sfatul vostru dragelor...conteaza...asa ca va rog ajutati-ma..!!!!

BUNA...doamnele mele...o sa incep povestea mea....sunt intr-o relatie,cu un barbat zic eu doesebit..dar pina intr-un punct...Actualul meu prieten este divortat de 2 ani,si din aceasta casatorie are un baitel de 6 ani.Foasta sotie mai are o fetita dintr-o casatorie anterioara...eu sunt vaduva...De la a doua intilnire mi-a spus situati lui..despre divort..despre copil si mai ales despre faptul ca are o relatie fffff buna cu fosta sotie...pentru ca este copilul la mijloc,lucru pe care l-am inteles si tot odata l-am si admirat .Numai ca dealungul relatiei noastre.am constatat ca defapt...sunt prea APROPIATI....vreau sa ma fac bine inteleasa ...nu sunt geloasa nu vreau sa intervin in relatia lor ..pentru copil...dar totusi mi se pare prea mult..mentionez ca durata casatorie lor a fost de 3 ani...si aici am sa va dau citeva exemple.....telefonul suna la orice ora ..si trebuie sa fie prezent...nu mai departe simbata....mi-a spus ca duce fosta sotie si cu cei doi copii la casa de vacanta ..pe care o are... si ca o sa doarma o noapte acolo ..bine inteles in camere diferit...dar in aceeiasi casa..Deasemeni simnt ca fosta sotie nici nu stie de prezenta mea in viata lui...cu toate ca el mi-a propus deja sa locuim impreuna.I n concluzie eu simnt acesta femeie mereu..prezenta intre mine si el.Am discuta problema asta .i-am spus fff deschis parerea mea si cum ma simnt a ..faptul ca ma irita si in acelasi timp ma sperie rel;atia lui prea apropiata cu fosta lui sotie...iar raspunsul lui a fost ca eu complic lucrurile cind ele sunt fff simple adica eu sunt PREZENTA..pentru el si ea este FOSTA....si petru copil si pentru ca..si pentru ca..si sa am incredere in el...Sa va spun sincer eu simnt ca defapt daca vom vi impreuna el nu v-a pune niciodata bariera si v-a avea tot timpul 2 familii...Nici nu stiu cum sa ma comport...sa fiu prietena lui..si sa intru in acest joc...sa fac multe compromisuri....sa pun piciorul in prag si sa spun ca copilul inteleg dar ce sa fac cu fosta nevasta...sa renunt la relatie de pa acum sa nu sufar mai tirziu ????....inca o mai iubeste ???voi ce spuneti dragele mele ? sincer astept sfatul si parerea voastra cu nerabdare...
va multumesc si va doresc numai bine
bente
Postat pe 3 August 2010 21:00
ia-o asa:
daca ai avea de ales intre a sta intr-o casa facuta de ANL,in care la prima vedere totul e nou si stralucitor (decat ca nu stii care dintre pereti se darama primu') si un castel scotian vechi de fro' doo secole,cu turn si pod mobil,dar care are si o stafie dragutza in dotare,cu tot cu lantzuri zornaitoare dupa ea,ce ai alege?
preci
Postat pe 3 August 2010 21:11
sa ma sperii de stafie, sa vand castelul si sa plec in Copacabana la refacere.... dupa shokul suferit
quasaria
Postat pe 3 August 2010 21:16
Nu cred ca e bine ca "sfatul nostru" sa conteze in VIATA TA !

Vrei ca parerea noastra sa iti confirme de fapt...temerile tale ?

Important pt. tine ar trebui sa fie fericirea ta, iar fericirea ta depinde bineinteles de tine, de pretentile si asteptarile pe care le ai tu de la viata.

Pe de alta parte suntem de multe ori tentati sa fim intransigenti cu ceilalti, nu putem accepta multe lucruri, vrem toate la "maxim" si la "superlativ" si cand ne dam seama ca nu e asa...dam cu piciorul....FERICIRII, POATE INDOIELNICE DE MOMENT...pentru nefericirea ce sigur va urma.

Poate ca atunci cand iubesti trebuie sa accepti celuilalt intreaga lui persoana si personalitate!

