viata dubla

Sotul meu duce vita dubla, am descoperit asta acum 1 an de zile. De atunci viata mea este un calvar se da o lupta in interiorul meu deoarece nu mai inteleg nimic din tot ce face si ce spune.Am cautat, am descoperit,am luptat sa-l fac sa ia o hotarare dar degeaba.Suntem casatoriti de 11 ani iar impreuna de 15 ani avem si o fetita de 11 ani.Am incercat sa vb cu el si cu frumosu si cu scandal,i-am sugerat multe idei cum poate sa ia o hotarare cu cine vrea sa traiasca dar el nu vrea sau nu poate. I-am spus ca nu-l tin cu forta in casa noastra daca crede ca nu ma mai iubeste si nu mai simte nimic usa ii este deschisa sa plece cand vrea. Nu se poarta urat cu mine ba chiar joaca teatru f bine imi spune ca nu mai are treaba cu x dar in wikend pleaca cu motivatia ca are treaba ceea ce nu e ok. Nu pot sta toata viata sa-l urmaresc sa vad daca se duce sau nu la ea dar ma intreb daca o iubeste asa de mult de ce nu pleaca definitiv acolo? VA ROG ASTEPT PARERILE VOASTRE!!!!
garbo185155
Postat pe 20 Februarie 2011 09:46
Simplu: din comoditate. Ii convine situatia,de asta se complace in ea. Si,daca te gandesti ca tot ce "sacrifica" pt a o pastra e o buna purtare si cateva reprezentatii teatrale,nu-l costa prea mult.
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 09:58
Buna
Intra pe bloggul meu,poate gasesti ceva sa te ajute
Mult noroc
dafne
Postat pe 20 Februarie 2011 12:10
155....de ce trebuie sa ia EL o hotarare???
nu poti sa o faci tu???
de ce accepti TU sa traiesti asa??indiferent cat de frumoase ar fi minciunile,tot munciuni sunt.
cand ai o banuiala ca cel de langa tine te minte si te insala e una,cand ai confirmarea clara si accepti situatia,e doar problema ta,el nu face decat sa traiasca comod si cu tine si cu ea,si cat timp ii merge de ce n-ar face-o???
daca el nu e in stare sa ia o hotarare ptr el si familia lui,ia tu o hotarare ptr tine si copilul tau
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 12:41
De la: eladaela, la data 2011-02-20 12:41:28155....de ce trebuie sa ia EL o hotarare???
nu poti sa o faci tu???
de ce accepti TU sa traiesti asa??indiferent cat de frumoase ar fi minciunile,tot munciuni sunt.
cand ai o banuiala ca cel de langa tine te minte si te insala e una,cand ai confirmarea clara si accepti situatia,e doar problema ta,el nu face decat sa traiasca comod si cu tine si cu ea,si cat timp ii merge de ce n-ar face-o???
daca el nu e in stare sa ia o hotarare ptr el si familia lui,ia tu o hotarare ptr tine si copilul tau
am citit int-un alt topic ca si tu ai 2 fetite sau ma insel? Cum as putea sa fac eu primul pas daca fetita mea nu ne-a vazut certandu-ne? El se poarta impecabil cu noi, nu ne lipseste nimic ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, nu m-ar condamna pe mine fetita si as putea sa o pierd? Daca as face un pas gresit nu ar zice ca eu sunt vinovata de despartirea noastra?
garbo185155
Postat pe 20 Februarie 2011 18:15
155...nu am doua fetite,am doi baieti
pe mine m-au condamnat si ma condamna copiii mei...dar nu ptr ca am plecat,ci ptr ca am acceptat sa stau atata timp
nici la noi nu au vazut certuri si batai,dar au inteles la un moment dat situatia,oricat am incercat sa-i fac sa creada ca totul e bine
oricum,situatia mea e alta si copiii mei sunt mai mari
nu iti doresc sa ajung in situatia in care copilul tau sa-ti "deschida" ochii...e greu,crede-ma...
sa iti dai seama ca ai vrut sa le faci bine si le-ai facut foarte mult rau...
