Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul?

Plecam n viata cu aripile larg ntinse. Este usor sa visezi cand esti la nceput de drum si toate oportunitatile sunt de partea ta. Este frumos s descoperi atatea lucruri pe care inca nu le stii, desi ti le doresti. Esti uimit de ce poti simti pentru cineva. O magie special invaluie aceste descoperiri, si de aceea majoritatea dintre noi ne aducem aminte de primul sarut, de primul dans, prima oara cand am fcut dragosteDar oare aceasta magie exist cu adevarat sau o cream noi mental imaginandu-ne ceea ce am dori s fie si modeland acele momente dupa sabloanele pe care ni le-am facut? Dac ea exista, de ce nu se repeta de fiecare data cand avem parte de acestea? Cnd sablonul format se indeparteaz de ceea ce ne arata realitatea, ncepem s iubim altfel sau pur si simplu iubim mai putin? Se spune, si se i observa, c pasiunea scade o data cu varsta. Oare pasiunea este data, n mare parte, generatiei tinere? Nu mai putem fi pasionali dup ani de zile de iubire sau obosim s fim asa? Sau poate ne dorim s o inlocuim cu altceva? Pe masur ce traim lng un om, mai simtim fiecare apropiere, fiecare strangere de mana si fiecare cuvant frumos ca la nceput? Putem scpa de rutina de zi cu zi i de plictiseala ce se instaleaz ntr-o relatie? De asta ramane valabil expresia luna de miere, dup care uitm s ne nfioram i pierdem farmecul aparte al inceputului unei iubiri, sau al inceputului iubirii n viata. Suntem noi de vina sau cel de langa noi nu este persoana potrivita? Ne complacem ntr-o relatie care merge bine i nu avem curajul s-o refuzam, pentru a cuta acea iubire care ne face s ne simtim fantastic? Fiecare si va da rspunsurile pe care are curajul sa si le dea. Dar, ntr-un fel, fiecare va ti cu sigurant c exista undeva cineva langa care si ultimul srut va fi la fel de intens ca si primul
delaviataadunate
Postat pe 18 August 2009 14:54
ai foarte multe intrebari la care raspunsurile le aflii doar traind cu o persoana,nici o relatie nu seamana cu alta.Daca pleci din start de la ideea ca toate lucrurile frumoase,reale,sau inchipuite,traite la inceputul unei relatii dispar cu trecerea timpului,atunci inseamna ca nu te bucuri cu adevarat de acea relatie...lasa lucrurile sa mearga firesc si timpul o sa-ti demonstreze daca ceea ce simti este real,daca omul este cel potrivit pentru tine si tu pentru el..orice relatie evolueza sau involueaza in timp,nimeni nu-ti poate oferi garantii pentru nimic...
eu una nu cred ca viata poate fi roz mereu,oamenii se schimba,preocuparile se schimba,viata de famile este altfel fata de cea a doi tineri la inceput de relatie...mai presus de orice bucura-te si vei vedea daca alegerea a fost buna sau nu,viata e facuta si din dezamagiri nu numai din bucurii,de fapt astea te calesc,te maturizeza...mult succes.
Roxxynela
Postat pe 18 August 2009 15:40
. "Dar, ntr-un fel, fiecare va ti cu sigurant c exista undeva cineva langa care si ultimul srut va fi la fel de intens ca si primul"daca intervalul dintre saruturi e de 10 minute...da.


roby_cado
Postat pe 18 August 2009 15:48
Intr-adevar , pasiunea dispare in timp, insa raman alte lucruri , mult mai importante. Daca dispar si acelea , chiar nu mai e nimic de facut .
ruxbut2005
Postat pe 18 August 2009 16:07
acum depinde de ce-i ultimul, deh..
kyra
Postat pe 18 August 2009 17:39
ultimul e "al lui iuda", si poate fi mai intens decat primul
pik_nik
Postat pe 18 August 2009 17:42
asa, de oftica ?
kyra
Postat pe 18 August 2009 17:44
nu, puiutz.
de bucurie. ca "te duci". sau se.
pik_nik
Postat pe 18 August 2009 17:46
dap! si-asta-i o varianta..
kyra
Postat pe 18 August 2009 17:49
haide bre... daca primu' sarut e si ultimu', normal ca intensitatea i-aceeasi... doar daca nu traiti experiente d-alea paranormale, de lumi paralele...

chiar asa, vazurati deja-vu ala?...
zambil
Postat pe 18 August 2009 18:28
ce sa vad ?
mda, odata si bine!
kyra
Postat pe 18 August 2009 18:32
kyrule...

