Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie

Vad ca aici se discuta despre acele idei preconcepute, de fapt e mentaliatatea bunicilor nostri, parinti etc.
Eh, de aia nu am ami putut eu ca mama s-a pus pe plans cand am luat certificatul de casatorie din casa si m-am dus sa introduc proces de divort. Mama plangea ca ii fac neamul de ris si pe ei adica pe ea si pe tata.
Ei voiau ca eu sa ma complac in mocirla ca sa nu se faca ei de ris si ca vai copilul. Copilul habar nu a avut ca eu sunt in proces cu tacso. Am ferit-o cat am putut si acum e bine mersi isi traieste copilaria frumos si fara cretinul de tacso.
no_identify
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:09
Vad ca aici se discuta despre acele idei preconcepute, de fapt e mentaliatatea bunicilor nostri, parinti etc.
Eh, de aia nu am ami putut eu ca mama s-a pus pe plans cand am luat certificatul de casatorie din casa si m-am dus sa introduc proces de divort. Mama plangea ca ii fac neamul de ris si pe ei adica pe ea si pe tata.
Ei voiau ca eu sa ma complac in mocirla ca sa nu se faca ei de ris si ca vai copilul. Copilul habar nu a avut ca eu sunt in proces cu tacso. Am ferit-o cat am putut si acum e bine mersi isi traieste copilaria frumos si fara cretinul de tacso.
no_identify
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:09
barbatul perfect exista
marius_visan
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:15
unde????????????
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:17
in manualele de anatomie
pik_nik
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:18
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:19
...acolo unde intalnim si femeia perfecta
pik_nik
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:21
DRAGA PYK, NICI ACOLO, PT CA NU E PERFECT NIMENI ,ORICIT AM DORI SA FIM NOI, FIECARE AVEM CITE O HIBA, DEPINDE CIT VREM A RECUNOASTE ZIC EU,,
ykyana
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:24
De la: marius_visan, la data 2009-09-20 10:15:59barbatul perfect exista

sper ca nu de tine zici,pt ca deja observ ai un inceput de chelie!
rica_mld
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:27
rica, burta si chelia sunt semne de nobletze. cand le mai asezi si intr-un bentley, semnele astea, fetele te vad chiar dumnezeu!
pik_nik
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:32
eu iti dau perfecta dreptate, copii nu trebuie sa fie puntea de legatura intre doi parinti care nu se mai iubesc, nu se mai respecta, nu mai pot convietui impreuna. Copii simt si vad ca parintii lor nu se mai inteleg si atunci de ce sa-i punem la mijloc? de ce sa-i traumatizam? de ce sa le stricam copilaria? cand foarte bine pot sa tina legatura cu parintele care pleaca si dupa divort.
Ai dreptate, multor femei le lipseste curajul de a pune punct unei casnicii esuate, se complac si sufera, pt copii, pt bani.
mery73
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:34
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-14 23:48:44deci..io incep tot mai mult sa cred ca dragostea e o lupta/...de genul "care pe care"! si cand se termina lupta...nu stiu.ce sa mai spun! dar pana...nu ti-au facut inima bucati...barbatii, n-au nici o liniste asta e clar!


