Sfat

De la: garbocont, la data 2009-06-25 13:11:54ma simt datoare sa va spun cum a inceput relatia cu acest BAIAT. am fost colegi de clasa din anul I de liceu. s-a infiripat intre noi o poveste de dragoste adolescentina care a tinut pana la 19 ani cand a intalnit-o pe aceasta femeie(era casatorita si avea un copil)..el a preferat sa intrerupa prietenia cu mine dar dupa 3 luni s-a tinut scai si n-am mai scapat de el. am suferit f mult insa iubindu-l am acceptat impacarea..apoi a urmat casatoria, copilul si cei 25 ani..mai dialogam maine

thanks to all


bingo!!! io-te tiparul.....gagicooo...tu erai tiparul....ceva s-a intamplat de i s-au mutat atentiili pe hailalta....ceva de care te rusinezi, ca vad ca ai fugit si ai tacut subit cand am pus punctul pe i.....
tutankhamon
Postat pe 25 Iunie 2009 13:17
wife, nush de ce, da' sa ma pici cu ceara si nu te vad pe tine plangandu-ti de mila. am, asa, un sentiment ca tu in cei 25 de ani nu te-ai ocupat doar de frecangit parchetu' si nu te-ai straduit sa pui un pic de sare si piper. daca n-ai avut cu cine, asta-i alta gasca in alta straita
tulipe
Postat pe 25 Iunie 2009 13:18
tulipo, m-am straduit, si inca destul..da' vorbeam a proasta...raspunsul de-l primeam era standard...cica imi inventam io probleme...aveam prea multa fantezie...si vroiam cai verzi pe pereti...

si la un moment dat mi-am zis ca e nevoie de doi ca sa comunici, ori eu monologam de ma dureau falcile...

si-atunci, n-am mai zis nimic, mi-am luat papusile din dormitoru' conjugal, si m-am mutat in dormitorul meu personal...

si l-am lasat in plata domnului cu sticla de rachie si telecomanda in mana, m-am ocupat de copila mea...

da' si asta a fost o mare tampenie, ca in loc sa divortez, am refulat in dragostea materna...he...he...de-aia m-am trezit atat de tarziu...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Iunie 2009 13:23
pai vezi? d-aia mi-esti draga, te-ai trezit si ai luat-o de la cap.
tulipe
Postat pe 25 Iunie 2009 13:30
Stii ce wife?
Viata e atat de complicata, incat tot timpul avem impresia ca nu am facut ce trebuia facut la timpul potrivit...
Bine ca ai facut-o, chiar daca te-ai "trezit" mai tarziu.
La altii dureaza o viata sa se trezeasca (sau sa ii trezeasca cineva, vezi garboneta) sau se intampla sa nu se trezeasca niciodata.
picaturaderoua
Postat pe 25 Iunie 2009 13:31
meeeiii... abia acum revenii ca am fost plecat

garbo, azi e ziua ta norocoasa, fata, ca atat cat ma duce mintea, totusi nu mi-o pun cu tine, ca-mi insult inteligenta proprie, fatuca.

deci, sa concluzionam: barbat'tu umbla pe la oaresce trufanda... vorba vine, ca trufandaua aia are vreo 25 de ani de cand il cunoaste, plus un plod, ca e la promotie. 2 in 1.

tu zici ca esti ok din toate punctele de vedere... servici, casa, masa.

semne de intrebare (citez din ce ai scris tu pana acum):
"tulipe, povestea este extrem de recenta si deaceea sunt atat de marcata..poate aceasta intamplare reprezinta raspunsul la nenumaratele probleme intampinate in casnicie pe parcursul celor 25 ani?"

n-o sa-ti fac o analiza pe text, dar totusi cum o fi recentul ala care dureaza de 25 de ani?

"sa te culci cu aceeasi femeie cu care te-ai culcat si in urma cu 25 ani poate insemna ca intre cei doi protagonisti exista o legatura extrem de profunda...ce barbat pastreaza o viata legatura cu aceeasi femeie, el fiind insurat cu alta si prefacandu-se ca are o viata de familie normala si corecta? ..legatura pare a fi mult prea stransa intre cei doi si poate insemna ceva mult mai grav decat o simpla relatie extraconjugala "

totusi din economia textelor tale nu am inteles - deh, mintea me aia care nu ma duce!- de ce esti tu sigura ca relatia lor A DURAT 25 de ani? a cunoscut-o in tinerete, ok, a iubit-o, ok, s-au reintalnit acum si au fost curiosi cum mai e cu dragostea... e he heeeiiii... vorba aia, mai e ca in tinerete?

