exista suflet pereche?unde pot gasi:))?

Interesanta intrebarea cu cersetorul...
Da, fara nici un dubiu, daca as simti ca acel cersetor/ cersetoare e sufletul meu pereche, eu l-as accepta.
Postarea aia a Lilei mi-a amintit de "My fair lady"...

Conservele culturale, in acest caz, nu ar avea absolut nici o valoare...
Poison
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:24
sufletul perecheeeeee.....este acela pur si simpu in care....se oglindeste simplu inima Ta! punct!racita, bolnava, proasta ,buna, rea, perfecta....asa cum e eaaaaaaaaa, inima aia !
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:24
...si aceasta toamna,ecou al vorbelor noastre nerostite,
ma cauta pe strazi cu arome de trandafiri tarzii,
cu frunze rapite idilic de vant,
cu umbrele sub care ploua,torential,amintirile,
cu semafoare care protejeaza sarutul furat pe trecerea de
pietoni...
...si aceasta tomna ma cauta sa/mi spuna ca m/a iubit un
crescator de anotimpuri care,de curand,a vandut vara.
elodia
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:27
pik nik...da,dar eu{personal}nu caut mila...eu caut raspunsuri la ceea ce sunt in realitate...caut sa ma inteleg eu pe mine...ceea ce spui tu ar fi balsam pt suflet..asta ar rezolva un psihoterapeut bun...eu ramin la parerea ca doua suflete pereche,in momentul regasirii nu mai sufera...nu mai au motive...este doar o fericire inexprimabila in cuvinte...
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:29
Felicitari, Pik_nik pentru descrierea facuta! Este ceea ce ar trebui sa stie si sa simta fiecare din noi...
ileana_e
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:29
si_totusi a pus si ea un punct mare de tot pe i. cred insa ca s-a limitat prin acea postare. sufletul pereche nu inseamna doar compatibilitate in dragoste, ci in tot. ma gandesc la faptul ca notiunea de cersetor a fost doar o parabola, poti ajunge "cersetor" din varii motive si intr-o multime de alte sensuri.
totusico, sufletul tau pereche este acel suflet pentru care, de multe ori, nu e nevoie sa scoti nici un cuvant pentru a intelege ce vrei. sufletul tau pereche salasluieste in acea persoana care se simte bine cu tine si cu care te simti extraordinar in orice imprejurare si in orice anturaj.
ar mai fi multe de spus... si da, poate parea o utopie. cred ca tocmai de aia exista si intrebarea din topic, nu?
Poison
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:30
De la: loveactually, la data 2009-09-02 11:24:40sufletul perecheeeeee.....este acela pur si simpu in care....se oglindeste simplu inima Ta! punct!racita, bolnava, proasta ,buna, rea, perfecta....asa cum e eaaaaaaaaa, inima aia !
inima nu are nici o legatura cu sufletul tau, sau cu sufletul pereche, sau cum vreti voi sa-i spuneti,draga mea.
roby_cado
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:41
bine pe tien nu te-am intrebat oricum nimic! asta una la mana
doiiiiiii...eu vreau sa va intreb un lucru....voi chiar...cautati sau credeti in asa ceva sau doar e fun sa ...frecventati topicul?/
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:44
poison, matraguna

pai, tocmai asta n-am facut. nu am limitat. daca nu cetesti atent ce zic....

sufletul pereche nu trebuie limitat numai in dragoste. ar fi o utopie sa gandim asa. dragostea e legata si de viata sociala.


nu ai cum sa rezonezi cu cineva daca acel cineva nu are cam acelasi nivel de educatie cu al tau, nu face parte din sfera actiunilor, intereselor, activitatlilor tale

zici de cersetor.

sa presupunem ca intalnesti pe una care cerseste la coltul strazii. cum afli daca e un suflet pereche? stai tu, macar o secunda, sa vezi ce fel de om e?
sigur nu.
langa ea , o sa vina unul asemeni ei.


asta e. ca vrem sau nu, conteaza mult si cine ne mangaie cand suntem tristi, cine aduce soarele cand sufletul ni-i innourat si cine ne face sa zambim cand suntem tristi. e frumos sa declaram ca oricine poate fi sufletul pereche. in realitate, permitem accesul la trairile si emotiile noastre numai celor care au un statut intelectual aproape de al nostru.

in caz contrar, poate sa se chinuie sa aduca soarele in casa si cu oborocul . daca nu vrem noi sa facem o fereastra, degeaba chin

dragostea, sfaturile, gesturile sunt acceptate cand tratam pe cel de langa noi pe picior de egalitate. el aduce odata cu prezenta lui, si acel sentiment de mandrie ca omul ne completeaza.

diferentele mari de statut - social, intelectual, financiar - aduc si diferente mari in modul de a vedea anumite aspecte ale vietii. mai devreme sau mai tarziu, aceste " falii " se adancesc si devin adevarate prapastii
si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:40
De la: LILO, la data 2009-09-02 11:29:10 pik nik...da,dar eu{personal}nu caut mila...eu caut raspunsuri la ceea ce sunt in realitate...caut sa ma inteleg eu pe mine...ceea ce spui tu ar fi balsam pt suflet..asta ar rezolva un psihoterapeut bun...eu ramin la parerea ca doua suflete pereche,in momentul regasirii nu mai sufera...nu mai au motive...este doar o fericire inexprimabila in cuvinte...