dar acum le e bine si nu pot decat sa ma bucur alaturi de ei....niciodata nu e prea traziu
iti doresc sa poti lua hotararea cea mai buna ptr tine si copilul tau
eladaela
Postat pe 21 Februarie 2011 00:13
De la: garbo185155, la data 2011-02-20 09:46:13 Sotul meu duce vita dubla, am descoperit asta acum 1 an de zile. De atunci viata mea este un calvar se da o lupta in interiorul meu deoarece nu mai inteleg nimic din tot ce face si ce spune.Am cautat, am descoperit,am luptat sa-l fac sa ia o hotarare dar degeaba.Suntem casatoriti de 11 ani iar impreuna de 15 ani avem si o fetita de 11 ani.Am incercat sa vb cu el si cu frumosu si cu scandal,i-am sugerat multe idei cum poate sa ia o hotarare cu cine vrea sa traiasca dar el nu vrea sau nu poate. I-am spus ca nu-l tin cu forta in casa noastra daca crede ca nu ma mai iubeste si nu mai simte nimic usa ii este deschisa sa plece cand vrea. Nu se poarta urat cu mine ba chiar joaca teatru f bine imi spune ca nu mai are treaba cu x dar in wikend pleaca cu motivatia ca are treaba ceea ce nu e ok. Nu pot sta toata viata sa-l urmaresc sa vad daca se duce sau nu la ea dar ma intreb daca o iubeste asa de mult de ce nu pleaca definitiv acolo? VA ROG ASTEPT PARERILE VOASTRE!!!!


Nu te mai complace in situatia asta. Iti dai seama ca el nu te respecta deloc facand asta, ca nu-i pasa de tine? Una este sa fie infidel o data sau de doua ori, apoi sa regrete iar tu sa-l ierti, si-apoi sa va continuati relatia si alta este sa fie cu amandoua de-atata timp.
In situatia de fata, pentru el e ca si cum ar avea o amanta cu acordul tau, si-atunci de ce nu s-ar purta frumos?!
Nu te mai gandi la ce-o sa creada fetita ta despre tine, pentru ca in curand o sa fie destul de mare incat sa inteleaga situatia, apoi stii cum e.. ea o sa creasca si o sa aiba familia ei, pe cand tu o sa ramai cu el si-o sa suferi in continuare sau o sa te desparti de el, prea tarziu insa pentru a-ti reface viata.
Gandeste-te si la tine, la ceea ce-ti face tie bine. Si tu contezi. Si crede-ma, nici un copil nu vrea sa stie ca parintii lui au ramas impreuna doar pentru el, ba chiar o sa se invinovateasca pentru asta, pentru a contribuit (in mod direct sau indirect ) la nefericirea lor.
adry25
Postat pe 22 Februarie 2011 12:03
adry...daca sunt copii destepti,nu se vor invinovati pe ei si nici nu trebuie....
Tu i-ai adus pe lume,nu ei au cerut asta,tu esti raspunzator de fericirea sau nefericirea lor(nu ei de a ta),TU esti cel care trebuie sa iei hotarari....deci daca accepti sa fi nefericita,e doar problema ta si pe tine trebuie sa te invinovatesti,si tu si ei....
eladaela
Postat pe 22 Februarie 2011 13:51
De la: eladaela, la data 2011-02-22 13:51:53adry...daca sunt copii destepti,nu se vor invinovati pe ei si nici nu trebuie....
Tu i-ai adus pe lume,nu ei au cerut asta,tu esti raspunzator de fericirea sau nefericirea lor(nu ei de a ta),TU esti cel care trebuie sa iei hotarari....deci daca accepti sa fi nefericita,e doar problema ta si pe tine trebuie sa te invinovatesti,si tu si ei....


N-am zis ca e vina copiilor de nefericirea parintilor, dar asa o sa se simta daca afla intr-un final ca parintii lor au ramas impreuna doar de dragul lor.
