vreau sa divortez!!!

multumesc.
vivi1997
Postat pe 19 Decembrie 2009 16:58
Sunt foarte optimista, dar e destul de dificil sa iei o astfel de decizie dupa atatia ani.
vivi1997
Postat pe 19 Decembrie 2009 16:59
dar nu imposibil
eladaela
Postat pe 19 Decembrie 2009 17:23
ai dreptate.. sunt multe in sitatia ta.. insa nu u curajul de a incepe de la inceput..culmea, cred ca f multe cupluri se invarrt pe la 30 de ani..35.. o fi criza varstei..? nu se stie..

apreciez acele femei care au curajul sa spuna STOP,. ca sa nu mai zic de cele care mai au si un copil , doi..

mergi inainte!
salbatica_sexy
Postat pe 22 Decembrie 2009 10:14
pentru cine nu are curaj sa spuna stop,ii este frica de reactia lui,nu vrea sa il mai vada vreodata,sau orice alta intrebare ,pot sa va anunt ca gasiti raspunsuri la toate si chiar ajutor pe site-ul www.agentia-de-divort.ro,unicul de acest gen din romania ,care ofera servicii profesionale pentru un divort rapid si fara batai de cap.
cristiansonu
Postat pe 20 Februarie 2010 19:15
Faci foarte bine ca divortezi! Ai facut bine ca ai scris aici si ca ai incurajat toate femeile batute si chinuite sa spuna STOP!
La inceput ti-e greu, iti e rusine, te temi de ceea ce spune lumea, etc. Dar dupa, vei intelege ca ai facut ce trebuia!
Bravo! Doamne ajuta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 Februarie 2010 09:56
Divortul este o mare dezordine si o vatamare a casatoriei. Casatoria este unul dintre cele 7 sacramente, este sfanta si indisolubila.

Celor care il intrebau despre divort, Domnul Cristos le-a spus ca din cauza impietririi inimii lor le-a dat Moise ingaduinta de a se desparti si a reinstaurat norma de la inceput, care nu admitea divortul si recasatorirea dupa divort, spunandu-le ca la inceput n-a fost asa (n-a fost aceasta ingaduinta). Deci, iata ca insusi Isus Cristos, care e Dumnezeu si om, Fiul lui Dumnezeu intrupat, interzice divortul si recasatorirea dupa divort. Nu trebuie sa adaptam normele lui Dumnezeu dupa viata noastra, ci invers, viata noastra s-o adaptam, s-o conformam dupa normele lui Dumnezeu.

Au venit la El fariseii si, ca sa-L ispiteasca, L-au intrebat : Este ingaduit unui barbat sa-si lase sotia ? Dar, raspunzand, El le-a zis : Ce v-a poruncit Moise ?
Moise , au zis ei, a dat voie ca barbatul sa scrie o carte de despartire si s-o lase. Si Isus, raspunzand, le-a zis : Din cauza impietririi inimii voastre v-a scris el porunca aceasta. Dar, de la inceputul creatiei, Dumnezeu i-a facut parte barbateasca si parte femeiasca. De aceea barbatul va lasa pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu sotia sa. Si cei doi vor fi un singur trup. Asa ca nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta. In casa, ucenicii L-au intrebat iarasi despre aceasta. Si El le-a zis: ORICINE ISI VA LASA SOTIA SI SE VA CASATORI CU ALTA, COMITE ADULTER IMPOTRIVA EI ; SI DACA O FEMEIE ISI LASA SOTUL SI SE CASATORESTE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Marcu, 10,1-12).

