Aleg ce imi spune inima sau mintea?!

Acum 3 luni m'am despartit de iubitul meu dupa 3 ani jumatate de relatie ... am aflat ca ma insela, am stat de vorba si am ajuns la concluzia ca e mai bine separati. Dupa 2 luni in care nu am vb mai deloc, intr-o seara a venit la mine, am vb din nou, a inceput sa planga zicandu-mi ca ii pare rau ca m'a pierdut ... si era sincer stiu ca era sincer! insa eu tocmai ce luasem decizia sa ma mut in alt oras si nu mai puteam da inapoi. Timp de 3 saptamani pana sa plec ne'am tot intalnit si parea ca ne'am impacat, am ajuns aici si vbim zilnic la telefon ... mesaje ... insa acum ca nu mai sunt langa el nu stiu daca vreau asta ... o relatie la distanta :( mai ales ca a aparut in viata mea un alt baiat care ma face sa rad si in prezanta caruia ma simt bine. Sa aleg cu inima si sa continui o relatie la distanta cu cel pe care il iubesc? sau cu mintea si sa incep o relatie aici cu cel care ma face sa rad?!
Andr3e3A
Postat pe 15 Noiembrie 2011 14:20
Draga mea cine a inselat o data o va face si a doua si a treia oara ,lasa in urma ce a fost si iao de la inceput cu altcineva dar fi mai atenta la ce se intampla in jurul tau ,numa bine
garbo122396
Postat pe 15 Noiembrie 2011 14:31
andre3a, cum sa-ti spun?!...iubirea nu e un troc, iti dau, imi dai! iubirea n-are a face cu vreo lege ori instanta a qui pro quo-ului. nu iubim, ori cel putin daca vorbim despre iubire si nu despre altceva, pt ca asteptam sa fim iubiti la randul nostru, pt ca iubirea presupune rasplata pt gestul nostru indraznet. iubirea nu face parte din registrul asta al negotului.
iubirea e ceva ce se traieste la nivel personal, in forul interior al fapturii inefabile (si as adauga, si fizice, chiar; de ce nu?!)
asa ca, daca pui ca alternative cele doua aspecte: a alege cu inima si a alege cu mintea, nu stiu cat mai poti vorbi despre iubire.
daca vorbesti despre ce sa alegi, tu stii cel mai bine. insa daca alegi cu inima, asta presupune ca vrei sa iubesti, daca alegerea o faci cu mintea, atunci iti reprimi orice propensiune din acest punct de vedere, adica orice descatusare a sufletului, orice libertate a lui, dreptul la a fi tu.

a iubi, insa - si asta este greseala pe care o fac multi - nu presupune alegere. nu alegem pe cine sa iubim. in iubire nu optezi, nu alegi, ci esti ales. in mod ironic, nu neaparat de celalalt, de `obiectul` pasiunii tale (cu aste e altceva), ci de ceva, un fel de forta care nu stie de masuri, cantariri, logica, disciplina.

nu! iubirea e ca o bubuitura de tunet, ca un fulger ce te loveste brusc si te paralizeaza, infrangandu-te si lasandu-te intins, legat de maini si de picioare.
asadar, nu cineva te alege, ci ceva. ceva care nu are de-a face cu o faptura omeneasca, ci o putere halucinatorie, care se napusteste asupra ta, modificandu-te si modificandu-ti intreaga traiectorie si sistem axiologic, toate reperele, coordonatele si raportarile la lume si lucruri.