Stiu cum este... si eu am trecut prin asta si cunosc si alte persoane. Stiu cum e sa-ti spuna mama " Daca nu erai tu, ma desparteam demult de taica-tu". Nu trebuie sa suna ca si repros ca sa te simti vinovat. Si chiar daca nu-i spui asta copilului, asta e adevarul in situatii de genul asta. Sunt doar sacrificii pe care le faci pentru copilul tau. Dar oare fericirea ta nu conteaza?!
adry25
Postat pe 22 Februarie 2011 21:19
adry...niciodata nu le-am spus si nu le-as spune copiilor mei ca am stat ptr ei,nu le-as spune asta in nici un fel
si probabil daca le-as fi spus asta mi-ar fi spus ca nu m-au obligat ei,ba nici macar nu m-au rugat,si ar avea perfecta dreptate
cred ca am mai spus asta candva....copiii nu pot fi fericiti langa o mama nefericita,copiii mei m-au facut sa inteleg asta
un lucru e sigur...nu trebuie sa ramai intr-o relatie care nu merge,nici macar ptr copii
nu le faci nici un bine nici lor,nici tie
eladaela
Postat pe 22 Februarie 2011 21:27
Draga mea imi pare rau pentru situatia in care ai ajuns ,stiu cum este am trecut si eu prin asta si inca nu sunt pe deplin sigura ca sa terminat .Daca la mine este prea tarziu sa ma despart (asa cred acum) la tine nu este cazu,esti tanara si poti sa o iei frumos de la inceput ,chiar daca este fff greu .Cand sotul tau te-a inselat o data sa sti ca o va face si adoua si a treia oara .Nu mai are acel respect fata de casnicie .In alta ordine de idei nu mai ai incredere in el chiar daca se duce sa ia paine .Eu trec prin aceste moment ,nu am incredere cand imi spune ca se duce sa ia ceva de la magazin ,ma intreb deseori este la serviciu s-au este cu amanta .De anul trecut din septembrie de cand am aflat nu mai sunt om,m-am schimbat am mai multa grija de mine cum arat si in casa si pe strada .Dae asta nu e suficient daca nu ai incredere in omul de langa tine vei suferii permanent .Problema pe care o pui tu referitor la copil este delicata dar nu uita ei cresc si pleaca la casa lor iar noi ramanem singure cu durerea in suflet si poate cu regretul ca nu am facut nimic atunci cand inc sa mai putea face .Sfatul me este sa chibzuiesti bine la ce vei face ,vorbeste cu parintii tai si ai lui ,vezi parerea si sfatul lor apoi ia repede o decizie .Timpul trece asa de repede si nu trebuie sa mai lasi situatia asa .Imi permit un alt sfat ,schimba modul in care te imbraci ,culoarea parului ,slabeste daca este cazul in casa fi imbracata mai sexi,nu ii mai da foarte mare atentie ,incearca sa fi mai indiferenta ,pleaca el pleaca si tu ,ia copilul cu tine ,vorbeste cu fetita si explicai situatia ,incearca sa fi mai detasata fata de el,incearca sa il pui pe ganduri .Fetita trebuie sa stie situatia dintre voi ,nici nu sti cat de destepti sunt copii din ziua de azi ,sunt sigura ca te va sprijinii si va fi alaturi de tine .Uitate in oglinda si vezi ce este urat la tine si fate frumoasa . Multa bafta si poate cine stie ai noroc sa iti redresezi casnicia .Si noi avem o parte de vina ,vezi unde ai gresit si tu .Numa bine .
