vreau sa divortez!!!

De aia si se face partajul.Ca sa se imparta imperfectiunea in doua.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 16:03
Da, vanghi. Fix de'aia!
Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 16:08


noh...alti "PUMPICI"
LILO
Postat pe 15 Mai 2010 16:10
Celleste, da-mi exemplu de o motivatie de divort necompilata.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 16:16
"motivatie de divort necompilata"- ce-i asta?
Daca te referi la motivul(vina) care poate fi imputat unei singure parti, iti amintesc ce am spus adineauri: am convingerea ca exista intotdeauna doi vinovati.
Eu personal, as renunta la casnicie daca omul de langa mine mi-ar deveni un simplu coleg de apartament. Daca ma neglijeaza, daca ii devin indiferenta, nu mai am ce cauta langa el. Cumva, si eu as avea o vina ca s-a ajuns aici, insa atata timp cat eu incerc sa identific bresa si s-o repar, iar el se indeparteaza din ce in ce mai mult, consider ca singura solutie ar fi divortul.
Dar poate n-am inteles eu intrebarea ta...
Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 16:29
Pot sa te rog sa raspunzi sincer la o intrebare?Ce este dragostea? Si a doua: Ce-ti place la un om? Dependenta sau independenta lui?
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 16:34
Vanghi, eu am mai spus si altadata... nu stiu care este definitia dragostei, dar pentru mine, dragostea e sentimentul de "acasa" pe care il regasesc de fiecare data nu doar in bratele lui, ci si atunci cand imi trimit doar gandul catre el...
In ceea ce priveste a doua intrebare, iti spun doar atat: eu am o teama viscerala de tot ce inseamna dependenta.

Acum astept concluziile tale.

Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 16:39
Vrei,nu vrei...iti place,nu-ti place...intr-o casnicie traiesti intr-o dependenta reciproca unul de altul...
mark_on
Postat pe 15 Mai 2010 16:55
da este bine sa te simti dependent de persoana iubita dar in acelasi timp sa fi independent. daca intelegeti ce vreau sa spun.
anirica
Postat pe 15 Mai 2010 17:15
Sunt de acord,in conditiile unei casnici reusite dependenta de persoana iubita n-ar trebui sa o simtim ca pe o povara ci ca pe o chestie fireasca ce nu ar trebui sa ne preocupe...independnta insemnand nu numai sa facem ce dorim fara a afecta increderea partenerului dar si sa nu facem ce nu ne place,ce nu consideram ca este bine pentru cuplu fara a afecta linistea caminului.
mark_on
Postat pe 15 Mai 2010 17:38
foarte adevarat mark_on
anirica
Postat pe 15 Mai 2010 20:20
'dea dreaq, daca nu filozofati pana la adanci batraneti..

ce dreaq nu va e clar..?

s-au dus timpurile alea cand cineva, isi dorea,avea,intretinea o familie..

gata.,adio..

ne-o tragem cu cine si cand vrem noi,pentru ca suntem egali in drepturi,si viata e scurta,si merita traita,si 'ete intrecerea dreaq...,care sa se fouta mai abitir,dand vina pe iubirea care i-a lovit la diferite varste..

dupa umila mea parere,instinctul animalic ce salasuieste in noi,a inceput sa iasa la iveala..
ne intoarcem, incet ,fara sa constientizam,in grote..

end of story...

roby_cado
Postat pe 16 Mai 2010 06:21
probabil asta este povestea ta roby dar nu a tuturor.e alegerea noastra daca vrem sa ajungem in grote sau nu.depinde de ce-si doreste fiecare.
anirica
Postat pe 16 Mai 2010 07:52
Roby,daca pentru tine a-ti trai viata inseamna sa ti-o tragi cu cine si cand vrei tu...nu mai e cazul sa mai adaugi nimic...da' sa stii ca instinctul animalic nu se manifesta la toata lumea...la unii,cei 7 ani de acasa,educatia aia amarata primita prin scoala si nu in ultimul rand autoinstruirea isi pune o pecete serioasa pe comportament si exprimare...
Acum e randul meu sa am o neclaritate...daca "s-au dus timpurile alea cand cineva, isi dorea,avea,intretinea o familie..." de ce ti-am mai pus familia pe garbo? baga-i inapoi in grota...
Tot in spiritul asta iti educi baiatul? te-am citit ca un tip inteligent cu o ironie fina...m-ai dezamagit...doar daca nu cumva postarea anterioara ai facut-o pentru impresia artistica de dimineta...
mark_on
Postat pe 16 Mai 2010 11:38
mark_on..
"..ne-o tragem cu cine si cand vrem noi,pentru ca suntem egali in drepturi,si viata e scurta,si merita traita,si 'ete intrecerea dreaq...,care sa se fouta mai abitir,dand vina pe iubirea care i-a lovit la diferite varste.."

cred ca de aici ai tras tu concluzia ca, pentru mine ,asta inseamna "a-mi trai viata".. .gresit..,era pura ironie..

cat despre grota..,am spus-o..,nu pentru "impresia artistica",ci pentru ca asa vad eu lucrurile astazi.. .sunt oameni pentru care valorile vietii si principiile,se schimba in fiecare dimineata cand se trezesc.de aici concluzia mea..,gresita sau nu,e a mea,si am expus-o fara intentia de a jigni pe cineva..

in alta ordine de idei..(apropo de educatie,cei 7 ani,etc..),hai sa ne lasam familiile deoparte,si sa ne rezumam la a face schimburi de idei pe aici,fara ai implica pe ei..,se poate?
multumesc anticipat..

