Inselatul este o boala care se trateaza?

Sunt casatorita de 12 ani si avem 2 copii. 2 luni in urma am aflat ca sotul meu de doi ani are amanta,si pe linga aceasta multe fapte de tradare de care nu am crezut ca e in stare un barbat.El spune ca ma iubeste,ca nu o sa se mai repete niciodata,ca a fost o gresala mare si se-a cerut mii de scuze.Eu am hotarit sa-l ert,sa-i mai dau o sansa.Insa durerea ce mia cuprins sufletul nu trece,permanent ma intreb cum a putut?Acuma stau si ma gindesc ce sa fac mai departe-sa-l insel si eu,sa astept sa ma insele iara,ori sa ma starui cu orice pret sa uit totul.Astept raspuns si de la barbati,sa-mi spuna:Poate lucrul acesta sa nu se mai repete?
alesea
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:43
o amanta timp de doi ani ti se pare o greseala??nu crezi ca e prea mult ptr a fi fost doar o aventura,o ratacire??
eladaela
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:49
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:59
daca a avut doi ani amanta, si zice ca tot pe tine te iubeste, poti sa uiti si sa ierti. omu' a vrut sa se convinga ca tot ce are el acasa e mai valoros, deci esti o castigatoare!
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:19
Auzi Pik? Si i-au trebuit doi ani sa-si dea seama?
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:21
omu' a vrut documentare serioasa, fundamentata in timp, nu sub imperiul impulsurilor de moment. ba poate o sa mai caute si alte dovezi, sa fie foarte sigur! si evident, mandru de sotia lui
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:23
picaturico,a vrut omu' sa nu mai aiba nici un dubiu
eladaela
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:23
poate va reusi sa ierte,dar nu cred ca va uita
any_chiriac74
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:24
Confucius spune:

Trebuie s tii s perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie s fii echilibrat pentru a avea posibilitatea s examinezi cu calm i limpezime. Trebuie s examinezi cu calm i vedere clar pentru a ajunge la linite, la ncredere. Trebuie s fi obinut linitirea, ncrederea, pentru a putea discerne esenialul lucrurilor. Cnd se discerne esenialul lucrurilor, se poate atinge scopul.
Poison
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:24
bre poison, confuzul ala, sau cum se numeste, daca ar fi trait dupa mine, m-ar fi citat el pe mine
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:26
da,da....sigur pe ce spunea Confucius s-a bazat si domnu'
eladaela
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:26
Poison-ule! Adevarata otrava...!
Mi se plimba limba-n gura citind cele scrise de tine...!
De gandit..., ce sa zic? La ora asta? Si mai greu...
Scopul nu prea stiu eu sa-l ating acu... ca nu intelesei esenta...
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:28
inteleptule poison,din pacate(sau din fericire )confucius nu o trait in zilele noastre.ce s-ar face dc ar trai in prezent? ce s-ar alege de"intelepciunea sa"? unde ar avea rezonanta? vb aceea "bate toba la urechea surdului"
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:33
daca ar fi trait in zilele noastre, ar fi zis ce a zis si acum aproximativ 2500 de ani:

Lilo: Scpai-v de nelepi, alungai profesorii: atunci poporul va fi de o sut de ori mai ctigat.

picaturaderoua: S nvei fr s gndeti este fr sens; s gndeti fr s nvei este periculos.
Poison
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:37
As fi preferat sa imi spui ceva "debitat" de tine. Nu ma ridic la "nivelul" tau!
Astept maria sa sa se coboare de acolo de sus, la nivelul meu...
Pentru ca a te coboari la nivelul altora este insasi o virtute.
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:39
da mie mi-s dragi inteleptii si dascalii si invataturile(sanatoase)
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:43
Revenind la subiect...
Draga Alesea,bine ai revenit la realitate
Daca il ierti,nu se va linisti...
Eu propun sa-i spui ca il ierti daca te lasa sa-ti faci un amant pentru 2 ani,mai tanar decat el,si evident ,mai simpatic...Vezi apoi cum reactioneaza...O tradare de o seara,doua,mai merge dar una care a durat doi ani...e mult de tot!!
eva_sweet
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:49
Si mie Lilo...
Si nu-i spun cu rautate. Si nici n-as vrea sa se supere...
Dar cateodata parca nu merge...
Daca sunt eu deplasata...
Nu ma bagati in seama!
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:51
pt pic.de roua ca si asa "lumea ii cum ii"
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:56
merci Lilutzo!
Va pup fetili, plec acasa... mai vb maine!
O seara placuta va doresc!
Rectific!
Pup si baietii!
O seara placuta va doresc TUTULOR!
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:03
Alesea,cred ca Eva ti-a dat un sfat bun - cere-i permisiunea sa-ti faci si tu un amant timp de 2 ani...
..sotul meu ma insela, dar erau doar aventuri pe care le-am trecut cu vederea...apoi si-a facut o amanta si pana sa se dumireasca daca ea este mai buna decat mine au trecut 5 ani...