garbo122396
Postat pe 25 Februarie 2011 15:47
Imi pare rau de situatia in care esti dar tu gresesti crezind ca el va lua o decizie,daca te-a inselat o data te va insela toata viata,niciodata nu-ti vei putea recapata increderea in el, vei trai cu ansia si piano-piano incepe sanatatea sa se detorioreze.Tocmai pt.fetita ta trebuie sa mergi mai departe ce exemplu ii dai>
wiorin
Postat pe 28 Februarie 2011 18:16
Imi pare rau de situatia in care esti dar tu gresesti crezind ca el va lua o decizie,daca te-a inselat o data te va insela toata viata,niciodata nu-ti vei putea recapata increderea in el, vei trai cu ansia si piano-piano incepe sanatatea sa se detorioreze.Tocmai pt.fetita ta trebuie sa mergi mai departe ce exemplu ii dai>
wiorin
Postat pe 28 Februarie 2011 18:19
Imi pare rau de situatia in care esti dar tu gresesti crezind ca el va lua o decizie,daca te-a inselat o data te va insela toata viata,niciodata nu-ti vei putea recapata increderea in el, vei trai cu ansia si piano-piano incepe sanatatea sa se detorioreze.Tocmai pt.fetita ta trebuie sa mergi mai departe ce exemplu ii dai>
wiorin
Postat pe 28 Februarie 2011 18:19
155, de ce trebuie sa astepti sa ia el o decizie? nu inteleg! de ce sa aiba el aceasta optiune si nu tu?! el, se pare, a optat deja! tu trebuie sa iei o decizie, nu el, indiferent de doleantele lui.
esme
Postat pe 28 Februarie 2011 19:26
396 - cit timp esti vie nu e niciodata "prea tirziu". Ai acelasi drept - sau chiar obligatie fata de tine insati sa fii cel putin linistita, daca nu fericita, si la 20 de ani, si la 40 si la 60 sau 80. Viata e ceva ce se intimpla ACUM. Nu ceva ce mai asteptam sa avem la un moment dat - sau nu.
Iar daca la 20 de ani judeci cu ce ti-au pus altii in tolba, in speta familia, la o alta virsta se presupune ca stii suficient de bine sa discerni pentru tine.
In ce priveste faptul ca "si noi avem o vina" - te inseli. Frumusetea nu te scuteste de tradari. Ba chiar le faciliteaza. Care dintre femeile frumoase ale istoriei au fost fericite? Cite au calcat numai pe roze - si cite au calcat, intr-o etapa sau alta a vietii, pe sufletul lor facut cioburi?
Si vorbim de femei a caror frumusete a ramas in legenda, nascute frumoase. Daca pe ele nu le-a ajutat imaginea, faptul ca iti imbunatatesti tu parul si bikinii nu va fi relevant precis.
N-ai cum sa schimbi natura celor din jur.
quasaria
Postat pe 28 Februarie 2011 19:27
4085-draga mea la 56 de ani sa o iei de la inceput este imposibil ,cel putin pentru mine ,nu credeam ca voi putea suferii atat de mult dar pentru mine capitolul se apropie de final ,dupa 28 de ani de casnicie e imposibil sa te desparti de cel pe care l-ai iubit si il iubesti .
garbo122396
Postat pe 1 Martie 2011 16:19
nimic nu e imposibil...
io sunt de acord cu ce a zis Q.
eladaela
Postat pe 1 Martie 2011 17:30
396, nu e imposibil. Ai trait 28 de ani fara el, poti sa traiesti fara el in continuare, daca ti-ar fi mai bine decit iti este cu el.
Si astai, vorba lui esme - parca era citatul din semnatura ei - o spun cu "autoritatea pe care mi-o da esecul". Esecul singurei relatii importante din viata mea, si care a durat cam jumatatea virstei mele. Crede-ma, nu e imposibil.
Si nu numai ca nu e imposibil dar, desi nu sintem, in mod evident, fericiti, ne e mult mai bine asa.