Sa fie fericire in viata ta iti doresc !
garbo099471
Postat pe 3 August 2010 21:17
A zis bine Preci !
Tot timpul exista un risc ! Insasi viata e atat de riscanta !
Dar alegerea e intotdeauna personala !
Vrei sa fi actor al vietii tale ori stai pe margini...spectator !
Viata vine navalnic peste noi, ne antreneaza in tumultul ei, ne pune in situatii care mai de care mai teribile si trece grabnic.
Si raman regretele care pot fi covarsitoare atuci cand n-ai curaj s-o traiesti pe deplin !
garbo099471
Postat pe 3 August 2010 21:28
Bente....pastrarea ,,proportiilor" intre ceea ce a fost ( afect vis a vis de fosta sotie) si ceea ce este , respectiv relatia cu tine..aici e cheia, cheie pe care el se pare ca nu o detine. In mod cert iubitul tau nu si-a incheiat socotelile cu fosta.., nu ma refer la copil , desigur..As mai putea sa-ti spun ca....desi nu crezi, fosta stie de tine..telefoanele dese si restul sunt semne clare ale faptului ca ea stie de tine si doreste sa-i deranjeze relatia cu tine si pe tine , doreste sa o simti intre tine si el ..doreste sa fie ACOLO..El accepta, ii place sau (varianta 2 )poate o face din datorie ( in virtutea faptului ca acel copil ii leaga..dar cum ai spus tu ii leaga ,,prea mult"..de fapt nu copilul e problema..ea se foloseste de calitatea de mama a copilului lui pt a ,,inoportuna" putin cate putin si mai apoi din ce in ce mai mult relatia voastra. As mai putea sa-ti spun ca este comportamentul TIPIC al femeilor care desi nu-l mai iubesc pe fostul sot , il VOR ...e asa ca un soi de proprietate ( de ce sa fie fericit cu alta ...cam asta e rationamentul ) Atunci cand respectivul incearca sa fie cu cineva telefoanele se inmultesc..pe diferite motive si ,,urgente", atunci cand il stie singur ...se relaxeaza , stie ca poate avea acces la acel barbat oricand, pun pariu ca asta e rationamentul tipei Atentie : ea face totul in acest sens ( pana aici nu ar fi o problema) , buba ar fi ca el ACCEPTA si posibil chiar sa se simta ok asa....inca ancorat in relatia trecuta si ..agatat intr-un inceput de relatie ( cu tine)
reyya
Postat pe 3 August 2010 21:44
Bente, eu pe bune chiar cred ca inca n-ai de unde sa stii adevarul.
Si n-ai sa il stii pina nu o sa va vedeti toti trei - in fond, daca ea e fosta si tu esti actuala, o sa te prezinte la un moment dat. Abia atunci o sa iti dai seama. Sint lucruri pe care le vezi, le simti intre doi oameni.
Poate fi inca o legatura de dragoste - sau poate pur si simplu sint in relatii amiabile. Si eu sint cu fostul sot in relatii amiabile, de la un timp - dar pentru nimic in lume nu l-as mai vrea inapoi. Nu il iubeam nici cind eram casatoriti inca, cu atit mai putin acum. De cite ori il vad ma straduiesc sa fiu politicoasa ca sa nu ne facem zile fripte. Atit.
Si, da, l-am chemat de citeva ori sa ma ajute cu diverse care tineau de copil. Am mers in weekenduri impreuna cu copilul. Camere de hotel separate, dar ieseam la plimbare toti trei si la masa. Asa cum am zis, il tolerez din cind in cind prin preajma, fiind parintii aceluiasi copil. Dar termenul este exact asta: il tolerez. Din partea mea, as putea foarte bine sa uit ca a existat. N-as simti nevoia sa il mai vad vreodata. Mi s-ar parea aberant ca actualele lui sa fie geloase pe mine pentru ca vreau totusi sa fie prezent in viata copilului.
quasaria
Postat pe 3 August 2010 21:56
Poate am zis prea mult...sfat...dar experianta persoanelor care au avut astfel de situatii si mai ales fap[tul ca voi sunteti persoane din afara problemei ..imi doresc sa va ascult..si v-a multumesc sa mi-ati acordat putin DIN TIMPUL VOSTRU....
Ca-mi doresc eu ???!!!!..o relatie sincera...frumoasa..imi doresc sa fim priteni..imi doresc sa putem comunica,sa vorbim deschis despre orice problema..si sa nu facem din tintar armasar ...saii respect relatia cu mama copilului ..lui ..sa respect dragostea lui pentru copil...dublata cu a mea...dar pina la urma imi doresc sa fiu respectata...de .FOSTA...ca..fiind PREZENTA....DAR...asta depinde numai de EL..pentru mine cert este...lucru pe care l-am si discutat ..lucrurile sunt clare umai in actele de divort ..dar nu si in realitate...
Dupa parerea mea.odata cu acesta relatie care este minunata dealtfel(si asta ma sperie cel mai mult ) am primit in dar si....CUIUL LUI PEPELEA.
Oricum nu-mi ramine decit sa astept si sa analizez...cum vor decurge lucrurile..si de ce nu poate impreuna cu voi....

