divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!!

De la: si_totusi, la data 2009-07-31 14:45:50
De la: dune, la data 2009-07-31 14:36:09totusi, aici discutam problema kiwi-ei.ce legatura are cu ce spui tu? orice parere e binevenita si ne-o sustinem fiecare cu ce date avem deocamdata.


eu spun ca am discutat la subiect. si nu cred ca am jignit pe cineva. mai incet cu etichetarile, dune. vad ca tragi concluzii pripite si nefondate


totusi, iar nu vad legatura. eu am tras concluzii?care-s alea? dimpotriva.
spun sa nu etichetam.
ori pentru ca nu am fost cu radicalismul tau acum te iei de mine?
usurel!
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:13
De la: angel_oldmit, la data 2009-07-31 14:45:59
De la: dune, la data 2009-07-31 14:33:11deci, angel, cand o femeie este cea care cere casatoria, nu-si mai pune problema ca e iubita sau nu...iubirea de care spuneti voi, tuth si totusi.

atentie la datele problemei!
sa nu ne repezim cu el e dracul gol si ea e victima!



dune, sa nu uitam totusi ca ea nu l-a obligat sa se insoare cu ea, nici nu i-a pus pistolul la tampla sa o ia, ci a avut sansa sa aleaga, asta e o chestie, iar a doua, daca tot s-a casatorit si nu i-a placut, de ce a mai facut un copil?..intreb si eu....crezi cu tarie ca el procedeaza corect? sau noi femeile la modul general vorbind, trebuie sa suportam toate mitocaniile barbatilor doar ca noi am zis casatoreste-te cu mine? toti avem posibilitatea sa alegem, vrem sau nu, mergem mai departe sau spunem stop. Poate ca asta a fost gresala lui kiwi, singura ei gresala ca ea a insistat sa se casatoreasca, dar toti facem greseli si repercursiunile le suportam, dar nu la infinit.


ma gandesc si la asta, angel.
dar daca acest comportament de el fugitivo vine tocmai din mentalitatea asta: tu ai vrut! asta sunt! nu-ti convine, scrie-acasa!

e un risc pe care o femeie care-si peteste barbatuk il are mereu de asumat.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:15
De la: corinadd, la data 2009-07-31 15:09:48totusico, e meritul ei, stie sa-l tina mereu in nesiguranta si alerta de teama ca o va pierde. bravo ei!


e si asta o metoda. si da. chiar o metoda care are sorti de izbanda. de asta sunt eu de parere ca nu cu a doua sau a noua sansa faci ca lucrurile sa mearga, nu cu o toleranta impinsa la extrem , ce nu are ca efect decat plictiseala si crearea impresiei ca ii este permis orice , oricum , oricand ci, o discutie clara, lamuritoare si cu niste conditii impuse.

insa, daca ai impus niste reguli, apoi asa trebuie sa si faci. amenintarile sunt apa de ploaie cand te tot intorci si te tot razgandesti
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 15:16
ei, dragii mei, imi iau prostia de brat, si iesim amandoua la piata!

ne mai citim pe seara!
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 15:16
De la: corinadd, la data 2009-07-31 15:12:42amely, ma repet, toti gresim la un moment dat si dam voie sa te contrazic - cei care fac ce trebuie rar sunt fericiti pe lumea asta!
in rest...merci pentru ultima fraza...


Corina, nu-ti era dedicat nimic

AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 15:17
asta reiese amely, da' stai linistita, nu m-am suparat, fiecare are dreptul la opinia proprie si este important sa fii tu impacat cu ceea ce esti si cum te simti!
am plecat!
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 15:21
De la: corinadd, la data 2009-07-31 15:16:49ei, dragii mei, imi iau prostia de brat, si iesim amandoua la piata!

ne mai citim pe seara!


corina nu fi copil!

mereu ai pareri gandite. doar n-om fi aici solomoni!

asta ma enerveaza si pe mine. luarea in personal si apoi poac!
numai ca eu fac fata!
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:25
Sunt cu sotul meu de 5 ani si casatoriti de 3. Totul a fost frumos si bine pana in urma cu 3 ani, cand ne-am casatorit, moment in care el a inceput sa se schimbe in atitudinea fata de mine. Dintr-o data nu mai avea rabdare cu ....


ia ziceti, plsss...care a fost momentul caderii? casatoria, nu?
poate inteleg eu gresit.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:27
De la: corinadd, la data 2009-07-31 15:21:01asta reiese amely, da' stai linistita, nu m-am suparat, fiecare are dreptul la opinia proprie si este important sa fii tu impacat cu ceea ce esti si cum te simti!
am plecat!