quasaria
Postat pe 1 Martie 2011 18:39
De la: garbo185155, la data 2011-02-20 09:46:13 Sotul meu duce vita dubla, am descoperit asta acum 1 an de zile. De atunci viata mea este un calvar se da o lupta in interiorul meu deoarece nu mai inteleg nimic din tot ce face si ce spune.Am cautat, am descoperit,am luptat sa-l fac sa ia o hotarare dar degeaba.Suntem casatoriti de 11 ani iar impreuna de 15 ani avem si o fetita de 11 ani.Am incercat sa vb cu el si cu frumosu si cu scandal,i-am sugerat multe idei cum poate sa ia o hotarare cu cine vrea sa traiasca dar el nu vrea sau nu poate. I-am spus ca nu-l tin cu forta in casa noastra daca crede ca nu ma mai iubeste si nu mai simte nimic usa ii este deschisa sa plece cand vrea. Nu se poarta urat cu mine ba chiar joaca teatru f bine imi spune ca nu mai are treaba cu x dar in wikend pleaca cu motivatia ca are treaba ceea ce nu e ok. Nu pot sta toata viata sa-l urmaresc sa vad daca se duce sau nu la ea dar ma intreb daca o iubeste asa de mult de ce nu pleaca definitiv acolo? VA ROG ASTEPT PARERILE VOASTRE!!!!


Parerea mea e sa pleci tu sau sa-l dai afara din casa. Respectul de sine unde s-a dus? O sa zici ca ai copil si de-asta nu poti pleca, ca vrei sa-i oferi copilului o familie, mama si tata etc. Dar asta e o mare porcarie. Crezi ca daca stai si inghiti situatia asta o sa-i dai un exemplu bun fetitei tale? Nu, o sa ajunga si ea ca tine, o sa i se para normal sa stea langa un barbat care duce o viata dubla, o sa i se para normal sa se sacrifice aiurea "pentru copil".
Poate ca fetita ta n-ar intelege la varsta asta ce se intampla sau de ce trebuie sa va despartiti ( si nici nu se cade sa-l vorbesti de rau pe tati copilului tau), dar cand va creste iti va da dreptate si poate te va respecta si mai mult pentru hotararea pe care ai luat-o.

Just_a_girl
Postat pe 4 Martie 2011 15:23
Mama mea a divrtat de tatal meu cand eu aveam 3 ani!Nu m-a intrebeat nimic,dar bine a facut!S-a recasatorit cu tatal meu vitreg care m-a crescut si iubit ca pe copilul lui!Dar ma OBLIGAU sa-l vizitez pe tatal natural o data pe luna,sa stie ca are copil caruia ii platea pensie alimentara!Asa am vazut cine e cu adevarat tatal meu natural,si asa l-am iubit si respecata pe cel vetreg{A murit acum 10 ani....}am putut face comparatie!Viata e scurta,traito la maxima fericire si liniste sufleteasca!LASA-L!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Martie 2011 19:16
De la: wiorin, la data 2011-02-28 18:16:18Imi pare rau de situatia in care esti dar tu gresesti crezind ca el va lua o decizie,daca te-a inselat o data te va insela toata viata,niciodata nu-ti vei putea recapata increderea in el, vei trai cu ansia si piano-piano incepe sanatatea sa se detorioreze.Tocmai pt.fetita ta trebuie sa mergi mai departe ce exemplu ii dai>[/quotegreu sa treci peste asa ceva si sa ai parte de asa ceva. cunosc un caz in care sotia a accept nu unul si vreo 6 compromisuri de genul acesta si a trait 30 de ani cu un dobitoc de genul acesta
Un dobitoc care a distrus 6 familii pina acum, a distrus-o si pe a mea dar asta este alta poveste.
dancerhd
Postat pe 4 Martie 2011 20:50
Daca il lasi pe el sa ia o decizie el va sta cu amandoua cat se va putea. Daca-l vei presa sa ia o decizie - vei deveni enervanta si asta nu te va ajuta. De altfel tu nu vrei ca el sa ia o decizie - tu vrei sa renunte la amanta si el stie asta - ca doar nu-ti poate fi indiferent daca ramane sau nu cu tine. Daca ti-ar fii - ar fi usor sa-i spui PA - ne vedem la tribunal.
Dar asta e ceea ce trebuie sa faci - nu accept asa ceva, adio. Daca banii sunt o problema discuta cu un avocat sa poti primi suficienta pensie alimentara sa-ti poti intretine fata.