e-un film, neica, mancate-ar tata de cinefila mica ce esti... denzel washington, lumi paralele, trecutul irepetabil, chestii grele...
zambil
Postat pe 18 August 2009 18:52
gata tati, caut !
kyra
Postat pe 18 August 2009 18:54
subscriu ...la primul ma incadrez ....e dulce e ....da cu ultimul ..nu prea inteleg...daca i pin "la moarte'NU I PROFUND ...E DUREROS DE RECEEEE
nazirra
Postat pe 18 August 2009 18:56
Eu sunt Toma necredincosul.
Cred ca este la fel de intens doar primul care e si ultimul
blanca, pe cine vrei sa convingi ?
Cred ca vrei sa te convingi pe tine ca ai facut alegerea corecta
daria_
Postat pe 19 August 2009 22:50
Sunt mai mult ca sigura ca exista acel cineva.Daca stau bine sa ma gandesc bag mana in foc ca l-am cunoscut,l-am avut dar dintr-o prostie de-a mea l-am pierdut.Stiu ca ceva mai intens si mai profund de atat nu va mai exista..poate ca acum asa mi-a ramas amintirea,poate inca mai iubesc.Dar stiu cu toata inima ca daca imi va fi sa il intalnesc din nou, sa am parte de el si de toata dragostea pe care mi-o poate oferii, iar de data asta nu voi mai gresi.Atunci nu va mai trebui sa caut..va trebui sa ma opresc pentru ca tot ce astept de atatia ani imi va fi dat inapoi, va venii la mine,ma va strange in brate si ma va saruta ca prima oara si probabil vom traii mereu intr-o viata de miere...visez prea mult?
omidutu
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:16
Sper sa existe cineva linga care ultimul sarut va fi mai intens ca primul - pentru ca o relatie fericita creste, in timp, ca intensitate, nu se diminueaza... Se hraneste din momentele petrecute impreuna, in loc ca acestea sa o ucida. Se spune ca oamenii, luati individual, nu pot fi perfecti - dar un cuplu cred ca poate fi. Eu, cel putin, cred in perfectiunea compusa din doua suflete imbinate. Desi n-am intilnit-o niciodata, probabil o sa continui sa o caut - poate o sa o gasesc la un moment dat, poate nu, dar ce sens ar avea sa ma multumesc cu un compromis? Ar inseamna sa imi ucid visele, si nu vreau sa le ucid. Prefer sa sper...fie si sa sper degeaba.

Stiu legenda cu "pasiunea" se transforma in altceva - "altceva" pot avea de la altcineva. Daca as vrea doar sa fiu invelita noaptea mi-as angaja o bona sau as dormi cu mama. Vreau, in fond, sa fiu cu cineva care sa pastreze raportul de afectiune si pasiune optim - altfel una dintre ele ar fi insuficienta intotdeauna, si cealalta n-ar putea sa compenseze... deci oricum as fi nefericita. Si nefericita pot sa fiu si de una singura. Deci parerea ca "dragostea se transforma" e ca se transforma in obsinuinta - si asta, cind se intimpla, e bullshit. E exact momentul sa pleci.
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:54
Da, cred ca in timp, de la foc mistuitor evoluam la un foc placut si constant...In relatiile trainice... Vine o varsta la care nici nu prea mai poti altfel, dupa 2,3 sau 4 decenii de casnicie, cu copii sau nepoti, e in legea firii...mai schimbi abordarea...Insa da, apar sentimente mult mai puternice in timp, i-mi amintesc de bunicii mei care au avut 6 copii, au trecut prin razboi, au mai infiat copii, au trecut prin greutati prin care nimeni nu ar dori sa treaca, dar in amandoi se citea numai dragoste si siguranta. Mereu spuneau ca nu pot trai unul fara celalalt, (noi, nepotii mai zambeam ascultandu-i), insa asa a si fost, dupa moartea bunicului, bunica a plans pana s-a stins de dorul lui. Totusi, ma gandesc ca nu as fi vrut sa vad la ei vreun sarut frantuzesc, de aceea spuneam de varsta...Glumesc...Cred ca asemenea povesti de viata avem aproape fiecare dintre noi. Da, exista marea iubire, important e sa o recunoastem si sa o facem sa tina. Primul sarut ca si ultimul...stiu si eu?...Daca va mai tin bateriile...Cred ca dragostea ramane, insa in timp trecem la alte etape...Decat un foc de paie...Numai bine tuturor
lela
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:18
exista. cu o conditie.
primul sa fie si ultimul
pik_nik
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:20

sa mori de dragoste ranita
eladaela
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:22
mah...daca primul sarut frantuzesc e ok....si nu se uita.....ultimul e mai naspa.....printre proteze sau, doamne fereste, cu niste buze reci....ioi...o placere nu alta....real thing!!!
tutankhamon
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:27
Tuth,
ready_vivus
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:31
ezista,bre...

ultimu'sarut al nissanului astuia e la fel de intens ca primu',mai ales ca-i primu' si ultimu'...fire-ar al dreaq ciobanii care si-or plimba cashu si urda in cashcaiu' lor!
preciouss
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:33
Poate daca ultimu-i cu forta!
AMELYY
Postat pe 14 Noiembrie 2009 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Divort 15 De la: garbo_5389 31 Iulie 2012 10:59
pt femei de la un barbat 30 De la: garbo_8352 19 Aprilie 2013 15:26
Parintii nu ma lasa sa divortez 64 De la: garbo_408271 2 Decembrie 2016 12:05
Eu maritata el arestat 27 De la: garbo116458 12 Martie 2011 14:02
divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!! 182 De la: iasomia 31 Iulie 2009 17:45
Setari Cookie-uri