ce vreau sa spun e ca tu pui problema ineficient si incorect. nu-ti poti comanda, nu-ti poti impune sa nu iubesti. poti sa urli si la luna, sa stai si-n degetul mare de la picior, ca nu vei putea controla ori obtine asta.
de iubit, vei iubi, insa tu, de fapt, intrebi: sa ma las prada iubirii si, daca o fi sa nu-mi fie impartasita, sa-mi culeg bucatile de pe jos si sa incerc sa ma redresez, mergand mai departe, dar iubind in continuare fara speranta de a-mi fi impartasita, insa fidela mie si netradandu-mi iubirea? ori sa ma mint ca nu iubesc si sa neg la nesfarsit sentimentul asta pur, intrucat iubirea e suferinta si tortura de neinchipuit? asadar, sa iubesc, chiar daca nu sunt iubita, dar alegand sa merg mai departe fara celalalt ori sa prefer sa fiu iubita, mai degraba decat sa iubesc eu?
dar sa nu uitam, ca cea de-a doua perspectiva insemna o categorica negare de sine si o alienare fata de propriul sine.
trebuie sa nu uitam un lucru: iubim pt ca iubim, nu pt ca e cineva obligat, astfel, sa ne iubeasca.
impartasita sau nu, ramai iubind in continuare. asta inseamna iubire. sa iubesti pt ca altfel nu poti, nu pt ca ti se ofera. e ceva minunat, chiar daca faptul ca nu esti iubit doare, de te tavalesti pe jos la propriu.

Cortazar spunea... `iubirea e destin`.
esme
Postat pe 15 Noiembrie 2011 15:08
Cu mintea..cu cel care te face sa razi,sa te simti bine si in siguranta ...ca nu te v-a schimba cu o alta!
elisabeta_boia
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:08
mdea! alege cu mintea, c-o sa razi non-stop! ba o sa te simti ca la circ, mey! si zau, daca ai sa te poti opri!

vezi doar sa nu de_vii de circ!
esme
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:16
Esme..parerea mea..dar e tanara si poate,are timp sa incerce si altceva...poate-l v-a indragi pe cel ce-o face sa rada..si-i v-a fii mult mai bine!
elisabeta_boia
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:21
da, mey betty, ai si tu dreptate! dar sa fie un ras din inima! numai ca, vezi tu, rasul ala il poti obtine si de la o gluma buna!

pe de alta parte, ochii vad, inima cere!
ei, ce zici de asta?
esme
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:28
iar te lupti cu morile de vant,smeoanco?
precizilla
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:29
Zic...ca aici si tu ai dreptate! Dar fiind tanra,repet,mai poate incerca ceva ce-i deschide o alta si noua perspectiva...
E greu sa decidem noi,e imposibil...noi cu parerile noastre,ea v-a alege si v-a decide!
elisabeta_boia
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:32
Va multumesc pentru "sfaturi", "pareri" ... o sa iau in considerare cate putin de la fiecare. Asa e as putea alege iubirea pt ca nu iubesc din vointa, iubesc pentru ca asa s-a intamplat, pe el a fost scris sa il iubesc ... dar in acelasi timp, asa cum ati spus si voi sunt tanara, tocmai de asta ma gandesc ca poate acum e timpul sa incerc si altceva, si ... sa dau o sansa unui nou inceput! Nu ma grabesc in a lua o decizie ... voi lasa sa mai treaca un timp fara sa fii ales ceva ... stiu ca uneori solutia e mai simpla decat pare si ... poate ca e deja in fata mea si nu o vad inca!
Andr3e3A
Postat pe 16 Noiembrie 2011 19:32
...ochii vad/inima cere, Doamne da-mi te rog"putere" sa aleg un topic .care sa ma faca sa-mi simt inima!
Fss_ssu
Postat pe 1 Martie 2012 16:05
da unde-o tii, de nu o mai simti...
mare ne_simtire dom'le
dor72_
Postat pe 1 Martie 2012 16:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat....plissssss 3 De la: Doara 9 Noiembrie 2010 05:49
ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi. 26 De la: tutankhamon 2 Septembrie 2010 11:40
RELATII INTERZISE......PROFESOR - ELEV 34 De la: AMELYY 23 Mai 2010 10:57
tratamente 1 De la: icaica 17 Aprilie 2011 17:33
Relație cu un băiat care are un copil cu o alta femeie . 12 De la: garbo_466031 21 Mai 2017 16:27
Setari Cookie-uri