divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!!

totusi, aici discutam problema kiwi-ei.ce legatura are cu ce spui tu? orice parere e binevenita si ne-o sustinem fiecare cu ce date avem deocamdata.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 14:36
cum se supara si face tam tam ca i-ai cautat in telefon? si ce mi se pare si mai si, e ca, iti interzice sa te uiti in telefonul lui.Ar trebui sa-i spui, daca nu ai nimic de ascuns, telefonul poate sta oriunde si eu pot sa ma uit in el, cand vreau muschii mei, si daca gasesc un nr mai "deocheat" intreb si tu vi cu explicatia, pt ca eu, sunt sotia ta, si nu ma poti confunda cu menajera sau femeia de servici, iar daca tu imi spui ca te intalnesti sau vorbesti cu femei, e ok, atunci mergem impreuna, pentru ca acolo unde mergi tu sunt si femei si pot socializa si eu cu ele. Nu uita ca avem drepturi egale. pfffffffff
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 14:37
totusico... chapeau!
problema este: cand fuge noaptea - sau ziua, cu toate ca nu inteleg de ce fuge si nu merge incet - la altele, se vrea cu adevarat o casnicie durabila? ori se merge in continuare pe un status quo, doar-doar la un moment dat celalalt va rupe pisica in doua si asa se vor rezolva treburile de la sine?
Thor
Postat pe 31 Iulie 2009 14:39
nimeni nu complet alb sau complet negru..., cum nimeni nu este perfect...toti gresim, mai mult sau mai putin...la un moment dat, totul este sa ne dam seama, si mai ales sa recunoastem...
daca o relatie a ajuns la un hop, tebuie ca fiecare sa-si vada mai intai greselile lui, apoi pe ale celuilalt, sa le cantareasca, sa discute si sa vada daca sunt solutii dar mai ales dorinta ambilor de a pastra relatia - dragoste cu forta nu se face! - si doar apoi luata decizia - eu asa gandesc si asa am facut intotdeauna.
dar cand cineva spune ca nu a gresit niciodata cu nimic, ca toata vina o poarta celalalt...dati-mi voie sa ma indoiesc ca judeca lucrurile corect...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:40
eu, intr-o situatie de litigiu, nu cred partea care reclama.nu gratuit.chiar daca cel parat lipseste, imi imaginez macar cum s-ar apara sau ataca la randul lui.

si intreb reclamantul.

aici as pune cateva intrebari simple.

cand l-ai cerut de barbat erai convinsa ca te iubeste?
nu cumva fiind insarcinata a fost nevoie doar de un tata la copil?

atat.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 14:40
ne intoarcem iar la vechile mentalitati. o femeie nu poate cere casatoria. de ce dune? de ce numai barbatii trebuie sa aiba aceasta initiativa?

si apoi, el a acceptat. putea sa refuze daca a simtit ca este constrans .

nu toti barbatii sunt negri, cum nici toate femeile nu-s albe. insa, hai sa discutam de pe picior de egalitate relatiile dintre noi si ei.



si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:40
angeloaso, mai usor cu "daca nu ai nimic de ascuns, telefonul poate sta oriunde si eu pot sa ma uit in el, cand vreau muschii mei", ca si cioaca a ajuns pe la procurori pentru o faza oarecum similara
as mai sti eu ceva persoane care nu ar fi de acord deloc cu tine
Thor
Postat pe 31 Iulie 2009 14:41
De la: corinadd, la data 2009-07-31 14:40:03nimeni nu complet alb sau complet negru..., cum nimeni nu este perfect...toti gresim, mai mult sau mai putin...la un moment dat, totul este sa ne dam seama, si mai ales sa recunoastem...
daca o relatie a ajuns la un hop, tebuie ca fiecare sa-si vada mai intai greselile lui, apoi pe ale celuilalt, sa le cantareasca, sa discute si sa vada daca sunt solutii dar mai ales dorinta ambilor de a pastra relatia - dragoste cu forta nu se face! - si doar apoi luata decizia - eu asa gandesc si asa am facut intotdeauna.
dar cand cineva spune ca nu a gresit niciodata cu nimic, ca toata vina o poarta celalalt...dati-mi voie sa ma indoiesc ca judeca lucrurile corect...


corina, jos palaria! gandire de om batran!bravo!
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 14:42
Nu judeca nimeni pe nimeni!
Sunt cuvinte, atat.
Kiwi are un cap pe umeri si decizia o ia singurica!
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:42
alo, alo, corino!

poi cum "nimeni nu complet alb sau complet negru..., cum nimeni nu este perfect..."
ian uita-te matale in ochii mei din avatar si spune-mi drept: cum is io?
asta ca sa nu-ti spuna soacra-mea cat is de perfect

PS: "daca o relatie a ajuns la un hop, tebuie ca fiecare sa-si vada mai intai greselile lui, apoi pe ale celuilalt, sa le cantareasca, sa discute si sa vada daca sunt solutii"
pai ce facem, corino, analiza SWOT a casniciei?
mai urmeaza sa o punem intr-un algoritm matematic si am rezolvat-o si pe asta!
Thor
Postat pe 31 Iulie 2009 14:43
din pacate totusico, da, sustinem ca ne-am modernizat, dar cand o femeie arata ce simte a pierdut...e considerata cucerita si cum barbatul este vanator prin definitie...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:43
duno, eu recunosc, am trait, si mai sper ca n-am trecut precum gasca prin apa!
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:44
De la: dune, la data 2009-07-31 14:36:09totusi, aici discutam problema kiwi-ei.ce legatura are cu ce spui tu? orice parere e binevenita si ne-o sustinem fiecare cu ce date avem deocamdata.