Lady_Di
Postat pe 5 Martie 2011 03:16
scz ca am indraznit sa te intreb referitor la ce am citit ti-ai pus vreodata intrebarea de ce a facut asta si ce l-a determinat sa o faca ?poate nu este suficenta comunicare intre voi sau multa inhibitie nimeni nu face nimic decit daca simte ca trebuie sa faca sau este cumva fortat sa o faca de multe ori nu numai noi suntem de vina barbatii sigur este un motiv pentru care a facut acest gest respectul fata de casnicie este incorect spus respectul fata de cel care ai jurat sa fii la bine si la rau eu cred ca atunci cind nu este suficenta comunicare si inhibitie se intimpla asa ceva sa gasim in alta parte ce nu gasim in caminul conjugal asa ca mai gindestete.eu am trait asa ceva am avut asa o expierenta traita pe pielea mea este o poveste lunga dar cred ca am invatat ceva nu am schimbat nimic dar poate intr-o zi iti voi spune mai multe si vei invata sa poti sa intelegi ce este in mintea unui barbat.scz ca am indraznit sa iti scriu dar gindestete la ceeea ce ti-am spus cauta cauza ce a cauzat efectul
garbo178366
Postat pe 5 Martie 2011 09:36
De la: garbo178366, la data 2011-03-05 09:36:24scz ca am indraznit sa te intreb referitor la ce am citit ti-ai pus vreodata intrebarea de ce a facut asta si ce l-a determinat sa o faca ?poate nu este suficenta comunicare intre voi sau multa inhibitie nimeni nu face nimic decit daca simte ca trebuie sa faca sau este cumva fortat sa o faca de multe ori nu numai noi suntem de vina barbatii sigur este un motiv pentru care a facut acest gest respectul fata de casnicie este incorect spus respectul fata de cel care ai jurat sa fii la bine si la rau eu cred ca atunci cind nu este suficenta comunicare si inhibitie se intimpla asa ceva sa gasim in alta parte ce nu gasim in caminul conjugal asa ca mai gindestete.eu am trait asa ceva am avut asa o expierenta traita pe pielea mea este o poveste lunga dar cred ca am invatat ceva nu am schimbat nimic dar poate intr-o zi iti voi spune mai multe si vei invata sa poti sa intelegi ce este in mintea unui barbat.scz ca am indraznit sa iti scriu dar gindestete la ceeea ce ti-am spus cauta cauza ce a cauzat efectul
MI-AM PUS ACEASTA INTREBARE DE N ORI, l-am intrebat daca i-am gresit cu ceva, daca nu se mai simte bine cu mine in asternut, i-am sugerat sa plece la acea persoana sa stea macar 3 luni sa vada daca ii este mai bine dar nu vrea,imi spune ca el pe mine ma iubeste nu ma va parasi niciodata. eu sunt o femeie pasnica, intelegatoare,harnica care nu i-a gresit cu nimic. Cine ne vede spune ca suntem perechea perfecta, ca avem o casnicie perfecta. Cand persoane apropiate mie au aflat nu le-a venit a crede. Daca nu ar fi fost acest ghimpe in viata noastra am fi avut o viata de basm impreuna,deaceea imi este f greu sa pun punctul pe i sperand sa se trezeasca la realitate. ACOLO NU CRED CA I-AR FI ATAT DE BINE ATATA TIMP CAT I-A DAT UN PUMN IN FATA DE FATA CU MINE. MAI LUPT ACEST AN APOI VOI LUA O HOTARARE.
garbo185155
Postat pe 5 Martie 2011 12:04
Ia tu hotararea de a renunta.....spune-i ca te-ai saturat,nu mai poti lupta,nu mai poti continua asa,ca iti vei distruge sanatate.In situatia asta,vazand ca tu nu mai accepti viata in 3,nu te mai complaci,asa cum ai facut atata vreme,poate ca el va luat intr-un final decizia pe care tu o astepti:daca nu va vrea sa te piarda,sa-si piarda familia,o va parasi pe respectiva si va ramane numai cu tine.Daca tu spui:gata,nu mai accept nimic.....il vei aduce probabil cu ''picioarele''pe pamant si atunci te vei convinge cum stau lucrurile:tu sau ea.Va urma insa o perioada f grea.Increderea tradata in cele mai multe cazuri nu se mai reface.
