandesc la fetita mea ca si la sotul meu si stiu ca am avea o casnicie reusita . Poate v-am plictisit cu povestea mea dar eu chiar am nevoie de sfaturi si sincer ceea ce mi-ati scris ma mai ajuta sa trec peste .
deliuta
Postat pe 11 Octombrie 2009 22:53
Draga mea Deliuta, ma bucur ca te simti mai bine descarcand-u-ti sufletul dar, am sa incep prin a-ti spune ca si eu am o fetita de 8 anisori si incercand sa intru in pielea parintilor tai, sa stii ca-i inteleg si cred ca si tu cu timpul o sa le dai dreptate pana la un anumit punct.
Daca fetita mea la 15 ani ar alege sa treaca peste cuvantul meu alegand o soarta de femeie maritata, probabil ca eu as reactiona mult mai urat.
Nu vreau sa judec, vreau doar sa te fac sa intelegi ceva, oricum daca esti fericita cu sotul tau ma bucur pentru tine si nici regretele nu au rost si nici timpul nu-l mai poti intoarce inapoi.
Dupa cum cred ca ai inceput sa simti deja, tu practic ai sarit direct de la copil la adult. Adolescenta nu ti-ai trait-o.
Ceea ce vreau sa spun este ca, parintii tai l-au vazut pe sotul tau exact ca pe un intrus, pentru ca tu practic erai un copil. Erai copilul lor, pentru care au sperat ceva mai mult poate.
Toate visele si sperantele lor in ceea ce te priveste le-au fost spulberate.
Pentru ei a fost un soc. Ei nu au avut timp sa realizeze ca defapt tu te-ai maturizat inainte de vreme atunci cand l-ai cunosut pe sotul tau.
Toate s-au intamplat mult prea repede pentru ei ca ei sa poata sa reactioneze altel.
Da-le timp Delia si, incearca sa-l faci si pe sot sa inteleaga ca pentru ei a fost mult prea mult schimbarea asta si incearca sa-i ceri sa fie mai ingaduitori cu ei.
Probabil ca niciodata parintii tai nu il vor vedea cu ochi buni, dar apele se mai pot linistii si asta se face in timp si cu rabdare.
El ar trebui sa fie constient ca nu e corect cum procedeaza.
Parintii tai il vad ca cel care le-a luat fata de pe batatura sa se foloseasca de ea si le-au dat viata peste cap.
Tu esti la mijloc si este foarte greu.
Voi sunteti tineri si va puteti modela putin, pe parintii tai din pacate nu o sa-i mai poti schimba.
Vorbeste cu sotul tau si spunei ca nu le iei apararea dar trebuie sa inteleaga ca pentru ei pasii astia rapizi pe care voi ati decis sa-i faceti au fost un soc pentru parintii tai si ca el iti face tie numai rau in felul asta, interzicand-u-ti sa te duci cu fetita pe-acolo si chestii dinastea. Spunei ca razbunarea nu a facut bine nimanui cerei sa te inteleaga.
Spunele si parintilor tai, uite mama uite tata, stiu ca poate v-am gresit ca am inceput viata matrimoneala inainte de vreme dar nu pot schimba nimic, imi pare rau ca v-am facut sa suferiti, nu a fost intentia mea dar, sunt fericita si mi-e bine, sunt asezata la casa mea am un bebe frumos si sanatos si asa mai departe.
Explica-le ca indarjirea asta a lor si nemultumirea ce o au fata de tine si sotul tau nu ajuta la nimic, din contra raceste mai tare relatia dinttre voi, iar tu esti tot copilul lor si asa vrei sa ramana. Apoi lasa-i sa te critice, ca asa se descarca si ei, ca nu o sa patesti nimic, asculta-i si spunele cat de mult tii la ei.
Si cu sotul procedeaza la fel. Spune-i ca nu trebuie sa alegi intre el si parintii tai, pentru ca il iubesti foarte mult, pentru ca este tatal copilului tau, cere-i timppentru ca parintii tai sa se obisnuiasca.
Nu stiu, alege singura cuvintele.
Iubita mea eu iti doresc numai bine, multa sanatate la bebeul tau, o viata linistita si implinita.
Fie ca Dumnezeu sa astearna liniste si pace intre voi.
persidadamian
Postat pe 12 Octombrie 2009 01:16
Sotul meu a lasat mult de la el, ceea ce am povestit eu a fost printre putinele lucruri care sau intamplat,si pe langa asta el este o fire foarte orgoliosa si acum ii uraste prea mult si nu mai am nimic de facut.A m incercat toate modalitatile sa vorbesc si cu parinti si cu sotu ,le-am explicat ca eu sunt la mijloc,dar ei se urasc asa de mult incat nu mai conteaza pentru nici unu ce simt eu.
deliuta
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:16
De la: deliuta, la data 2009-10-12 10:16:41Sotul meu a lasat mult de la el, ceea ce am povestit eu a fost printre putinele lucruri care sau intamplat,si pe langa asta el este o fire foarte orgoliosa si acum ii uraste prea mult si nu mai am nimic de facut.A m incercat toate modalitatile sa vorbesc si cu parinti si cu sotu ,le-am explicat ca eu sunt la mijloc,dar ei se urasc asa de mult incat nu mai conteaza pentru nici unu ce simt eu.
ca sa iti spun asa direct, parinti tai si-au facut-o cu mana lor,ia exemplu si ce a facut cu fratele tau..si inca mai face... tu tre sa te gandesti ca ai o copila si un sot care te iubeste, lasa-i , fara vizite la parinti, in mare..foarte mare parte sotul tau are dreptate, chiar daca locuiesti cu ei in oras , nu e nici o problema,tu poti spune parintilor , daca ei te iubesc mult atunci sa-ti lase familia ta care o ai, adica tu fetita si sotu, sa traiti linistiti, daca nu-l suporta pe el, fi sigura ca nici pe fetita no o so suporte , ca doar e fetita lui,si la un moment dat nu te va suporta nici pe tine, spunele franc in fata sa nu te viziteze si nici tu nu ii mai vizitezi, chiar daca te doare, iti spun asta sincer..ca la un moment dat sotul tau se va satura de toate rautatile parintilor tai , si iti va reprosa mereu, si eu cred ca nu vrei asta, eu iti doresc mult noroc si curaj
yanyacharberet
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:26
eu am o relatie proasta cu parintii. adica nu am nici un fel de relatie. nici cu ai mei nici cu ai ei. si sotia la fel.
nici nu ma astept la absolut nimic de la ei (nici la casa, nici la ajutor..la nimic. n-au decat sa ia totul cu ei.
daca ne vedem...vorbesc frumos. dar fara sa dau nici un fel de informatii despre noi.