Corina, nu reiese nimic! Ma repet, nu-ti era dedicat!
Citeste printre randuri si o sa gasesti intelesul
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 15:28
De la: dune, la data 2009-07-31 15:27:13Sunt cu sotul meu de 5 ani si casatoriti de 3. Totul a fost frumos si bine pana in urma cu 3 ani, cand ne-am casatorit, moment in care el a inceput sa se schimbe in atitudinea fata de mine. Dintr-o data nu mai avea rabdare cu ....


ia ziceti, plsss...care a fost momentul caderii? casatoria, nu?
poate inteleg eu gresit.

Atunci sa-l ajute si sa-i redea libertatea. Ca se pare ca doar asta vrea.
Micass
Postat pe 31 Iulie 2009 15:30
dune, hai sa ne intelegem omeneste. ai o parere, am o parere. tu ai spus ca-s radicala. nu te-am contrazis e parerea ta si posibil asa sa si fie. nu eu am spus de tine ca esti radicala.

ai facut o afirmatie pe care eu am citat-o. spuneai ca ma iau de corina. nici prin gand nu mi-a trecut asa ceva. de ce sa ma iau eu de fete? ai tras o concluzie eronata
in loc sa recitesti si sa recunosti acest lucru, apari acum si iar imi faci educatie

aici avem pareri diferite. nu inseamna ca trebuie sa fie unii care sa traga concluzii, asa cum faci tu. zici sa nu etichetam dar asta faci. fa distinctia intre o parere si o etichetare. exprima-ti parerea ta si gata. fara a pune la punct pe altul.

nu vreau cearta . asa ca, de nu esti de acord cu ce scriu, nu ma citi. sunt si eu un om care spune ce gandeste. rau sau bine, depinde de cum recepteaza cel ce citeste postarea

eu asa o sa fac in ce te priveste, ca sa nu ne mai ciondanim

si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 15:30
De la: dune, la data 2009-07-31 15:15:51
De la: angel_oldmit, la data 2009-07-31 14:45:59
De la: dune, la data 2009-07-31 14:33:11deci, angel, cand o femeie este cea care cere casatoria, nu-si mai pune problema ca e iubita sau nu...iubirea de care spuneti voi, tuth si totusi.

atentie la datele problemei!
sa nu ne repezim cu el e dracul gol si ea e victima!



dune, sa nu uitam totusi ca ea nu l-a obligat sa se insoare cu ea, nici nu i-a pus pistolul la tampla sa o ia, ci a avut sansa sa aleaga, asta e o chestie, iar a doua, daca tot s-a casatorit si nu i-a placut, de ce a mai facut un copil?..intreb si eu....crezi cu tarie ca el procedeaza corect? sau noi femeile la modul general vorbind, trebuie sa suportam toate mitocaniile barbatilor doar ca noi am zis casatoreste-te cu mine? toti avem posibilitatea sa alegem, vrem sau nu, mergem mai departe sau spunem stop. Poate ca asta a fost gresala lui kiwi, singura ei gresala ca ea a insistat sa se casatoreasca, dar toti facem greseli si repercursiunile le suportam, dar nu la infinit.


ma gandesc si la asta, angel.
dar daca acest comportament de el fugitivo vine tocmai din mentalitatea asta: tu ai vrut! asta sunt! nu-ti convine, scrie-acasa!

e un risc pe care o femeie care-si peteste barbatuk il are mereu de asumat.


dune, eu am citit ca el s-a schimbat dupa casatorie, sau gresesc?...in fine....concluzia mea e: un cuplu e format din 2, intr-un cuplu sunt momente faine si mai putin faine, intr-un cuplu trebui sa existe intelegere, incredere si dragoste, .... dar cand se ajunge, la faza, ca unu din cuplu sa suporte un comportament grobian din partea celuilalt,...... doar pentru simplu fapt ca ea l-a petit........, mi se pare mult prea mult, el are voie orice, ea are voie doar: job, casa, copii si daca se poate si gura mica.....repet, mult prea mult.
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 15:32
De la: si_totusi, la data 2009-07-31 15:30:59dune, hai sa ne intelegem omeneste. ai o parere, am o parere. tu ai spus ca-s radicala. nu te-am contrazis e parerea ta si posibil asa sa si fie. nu eu am spus de tine ca esti radicala.

ai facut o afirmatie pe care eu am citat-o. spuneai ca ma iau de corina. nici prin gand nu mi-a trecut asa ceva. de ce sa ma iau eu de fete? ai tras o concluzie eronata
in loc sa recitesti si sa recunosti acest lucru, apari acum si iar imi faci educatie

aici avem pareri diferite. nu inseamna ca trebuie sa fie unii care sa traga concluzii, asa cum faci tu. zici sa nu etichetam dar asta faci. fa distinctia intre o parere si o etichetare. exprima-ti parerea ta si gata. fara a pune la punct pe altul.