carmen30ro
Postat pe 5 Martie 2011 14:13
De la: garbo178366, la data 2011-03-05 09:36:24scz ca am indraznit sa te intreb referitor la ce am citit ti-ai pus vreodata intrebarea de ce a facut asta si ce l-a determinat sa o faca ?poate nu este suficenta comunicare intre voi sau multa inhibitie nimeni nu face nimic decit daca simte ca trebuie sa faca sau este cumva fortat sa o faca de multe ori nu numai noi suntem de vina barbatii sigur este un motiv pentru care a facut acest gest respectul fata de casnicie este incorect spus respectul fata de cel care ai jurat sa fii la bine si la rau eu cred ca atunci cind nu este suficenta comunicare si inhibitie se intimpla asa ceva sa gasim in alta parte ce nu gasim in caminul conjugal asa ca mai gindestete.eu am trait asa ceva am avut asa o expierenta traita pe pielea mea este o poveste lunga dar cred ca am invatat ceva nu am schimbat nimic dar poate intr-o zi iti voi spune mai multe si vei invata sa poti sa intelegi ce este in mintea unui barbat.scz ca am indraznit sa iti scriu dar gindestete la ceeea ce ti-am spus cauta cauza ce a cauzat efectul


Ce importanta mai are motivul din cauza caruia barbatul se poarta ca un bou cu nevasta-sa? Se prea poate sa nu fi existat niciunul. Unii barbati sunt asa toata viata, fara un declansator anume; unii au fost crescuti in spiritul asta ( femeile sa stea cuminti acasa, sa se ocupe de gospodarie/copii, iar barbatul sa faca ce vrea, atata timp cat aduce bani acasa, ca si cum barbatii ar fi niste fiinte superioare).
Ok, sa presupunem ca a avut un motiv pentru care a cautat o alta femeie. Dar faptul ca duce o viata dubla, ca nu se poate hotari cu cine dintre cele 2 sa traiasca, asta e nesimtire maxima, e un egoism cum rar intalnesti. Pentru asta nu exista o cauza determinata de sotia lui sau de viata conjugala, este pur si simplu situatia unui barbat imatur, caruia nu-i pasa decat de bunastarea personala si care nu respecta pe nimeni in afara de sine. Si avand si doua femei "slabe de inger" ( ca sa nu zic altfel) langa el, care ii permit comportamentul, el profita la maxim, jucand teatru si ducand viata la care a visat dintotdeauna poate. Ce poate fi mai inaltator pentru un barbat de teapa lui decat sa aiba la dispozitie doua femei care accepta si imbratiseaza modul lui de a trai cu atata ingaduinta?
Daca ar fi ceva ce m-ar indigna din toata telenovela asta, nu e barbatul, ca doar tarani de genul intalnesti peste tot si nu-i poti schimba, ci femeile lui, care se agata de el de parca ar fi ultimul barbat de pe pamant! E strigator la cer!