traieste-ti viata alaturi de sot si copii. cat despre parinti..obisnuieste-te cu ideea ca iti vor fi o povara din ce in ce mai grea.
deep2w
Postat pe 3 Mai 2011 12:48
povara????? halal !

stii pilda cu parintele batran si castronelul de lemn in care i se dadea mancare? hmm...
tatoo
Postat pe 3 Mai 2011 13:20
De la: tatoo, la data 2011-05-03 13:20:12povara????? halal !

stii pilda cu parintele batran si castronelul de lemn in care i se dadea mancare? hmm...


crede-ma,daca nu astepti nimic de la ei, asa de bine o sa-ti fie....
eu unu...nici nu le raspund la telefon (cica am treaba. nu tin telefonul pentru "-ce mai faci?")
nu sunt certat, nu sunt suparat.
sa ma sune daca au nevoie de ceva...daca vor sa-i duc la doctor...etc)
in rest...sa ma lase-n pace...nici casa lor n-o vreau (au ei o vila de 6 camere iar eu stau deocamdata in chirie)
deep2w
Postat pe 3 Mai 2011 13:50
m-am prins...lasa ! treaba ta, viata ta...stii tu mai bine...
tatoo
Postat pe 3 Mai 2011 13:58
deep-ule, hai ca ieshti haios!
Iote aici, de la tine cetire:

De la: deep2w, la data 2011-05-03 13:50:04eu unu...nici nu le raspund la telefon (cica am treaba. nu tin telefonul pentru "-ce mai faci?")

SI
De la: deep2w, la data 2011-05-03 13:50:04sa ma sune daca au nevoie de ceva...daca vor sa-i duc la doctor...etc)


Adica "suna-ma de vrei ceva, ca si asa nu-ti raspund!". E cam ca aia, "hai la mine, ca eu plec!"
Thor_again
Postat pe 3 Mai 2011 14:02
iote, eu n-am fost atent ! da' concluzia-i aceeasi.
hai sa traiesti, nea Thorele
si tu, deep-ule
tatoo
Postat pe 3 Mai 2011 14:05
De la: Thor_again, la data 2011-05-03 14:02:51deep-ule, hai ca ieshti haios!
Iote aici, de la tine cetire:

De la: deep2w, la data 2011-05-03 13:50:04eu unu...nici nu le raspund la telefon (cica am treaba. nu tin telefonul pentru "-ce mai faci?")

SI
De la: deep2w, la data 2011-05-03 13:50:04sa ma sune daca au nevoie de ceva...daca vor sa-i duc la doctor...etc)


Adica "suna-ma de vrei ceva, ca si asa nu-ti raspund!". E cam ca aia, "hai la mine, ca eu plec!"


nu fiti rautaciosi. (intrarea in amanunte dilueaza farmecul discutiei)
atunci cand suna mama (doar ea suna) ii dau telefonul sotiei sa vb ea.

sau daca insista cu 2-3 apeluri..si nu am "secretara" atunci ete raspund si eu. dar mama s-a invatat sa nu ma sune.
iar numerele socrilor...sunt undeva in memoria telefonului la "ignore"

no...daca te-am lamurit Thor.....ti-o zic: esti si tu un fel de soacra. totul vrei sa stii
deep2w
Postat pe 3 Mai 2011 14:15
deep-ule, e ok, da' fa si matale, tinere, o distinctie intre "a constata ceva" si "a vrea sa stii [totul]"
sau ce anume din mesajul meu anterior trebuie sa iti desenez ca sa pricepi exact substratul si sa nu mai dai cu mamaliga-n geam?
Thor_again
Postat pe 3 Mai 2011 15:10
beeyyy ce soacra esti nimic nu te multumeste
ameno
Postat pe 3 Mai 2011 15:16
Daca socrii il vorbesc de rau,are dreptate.el s a insurat cu fata lor nu cu ei.cand te casatoresti lasi totul deoparte si esti numai cu familia de ti o faci.ea daca era desteapta le zicea parintilor sa nu se mai bage si sa nu il mai vorbeasca de rau.
Jumy_Mario_1
Postat pe 31 Decembrie 2015 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Forum ok....UTILIZATORI jalnici!!!! 238 De la: pantera_neagra 2 Martie 2010 15:20
Bani in plus la medic 2 De la: LILO 27 Octombrie 2009 14:23
Pentru doamne care se respecta 72 De la: garbo265966 15 August 2012 09:00
Sa mai astept pana...ieri??? 38 De la: Allegra 20 Martie 2011 10:29
O iubeste sau e doar obisnuiinta !? ... 49 De la: elodia 4 August 2010 10:53
Setari Cookie-uri