divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!!

De la: eladaela, la data 2009-07-31 12:47:28DIVORT???Nuuuuuuu!!!!Mergi pe principiul"lasa ca tot acasa vine"!!!





mda....
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 13:26
tuta, in general, comportamentul femeii este dictat de cel al barbatului. mai sunt si exceptii dar, rare. nu cred ca o femeie nu-si saruta barbatul daca stie ca el o iubeste. sau ca nu il mangaie daca vede in ochii lui dragoste



si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 13:26
totusico.....al meu e cam molau...si...din cand in cand ii mai aduc aminte de sentimentele lui pentru mine...dar da...iti raspund la intrebare...avem 7 ani si inca mergem pe strada de mana, inca ma tine de mana seara cand ne bagam in pat, ma ia in brate cand nu ma astept, nu exista zi sa nu ne sarutam de trei ori la venire si la plecare(asa e regula, de trei ori....)....dar el e mai moale....iubirea i-o simt din priviri...e mai altfel....nu se exteriorizeaza ca altii....
tutankhamon
Postat pe 31 Iulie 2009 13:29
depinde cine-i femeia si cine-i barbatul in relatie ...
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 13:33
asta e diferenta, tuta. simti ca te iubeste si orice gest al tau stii ca e bine primit. chiar cu bucurie. ce te faci cand il mangai si el se retrage sau cand vrei sa-l saruti si nenea se preface ca a scapat ceva jos?
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 13:33
asta vreau eu sa spun. orice relatie are o sansa cat cei doi se uibesc. mici frecusuri, neintelegeri minore, certuri cu scantei...astea fac parte din viata

dar, cand unul din cei 2 exclude clar din activitatile lui pe celalalt, e grav.

cand nu te gandesti sa fii cu celalalt la sfarsit de saptamana, cand nu iei in seama ce ganduri isi face cel de acasa ca tu lipsesti noptile, cat timp te doare la basca daca sufera e clar lipsa de iubire
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 13:36
il trag de maneca si il intreb ce se intampla cu el....eventual si o pereche de palme sa-l scot din reverie.....palme virtuale, evident...offff....rad eu rad.....dar uneori asa e cum zici tu....si atunci e nasol si cu ruperi de creieri....
tutankhamon
Postat pe 31 Iulie 2009 13:36
totusi, totusi, iar te citesc si-mi pari prea radicala.

undeva fata asta spune ca el este foarte tandru, cald...si ca ea il cam tine din scurt si-l cicaleste.

sfatul meu este cel echilibrat. tu spui ca ea dupa un divort si doi copii din casnicii diferite, va mai avea puterea sa-si refaca iar viata?

nu-i prima solutie incercarea de a salva ce are?
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 13:43
Dar ce are?
O soacra si doi copii!
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 13:48
De la: AMELYY, la data 2009-07-31 13:48:37Dar ce are?
O soacra si doi copii!


eu inteleg ca are un sot tandru, dar care are tendinta de a fugi de acasa(vezi ce spune si ela, si tuth) mai are un tata la unul din copii care isi iubeste mult pruncul...da. chiar si o soacra cu care ar putea vorbi ca de la femeie la femeie.are destul, zic eu!

intrebarea e ce va mai avea dupa ce va da cu piciorul la cele enumerate.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 13:54
dune, nu-s radicala. gandesc realist. am trecut prin asa ceva si am incercat toate posibilitatile. eu nu vorbesc de prin filme sau de prin carti si nu pot fi sfatoasa ca tine.

spui ca el are gesturi tandre fata de ea. poate tu nu ai cunoscut si nici nu-ti doresc sa cunosti genul acesta de manipulare sentimentala

si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 13:58
Pai la cum se poarta, i-as impacheta tandretea si i-as baga-o pe gat.
Tendinta de fuga? Nici o problema, o mana de ajutor il rezolva.
Bagajelu` si fuga mars.
Iubirea de tata? Pai ce ii interzice cineva sa-si iubeasca copilul?
Ii fura cineva dreptul asta? Sa-l iubeasca.Amestecam mazarea cu fasolea.
Iar cu soAcra...ma abtin!

AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 13:59
au mai fost doua cazuri din acestea pe garbo. aproape identice. tot asa. sfaturi gen : incearca, fii toleranta, fii femeie, pupa-l zilnic, fa-i bai la picioare, etc. ei, dupa un timp, au aparut fetele. nu a mers. ba dimpotriva. a fost mai rau. tot la divort s-a ajuns. numai ca a fost timp in care au suferit mai mult, s-au consumat, au mancat chiar batai

cand dragostea se duce, carpelile sunt doar carpeli
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:03
De la: AMELYY, la data 2009-07-31 13:59:52Pai la cum se poarta, i-as impacheta tandretea si i-as baga-o pe gat.
Tendinta de fuga? Nici o problema, o mana de ajutor il rezolva.
Bagajelu` si fuga mars.
Iubirea de tata? Pai ce ii interzice cineva sa-si iubeasca copilul?
Ii fura cineva dreptul asta? Sa-l iubeasca.Amestecam mazarea cu fasolea.
Iar cu soAcra...ma abtin!


Cu soacra....ma abtin si eu .
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2009 14:05
maaaiiiii...macar dreaq......dragostea de tata pentru copilasul lui ar trebui macar in weekend sa-l tina acasa...sau, poftim, sa-si ia pruncul si sa mearga cu el in parc...eventual si nevasta si celalalt copil....ca atunci cand si-a luat muiere langa el, a stiut ca fata are un copil dintr-o casnicie anterioara....acuma nu-l mai intereseaza??
tutankhamon
Postat pe 31 Iulie 2009 14:07
Avand in vedere ca a mai trecut odata prin focul "divortului", eu nu cred ca al ei comportamnent a daunat cu ceva relatiei.
Daca i-ar pune copilul in brate, ca doar nu l-a facut singura...sa vezi cum n-ar mai avea "tati" timp de berica si de relaxari la sfr. de saptamana.
Si uite asa...cum vrem noi sa excelam in toate si sa facem ca sa fie bine : casa, copii, job, cine romantice...la final ne-o luam in barba...ca deh, au nevoie de relaxare tartaunii.
Kiwi ,ar trebui sa-ti pupe manuta, ca daca era alta...isi aduna hainutele din fata blocului!

AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:11
Sclavagismul a apus!
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:13
De la: si_totusi, la data 2009-07-31 13:58:19dune, nu-s radicala. gandesc realist. am trecut prin asa ceva si am incercat toate posibilitatile. eu nu vorbesc de prin filme sau de prin carti si nu pot fi sfatoasa ca tine.

spui ca el are gesturi tandre fata de ea. poate tu nu ai cunoscut si nici nu-ti doresc sa cunosti genul acesta de manipulare sentimentala



tu ai o experienta personala, totusi.a ta. eu am o alta, respectiv o casnicie, una singura, de 31 de ani, cu bune si rele, cu potriviri dar mai ales nepotriviri, ca nu e perfectiune la nimeni.
daca m-as fi luat dupa casnicia mea indelungata i-as fi spus: nu te desparti in ruptul capului!:)
dar eu ii spun sa-i dea o sansa.

deci tre sa gandim aparte de noi. ea este un altfel de viata decat noi.
de ce sa nu incerce?

si mai cred ca ne-ar mai trebui oarece date sincere de la ea ca sa putem fi corecte in sfaturi.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 14:18
De la: si_totusi, la data 2009-07-31 14:03:16au mai fost doua cazuri din acestea pe garbo. aproape identice. tot asa. sfaturi gen : incearca, fii toleranta, fii femeie, pupa-l zilnic, fa-i bai la picioare, etc. ei, dupa un timp, au aparut fetele. nu a mers. ba dimpotriva. a fost mai rau. tot la divort s-a ajuns. numai ca a fost timp in care au suferit mai mult, s-au consumat, au mancat chiar batai

cand dragostea se duce, carpelile sunt doar carpeli


Subscriu!
si adaug....e tandru nenea cand vrea, isi iubeste copilul, e ok, dar intreb si eu: asta inseamna relatie de familie? asta e dragoste? eu nu prea cred....daca nenea ala crede ca ce face el e de ajuns sa-si tina familia langa el....inseamna ca se crede perfect. Iar tu draga mea esti singura in masura sa spui stop sau sa continui asa. Nu`s in masura sa dau sfaturi nimanui, imi spun doar o parere, dar ai o viata si nu merita nimeni dar nimeni sa isi bata joc de ea. Vorba versului dintr-o melodie, "cand dragoste nu e nimic nu e"
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 14:19
tuta, tocmai

eu cred ca in viata trebuie sa alegem ori alb ori negru. o sa spuneti ca e radicala cea alegere. as spune ca nu e. sunt multe nuante de alb asa cum sunt tot multe cele de negru. ce-i drept e o nuantare mai fina, in cadrul aceleasi game cromatice. in cazul nostru a relatiilor dintre doi oameni intr-o casnicie.