"m-am interesat..nu au copii..daca aveau, a doua zi divortam"


daca tot te-au informat "binevoitorii" atat de bine, faptul ca nu are copii cu aia te-a facut sa rasufli usurata si te-a determinat sa nu divortezi. pe de alta parte esti oripilata si mai-mai ca l-ai lasa pen' ca bagabontu' si-o trage cu aia, cu care si-a mai trait ceva pasiuni acum 25 de ani.

"da tulipe, asta ma framanta..a fost o viata falsa?..25 ani am trait oare o minciuna?..daca da, ce sa fac acum? incotro?"

fata lamureste-ma totusi, tu ai impresia ca tipul s-a gandit 25 de ani la ailalta?

"am simtit multe nereguli..multa raceala, indispozitie, scuze nefondate, egoism extrem..le-am pus insa pe seama orgoliului masculin..am incercat sa-l inteleg asa cum trebuie sa procedeze un coechipier de cursa lunga...n-as fi crezut ca la mijloc se afla de fapt imaginea unui model anume de femeie..caci despre asta e vorba se pare"


fato, nu ma duce mintea, dar daca toate chestiile astea au durat 25 de ani, asa cum lasi tu sa se inteleaga, atunci esti masochista rau!
hai, pa si pu, fata, ca ma duc sa iau ceva de "dus mintea". si iti urez si eu, fara resentimente, welcome to the club! nu ca mi-ai fi devenit ceva simpatica ci pentru simplul motiv ca ti-am oferit onoarea de a-mi consuma ceva bitzishori cu tine.
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 14:20
PS: maine, daca nu voi avea altceva mai bun de facut (de exemplu sa crosetez ceva sarmale ori sa sar pe pereti, ca atat ma duce mintea) poate ma voi obosi sa iti explic de ce am eu impresia ca suferi de mania persecutiei. sau cel putin vrei sa treci drept victima, cand de fapt nu esti. documentat, pe textele tale.
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 14:26
bai nene, tovarasa a refuzat o viata intreaga, sa vada ce fel de relatie are, a fost nefericita tot timpul..
kyra
Postat pe 25 Iunie 2009 18:19
kyralino, poate a fost fericita in nefericirea ei. asa o fi stiut ea ca arata fericirea la fatza.
cum stai cu raceala? tot sanatoasa e?
tulipe
Postat pe 25 Iunie 2009 18:21
n-a fost, iti zic eu. a tras ca boul la jug, si-acum se mira de ce nu-i ala recunoscator, nu-i nici prima , nici ultima care pateste asta..

laleao, e sanatoasa, fata.... ma simt ca naiba..eh, o sa treaca, nu bag toate prostiile in seama..
kyra
Postat pe 25 Iunie 2009 18:25
"fata lamureste-ma totusi, tu ai impresia ca tipul s-a gandit 25 de ani la ailalta?"

da vidar, avand in vedere ca prinzi greu, am sa-ti spun mura-n gura. DA, ma framanta ideea ca domnul a purtat in suflet cealalta femeie timp de 25 ani ..iar concluzia ar fi ca intreaga noastra casnicie a fost o minciuna. in cazul acesta sunt debusolata total

cum am stat o viata alaturi de un barbat prefacut fara sa observ? iar el cum de a ramas o viata alaturi de o femeie la care nu tine, in timp ce sufletul i-a fost la alta?

si pentru ca esti baiat destept precum te lauzi, sper sa-mi dai sfaturi bune
--------------------------------------------------------

"a tras ca boul la jug, si-acum se mira de ce nu-i ala recunoscator, nu-i nici prima , nici ultima care pateste asta."

corect kyra. am tras precum boul la jug. nu-s prima nici ultima, dar sper ca numarul celor ce patesc ca mine sa fie din ce in ce mai mic. cand esti "prea de casa", te bucuri mai degraba de nerecunostinta decat de aprecieri
garbocont
Postat pe 25 Iunie 2009 22:23
garbo, eu cred ca tot ce trebuia spus, s-a spus. reciteste-i pe zambil, iasomia si, cu voia ei, ultima pe lista, kyra, care a sintetizat intr-o fraza.

ce sfaturi "bune" vrei de la mine? eu sunt transant, dragutzo: ori, ori! dar tu dai de inteles ca inca te mai gandesti...

plangi in hohote (sper ca pricepi eufemismele - fara rautate) si te inteleg. dar, pe de alta parte, inca mai stai in dubii.

vrei un sfat bun? fa-ti bagajul si pleaca 2 saptamani singura. du-te unde vrei,dar eu ti-as recomanda o cabana in creierii muntilor. peste doua saptamani ne calmam si discutam.

