divort din strainatate

Buna!
Sunt casatorit din noiembrie 2003 si am doi copii cu sotia. In 2006 in urma unor dificultati avute m-a inselat cu un prieten cateva luni, dar, eu am putut sa trec peste asta si s-o iert, ea nu. Totusi, am ales sa ramanem impreuna, iar in 2007 m-am mutat in Anglia cu intelegerea clara ca ea ma va urma cu copiii. Totusi lunile si anii au trecut iar ea s-a tot eschivat in a se muta cu mine. In tot acest timp nu a avut nici un loc de munca. Eu am intretinut familia dpvd financiar oferit un buget la cam 900 E/luna. Deja de trei ori a tot amanat mutarea ei aici. Mentionez ca nu are casa in Romania, locuieste in chirie. Am suportat-o financiar chiar si cu cursuri profesionale de calificare in coafura si stilism, scoala de sofer... cam tot ce a vrut. Cu gandul ca va veni. Insa, acum dupa ce am fost despartiti de atata timp, la o saptamana inainte de data in care urmeaza sa merg sa-i aduc, imi spune ca nu se vede locuind in Anglia, si nici ca poate fi sotia mea.
Este o situatie complicata in care a spus ca nu ma iubeste (desi, sentimentele mele pentru ea imi sunt mai puternice acum decat inainte), ca a jucat teatru in tot timpul asta si a dorit sa-si faca o calificare pentru a se putea descurca independent financiar de mine.
Vreau sa merg sa am o discutie fata in fata, desi nu vrea sa-mi dea adresa unde s-a mutat; vreau sa-mi vad copiii, desi mi-a spus ca ma va lasa sa i-i vad numai dupa divort...
Ce pot sa fac? Am intrebat-o cand are de gand sa inteneteze divortul si mi-a raspuns ca atunci cand vrea ea si este totul ok din puntul ei de vedere.
Ce sa fac eu acum? Sa mai asigur bugetul enorm ce la tot avut? Sa intentez eu divort in speranta ca voi putea sa-mi vad copiii oricand doresc? Astept sfaturile voastre. Merci!
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:11
buna sunt nari si eu am 2 copii sunt despartita si ami cresc copii singura fara sprijinul numanui tatal lor nu lea dat an 5 ani nici macar un telefon sa vada ce fac si cum merge cu scoala dar eu merg anainte si chear nu am nevoie sa le dea dar tu ai o situatie foarte delicata si complicata si sfatul meu ar fi sa intentezi divortul cat mai repede nu merita sai trimiti atatia bani si din moment ce nu vrea sati zica unde locuieste sigur este ocupata atu urez multa bafta si sa ai grija de tine
fortareazza33
Postat pe 20 Martie 2010 16:27
mda... life sucks...

719, da' la cati bani zici c-ai bagat acolo, mai baga ceva si ia-ti un avocat...
zambil
Postat pe 20 Martie 2010 16:28
sa aduni dovezi si sa divortezi tu...
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 16:32
pai omu' a ratat ocazia cu divortu' in 2006... acuma crez ca-i pare rau dupa bani...
zambil
Postat pe 20 Martie 2010 16:36
Cand spui dovezi, la ce te referi? La toate chitantele cu banii ce i-am trimis? Nu vreau nici un proces tiganesc in care se urla unul la altul: M-ai inselat cu ala!.. tipat si chestii 'nepotrivite'.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:36
cu inselatu' mai! nush! am vzt si eu prin filme... n-am div niciodata
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 16:38
Zambil:
Nu-mi pare rau dupa bani! Mi-am facut dublu datoria fata de copii dar, si fata de ea. Imi pare rau pentru faptul ca am tot asteptat si am tot sperat ca lucrurile vor fi bine.. iar acum, ma trezesc cu botul pe labe.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:38
De la: garbo107719, la data 2010-03-20 16:11:03Buna!
Sunt casatorit din noiembrie 2003 si am doi copii cu sotia. In 2006 in urma unor dificultati avute m-a inselat cu un prieten cateva luni, dar, eu am putut sa trec peste asta si s-o iert, ea nu. Totusi, am ales sa ramanem impreuna, iar in 2007 m-am mutat in Anglia cu intelegerea clara ca ea ma va urma cu copiii. Totusi lunile si anii au trecut iar ea s-a tot eschivat in a se muta cu mine. In tot acest timp nu a avut nici un loc de munca. Eu am intretinut familia dpvd financiar oferit un buget la cam 900 E/luna. Deja de trei ori a tot amanat mutarea ei aici. Mentionez ca nu are casa in Romania, locuieste in chirie. Am suportat-o financiar chiar si cu cursuri profesionale de calificare in coafura si stilism, scoala de sofer... cam tot ce a vrut. Cu gandul ca va veni. Insa, acum dupa ce am fost despartiti de atata timp, la o saptamana inainte de data in care urmeaza sa merg sa-i aduc, imi spune ca nu se vede locuind in Anglia, si nici ca poate fi sotia mea.
Este o situatie complicata in care a spus ca nu ma iubeste (desi, sentimentele mele pentru ea imi sunt mai puternice acum decat inainte), ca a jucat teatru in tot timpul asta si a dorit sa-si faca o calificare pentru a se putea descurca independent financiar de mine.
Vreau sa merg sa am o discutie fata in fata, desi nu vrea sa-mi dea adresa unde s-a mutat; vreau sa-mi vad copiii, desi mi-a spus ca ma va lasa sa i-i vad numai dupa divort...
Ce pot sa fac? Am intrebat-o cand are de gand sa inteneteze divortul si mi-a raspuns ca atunci cand vrea ea si este totul ok din puntul ei de vedere.
Ce sa fac eu acum? Sa mai asigur bugetul enorm ce la tot avut? Sa intentez eu divort in speranta ca voi putea sa-mi vad copiii oricand doresc? Astept sfaturile voastre. Merci!
.Sfatul meu e sa nu renunti usor discuta cu ea si ...dupa divortul. nu grabi lucrurile caci intre voi sunt copii..daca o iubesti lupta.
garbo065737
Postat pe 20 Martie 2010 16:39
719, eu totusi nu inteleg ceva:

din 2007 si pana acum voi nu v-ati mai vazut???

nu ti-ai vazut nici copiii???

ea intre timp s-a si mutat iar tu nu stii unde?

ciudat...si daca-i asa...cum ai putut fi atat de naiv, cum ai putut sa continui sa iubesti la distanta, pe n.v. si, mai ales, cum ai rezistat fara copiii tai, ATATA TIMP???

poate nu am inteles eu bine, dar...
panty_C
Postat pe 20 Martie 2010 16:40
maii, hai sa zic de ce am raspuns....
mi-am amintit de-un amic! cuplat fireste cu...o personaja cam tot asa!
toataa lumea stia k ea n-are kef sa se marite cu ala numai ala habar n-avea si -i trimetea bani si o tinea in facultate!
asta-i viataa!
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 16:41
Pantera neagra:
Sotia a venit in vizita in Anglia de doua ori. Iar eu am fost acasa de trei ori. Cu copiii am vorbit la telefon si pe internet. Totusi, de un an de zile am tot luptat sa-i platesc o scoala scumpa de coafura (wella) ce a costat cam 3500 Euro. Criza economica, care ne-a afectat urat si in Anglia, ne-a determinat, la cererea ei sa nu merg acasa de sarbatorile din 2009/10. Imi spunea: pai, oricum ne vom vedea in cateva luni... hai sa mai tragem de noi putin.
De un an de zile mi-a tot dat impresia ca tragem impreuna la caruta, cand in realitate se folosea de mine.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:45
719, eu zic sa vezi partea buna a lucrurilor: ai mai invatat ceva, dupa ce ti-a dat viata o palma dupa ceafa... bine, ca ea saraca, viata, bate la tine ca la fasole din 2006...

zi si tu acolo sa fie primit, si gata... si da divortu' ala mai repede, daca vrei sa ai si bucurii de-acu incolo...
zambil
Postat pe 20 Martie 2010 16:47
Fleurdelis:
Din pacate am cam fost orbit de dragostea si reponsabilitatea ce-o aveam pentru ea si copii. Si, nu am considerat ca persoana cu care m-am casatorit imi poate face asa ceva. Dar, se pare ca lectiile vietii le invatam cel mai bine pe pielea noastra!
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:49
pai ma gandesc ca daca ea te-a inselat, fiind langa ea, cand esti plecat de atata vreme...nu stiu, zic si eu...