cand incepem sa acceptam griurile, am cam sarit din chema unor rezolvari ce au la baza iubirea, respectul reciproc, grija pentru sentimentele celuilalt
apar compromisurile severe - daca exista asa notiune.

si un compromis din acesta, naste un altul si tot asa. ne trezim la un moment dat ca , nu mai traim viata pe care o dorim ci una de circumstanta. cand intreaga cosmelie are ca singur punct de sustinere compromisul, apoi incep fisurile. una cate una, in timp.

tot prin niste darmaturi vom incerca sa traim iar timp de a mai repara ceva, nu va fi
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:22
calm, amely:)
si tu tuth!

voi ati citit acolo unde kiwi spune ca ea a fost cea care a insistat sa se casatoreasca?

hai ca sunt lucruri interpretabile.
eu o astept sa ne spuna ce si cum.

nu-s toti barbatii la fel.
si ajutata este. de soacra. cum necum.
nu scavagismului, de acord! dar da recunoasterii.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 14:24
Incercari? Sanse?
Copilul are 2 anisori,da?
El s-a schimbat dupa casatorie.
3 ani de zile, "tati" sa stea in cuibusor, sa fie cumintel si sa nu-l puna mama naibii sa-si faca vreun prieten; si mami sa frece berica printre degete iar la fianl de saptamana sa se relaxeze pe unde vor creierasii ei.
Apropo..sa nu cumva sa caute prin telefon, ca facem scandal!
Deci..dupa 3 ani de zile, totul e chit.
Da!!

AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:25
Adevarul este intotdeauna la mijloc si, pentru o ingelegere corecta, trebuiesc ascultati amandoi
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:26
dune, fiecare om are un mod de a gandi, de a reactiona si de a vedea modalitatile de rezolvare a unor situatii. asta nu inseamna ca tu gandesti bine sau eu gandesc gresit .


si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:26
Si pentru o forma un cuplu, dar si pentru a-l desface, este intotdeuna nevoie de 2...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:27
Kiwi, te asteptam la o bere!
Una asa de-o saptamana!
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:28
Numai una intr-o saptamana, amely?
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:30
Corina, doar n`om bea numa` bere
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:32
deci, angel, cand o femeie este cea care cere casatoria, nu-si mai pune problema ca e iubita sau nu...iubirea de care spuneti voi, tuth si totusi.

atentie la datele problemei!
sa nu ne repezim cu el e dracul gol si ea e victima!
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 14:33
corina, aici nu e sala de judecata. fata ne-a spus un "of"al ei. asa a simtit si simte vis a vis de cea casnicie. ca are vina, ca adevarul e undeva pe la mijloc, posibil

insa, important in viata e sa te simti bine alaturi de cel ce-ti este pereche. sa ii dai sanse si sa iti dea sanse. cat timp unul din casa umbla de unul singur si asa se simte fericit, celalalt sufera.

aici e buba. vrea si el o schimbare? doreste si el sa fie cu ai lui? cat timp e cu alte femei, mai poate avea dragoste si intelegere pentru femeia de acasa?

sa admitem ca are si ea partea ei de vina. cum o ajuta el sa isi corecteze comportamentul?

cand se vrea o casnicie durabila, nu fugi la iubite noaptea , in loc sa incerci sa rezolvi problemele ivite . asa alimentezi suspiciunile si neincrederea.
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu si viata mea-ce am ratat-ce pot recupera din sufletul meu 12 De la: mia79x 3 Iulie 2009 00:35
divort 6 De la: Rotty 4 Octombrie 2013 13:11
Oare cat mai rezist? 10 De la: garbo_3537 11 Iulie 2012 13:43
De ce femeile isi schimba parerea despre barbatul lor, dupa un timp ? 571 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:11
Santaj emotional... amenintare... 49 De la: garbo092588 4 Februarie 2010 21:01
Setari Cookie-uri