DACA va mai fi cazul.
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 22:33
inca ceva: un barbat care suporta aceasta dualitate timp de 25 de ani e ori imbecil ori imbecil. hai, un an,doi, sapte... ZECE!!!

dar 25 de ani??!!! tu chiar crezi ceea ce imi spui, garbo!
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 22:41
eu am spus ca au aparut klingonienii pe aici! mi-a dublat postarea ...
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 22:41
calmo...calmo....taica....ti-a alunecat deshtu de doua ori pe send mesage....de nervi...
tutankhamon
Postat pe 25 Iunie 2009 22:54
De la: tutankhamon, la data 2009-06-25 22:54:50calmo...calmo....taica....ti-a alunecat deshtu de doua ori pe send mesage....de nervi...


n-avea cum, ca m-am gandit eu :D:D:D
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 22:57
nu pot sa nu remarc o chestie pe care a spus-o vidar si care mi-a sticlit in cap, rasucita si rastalmacita.....si oricum, ceva nu se leaga...dar nici cum nu se leaga....

garbo....zici ca 25 de ani el nu a uitat-o pe aia....posibil....zici ca voi doi va iubiti de la 15-16 ani....posibil....ca el a avut o aventura cu aia, apoi s-a reintors la tine ...posibil.....dar ca el a stat si a suferit langa tine 25 de ani - DOUAZECISICINCI, cand se gandea tot la ailalta...asta nu o mai cred....ba ai zis la un moment dat ca el era mai rece, mai egoist parca...mai retras in el....intrebarea mea fireasca este: ce l-a tinut totusi langa tine???

e ceva ce nu ne spui...si tare cred eu - cu riscul de a te supara pe mine - sunt convinsa ca ceva nu ne spui exact....ia mai gandeste-te....

intelegi unde bat???? 25 de ani in loc sa fie cu aia, a fost cu tine...o sa-mi spui ca si aia se casatorise.....daca l-a acceptat pe sotul tau inapoi pentru o aventura, nu prea cred ca isi iubea sotul.....deci putea oricand sa divroteze....

iar doua casatorii facute din interes, in acelasi timp nu prea cred...e prea mare coincidenta....
tutankhamon
Postat pe 25 Iunie 2009 23:01
nu. nu cred in povesti din astea gen te-a iubit, nu te-a mintit, a fost cu tine, te-a ales, etc. mangafaua probabil ca a inselat-o mereu. un om nu se schimba

daca a fost suficient de fraier sa se dea de gol, exista un singur scenariu : se ia una valiza. se pun boarfele la gramada acolo si... shushaua! sa fie cu cea pe care o doreste. nimeni nu-i tinut cu forta intr-o casnicie


nu mai conteaza nici de ce, nici cum, nici daca. e clar . omul a ales un drum, apoi sa mearga pana i se rup pingelele. e problema lui ce si cum va face. sa nu-i duci grija dar nici dorul
si_totusi
Postat pe 25 Iunie 2009 23:12
hmmm, in creierul muntilor? exact la solutia asta ma gandeam si eu. sa iau o pauza, sa ma izolez o saptamana undeva departe de lume. sa ma reculeg. in situatii de criza se recomanda.


De la: Vidar, la data 2009-06-25 22:41:15inca ceva: un barbat care suporta aceasta dualitate timp de 25 de ani e ori imbecil ori imbecil. hai, un an,doi, sapte... ZECE!!!

dar 25 de ani??!!! tu chiar crezi ceea ce imi spui, garbo!


uff, din pacate da, cred ceea ce spun..este foate posibil ca 25 ani sa fi fost doar minciuna. toata viata mea am incercat sa-i intru in voie acestui barbat si din pacate mai nimic nu l-a multumit.existenta unei terte persoane in inima lui ar fi o explicatie
------------------------------------------