oricum, daca zici ca i-ai sustinut financiar, ea nu poate acuza parasirea de domiciliu (s-au mai vazut cazuri cand el plecat la munca a primit hotarare de divort pentru parasire de domiciliu...) si nu are dreptul sa te impiedice sa-ti vezi copiii...dar, pentru a rezolva situatia trebuie sa vii aici, unde sunt ei acum - n-o poti rezolva de acolo, parerea mea
panty_C
Postat pe 20 Martie 2010 16:49
mai se pare..k intotdeauna vecinii stiu cel mai biner ce se intampla in casutza ta!
aldata ia aminte si la ce zic oamenii!
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 16:51
Fleurdelis:
Am fost naiv; si, cred ca inca mai sunt. Pentru ca, pe orice om i-l consider mai intai a fi bun.. si, numai dupa ce face boacane i-l pot considera rau voitor.
Oamenii pot gresi, de aceea am iertat. Am crezut ca pot trece peste orice; de aceea am mers mai departe.
Dar, acum, nu vreau nici sa astept la infinit momentul in care ea baga divortul si spune ca nu m-au interesat copiii, etc si nu-mi da dreptul sa-i vad.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:55
719, fiind vorba de 2 copii, minori, se impune o discutie la o "masa a negocierilor" pentru viitorul lor - ma refer la conditiile de divort pentru ca vreau sa cred ca nu doresti sa continui asa...
panty_C
Postat pe 20 Martie 2010 16:55
Pantera Neagra:
Da! Este si normal. Numai ca nu este dispusa la asa ceva. Dorinta ei este sa astept momentul in care intenteaza, sau isi permite divortul. Ma gandesc ca condiera ca are un avantaj daca intenteaza prima divortul.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 16:59
e ok sa fii naiv,! e bine si sanatos pt iubire....dar... shit happens...si trebuie sa te rezolvi!
bafta!
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 17:00
merci!
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 17:02
719, fratele meu, nu fii naiv in continuare - daca nu are ordin de restrictie pentru tine nu poate sa te impiedice sa-ti vezi copiii!

nu stiu daca aveti bunuri comune dar daca astepti asa, "parasire de domiciliu" scrie pe tine si pierzi toate drepturile

cum o sa stai asa???

pai ea poate spune ca ai plecat si ai uitat de ei

in fine, vezi tu ce faci - SUCCES!!!
panty_C
Postat pe 20 Martie 2010 17:03
Nu iti trebuie mari dovezi la divort. Vrea, nu vrea sa divorteze celalalt, mai mult de 2-3 infatisari nu dureaza. Curs de coafura de 3500 euro? Ma indoiesc rau de tot. Mai mult de 1000 de euro nu cred ca e.
Acum nu inteleg. Ea iti spune in fata ca doar te-a tapat de bani si tu te gandesti daca sa ii mai trimiti bani? Chiar ca esti naiv.
Doara
Postat pe 20 Martie 2010 17:12
eu cred ca nu vrei sa divortezi. altfel, e simplu. avocat, citatie tipei. vine sau nu, in maxim jumatate de an esti flacau.

ca nu vrei tiganie la tribunal? va fi. orice divort e o tiganie. daca nu la cea despartire, la partaj. si tot va fi. asta e.
si_totusi
Postat pe 20 Martie 2010 17:12
Dor marunt:
Mai sunt si barbati naivi. Eu sunt unul. Bineinteles ca nu-i voi mai trimite aceeasi bani; dar, nu pot actiona nici iresponsabil; adica: ciao! nu mai vezi un sfant pentru copii! Nu stiu care-i situatia acasa.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 17:18
si totusi:
In mod normal, mi-as dori ca totul sa fie o gluma proasta din partea ei si, maine sa se mute aici. Dar, este si normal ca nu doresc divortul atata timp cat eu inca o iubesc.
Faptul ca va trebui sa intentez divortul este pur si simplu o decizie luata la rece. Cineva spunea odata: razboiul este ultima solutie in rezolvarea unui conflict atunci cand toate caile diplomatice s-au epuizat.
Asa ca, o voi cauta in noul oras, si, voi incerca sa avem o discutie amiabila si daca nimic nu se rezolva, voi intenta divort.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 17:22
de parca aia cu-nselatu' a fost vreo gluma buna...
zambil
Postat pe 20 Martie 2010 17:26
Eu cred ca daca nu-i mai trimiti o luna, doua bani, nici macar pentru copii, te cauta ea. Si atunci vei putea sa o conditionezi sa vorbesti cu ea. Oricum, daca ea nu mai vrea, presupun ca multe nu prea mai aveti a va spune. Doar cu privire la copii.
Doara
Postat pe 20 Martie 2010 17:32
De la: zambil, la data 2010-03-20 17:26:08de parca aia cu-nselatu' a fost vreo gluma buna...





mai degraba o ironie. nu? adica, te-a ironizat inselandu-te
si_totusi
Postat pe 20 Martie 2010 17:36
piticot, vaz ca le ai pe astea cu manevrele... corect, sa-i inchida robinetu' de tot, nene... ca oricum copii aia-i ia ma-sa lor, indiferent de cum iese divortu'...
zambil
Postat pe 20 Martie 2010 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu maritata el arestat 27 De la: garbo116458 12 Martie 2011 14:02
Cine ne apara in trenuri,de vagabonzi,golani si tigani ????? 14 De la: garbo226933 27 Decembrie 2013 18:45
Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul? 24 De la: AMELYY 14 Noiembrie 2009 23:44
divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!! 182 De la: iasomia 31 Iulie 2009 17:45
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Setari Cookie-uri