Iata cateva ganduri scrise de un preot despre divort :
Evanghelia dupa Marcu ne spune ca Isus le-a replicat celor care il intrebau despre divort: "Din cauza impietririi inimii voastre v-a dat el (Moise) aceasta prescriptie". Cuvintul grec "sclerocardia" este tradus prin impietrirea inimii: "Din cauza sclerocardiei voastre a decis Moise aceasta permisiune de divort". Iata o boala a inimii foarte raspindita: scleroza inimii, impietrirea inimii.
O puternica presiune sociala (a face ca toata lumea) impinge astazi, ca si in acea vreme, pentru a trai intr-un anumit fel. Statisticile dovedesc ca trei sferturi din divorturile care intervin in primii cinci ani de la casatorie au loc intre cupluri in care a avut loc asa-numita "coabitare prenuptiala".
A refuza casatoria nu este in mod necesar dovada de maturitate: a trai impreuna, a se culca impreuna fara a fi casatoriti... ce inseamna in fond? Nu inseamna a mentine afectivitatea la un nivel de adolescent, blocata la un prim nivel elementar?
Atentie la "sclerocardia" voastra, spune Isus!

In prima scrisoare a Sfantului Apostol Pavel catre Corinteni, citim: Celor casatoriti nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca sotia sa nu se desparta de sot. Daca este despartita, sa ramana necasatorita sau sa se impace cu sotul ei. Si nici sotul sa nu-si lase sotia. (1Cor. 7,10-11).

Iar in scrisoarea catre Romani citim: Caci femeia maritata este legata prin lege de sotul ei cat timp traieste el; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de legea sotului ei. Daca, deci, cand ii traieste sotul, ea este a altuia, se va numi adultera; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este adultera, daca este a altuia (daca se casatoreste cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recasatoririi dupa divort cat timp traieste sotul / sotia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dupa cum am exemplificat, este bazat pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolica poate ingadui celor casatoriti sa traiasca despartiti (o asa numita separare de la pat si masa), dar ei raman tot casatoriti si nici unul dintre ei nu se poate casatori din nou cata vreme traieste celalalt sot (numai dupa trecerea sotului / sotiei la cele vesnice).
Nici Biserica Ortodoxa nu considera a doua oara ca fiind casatorie, ci un fel de "pogoramant", adica un fel de ingaduinta, un compromis, cu alte cuvinte tot in dezordine sunt cei care fac aceste "pogoraminte", crezand in mod gresit ca prin acestea ar fi in ordine.

Dezordinea provocata de divort aduce dupa sine prejudicii grave: pentru celalalt sot, care se vede parasit si pentru copii, traumatizati de despartirea parintilor si adesea trasi de ambele parti. Exista un refren al unui cantec: Sunt copii nefericiti, / Inima ii doare/ Ca-s parintii despartiti / N-au in casa soare.

Iata si un articol foarte interesant despre indisolubilitatea casatoriei :

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Mai multe puteti citi si vedea pe blogul urmator :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul contine: inregistrari video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legaturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele contin posturi TV on-line si posturi de radio), articole, carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in calculator)

Va rog intrati pe blog si trimiteti-l mai departe ca sa foloseasca si altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 26 Martie 2010 03:05
Ma bucur ca ai curaj.Si eu sunt in aceiasi situatie.problema este ca inca oscilez.
moldoalina
Postat pe 3 Mai 2010 17:31
Buna, ai luat o decizie buna chiar si dupa atata timp. Nu sunt genul care sa bat o femeie si cu toate astea sotia mea vrea sa divortam. Nu am atins-o nici macar cu un deget si nici nu am injurat-o. Incer sa trec peste, e destul de greu. Bafat !
garbo118850
Postat pe 14 Mai 2010 13:02
Pe cuvantul tau? Adica nici n-ai batut-o, nici n-ai injurat-o? Si totusi divorteaza? Ce nerecunoscatoare!
Doara
Postat pe 14 Mai 2010 13:19
Nu mai, n-o atinge pe ea, crez ca atinge pe altele!
AMELYY
Postat pe 14 Mai 2010 13:23
Va place sa vorbiti in necunostinta de cauza? Si nici nu am inselat-o. Sa- trezit dupa 4 ani ca nu e facuta pentru casatorie.
garbo118850
Postat pe 14 Mai 2010 13:49
Mai bine. Macar n-ai stat 10 ani si sa isi dea seama de asta. Oricum, eu cred ca tot ai suparat-o cu ceva.
Doara
Postat pe 14 Mai 2010 19:37
Este parerea ta, intr-un cuplu mereu sunt anumite lucruri de suparere reciproce dar nimic din ce sa- intamplat la noi nu era motiv de divort si e si ea constienta.
garbo118850
Postat pe 15 Mai 2010 15:15
Important este divortul.Motivele le putem gasi dupa aceea.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 15:18
Nimeni nu renunta la casnicie fara motiv. Ca nu vrei tu sa-ti asumi partea de vina, asta-i altceva.

Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 15:43
De la: garbo118850, la data 2010-05-15 15:15:13Este parerea ta, intr-un cuplu mereu sunt anumite lucruri de suparere reciproce dar nimic din ce sa- intamplat la noi nu era motiv de divort si e si ea constienta.


lasa ca afli tu si motivul real..,putintica rabdare..
roby_cado
Postat pe 15 Mai 2010 15:45
cell...,iar incepem?
roby_cado
Postat pe 15 Mai 2010 15:46
Ba da, se poate renunta la casnicie fara motiv.Crezi ca dupa aceea nu gasesti motive? Apar si ele ca ciupercile dupa ploaie.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 15:49
Adica?
Am mai inceput noi doi ceva si eu nu stiu???

Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 15:50
motivele,de regula nu se "gasesc" dupa aceea...,ci se afla..
roby_cado
Postat pe 15 Mai 2010 15:50
Nimeni nu stie cu claritate motivele, insa le inventeaza.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 15:52
roby, tot cu simptomele te lupti??
bluelight
Postat pe 15 Mai 2010 15:53
De la: Celleste_, la data 2010-05-15 15:50:47Adica?
Am mai inceput noi doi ceva si eu nu stiu???



ma refer la subiectele de genu'..,mai lasa feminismul,si accepta ca sunt si astfel de femei...,chiar daca tu nu concepi..
roby_cado
Postat pe 15 Mai 2010 15:53
Crezi tu vanghi, ca atata vreme cat ti-e bine si esti multumit, iti vine sa-ti strangi jucariile si sa pleci?
Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 15:54
De la: Ioana007, la data 2010-05-15 15:52:46Nimeni nu stie cu claritate motivele, insa le inventeaza.


din punctul meu de vedere,in cazul de fata,motivul e clar(daca e asa cum spune initiatorul topicului)..,si nu vorbesc din auzite..
roby_cado
Postat pe 15 Mai 2010 15:56
Cred.Daca tu poti sa imi explici asta, esti mare.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 15:56
De la: roby_cado, la data 2010-05-15 15:53:54
De la: Celleste_, la data 2010-05-15 15:50:47Adica?
Am mai inceput noi doi ceva si eu nu stiu???



ma refer la subiectele de genu'..,mai lasa feminismul,si accepta ca sunt si astfel de femei...,chiar daca tu nu concepi..


Mai, roby, mai lasa-ma cu drama ta!
Da, chiar cred ca o femeie multumita de casnicia ei, de omul de langa ea, nu se uita in alta directie. Tu ai adoptat politica strutului si adori sa te autocompatimesti. Probabil te consideri perfect si nu concepi ca pe undeva ai gresit de s-a ajuns acolo.
Am o veste pentru tine: nimeni nu-i perfect! Exista intotdeauna doi vinovati intr-o situatie de genul asta.

Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 15:58
totalmente gresit..

"..Am o veste pentru tine: nimeni nu-i perfect! Exista intotdeauna doi vinovati intr-o situatie de genul asta.."

aici sunt de acord..,nu poti insela de unu singur..
roby_cado
Postat pe 15 Mai 2010 16:00
De la: roby_cado, la data 2010-05-15 16:00:21totalmente gresit..


mda... tipic.

Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Partaj 5 De la: garbo_413554 10 Ianuarie 2016 18:22
partaj. 6 De la: garbo_406333 10 Ianuarie 2016 18:23
Partajul dupa 7 ani de la divortul legal.Care sunt conditiile (acte si onorarii ) 1 De la: garbo086615 9 Martie 2010 14:35
divort 6 De la: Rotty 4 Octombrie 2013 13:11
buna dimineatza... 9 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:57
Setari Cookie-uri