..acum suntem despartiti, dar au trecut anii pe langa mine si-mi este greu mai accept pe cineva in viata mea...
..nu pierde timpul - exista undeva un suflet care vrea sa te iubeasca fara sa aiba nevoie de cativa ani de viata traita in minciuna..
daria_
Postat pe 2 Septembrie 2009 22:54
Daria,
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 22:56
http://www.youtube.com/watch?v=uEX2xlq6A9g
sigur nu doresti un asemenea final
daria_
Postat pe 2 Septembrie 2009 22:58
dar urmeaza...

http://www.youtube.com/watch?v=2JcvjNuvbKQ
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 23:01
cel mai bine e sa iti asculti sufletul. Nu exista retete.
Daca simti ca nu poti sa il ierti, divorteaza. Daca poti sa il ierti, inseamna ca inca nu ti-a gresit suficient de rau.
Si daca iti pui problema "ce sa fac", probabil nici nu ti-a gresit suficient de rau, altfel ai fi stiut imediat ce sa faci.
quasaria
Postat pe 3 Septembrie 2009 00:55
Inselatul se vindeca la barbati cand nu mai pot si la femei cand nu mai sunt cautate.
Micass
Postat pe 3 Septembrie 2009 06:27
Sint deacord ca e un timp lung,si ca e o fapta foarte urita,dar in momentul in care am aflat am citit in ochii lui dragoste si o frica mare,frica ca sa nu ma piarda.Dar timpul trece si incetisor relatiile se reintorc,si mi-e frica ca o sa se inceapa iara minciunile,o sa apara interesul pentru nefidelitate.
alesea2008
Postat pe 3 Septembrie 2009 09:10
HHGG
RONNA
Postat pe 3 Septembrie 2009 09:32
Inselatul nu este o boala si evident nu se vindeca. Am un foarte bun amic, care este un adevarat fante. De cand il cunosc l-am vazut indragostit de doua ori, in rest umbla cu tot ce apuca, de preferinta cu doua-trei deodata. Dar atunci cand se indragosteste, pentru el nu mai exista decat femeia respectiva. Nu mai iese cu alta, nu-l mai intereseaza alta. Una din tipe, de exemplu, era maladiv de geloasa si i-a cerut sa nu-mi mai raspunda nici mie la telefon, desi stia ca suntem doar amici, locuim in orase diferite si eu aveam pe altcineva. Si asa a facut.
Ce sa faci cu sotul tau, tu stii mai bine. Asa cum a spus si quasaria nu exista retete. Dar nu te amagi cu ideea ca e o boala si ca nu se poate abtine, ca-l impinge boala sau ceva de genul. Nu e si vei suferi mai mult asa.
Cat despre sfatul cu amantul... ... eu in locul tau nu l-as incerca. S-ar putea chiar sa-l tenteze. Daca ti-ar sugera o casatorie deschisa, cum ai reactiona, sa zicem?...
Iti doresc multa bafta, si imi pare sincer rau de situatie.
snowflake
Postat pe 3 Septembrie 2009 11:12
e simpatica alesea. nici prin cap nu-i da sa fie suparata. n-ar avea nici de ce.e doar un subiect propus de garbo .

ca studiu de caz :
pana la urma cozii, ce inseamna o amanta de 2 ani vechime , de o zi sau de o viata ? ca sunt si din astia care mor si la cap le plange atat amanta cat si nevasta, ca nu mai stii care-i una si care-i cealalta. in fine

problema ei e alta. se intreaba si ne intreaba daca tre' sa insele si ea
aici e o chichitza. cand inseli si tu, speri ca ai sa treci mai usor peste necaz,ca o sa te consideri razbunata. merita coarne, ce-i drept insa, exista 2 alternative : o sa ai un gust amar dupa asa trebusoara sau o sa consideri ca e scor egal. depinde .

aparent, pare ca ar fi solutia perfecta. insa, nu e asa. chiar daca inseli, tot nu ierti, nu uiti. tot o sa-i scoti ochii berbecului, tot o sa-i faci viata amara cand nu se asteapta.

poate chiar merita asta. dar tu, ca om, meriti sa te tot intorci intr-un trecut ce nu-ti aduce decat resentimente?
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2009 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soacra,soacra...poama acra rau 283 De la: adelina20 3 Octombrie 2012 14:21
sunt casatorit de 18 ani sotia ma inselat si vrea sa ma pataseasca dar eu o iubesc 19 De la: gcppscu 3 Mai 2011 16:45
vrea spatiu 14 De la: garbo_414396 13 Septembrie 2015 17:55
merita sa aibe un tata ca el? 244 De la: garbo215201 25 Iulie 2011 00:22
Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie 474 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:45
Setari Cookie-uri