eu spun ca am discutat la subiect. si nu cred ca am jignit pe cineva. mai incet cu etichetarile, dune. vad ca tragi concluzii pripite si nefondate
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:45
De la: dune, la data 2009-07-31 14:33:11deci, angel, cand o femeie este cea care cere casatoria, nu-si mai pune problema ca e iubita sau nu...iubirea de care spuneti voi, tuth si totusi.

atentie la datele problemei!
sa nu ne repezim cu el e dracul gol si ea e victima!



dune, sa nu uitam totusi ca ea nu l-a obligat sa se insoare cu ea, nici nu i-a pus pistolul la tampla sa o ia, ci a avut sansa sa aleaga, asta e o chestie, iar a doua, daca tot s-a casatorit si nu i-a placut, de ce a mai facut un copil?..intreb si eu....crezi cu tarie ca el procedeaza corect? sau noi femeile la modul general vorbind, trebuie sa suportam toate mitocaniile barbatilor doar ca noi am zis casatoreste-te cu mine? toti avem posibilitatea sa alegem, vrem sau nu, mergem mai departe sau spunem stop. Poate ca asta a fost gresala lui kiwi, singura ei gresala ca ea a insistat sa se casatoreasca, dar toti facem greseli si repercursiunile le suportam, dar nu la infinit.
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 14:45
bine, thor, ma uit si zic ca tine! (in ceea ce priveste perfectiunea ta) - las de la mine...
in rest...fac o radiografie a sufletului, a sentimentelor...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:47
Deci,ma doare capul.
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:48
De la: Thor, la data 2009-07-31 14:41:15angeloaso, mai usor cu "daca nu ai nimic de ascuns, telefonul poate sta oriunde si eu pot sa ma uit in el, cand vreau muschii mei", ca si cioaca a ajuns pe la procurori pentru o faza oarecum similara
as mai sti eu ceva persoane care nu ar fi de acord deloc cu tine


Thor,ai respectele mele, daca nu esti de acord cu mine, nu gandim toti la fel, si asta ne face diferiti....
angel_oldmit
Postat pe 31 Iulie 2009 14:49
parerea mea este ca intotdeauna ar trebui sa vedem ce putem schimba la propria persoana - din pacate mereu gresim incercand sa-l schimbam pe celalalt...
e mult de povestit si nu sunt in una din cele mai bune zile ale mele...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:50
de ce amley?
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:50
De la: corinadd, la data 2009-07-31 14:43:44din pacate totusico, da, sustinem ca ne-am modernizat, dar cand o femeie arata ce simte a pierdut...e considerata cucerita si cum barbatul este vanator prin definitie...


ai dreptate, corina. asa e

spunea micass parca sa faca si ea ca el

pai, in romania, in foarte multe cupluri, daca o femeie lipseste noaptea de acasa, este batuta. daca ridica tonul este data afara pe usa, daca incearca sa faca ordine in viata ei, este lasata pe drumuri
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:51
Corina, mai stiu si eu..la ce gandeam...
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:53
nu mai gandi
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 14:54
Da! Hai sa gandim putin!
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 14:57
De la: Thor, la data 2009-07-31 14:39:19totusico... chapeau!
problema este: cand fuge noaptea - sau ziua, cu toate ca nu inteleg de ce fuge si nu merge incet - la altele, se vrea cu adevarat o casnicie durabila? ori se merge in continuare pe un status quo, doar-doar la un moment dat celalalt va rupe pisica in doua si asa se vor rezolva treburile de la sine?


de ce? ca-i convine si in caruta si in teleguta. sunt si din acestia, thor.

ce? amanta ii spala hainele, ii da mancare? ii face mofturile?

la aia tre sa te duci din start parfumat, cu flori in dinti si cu parul dat cu briantina . cand incepi sa sforai, apoi tre sa dispari. nu se accepta nici garaiturile la masa nici ciorapii lasati vraistea

de asta e nevoie si de una acasa.
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 14:58
aceeasi idee totusico - cea care face tot ce ai spus mai sus e deja a lui si prea sigur de ea! eu zic ca aici e greseala femeii...in cazul in care el nu este un fustangiu patologic...ca mai sunt si de astia - ca si alcoolicii, de fapt - nu se vindeca niciodata
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 15:02
cori, dap. naravul din fire, nu are lecuire. da , iote ca eu cunosc si din astia care au patit-o. au facut imprudenta sa se indragosteasca. joaca acum pe sarma ...
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 15:06
Merita respect toti oamenii simpli care nu fac neaparat fapte marete,dar care gasesc forta si rabdarea de a face ceea ce trebuie, ce-i indeamna bunul simt.
Greu cladesc cei care nu-l au, cei care l-au distrus prin tupeu.
Cei care stau pe margine si striga: jos palaria, in fata prostiei!

AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 15:08
totusico, e meritul ei, stie sa-l tina mereu in nesiguranta si alerta de teama ca o va pierde. bravo ei!
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 15:09
Amellyo, te facusi agent sub acoperire al protv-ului?
Thor
Postat pe 31 Iulie 2009 15:10
amely, ma repet, toti gresim la un moment dat si dam voie sa te contrazic - cei care fac ce trebuie rar sunt fericiti pe lumea asta!
in rest...merci pentru ultima fraza...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ink nu a divortat 25 De la: garbo171197 9 Octombrie 2010 00:00
Un sfat, un ajutor si poate maine ma voi simti mai bine!!! 41 De la: Fgeorgiana 7 Februarie 2013 14:52
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Mama mea e singura pe care am pus-o mai presus de viata mea dar bautura si concubinul ei de 11 anI o depart de langa mine...un sfat daca se poate!!! 14 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 00:01
azi s-a pronuntat divortul,simt ca nu mai am putere 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 01:02
Setari Cookie-uri