Pai draga mea nu lasa sa se termine lupta!!!
garbo011427
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:40
pacat ca uneori uitam ca in aceasta lupta noi,femeile si barbatii,ar trebui sa fim aliati si astfel devenim...inamici
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:00
Idei preconcepute ?... de fapt ...gandurile noastre ...legate de subiectul care marcheaza viata fiecaruia, chiar daca vrem sa recunoastem sau nu . Un sfant parinte spunea ca in zilele acestea nu se mai justifica casnicia. pentru ca a ajuns lipsita de continut . e prea multa singuratate si in casnicie si in afara ei. ferice de cei ce inca mai au parte de casnicii adevarate, de dragoste si de bucuria de a face dragoste ...in casnicie sau in afara ei ...Ce putem face oare ? Inovam . Asemeni acestui forum , comunicam si ne daruim o farama de tandrete . E bine ! Inseamna ca trecem de idei preconcepute si ...traim ! Ce mare taina si dar !
garbo031989
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:00
Foarte interesant punctul tau de vedere!
garbo050114
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:05
pe la varsta de 17 ani credeam ca le stiu pe toate. intr-o zi am primit un sfat de la o prietena de alui mama: cand vei fi mare si te vei casatori sa nu uiti sa fii mereu aranjata in fatza sotului tau. tot timpul sa te imbraci frumos si sa te ingrijesti si dupa ce vei fi maritata. mi-am zis: " ce stie baba asta!" eu o sa arat totdeauna bine. si am ignorat-o. eram in perioada in care credeam ca sunt buricul pamantului si nu am nevoie de nici un sfat.
au trecut anii si m-am casatorit, ca tarziu asa e, dar m-am casatorit. si uneori am uitat de sfatul dat de prietena mamei.
l-am vazut pe sotul meu ca-mi reproseaza. nu te mai aranjezi ca inainte. si atunci am avut o tresarire. a avut dreptate cucoana.
acum sunt casatorita cu un barbat mai tanar cu 9 ani asa ca tin stacheta sus. incerc sa fiu tot timpul aranjata si dichisita.
si el e mandru de mine. cu greutatea am avut mici problme si a sesizat imediat. asa ca da, o fi sau nu o idee preconceputa dar functioneaza: sa nu uitam sa fim feminine si sa nu lasam garda jos.
apoi sa pastram mereu un pic de mister.
redfire
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:50
Daca nu exista un pic de afinitate intre cei doi,..degeaba vorbim de idei preconcepute....
Daca in afara de atractie fizica nu exista si comunicare, sentimente ...razboi piedut din start...
Discutii contradictorii apar indiferent de cati bani au cei doi ,..indiferent de nivelul de trai,..dar daca lipseste comunicarea,..lipseste intelegerea, lipseste respectul... nimic nu poate rezolva un conflict care poate fi agravat si de familie...
anca_53
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:54
Ideile preconcepute nu au foarte mare legatura cu o anumite persoana, ci mai degraba cu barbatul si femeia din manualule de biologie, sau cu aia din bentley... si e foarte posibil sa ratezi afinitatea tocmai din acest motiv... sau cel putin asa inteleg eu termenul de preconceput... ca atunci cand iti doresti un copil cu ochi albastrii, irelevant de faptul ca tu sau partenerul nu aveti ochi albastrii..
snowflake
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:14
Multa suferinta poate provoca un divort,e totul perfect pentru linistea parintilor dar copii vor suferi enorm, in viitor e groaznic sa te imparti alinindu-le suferinta lor la batrinete , chiar si nepotii vor avea de suferit vor fi foarte derutati ca nu au o pereche de bunici sfatuitori si uite asa generatii cu multa iubire impartita si ne mai intrebam de ce omenirea a luat-o razna??
pryss
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:23
De la: garbo011427, la data 2009-09-20 10:40:37
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-14 23:48:44deci..io incep tot mai mult sa cred ca dragostea e o lupta/...de genul "care pe care"! si cand se termina lupta...nu stiu.ce sa mai spun! dar pana...nu ti-au facut inima bucati...barbatii, n-au nici o liniste asta e clar!


Pai draga mea nu lasa sa se termine lupta!!!
barbatii astepta ca doar noi femeile sa fim cuminti dar voi sa va faceti de cap.Pt ca barbatii necredinciosi au o ciuda enorma pe femei ca cica ele le-au dar marul.Si cica femeia are o coasta in plus care ii apartine lui si umbla sa i-o scoata.Dae si femeile au vina lor,pt ca in loc sa lupte sa ii puna pe barbati la punct ele se razbuna si se iau dupa ei.Isi fac rau reciproc.Si cum fara lupta nu exista castiguri ca sa se implice mai mult in educatia barbatului.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:28
cine...m'o fi pus....sa spun asta! vad k ma tot citati aiurea...
am retras demult definitia asta, oof
fleur_de_lis
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:30
irinuco, esti in calduri la ora asta, fata, cand canta popa in biserica!!!
pik_nik
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:31
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 12:28:33
De la: garbo011427, la data 2009-09-20 10:40:37
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-14 23:48:44deci..io incep tot mai mult sa cred ca dragostea e o lupta/...de genul "care pe care"! si cand se termina lupta...nu stiu.ce sa mai spun! dar pana...nu ti-au facut inima bucati...barbatii, n-au nici o liniste asta e clar!


