neveste mincinoase

copilutu' clar nu are nici o vina...fosta nevasta e cam dusa cu... si anume capu'...tu pe unde ai sa scoti "camasa" cu ranitu' in amoru' propriu ca ai stat cu un astfel de specimen?...dar tarie de caracter pe "fimeia" aia, ce sa zic...aiurea si complicat for you, cred...hm, ma duce cu gandu' la o alta naspeta care a facut ceva de zile mari:si-a distrus si barbatul si pe fiul ei...credeam ca-i caz unic...dar, se pare ca mai apar "perle" dintr-astea...
mia79x
Postat pe 9 Iunie 2009 10:36
De la: gabitzza, la data 2009-06-09 00:19:11he, he..cunoastem si cevasilea regn masculin, capabil de atare performante..

nene, nesimtirea n-are tara si nici sex..

mia79x
Postat pe 9 Iunie 2009 10:39
Danny, poarta-te frumos cu ea. Zambeste-i, intreab-o de sanatate, spune-i ca te bucuri ca-i merge mai bine, intereseaza-te de copil. Coorva, in mintea ei, asteapta sa faci miscari gresite. Este singurul fel in care poate arata lumii ca gresesti si ca ai gresit si in trecut. Daca poti, nici macar n-o ura. De fapt, nici n-ai de ce. Te-a mintit, tu acuma stii adevarul. Ea stie ca stii si chestia asta o omoara. Intre voi doi, in perceptia amandurora, tu esti sus si ea se stie jos. Linisteste-te, trage-ti un zambet sarcastic pe fatza si fii amabil cu ea; n-ai nimica de pierdut.
Daca o sa ii arati ca vrei sa te razbuni o s-o bucuri. Ceea ce ar fi egal cu zero, dar situatia va afecta copilasul. Care, indiferent al cui este, pe tine te stie de tata, iar asta n-o sa v-o ia nimeni. Iubeste-l daca poti, si cred ca poti. Arata-le amandurora asta. Fii tu ala gen 'boier mai scuturat' si lasa panarama sa fiarba singura.
Cand am divortat am mers si eu pe ceea ce-ti recomand tie acuma. La toate porcariile de care am fost invinuita, am recunoscut (cam 10% sa fi fost adevarat) cu zambetul pe buze in fata judecatoarei. Ma intreba mereu: "doamna, nu aveti nimica de spus, sa va aparati?" Am spus ca nu, zambind in continuare. "Tot ce spune si tot ce-ar mai vrea sa spuna, am sa-mi asum si n-am sa neg. Tot ce vreau e sa se simta implinit si sa terminam mai repede." La final, inafara de pronuntarea divortului omul ala n-a castigat nimica din ceea ce a vrut, ba chiar a trebuit sa-si plateasca cu o gramada de bani avocatul plus cheltuielile de judecata.
O atitudine deschisa, poate usor iertatoare si total detasata de minciunile altora nu vor face decat sa-ti aduca o stare de bine. Incrancenarea te vor dobora atat pe tine cat si pe copil. Si chiar n-are rost. Impaca-te cu tine.
_alexandra
Postat pe 9 Iunie 2009 11:00
danny, esti intr-o situatie ingrata,acum depinde cat de mult iti doresti copilul,(ca sa il iei doar din dorinta de razbunare,ti-ai face rau si tie si lui)va trebui sa ascunzi ca stii ca nu este al tau ,pt ca va marsa pe asta ca sa nu ti-l dea ,iar daca nu il vrei suficient de mult, va trebui sa lupti cu ea pt bunurile tale aducand in fata si paternitatea copilului.Cel mai bine este,
asa cum sa mai zis aici sa iti angajezi un avocat foate bun cu care sa te sfatuiesti
lavinia
Postat pe 9 Iunie 2009 11:06
acum, eu vin si ma intreb o chestie..

