exista suflet pereche?unde pot gasi:))?

teoretic asa ar fi corect insa, in viata sunt alte reguli. noi ni le facem si tot noi ne izbim de tot felul de impliniri, neimpliniri, iluzii sau deziluzii.

culmea e ca , de o luam de la inceput facem aceleasi pasi, acelasi tip de alegeri, aceleasi directii. bazam pe faptul ca " poate va fi altfel". mereu incercam dar pastram aceeasi "metodologie "

si_totusi
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:25
Lilo cine "nu suntem pregatiti" ?? nu mai judeca la general ...
e bine daca nu te refereai la cersetori in gen . fiindca asa a parut .
Eu continui sa te contrazic. Nu e o chestie de cultura sa alegi ce-ti este potrivit.E vorba aia "cin' se-aseamana se-aduna" ...sau zic eu "ceea ce cauti te cauta" .
E bine insa sa stii cu precizie ce cauti.
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:26
se stie cu certitudine ce cautam?
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:28
corect,totusico.aceleasi greseli
LILO
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:29
eu una, stiu ce caut. imi ajunge.
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:30
la cautat, e sigur. stim ce cautam . dar, cum nimic nu e perfect pe lume, printre ce cautam gasim si ce nu am vrea sa gasim. aici e problema.

de fapt, aici e loteria, norocul sau cea soarta - cum zic unii. acceptam ? mergem la plezneala . nu acceptam? daca gresim?


ni se pare ca ce am gasit in plus fata de ce cautam , nu e semnificativ, ca nu are valoare, ca nu va influenta, ca va putea fi schimbat. sau dimpotriva. nu acceptam din aceleasi considerente punand mereu pe "daca " inainte. . uite aici apar surprizele si tot de aici problemele
si_totusi
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:05
m-ai pus pe ganduri .
nu cred ca vreodata consideram ca ce-am gasit in plus n-are valoare daca noi pretuim acel ceva ...s-ar putea insa ca ce avem deja sa aduca o doza de multumire si din cauza asta renuntatul sa devina o problema de moralitate ...
blanca
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:39
Buna dimineata! salutul meu se adreseaza copacului dupa care va ascundeti noaptea,jucandu/va ca niste pitici cu felinarele in mana.
Voua, piticilor, o zi buna si bafta! Usor,usor,ajungeti la vorba mea EXISTA! DAR NU TOTI AVEM NOROCUL SA IL GASIM!Si atunci intervine legea compensatiei si viata ne ofera altceva,cu care sa umplem golul.

elodia
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:48
Neata 444! nu ne-am mai ascuns dupa copac
Ca sa te contrariez zic asa :
1.daca nu-l gasesti exista ??
2.oare toata lumea cauta mai ales asta ??
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:31
nu...categoric..lumea,in general cauta calea usoara in viata(calea compromisului).sa faca pe plac"societatii".atunci se pierde dorinta fireasca de a fi impreuna cu adevarata jumatate. P.S si nimeni nu se ascunde dupa copaci.mie mi se pare ca fetele au fost sincere in afirmatii
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:36
Ce e 'suflet pereche'? (pereche stiu ce e)
Zet
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:41
tu ce crezi??
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:44
E pe crezute?
Zet
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:47
sufletul pereche este ca "un zimbet"oglindit in ape
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:51
lilo, mi se pare interesant ce ai spus. poti sa dezvolti putin?
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:53
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:55
'neatza love
te-am auzit azi noapte
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:56
da?/
daca tu auzi voci..... pera multe, la un mom dat ar fi destul de greu sa o recunosti pe a mea nu??
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:00
da pik nik...doua suflete "pereche" sunt ca doua picaturi de apa..ca doi ochi,doua urechi,doua nari tot ce putem spune "pereche"doi ochi vad aceleasi imagini,doua urechi aud aceleasi sunete,doua nari respira acelasi aer...a-ti gasi sufletul pereche este ca si cum te redescoperi pe tine...simti cind gasesti ceea ce cauti...problema este dc stim sa pastram sufletul pereche linga noi...dar in asemenea cazuri,distanta nu conteaza,,,
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:02
daca tu ai chef sa povestesti cu mine noaptea...
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:02
cam asa Lilo
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:02
lilo, nu vad nici o legatura cu "zambetul oglindit in ape".
sintagma aia mi-a placut, am crezut ca poti sa o explici.
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:04
...e de ajuns s-o simti, cred eu . cuvintele de multe ori incurca
blanca
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:07
ai vrut sa "dezvolt" subiectul...eu am dat o imagine a unui chip oglindit in ape...
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:07
era ca o poezie a veronicai micle....nu-i asa lilo??
off barbati astia cum nu inteleg ei nmic
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:07
De la: blanca, la data 2009-09-02 11:07:17...e de ajuns s-o simti, cred eu . cuvintele de multe ori incurca



blanquitoooooooooo, la ce te gandesti???
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:09
blanca..toata admiratia..esti la un nivel spiritual superior...intelegi dincolo de cuvinte..acu'dc pik nik vrea sa scoata filozoful din mine,n-o prea gasit momentul oportun...n-am o dispozitie propice in aist moment
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:11
Yosemite, se numeste poezia dar n-o gasesc acuma!
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:11
lovy,da o poezie a veronicai..este vorba de adevarata traire..dincolo de cuvinte,dincolo de toate simturile...este pina la "dezbracarea spiritului liber"
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:17
nu-i asta, lilo.
ma asteptam sa dezvolti cam asa: sufletul pereche e cel care iti zambeste cand privirea ta, oglindita in apa, e trista, cel ce-ti arata soarele cand pe tine te apasa norii, cel ce-ti aduce caldura atunci cand te scutura frigul, cel care iti arata frumosul cand sufletul ti-e plin de urat...
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baiatul de la medicina 34 De la: Gumiho 13 Decembrie 2016 21:25
relatia la distanta 13 De la: pik_nik 3 August 2009 12:06
Vreau ce nu pot avea, ajutor! 13 De la: pantera_neagra 25 Septembrie 2009 19:20
farmece 27 De la: ratuscaceaurata 30 Iulie 2011 08:57
intre o varsatoare si un sagetator,credeti ca relatia de cuplu ar merge? 12 De la: Ioana007 8 Iunie 2009 09:56
Setari Cookie-uri