exista suflet pereche?unde pot gasi:))?

pik, esti?

as lasa eu tigara - motivul durerii de cap - da nu ma lasa ea pe mine

pipa lui peste, Lilo - ca ma omoara deja (tutunul - atat finaciar cat si fizic!)
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:34
De la: blanca, la data 2009-09-01 14:33:11zici lady? ...eu cred ca daca e asa ceea ce se intampla e mai puternic decat orgoliul si aiurelile ..


n-ai idee, Blanco, in ce masura ne altereaza simturile si naturaletea, asa zisa "civilizare"...
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:36
stiu corinutzo..lasa-l in plata domnului de tiutun...
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:36
suntem prizonierii propriei noastre mentalitati,creata in mare masura de "civilizatie"
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:38
eu zic ca e vorba sa fii sincer cu tine . n-are a face cu civilizarea
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:40
exemplu:dc sufletul pereche salasluieste in"trupul"unui cersetor?l-am accepta?
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:40
si cati oameni sinceri stii, Blanco?
si apoi nu-i suficient sa fii sincer cu tine si sa porti o masca fata de restul...zic si eu - sufletul ala, cat de pereche ti-ar fi...nu te vede asa cum esti...

Lilo, grea problema ridici - risti sa starnesti controverse - eu una l-as accepta daca as recunoaste intradevar, in el, sufletul pereche
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:44
cred ca eu imi pun problema mult mai simplu ... nu ma intreb cati sunt sinceri . ma gandesc la mine .
nu ma gandesc nici daca acel om e. daca nu simte ca mine intrebarea nu exista...daca simte si ezita , ezitarea e doar o chestiune de timp
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:48
da, Blanca, de acord dar uneori timpul...ucide...
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:50
sufletul asta pereche cred ca-l cautam in cercurile unde ne "invartim", printre oamenii asemeni noua sau care au preocupari apropiate cu ale noastre. de ce sa nu recunostem, si dintr-o anumita zona sociala.

de asta nu ai cum sa stii daca un cersetor e sufletul tau pereche daca nu relationez cu el, nu face parte din sfera cunostintelor tale sau din mediul tau socio- profesional.

un suflet pereche trebuie sa rezoneze cu tine si pe plan social sau intelectual.

si_totusi
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:52
eiiii ...dramatizezi si contrazici ideea de suflet pereche.
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:53
si eu cred la fel totusico ! de asta nici problema aceea nu mi-o pun....mi se pare artificiala
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:56
am invatat sa nu mai am rabdare. credeam ca e un lucru rau insa, pe zi ce trece, ma conving ca nu trebuie sa pierdem timpul aiurea cu tot felul de intrebari, dubii, nesiguranta anumitor gesturi

e mai cinstit sa fie totul pe fata. daca vrei ceva, apoi treci la actiune . te mosmaiesti si te scalzi in ape caldute, apoi buna ziua si sa-ti fie cu noroc.