roby_cado
Postat pe 16 Mai 2010 17:29
Draga Celleste, nu ma cunosti ca sa imi poti spune ca nu imi asum partea de vina. Fiecare greseste intr-un cuplu si noi doi ne-am asumat greselile. Daca citeai ce am scris mai la inceput probabil intelegeai.Greselie noastre nu au fost motiv de divort.Nu toate greselile dintr-un cuplu duc la divort, mai ales cele care se pot indrepta. Si nu e vorba de batai sai inselat pentru ca nu a fost vorba de asa ceva. inca mai exista cupluri de genul asta.
garbo118850
Postat pe 16 Mai 2010 20:07
Buna! Sunt noua pe acest forum si sunt intr-o situatie disperata, zic eu. Vreau sa divortez, dupa 20 de ani de casnicie, dar momentan nu mai am serviciu, lucrez eu la negru dar nu castig cat sa-mi ajunga si de chirie. Copiii sunt de acord cu acest divort(12 si respectiv 17 ani), dar nu indraznesc sa plec. Singura solutie pt. mine ar fi sa locuiesc impreuna cu sotul si dupa divort pentru ca nu-mi permit sa platesc chirie. Ce sa fac ? Nici nu indraznesc sa ma gandesc cum ar reactiona fiindca el nu e de acord ca eu sa divortez. Daca ma pute-ti ajuta cu un sfat....va multumesc.

garbo133869
Postat pe 7 Iunie 2010 19:34
pai ce sfat??
ce sfat mai mami>???
sa iti dam noi tie???
daca locuiti impreuna ce mare efect mai are divortul??
fleurdelis
Postat pe 7 Iunie 2010 19:39
Eu ma gandeam ca a mai trecut cineva prin asa ceva, asta in legatura cu sfatul cerut. Stiu ca nu e cea mai buna solutie, dar impartitul casei este momentan o solutie pt. mine. Multumesc oricum.
garbo133869
Postat pe 7 Iunie 2010 19:59
De ce nu pleaca el?
Doara
Postat pe 7 Iunie 2010 20:47
Poate ii e teama sa ,,se rupa''de trecut, poate mai spera...
m_ada
Postat pe 18 Iunie 2010 19:49
fleurdelis
Postat pe 18 Iunie 2010 19:53
reprezentare in instanta in caz de divort, incredintare minor, acordare pensie de intretinere, partaje etc.
lasati mesaje pe e-mail trifugabriel@yahoo.com sau inscrieti-va pe juridicenet si puneti intrebari
praporgescu
Postat pe 5 Noiembrie 2010 22:55
actiunea matale e tardiva bre, nea praporgescule ...
Thor_again
Postat pe 5 Noiembrie 2010 22:59
ca sa nu mai zic de caderea in desuetudine

nasol si cu criza asta... cautam clientii si in gaura de sarpe...
Thor_again
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:04
Iti dai seama ce mare suparare pe capul lor cand partile se inteleg.
Doara
Postat pe 6 Noiembrie 2010 08:35
felicitari!!! ai avut curaj sa o iei de la capat
narcysa
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:56
Asa consider si eu ca viata merita traita nu inchisa intr-o "cusca".
Kity_Kat_1
Postat pe 30 Decembrie 2012 16:02
Divortul este o ruptura a unei vieti traita in doi,care de multe ori creiaza dificultati unilaterale
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=04bqmFvgkvU
VOIAJOR
Postat pe 7 Ianuarie 2013 21:29
Am o fata de 29 de ani .Este casatorita de 4 ani cu un baiat de 30 de ani si au impreuna un baietel de 3 ani.Sotul ei...mare amator de jocuri de noroc.Din aceasta cauza au existat mai multe episoade neplacute,datorii imense,lacrimi,certuri,incercari de divort...Pe fondul unei mari iubiri,l-a tot iertat dar,ea a fost cea care a suferit si acum situatia a scapat de sub control cand el a luat lucruri din casa sa le amaneteze, ca sa faca rost de bani.A plecat la mama lui care,a zis ca daca ar avea bani i-ar plati toate datoriile.La fel ca mai toate fetele de pe-aici,de pe forum,se pune problema financiara,ce ma fac, cum ma descurc ,unde stau ? Eu am incurajat-o sa nu se mai uite in urma pt.ca se linisteste o vreme si cand il apuca dorul de joc ,parca intra in transa.S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie ? Credeti ca se mai poate face ceva ? Ea sufera f.mult,plange,nu mai vrea sa iasa in oras...mi-e frica de o depresie.In schimb copilul...plange tot timpul dupa tata,intreaba zilnic de el.E dureros tot ce se intampla,pentru ca ,atunci cand nu joaca este cel mai bun sot si tata.Ce te faci cu datoriile de peste 100.000 euro pe care le are ? Nu stai cu frica in san ca intr-o zi ii vor rapi copilul ,sau cine stie ce le mai trece prin cap celor carora la datoreaza bani ? Am scris cam mult...dar,sant o mama disperata.S-au intamplat atatea de la aceste nenorocite de jocuri .
garbo_10371
Postat pe 19 Ianuarie 2013 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
cum afecteaza divortul copiii? 9 De la: garbo_1474 19 Aprilie 2012 16:39
Am divortat de 3 ani si ma simt foarte bine, dar... 106 De la: calimera70 7 Octombrie 2014 17:47
divort din strainatate 111 De la: fleurdelis 2 Iunie 2010 22:00
Dupa ce a nascut, sotia mea doreste divortul. 110 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Setari Cookie-uri