garbocont
Postat pe 25 Iunie 2009 23:16
pai io ce spuneam totusico...ceva nu se leaga in tot ce spune fatuca asta pe acilea.....ca, sa mor eu, parca e pustoaica de 20 de ani parasita de iubit, si nu ditai muierea sanatoasa cu 25 de ani de maritis....NU SE LEAGA...ceva nu ne-a spus...pentru ca, sincer, atitudinea lui denota altceva...denota razbunare pe ea, pentru ceva ce ea a facut si el a aflat.....nu se explica de ce 25 de ani tu stai cu una si-i mananci zilele si, de fapt, tu ti-o tragi miseleste pe la spate cu alta....ori esti tampit, ori esti masochist....ori vrei razbunare crancena....din fundul silozului, sa sufere si neuronul din fund....
tutankhamon
Postat pe 25 Iunie 2009 23:17
he he heee... Tut, credea ca numai eu sunt greu de cap! uite ca acum te are si pe tine pe capul ei, sa-ti dea mura-n gura!
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 23:18
pai da crede ca m-am nascut ieri?
tutankhamon
Postat pe 25 Iunie 2009 23:19
e clar. nu vei lua nici o hotarare. e semn ca o sa alegi compromisul. te invarti in jurul cozii, te intrebi intrebator desi stii raspunsul, pierzi timp si te pierzi pe tine.

asta e.
si_totusi
Postat pe 25 Iunie 2009 23:20
scurt, concis, concludent, totushico. brava
pik_nik
Postat pe 25 Iunie 2009 23:21
De la: si_totusi, la data 2009-06-25 23:12:03nu. nu cred in povesti din astea gen te-a iubit, nu te-a mintit, a fost cu tine, te-a ales, etc. mangafaua probabil ca a inselat-o mereu. un om nu se schimba


de ce nu, totusico? iete-ma pe mine: iubesc, nu mint, sunt cu ele, le aleg... si mai vin si devreme acasa, la nevasta
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 23:21
De la: si_totusi, la data 2009-06-25 23:20:05e clar. nu vei lua nici o hotarare. e semn ca o sa alegi compromisul. te invarti in jurul cozii, te intrebi intrebator desi stii raspunsul, pierzi timp si te pierzi pe tine.

asta e.


totusico: ai pus punctul pe i. exact ASTA am vrut sa o fac si eu sa inteleaga, dar ea se tot scarpina la ureche pe dupa ceafa.
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 23:23
nea pikule, tot pe baricade?
Thor
Postat pe 25 Iunie 2009 23:24
nu iert nimic, domn vidar!
e drept ca nici n-am prins nimic, da io insist
pik_nik
Postat pe 25 Iunie 2009 23:26
auziti, fratilor...ma lovi o idee precum bomba hiroshima....nu cumva e exact pe invers???? nu cumva doamna cea inselata striga de fapt altceva???...nu cumva ea este in ipostaza de a fi avut o aventura si acuma incearca sa gaseasca solutie?????
tutankhamon
Postat pe 25 Iunie 2009 23:27
"e ceva ce nu ne spui...si tare cred eu - cu riscul de a te supara pe mine - sunt convinsa ca ceva nu ne spui exact....ia mai gandeste-te....
intelegi unde bat???? 25 de ani in loc sa fie cu aia, a fost cu tine...o sa-mi spui ca si aia se casatorise.....daca l-a acceptat pe sotul tau inapoi pentru o aventura, nu prea cred ca isi iubea sotul.....deci putea oricand sa divroteze...iar doua casatorii facute din interes, in acelasi timp nu prea cred"

tutankhamon, cand cei doi s-au intalnit, ea era deja casatorita si avea un copil.aceasta femeie este cu 5 ani mai in varsta decat el. deci: eu cu el eram prieteni iar ea era casatorita. se pare ca EA a fost prima lui femeie...iar El cu certitudine a fost primul meu barbat.
ce nu v-am spus? nu v-am spus ca in scurt timp EL a devenit dependent de alcool. acest viciu mi-a macint marunt casnicia. am rabdat pentru ca am crezut in vindecare, in schimbare, in sfaturile celor din familie(parinti, matusi) samd. acum stiu ca ceea ce recomanda medicii, psihologii si alte tagme sunt tampenii fara justificare. din pacate mult prea tarziu am descoperit adevarul
garbocont
Postat pe 25 Iunie 2009 23:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se mai poate reveni 11 De la: luptatoareacurajoasa 26 Mai 2010 19:56
Nu prea stiu:-??? 114 De la: blondina_X 28 Iulie 2010 11:39
De ce ne iubim partenerii ?! 199 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:39
ce anume nu pricep sau unde gresesc prin felul meu de a gandi? 51 De la: padwan 11 Aprilie 2014 07:04
RELATII INTERZISE 491 De la: liaiedera 25 Iunie 2010 23:03
Setari Cookie-uri