bente
Postat pe 4 August 2010 00:56
ce pot sa iti spunn eu parerea meaaa este ca daca o iubesteee incontinoare pe ea e bine sal lasii sa nu suferii tu mai tirziuuu daca vreii sa fimm prieteneee potii intra pe adresa meaa de mess crys_tina8 pupiciii iubita si ai grijaaa
garbo163065
Postat pe 15 August 2010 16:47
ce pot sa iti spunn eu parerea meaaa este ca daca o iubesteee incontinoare pe ea e bine sal lasii sa nu suferii tu mai tirziuuu daca vreii sa fimm prieteneee potii intra pe adresa meaa de mess crys_tina8 pupiciii iubita si ai grijaaa
garbo163065
Postat pe 15 August 2010 16:47
Situatiile acestea sunt mereu complicate si dificile. Nu am trecut prin asa ceva, nu stiu cum m-as fi comportat. Clar ca te deranjeaza si pana la un punct e normal. Pe de alta parte vrea sa fie prezent in viata copiilor si e laudabil. Iarasi nu e corect ca o femeie-exa-sa creasca complet singura copiii...Ce poti face tu? Sa incerci s-o cunosti pe aceasta exa, poate fi de buna credinta ori nu. Prietenul tau poate ca e chiar deosebit: te iubeste pe tine, isi iubeste copiii, o respecta pe mama copiilor si o ajuta. Barbati ca el sunt putini pe lumea asta si chiar merita sa-l iubesti! Daca te vei chinui cu intrebari, il vei chinui si pe el iar relatia se va poticni. Depinde mult de tine. De cat de dispusa esti sa lupti si sa iubesti. Viata da unora teme grele dar le da tocmai celor capabili sa le rezolve. Curaj! Fii mai sigura pe tine, pe voi!
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 August 2010 18:49
@bente-fosta sotie il manipuleaza.daca el o iubea era acum langa ea.in timp o sa-si gaseasca si ea o relatie si nu o sa-l mai deranjeze.,atat de des.
perlutza
Postat pe 17 August 2010 15:40
Eu una nu mi as complica existenta!! Nuuuuuuuuu,,,se merita!!!
Jojolin
Postat pe 19 August 2010 00:12
poaca ca va iubeste pe amandoua.//omului ii place diversitatea, poate ca se plictiseste prea repede cu o singura nevasta......cred ca este timpul sa-l eliberezi din functie,.mai sunt barbati pe acesta lume si trebuie sa cauti varianta cea mai convenabila
labora
Postat pe 25 August 2010 16:52
E un barbat slab........te-ai gindit la faptul ca daca tu i-ai face un copil.....in 2 ani el ar fi cu o a treia....pendulind intre fosta sotie,tine si viitoarea sotie.Bagati mintea la contributie.....unde incep si unde se termina responsabilitatile??/.....mai ales cele ale tale...bviitoare....
hellya
Postat pe 25 August 2010 17:03
AM REVENIT CU "NOUTATI"....DA DRAGA LABORA SUNT DESTUI BARBATI PE LUMEA ASTA DAR CE AM INTILNIT EU..AU ACEEIASI PROBLEMA....MINT,VOR AVENTURI..DE PROST GUST ASI SPUNE...POATE AM EU O PROBLEMA SI NU STIU SA-MI ALEG BARBATII DIN VIATA MEA..IN SFIRSIT...PINA LA URMA DOMNUL DIVORTAT NU E CHIAR DIVORTAT,LUCRU PE CARE EU L-AM SIMNTIT ESTE DOAR SEPARAT DE SOTIE SI MI-A MOTIVAT CA ASTEAPTA SA SE PRONUNTE DIVORTUL.EU SUNT INTR-O CEATA TOTALA PENTRU CA SIMNT CA MA MINTE. CHIAR DACA IMI PROPUNE MEREU SA NE MUTAM IMPREUNA SINCER IMI ESTE FRICA SA FAC PASUL ACESTA.
IL IUBESC DAR IN ACELASI TIMP IL URASC E UN AMESTEC DE DULCE SI AMAR.CIND SUNTEM IMPREUNA E UN ADEVARAT GENTLEMAN DAR.....DAR....POATE SI DISTANTA DINTRE NOI E O PROBLEMA.. NU STIU DACA V-AM SPUS DAR EU LOCUIESC IN SALONIK IAR EL IN ATENA.
DRAGA MEA LUNA IN CAPRICORN..NU CRED CA E ASA DE FRUMOS CUM PARE SI NU CRED CA E ASA DE USOR SA NU-MI PUN INTREBARI..PENTRU CA...APAR SITUATII ATIT DE CIUDATE INCIT SUNT INTR-UN CONTINUU " SEMN DE INTREBARE. ???"SINCER EU SIMNT CA SUNT UN FEL DE...ALTCEVA..SUNT MICUL LUI SECRET... POATE, SAU POATE SUNT O ALTA ...AVENTURA.MIE GREU SA-L CRED DAR IN ACELASI TIMP VREAUUUUU SA-L CRED .
ORICUM INCA TINEM LEGATURA...
VA PUP
bente
Postat pe 11 Septembrie 2010 19:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as dori si eu un sfat 8 De la: bombonyk 21 Iulie 2011 01:08
Scrisoare deschisa . continuare 50 De la: Ioana007 27 Decembrie 2009 12:06
SE POATE? 188 De la: Roxi234 3 Octombrie 2009 16:52
Nu stiu ce sa fac, n"am puterea sa merg mai departe ... astept un sfat de suflet 265 De la: fleurdelis 29 Martie 2010 19:37
minciuni,infidelitate 107 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
Setari Cookie-uri