nu vreau cearta . asa ca, de nu esti de acord cu ce scriu, nu ma citi. sunt si eu un om care spune ce gandeste. rau sau bine, depinde de cum recepteaza cel ce citeste postarea

eu asa o sa fac in ce te priveste, ca sa nu ne mai ciondanim




totusi. incurci userii, pe bune.
nimic de mai sus nu e asa.

singura afirmatie este ca in acest caz ai avut o parere radicala. o sustin...
de ce te agiti asa? te citesc cum sa nu te citesc? ca pe fiecare care a scris la acest subiect.

tu faci cum vrei cu cititul.nu e asta subiectul. de ce il deviezi?
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:37
acu am intrat si am vazut ca subiectul deschis de mine este destul de discutat. Sa ne intelegem:
1. eu as vrea sa-l mangai, tot timpul, dar ma lovesc de figura lui acra, ba ii este somn, ba nu are chef, ba ii este lene
2 daca il intreb ce are zice ca nimic
3. soacra-mea nu-i de acord cu iesirile, dar ii tolereaza asta. mie imi spune cum ziceai tu "lasa de la tine ca-si va reveni" sau "nu l-ai vazut de la inceput?"
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 15:42
ai dreptate, angel.dar stim si varianta lui?
eu nu spun ca asa cum e prezentat cazul, kiwi nu e o victima.
anumite lucruri insa ma fac sa ma indoiesc ca s-a ajuns aici numai din cauza lui.

asta spun.sa nu ii punem o eticheta lui.
poate mai vine kiwi si ne dumireste.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:45
dune, esti genul de om cu care nu o scoti la capat.

uite, cedez eu
ramane cum am stabilit.
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 15:46
De la: kiwi2416, la data 2009-07-31 15:42:10acu am intrat si am vazut ca subiectul deschis de mine este destul de discutat. Sa ne intelegem:
1. eu as vrea sa-l mangai, tot timpul, dar ma lovesc de figura lui acra, ba ii este somn, ba nu are chef, ba ii este lene
2 daca il intreb ce are zice ca nimic
3. soacra-mea nu-i de acord cu iesirile, dar ii tolereaza asta. mie imi spune cum ziceai tu "lasa de la tine ca-si va reveni" sau "nu l-ai vazut de la inceput?"

Ce traiesti tu se numeste...compromis.Daca poti sa accepti asta...e o.k.Cred ca dupa o casnicie esuata e greu sa accepti ca si a doua e la fel.
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2009 15:47
tot ce am scris este foarte sincer. sunt convinsa ca altfel nu as putea avea de la voi ce-mi doresc : niste sfaturi, pareri cat decat obiective - pe cat se poate
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 15:47
De la: kiwi2416, la data 2009-07-31 15:42:10acu am intrat si am vazut ca subiectul deschis de mine este destul de discutat. Sa ne intelegem:
1. eu as vrea sa-l mangai, tot timpul, dar ma lovesc de figura lui acra, ba ii este somn, ba nu are chef, ba ii este lene
2 daca il intreb ce are zice ca nimic
3. soacra-mea nu-i de acord cu iesirile, dar ii tolereaza asta. mie imi spune cum ziceai tu "lasa de la tine ca-si va reveni" sau "nu l-ai vazut de la inceput?"


da kiwi, sa nu zici ca nu ne pasa.
o intrebare daca vrei sa raspunzi...

dimineata ai spus ca e f tandru. acum zici ca te tot evita.cum e de fapt cand e cu tine?
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:48
De la: dune, la data 2009-07-31 15:45:03ai dreptate, angel.dar stim si varianta lui?
eu nu spun ca asa cum e prezentat cazul, kiwi nu e o victima.
anumite lucruri insa ma fac sa ma indoiesc ca s-a ajuns aici numai din cauza lui.

asta spun.sa nu ii punem o eticheta lui.
poate mai vine kiwi si ne dumireste.

E clar ca vina au amandoi.Dar vina trebuie si recunoscuta de amandoi si schimbarea trebuie sa vina din ambele parti.
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2009 15:49
De la: si_totusi, la data 2009-07-31 15:46:23dune, esti genul de om cu care nu o scoti la capat.

uite, cedez eu
ramane cum am stabilit.


nu o scoti decat argumentand corect.

asta da eticheta!
numai ca eu nu plec impreuna cu ea la piata!:)
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 15:51
Dune, Kiwi a spus: "atunci cand vrea este f. tandru ..." . Si mie-mi suna a manipulare.
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 15:53
dune, bine. asa am eu obiceiul. sa chatuiesc si sa nu argumentez nimic.ce mai pot sa zic?
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 15:53
De la: kiwi2416, la data 2009-07-31 15:42:10acu am intrat si am vazut ca subiectul deschis de mine este destul de discutat. Sa ne intelegem:
1. eu as vrea sa-l mangai, tot timpul, dar ma lovesc de figura lui acra, ba ii este somn, ba nu are chef, ba ii este lene
2 daca il intreb ce are zice ca nimic
3. soacra-mea nu-i de acord cu iesirile, dar ii tolereaza asta. mie imi spune cum ziceai tu "lasa de la tine ca-si va reveni" sau "nu l-ai vazut de la inceput?"