Pai draga mea nu lasa sa se termine lupta!!!
barbatii astepta ca doar noi femeile sa fim cuminti dar voi sa va faceti de cap.Pt ca barbatii necredinciosi au o ciuda enorma pe femei ca cica ele le-au dar marul.Si cica femeia are o coasta in plus care ii apartine lui si umbla sa i-o scoata.Dae si femeile au vina lor,pt ca in loc sa lupte sa ii puna pe barbati la punct ele se razbuna si se iau dupa ei.Isi fac rau reciproc.Si cum fara lupta nu exista castiguri ca sa se implice mai mult in educatia barbatului.
pt ca de asta scrie si in biblie ca este pacat sa se razbune pt ca asa barbatul nu o sa poata face diferenta dintre bine si rau si se inraieste mai mult de asta mai bine te impui dar pt asta trebuie sa fii corecta ca femeie si sa fii pe pozitie.Pt ca daca nu esti in stare sa te conduci singura te conduce altii si in favoarea lui.De asta este bine ca o femeie sa invete sa se conduca singura si sa inceapa sa gandeasca,pt ca multi se iau dupa gura la altii si oamenii te invata doar doar de rau.si te duc doar la rele.Pt ca ei te invata ce i-au invata altii pt ca zic de ce sa iti mearga tie mai bine daca lui i-a mers rau.De asta este bine sa gandesti si sa nu te mai iei dupa altii oamenii,pt ca putini oameni iti vor binele mai ales oamenii fara credinta pt ca ei sunt plini de ura in interior si vad totul doar in negru.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:31
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 12:31:10irinuco, esti in calduri la ora asta, fata, cand canta popa in biserica!!!
Pai nu pot merge la biserica pt ca sunt pe rosu.Dar am fost sa duc flori la biserica.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:32
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 12:32:45
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 12:31:10irinuco, esti in calduri la ora asta, fata, cand canta popa in biserica!!!
Pai nu pot merge la biserica pt ca sunt pe rosu.Dar am fost sa duc flori la biserica.
Dar nu am voie sa intru in biserica,nu stiu daca regula asta este facuta de Dumnezeu sau de biserica? Pt ca biserica are cam multe reguli dar proaste pt ca nu se vad deloc rezultate pozitive.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:34
oh my god !!!!!!!!!!!!nu poot crede!!
fleur_de_lis
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:35
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 12:32:45
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 12:31:10irinuco, esti in calduri la ora asta, fata, cand canta popa in biserica!!!
Pai nu pot merge la biserica pt ca sunt pe rosu.Dar am fost sa duc flori la biserica.
SA FIE SANATOS POPA CA DUPA CE TREC EU DE PROBLEME AJUNG EU SI PE LA POPA SA VAD CUM STA CU CREDINTA.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:36
eladaela
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:36
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 12:36:21
De la: irina_24ro, la data 2009-09-20 12:32:45
De la: pik_nik, la data 2009-09-20 12:31:10irinuco, esti in calduri la ora asta, fata, cand canta popa in biserica!!!
Pai nu pot merge la biserica pt ca sunt pe rosu.Dar am fost sa duc flori la biserica.
SA FIE SANATOS POPA CA DUPA CE TREC EU DE PROBLEME,ADICA DE ROSU AJUNG EU SI PE LA POPA SA VAD CUM STA CU CREDINTA.
irina_24ro
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:37
iar s-a dat de gol. si nici nu-mi vine sa rad. mi se pare jalnic...
pik_nik
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COMITETUL PENTRU SITUATII DE UTGENTA 135 De la: elodia 18 Septembrie 2010 16:14
A cumparat cineva genti de pe manuels.ro?? 1 De la: garbo_506298 4 August 2020 11:31
LA MULTI ANI DAN PURIC! 1 De la: human 12 Februarie 2011 14:07
ma iubeste sau nu? 31 De la: politistul 26 Mai 2010 07:34
Sunt confuza!!! 2 De la: 8 Septembrie 2018 21:43
Setari Cookie-uri