gagica o fi stiind ca nu-i copilul lui?.. ca daca s-a culcat de-a valma..
gabitzza
Postat pe 9 Iunie 2009 11:14
hai mai...crezi pe intuneric...ea mai stia cine e cel ce presteaza?
doar prestatia conta...dupa cate se vede!
ovidiu42
Postat pe 9 Iunie 2009 11:17
@danny_at - eu cred ca este copilul tau pentru ca i-ai fost tata 6 ani. niciun test din lume nu va schimba asta. Daca fosta ta sotie este de o calitate indoielnica asa cum spui, eu, in locul tau, as lupta pentru copil
tulipe
Postat pe 9 Iunie 2009 11:19
Ovidiu , sunt sigura ca stie ,dar si-a urmarit interesul....n-avea de ce sa trambiteze.
lavinia
Postat pe 9 Iunie 2009 11:27
Danny intr-adevar situatia in care te afli e delicata si eu, ca si cei dinaintea mea iti doresc sa iesi cat mai curand; un aspect as vrea sa-l evidentiez: se vorbeste despre baiatul tau, dar sa nu uitam ca nu este un "obiect" pe care il vrei sau nu, ci o fiinta care sufera ca si tine, ca si toti copii care sufera cand parintii se despart. Nu razbunandu-te vei gasi linistea, eu cred ca iti vei lua revansa crescand si educand copilul care-ti poarta numele intr-un mod corect, leal chiar si in ceea ce o priveste pe mama lui, asta doar in evenutalitatea in care vei obtine custodia lui. Si inchipuie-ti ce shoc poate avea o mama careia i se ia fiul si i se incredinteaza tatalui care nici macar nu este cel natural!
susidallyama
Postat pe 9 Iunie 2009 13:04
in primul rind,vreau sa multumesc la toata lumea de sfaturi..ieri parca innebuneam,azi m-am mai calmat putin,daca se poate numi calmare..la urma urmei sa va spun ceva..am tinut mult la domna,am incercat din fata de la tara sa fac fata de oras din ea..cred ca m-am inselat amarnic crezind ca e ceva deosebit..daca imi spunea de la inceput mai boule vezi ca-s gravida cu altu,nu era asa mare problema.acceptam si gata ce are..insa vazind cum imi scoatea ochii la tribunal,cum plingea ca daca nu-i las casa din romania ramine pe drumuri,ca fara sprijin e greu..cum ma santaja cu copilul.acum nu mai stiu ce sa zic..in ochi mei a devenit ceva jalnica..m-am consultat cu avocatul..acum tre sa vad ce urmeaza sa fac..cer copilul eu avind o situatie mai buna ca ea si rup testul ala si nu mai zic nimic..sau arat testul la tribunal,mai facem unu sa fie legalizat..si o plimb prin tribunale...sa vad cum o sa fac...mersi inca o data la toti..
danny_at
Postat pe 9 Iunie 2009 14:37
danny, cantareste bine ce vrei sa faci...in asa fel incat copilul sa sufere cat mai putin

in asemenea situatii e bine sa primeze interesul copilului tau...depinde mult de ceea ce iti doresti tu

pe "fosta"...las-o in plata domnului...ca nu merita nici macar un gand

nene, parca-i o telenovela povestea asta...cum i-o fii dat prin cap femeii asteia asa ceva ?
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Iunie 2009 14:53
din ce cauza a facut ea asa ceva nu stiu..deci aici chiar nu stiu ce sa zic..daca eram vreo persoana eu stiu mai ciudata sau violenta sau vreun alcolist..ziceam ma sa temut de mine..dar asa.nu stiu..so fi gindita asta e mai calm e linistit nu o sa se afle si cu el o sa ma o viata decenta...pe alta parte numai dracu stie ce e in capul unei femei....acuma stau si ma gindesc cum sa-mi anunt eu familia..ca copilul meu e facut de altu....offf viata viata cinta cineva.....
danny_at
Postat pe 9 Iunie 2009 14:59
Foarte complicat! Pe tatal natural il cunosti? El stie ca are un copil? Daca il vrea si el?
tulipe
Postat pe 9 Iunie 2009 15:09
tulipe pina ieri stiam ca eu sint tatal natural....de unde sa stiu cu cine sa inbirligat nevasta-mea??nici nu as fi crezut pina acuma ca m-ar fi inselat vreodata..tata natural cine stie cine e..nu ma pot apuca sa intreb toti barbati din austria pina in romania sa vad cu cine sa culcat doamna
danny_at
Postat pe 9 Iunie 2009 15:15
Nu trebuie sa intrebi juma' de planeta. Eu am crezut ca voi ati avut o discutie si ca ti-a spus. Nu cred ca trebuie sa-ti suspectezi acu', toti prietenii ca te-ar fi incornorat. O fi avut si ea o aventura cu unu-doi, n-o fi trecut prin patul tuturor. N-o fi Madonna.
tulipe
Postat pe 9 Iunie 2009 15:22
nene,