lilo, tot nu m-ai inteles. pentru ca avem perceptii diferite despre sufletul pereche. tu ai impresia ca gasirea lui te scuteste de momentele rele, de griji, necazuri, probleme.
eu cred in schimb ca tocmai pentru momentele dificile, cand ochii-ti sunt incarcati de lacrimi, ai nevoie de cineva care sa-ti zambeasca. sa-ti intinda mana, sau sa te stranga la piept, sa te incurajeze si sa-ti ofere ajutorul.
ca la pat, pentru momentele de "placere divina", s-ar gasi mai multe suflete perechi
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:42
cand il gasesti, ti se pare ca-l cunosti de-o viata...
kyra
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:45
"ca sa te consideri implinita in viata si in dragoste, trebuie sa fii totusi cu unul de-al tau. ce sa tot o invartim? nu ai cum sa te simti bine in grupul tau de prieteni cand vii cu cersetorul."

poate de aici si "graba" mea, totusico.

kyrutzo, ramane de stabilit cert, in timp, momentul "gasirii". ce anume inseamna "il gasesti"? prima discutie? prima intalnire? sau un anumit rastimp dintre momentul 0 si revelatie?

si daca o persoana simte ca l-a gasit, pentru ca stie acest lucru, cum face sa dea de veste si celuilalt care inca mai sta in dubii? reciproca e valabila, normal, dar cum se elimina teama celuilalt ca ar putea da gres?
Poison
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:55
dap, sufletul pereche nu-i un fel de haina pe care so vrei doar sa-ti tina de cald si sa o atarni in cuier de cate ori ai senzatia ca ti-i bine si fara



oare de ce tot mai scriu eu la acest subiect? oricum nu cred in suflete pereche.

exista pereche de pantofi, pereche de chei, pereche de mai stiu eu ce. dar de suflete, nu, hotarat
si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:01
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:02
poison, daca as stii, ti-as spune..probabil ca unele lucruri se releva atunci cand trebuie, nici un moment in plus sau in minus..
kyra
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:09
iar dupa relevare, sau revelatie, momentul dispare. nu exista inceput. exista o stare ce si-a intrat in normal.
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:11
Voila..
kyra
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:14
De la: pik_nik, la data 2009-09-02 11:20:41nu-i asta, lilo.
ma asteptam sa dezvolti cam asa: sufletul pereche e cel care iti zambeste cand privirea ta, oglindita in apa, e trista, cel ce-ti arata soarele cand pe tine te apasa norii, cel ce-ti aduce caldura atunci cand te scutura frigul, cel care iti arata frumosul cand sufletul ti-e plin de urat...

blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:21
pik nik,intr-adevar vedem f diferit " problema" in discutie pt momentele divine din virful patului,eu cred ca se gasesc mai multe trupuri pereche...sa nu incurcam borcanele...
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:31
depinde de sensibilitati. eu n-as zice ...
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:34
depinde de structura interioara a fiecaruia...si era vorba de suflet nu de compatibilitate fizica...aici se poate vorbi, poate, si de "interschimbabilitate"
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:37
cu respect,corinutzo,ai citit ce raspuns am primit de la pik nik la ora 12:42 ? la asta ma refer
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:40
nu crezi ca ceea ce suntem se reflecta in comportament?...intr-un fel sau altul .mai ales ca atunci cand iubesti esti tu. Un tu frumos .
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:42
ce-as mai putea sa-ti zic, lilo?
viseaza, e dreptul tau
eu prefer sa gandesc la ceea ce tu numesti "psihoterapeut"
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:43
e, ok, Lilo, eu n-am facut decat sa-mi spun parerea, la modul general valalbil
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:45
fiecare "isi hraneste" sufletul cu ce considera ca ii mai bun
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:45
Blanco, da...esti "tu" intotdeauna cand iubesti dar...uneori iese si tot ce-i mai rau la suprafata...gelozia de exemplu (dovada nesigurantei si neaprecierii de sine)...
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:49
asa e.
si cand intelegi in acelasi fel ideea, dozele necesare fiecaruia din "ceea ce e bun" pot fi altele...
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:51
eu una prefer sa nu idealizez - e suficient ca mai cred in "suflet pereche" dar nu sunt de acord cu "viata in roz" cu floricele si pasarele, dupa ce se intalnesc cei doi - viata ramane viata, cu bune si cu rele...
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:51
imi amintesc o "imagine" din toamna trecuta.ma plimbam printr-unul din parcurile"patriei",cind privirea mi-o fost furata de doi batrinei,respectabili care se tineau de mina.pareau "rataciti" in acel parc de prin anii'90 toamna{he he} dar gesturile lor erau sugestive..pareau sa se sprijine unul pe altul(nu unul de altul-e o mare diferenta) se uitau nedumeriti in jurul lor...se simteau intr-o lume straina? cred ca da! intimplarea facea ca nu descopeream macar o pereche de tineri indragostiti intrebare! citi dintre noi acceptam sa imbatrinim frumos,alaturi de perechea aleasa in aceasta viata?(ca este sau nu sufletul nostru pereche) ce spun statisticile(neoficiale }
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme de familie - sotia tatalui meu 5 De la: CoKNeZa 6 Iulie 2012 15:12
Moralitate barbateasca 166 De la: wife 27 Septembrie 2009 21:18
Sa raman sau sa ies din relatie...? 35 De la: Anilus 28 Noiembrie 2010 09:56
RELATII INTERZISE 491 De la: liaiedera 25 Iunie 2010 23:03
prea sentimentala 20 De la: garbo_398552 5 Mai 2014 23:26
Setari Cookie-uri