Just_a_girl
Postat pe 5 Martie 2011 18:47
De la: garbo185155, la data 2011-03-05 12:04:52
De la: garbo178366, la data 2011-03-05 09:36:24scz ca am indraznit sa te intreb referitor la ce am citit ti-ai pus vreodata intrebarea de ce a facut asta si ce l-a determinat sa o faca ?poate nu este suficenta comunicare intre voi sau multa inhibitie nimeni nu face nimic decit daca simte ca trebuie sa faca sau este cumva fortat sa o faca de multe ori nu numai noi suntem de vina barbatii sigur este un motiv pentru care a facut acest gest respectul fata de casnicie este incorect spus respectul fata de cel care ai jurat sa fii la bine si la rau eu cred ca atunci cind nu este suficenta comunicare si inhibitie se intimpla asa ceva sa gasim in alta parte ce nu gasim in caminul conjugal asa ca mai gindestete.eu am trait asa ceva am avut asa o expierenta traita pe pielea mea este o poveste lunga dar cred ca am invatat ceva nu am schimbat nimic dar poate intr-o zi iti voi spune mai multe si vei invata sa poti sa intelegi ce este in mintea unui barbat.scz ca am indraznit sa iti scriu dar gindestete la ceeea ce ti-am spus cauta cauza ce a cauzat efectul
MI-AM PUS ACEASTA INTREBARE DE N ORI, l-am intrebat daca i-am gresit cu ceva, daca nu se mai simte bine cu mine in asternut, i-am sugerat sa plece la acea persoana sa stea macar 3 luni sa vada daca ii este mai bine dar nu vrea,imi spune ca el pe mine ma iubeste nu ma va parasi niciodata. eu sunt o femeie pasnica, intelegatoare,harnica care nu i-a gresit cu nimic. Cine ne vede spune ca suntem perechea perfecta, ca avem o casnicie perfecta. Cand persoane apropiate mie au aflat nu le-a venit a crede. Daca nu ar fi fost acest ghimpe in viata noastra am fi avut o viata de basm impreuna,deaceea imi este f greu sa pun punctul pe i sperand sa se trezeasca la realitate. ACOLO NU CRED CA I-AR FI ATAT DE BINE ATATA TIMP CAT I-A DAT UN PUMN IN FATA DE FATA CU MINE. MAI LUPT ACEST AN APOI VOI LUA O HOTARARE.


Cum? I-ai propus sa se duca la cealalta sa stea 3 luni ca sa vada daca ii este mai bine?:))) geezzz!!! M-ai dat pe spate cu asta! Pai duca-se pe pustie! Ce 3 luni? De tot! Tu nu crezi ca ii este mai bine cu cealalta, dar faptele sugereaza altceva; daca n-o ducea bine, renunta la ea, ca doar stie ca il astepti cu bratele si picioarele deschise oricum! Ce daca l-a luat la pumni? Poate ii plac femeile autoritare si mai brutale. Mai stii? Poate ca asta isi dorea si de la tine, nu sa fii o fraiera fara demnitate, care ii accepta toate rahaturile. Pai tu traieste in continuare cu iluzia unei vieti de basm pe care ati fi avut-o fara amanta, hraneste-te cu asta si sigur o sa-ti fie bine!:)) si daca astepti sperand sa se trezeasca "masculul alfa" la realitate, astepti in zadar. Realitatea ta nu e aceeasi cu a lui, oricat de perfecti ati parea impreuna. Nu stiu cum de nu ti-ai dat seama de asta pana acuma. Dar ce s-o mai lungim.... iti meriti soarta, iti meriti si barbatul si probabil ca multe generatii rezultate din aceasta "casnicie perfecta, dar cu un ghimpe" va vor calca pe urme, barbatii vor fi la fel de nesimtiti si femeile la fel de proaste, se vor casatori cu parteneri pe masura si fiecare isi va merita soarta. Si iti doresc, sincer, ca fetita ta sa nu fie mai breaza ca tine, ca daca ar fi si i-ai povesti peste cativa ani ce ne povestesti noua aici, ai decadea in ochii ei ca femeie si poate ai suferi mai mult decat suferi acum din pricina animalului pe care il numesti sot/barbat.
Just_a_girl
Postat pe 5 Martie 2011 19:08
Freya__
Postat pe 5 Martie 2011 19:12
De la: Allegra, la data 2011-02-20 09:58:27Simplu: din comoditate. Ii convine situatia,de asta se complace in ea. Si,daca te gandesti ca tot ce "sacrifica" pt a o pastra e o buna purtare si cateva reprezentatii teatrale,nu-l costa prea mult.
garbo194110
Postat pe 5 Martie 2011 19:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
Lilith-sau de ce innebunesc barbatii 3 De la: yanyacharberet 2 August 2009 22:22
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
Cand sotia nu are caracter puternic si soacra preia controlul familie...... 44 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:54
Dl.Columbeanu versus D-na Columbeanu 97 De la: dor72 15 Aprilie 2011 18:19
Setari Cookie-uri