Kiwi, draga mae, ia baga-l tu pe dansu la un regim de austeritate maxima si vreo 2 saptamani, nu-l mai pupa, nu-l mai magaia, nu-l intreba unde merge si de unde vine, si daca te intreaba, de ce nu-l pupi sau mangai, zi tu mama, ca il lasi sa doarma sau sa-i treaca lenea, iar daca el nu observa schimbarea de comportament.....atunci treaba grea e asta
Cat despre stimabila ta soacra, nu e de acord cu iesirile dar zice macar ....mai, ia-o si pe nevasta`ta cu tine, ca stau eu azi cu copii?...si afirmatia cu: nu l-ai vazut cand l-ai luat...pfff, zi ca nu, erai in ceata si acum ai iesit la lumina
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 15:53
bre, fetelor!
vaz ca sunteti tot mai coltoase!
angeloaico, asa zici matale? regim drastic?
he he hee... ca sa aiba motiv dushmanu' sa-si ia catrafusele de tot?
greaco, greu, mami, cu asumarea asta a vinei de ambele parti...
totushoaica vaz ca ramane inca un factor de stabilitate, chiar daca duna tot mai cere argumente. si iote asa, de data asta am vazut si eu un topic nedat cu capul de pereti de sa-i sara mushtaru' pe toti peretii.
inca ...
da' tare am eu impresia asta ca dragutza de kiwi vrea doar consolare si formarea convingerii proprii ca doar ea are dreptate... de ce nu prea imi vine sa o cred pana la capat?

apropos, duno: sesizashi corect ca fata asta se cam contreaza singura.
Thor
Postat pe 31 Iulie 2009 16:00
atunci cand eu sunt Ok si nu comentez pe tema iesirilor lui TOTUL ESTE OK.

Eu nu ma consider o victima, am ce mi-am ales! Intrebarea mea era legata de o eventuala hotarare.

Vreau sa lupt cat pot.

Asa este, a doua oara este f. greu si ma gandesc mai ales la copii mei. Nu vreau sa creasca si cel mic fara tata.

de voi face tot posibilul.
Eram curioasa de parerea altor persoane.

Incerc sa va raspund la ce-am retinut din postarile voastre !

kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 16:03
Thor!

...yo....daca ar fi dupa mine i-as pune "jucuriile" in tepii de la poarta, sa vaza toata lumea lenea, mutra acra si atunci cand i-ar veni cheful sa si le puna singur la loc...poate incerca cu Ciomu.

angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 16:04
thor, s-ar putea sa ai dreptate in ce zici. vad si eu ca, la cate am scris noi pe aici, tot mai vrea niste sfaturi. oare ce fel? de despartit i-am zis, de acordare de sanse, idem, de toleranta si de pupaciuni cu sotul, nu mai vorbesc. ce-o mai fi ramas ca sfat? sfatul popular a fost.
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 16:05
mai fetito; ial si mangaiel , paste tot, spunei vorbe frumoase, cantai la tambal, si sa vezi tu ce pofta de viata are cu tine, mai ales ca il mmmmmmaaaaaaaaaannnnnggaaaaaaaiiiiiiii il atingiiiii, si cantatu la tambal da roade mai ales pt femeile care se simt date la o partetu mai citeste si aici pe forum ...vidiochat.. sex in apa, ca sunt destul care sa iti impartaseasca din experienta lor , mult noroc si ...mult curaj
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 16:05
da, cred ca asta ar fi o varianta pe care am sa o incerc. asta nu am mai facut. sa vedem cu o fi

a zis ca stam de vorba maine si ca vrea sa ajungem la un compromis, dar numai ca are de pus conditii - tot el, asta imi pare aberant. Dar om trai si-om vedea
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de pareri/sfaturi 11 De la: garbo_2702 11 Iunie 2012 16:08
Partaj Galati 1 De la: garbo253760 26 Mai 2012 18:50
divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!! 182 De la: iasomia 31 Iulie 2009 17:45
buna dimineatza... 9 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:57
Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac? 12 De la: ANTA 5 Iulie 2009 16:37
Setari Cookie-uri