nu traim o vesnicie astfel incat, sa ne permitem luxul de a cocheta aiurea
si_totusi
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:57
... si eu spun oamenilor cand imi plac sau nu si in ce fel ...ce-o fi ...daca ma inteleg gresit, n-a fost sa fie, nu complic nimic.
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:02
tocmai din motivul acesta "social" am pus eu problema..pai vedeti?suntem prizonierii mentalitatii"vai cum sa fie perechea mea de suflet inferioara mie?'dar dc presupusa pereche este pe plan social ierarhic superioara noua? ii cam aceeasi problema...FRATILOR ...e GRESIT...dc nu ne referim la suflet...nu GASIM ceea ce cautam..SORY
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:02
ei da, de asta spuneam ca se pot isca controverse - dintr-o drama oarecare cineva ajunge la un nivel care nu-i este nativ...e o exceptie aproape imposibila...dar se poate intampla
si am sa spun ceva - de aia ziceam de "civilizare" - un om este nascut a-ti fi "sufletul pereche", simti, recunoasti in el asta, rezonezi cu el dar...experienta lui de viata de pana la intalnirea voastra l-a facut alcoolic sau dependent de droguri spre exemplu...ce faci atunci? timpul rezolva ceva? eu zic ca nu - doar ucide!
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:02
lilo, judeci cu masura "civilizatiei" si eu zic ca gresesti - un suflet de un anumit nivel (psihologic, spiritual vorbind) nu poate fi in plan fizic pe un plan inferior perechii sale!
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:04
totusico,punctezi f bine.traieste clipa,fara prejudecati
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:05
daca cineva ajunge la un nivel care nu-i este nativ va lupta sa-l depaseasca . daca e ACEL cineva probabil va face asta in mod f asemenator cu modul meu de abordare . astea sunt lucruri care se vad cand te uiti la fapte nu la povestile insirate de un om . deci AS VEDEA .
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:06
corinutzo,eu pun problema generic...nu ma refer la mine...eu am depasit de mult aceste prejudecati...
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:06
grea tema oricum. eu va pupicesc si ne mai citim pe seara!
lady_corina
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:08
dc se intimpla sa intilniti sufletul pereche,indiferent de felul cum se prezinta,nu credeti,ca intelept ar fi sa il acceptati cu toate ale sale(cu bune si rele) cine ii perfect?
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:09
corinutzo dea dumnezeu sa gasesti sufletul pereche
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:10
De la: lady_corina, la data 2009-09-01 15:02:19ei da, de - un om este nascut a-ti fi "sufletul pereche", simti, recunoasti in el asta, rezonezi cu el dar...experienta lui de viata de pana la intalnirea voastra l-a facut alcoolic sau dependent de droguri spre exemplu...ce faci atunci? timpul rezolva ceva? eu zic ca nu - doar ucide!


nu e sufletul pereche - e un om f compatibil cu tine in cateva puncte . experienta de viata nu te face slab daca nu esti .iti incearca doar slabiciunile . tu alegi ...
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:13
lilo, nu e vorba de mentalitate. cu toate scuzele de rigoare ,dar nu ma vad langa un cersetor, chiar daca ar tine ala la mine ca la ochii din cap. ce sa discut cu el? ce avem in comun? poate avea un suflet de aur, poate e un om deosebit dar, uite ca nu as fi multumita

ca sa te consideri implinita in viata si in dragoste, trebuie sa fii totusi cu unul de-al tau. ce sa tot o invartim? nu ai cum sa te simti bine in grupul tau de prieteni cand vii cu cersetorul . nici el nu s-ar simti bine .

viata nu e numai sex si dragoste. sau mai bine zis, nu numai. mai este si relationarea cu cei din jur.

si_totusi
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:14
si de ce nu? eu recunosc. perechea mea sa nu-mi fie inferioara.

imi plac barbatii destepti si puternici. asta e

si_totusi
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:17
Poate Lila intelege asta ca pe o compatib. exclusiv emotionala . Eu cred ca-i mult mai complex.
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:17
inseamna ca nu suntem"pregatiti"sa gasim sufletul pereche...sincer,eu am vazut oameni f simpli,de o cultura de invidiat...am mai vazut oamni f saraci(aproape cersetori) care prin f multa ambitie si munca or ajuns la maturitate oameni de succes...si de asta imi puneam problema in felul acesta.. nu ma refer la cersetorii obisnuiti,aceia cu da si mie...
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:20
si mie totusico ! ce bine ca vedem in alte culori treaba asta .
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:21
totusico,tu cauti partenerul ideal in societate.este si acest lucru pozitiv,dar nu-i sigur ca este sufletul pereche(mai sunt si excceptii-ar putea fi).
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 21 De la: buna01 18 Ianuarie 2010 14:39
cu un picior in groapa 13 De la: garbo_2175 6 Mai 2012 16:19
buna casatoria dintre un crestin si o muslumanca 23 De la: VABRE 27 Decembrie 2009 20:44
o sufoc 49 De la: elodia 21 Septembrie 2011 18:28
Gresesc eu, greseste el ? 21 De la: garbo_7913 23 Octombrie 2012 13:47
Setari Cookie-uri