deocamdata stai pe poponeata proprie, sa-ti dai seama ce vrei, si sa te linistesti..esti asa de tulburat, ca-ti umbla o mie de ganduri prin tartacutza si zece mii de emotii prin corp, lucru normal de altfel....

faza cu umblatul prin tribunale nu tine, e similara cu incremenirea in proiect, in traducere libera inseamna- nu vreau sa-ti dau drumul, inca nu pot, inca nu sunt pregatit..si pe madama oricum o doare la banana, singurul care-si lungeste agonia esti tu..

de abia p-orma stabileste-ti targetul si vezi ca el sa fie realizabil, nu de alta dar risti o noua dezamagire la final...

in rest..asteapta sa treaca timpul, lucrurile vor deveni mai putin dureroase, si-o sa poti sa-ti vezi de viata..ai rabdare cu tine..

a, si sa nu uit..nu te razbuna pe alta, care a patit-o poate la fel ca tine si tu nu stii, pentru o proasta..

gabitzza
Postat pe 9 Iunie 2009 15:25
alexandra, tu din ce carte de povesti citesti?numai minciuni scrii


nici un judecator din romania nu ia in consideratie chestiile gen impresii artistice. astea sunt in filmele americane .

se judeca un dosar, partile isi aduc probe si peste un timp, cand judecatorul a luat cazurile la rand spre rezolvare se uita la probele aduse. nu mai tine el minte ca tu ai fost doamna fina sau nefina. il doare in cot. daca ai avocat prost, mori cu drepatea de gat. daca ai unul smecher si istet, care stie ce si cum sa scoata in evidenta, castigi chiar daca nu ai dreptate

si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 17:24
Cand nu ai avocat, te intreaba pe tine direct. Si cand nu negi chestii demontabile din doua cuvinte, intervine partea umana. ;) Sa nu ajungi vreodata acolo, dar daca ai ajunge, ai sa vezi ca ai sa citesti din aceeasi carte. Nu te mai uita la seriale cu avocati; de-acolo vi se trage alora de vedeti pledoarii si alte asemenea. 'Sentinta', sau zi-i cum vrei, in cazul unui divort in care una din parti nu are nici o pretentie, se da imediat dupa a doua infatisare, sub influenta e ceea ce s-a intamplat, si pe baza notileor judecatorului. N-ai jurati, cum vezi tu pe Romantica, in seriale.
Nu citi cartea mea; vezi-ti de a ta. ;) Iar pe partea de minciuni, ma abtin sa-ti raspund. Dai semne ca totusi uneori intelegi ce se vorbeste in jur.
_alexandra
Postat pe 9 Iunie 2009 17:27
alexandra, nu intervine nici o parte umana. nu eu am spus aiureli, ci tu. cine zice de jurati sau de alte alea? nu o intoarce ca nu-ti merge cu mine. tu vezi filme si vorbesti in dodii

totul e pe probe, nu pe vorbe. cand nu ai avocat, pledezi asa cum te pricepi dar, decizia se ia numai dupa probele de la dosar.
din " n" cazuri, cel judecator nu tine minte ca tu ai parut fata buna - si nici nu are cum

si inca ceva. inainte de a-ti da cu parerea, mai intreaba si tu pe unul, pe altul.
la un recurs, povestea cu latura umana nu tine. e clar: ai probe care sa dovedeasca ceva, castigi. nu ai probe, nu ai nici o sansa.
si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 17:47
daca nu-s copii minori la mijloc, nu te intreaba nimeni nimic...

wife_de_zmeu
Postat pe 9 Iunie 2009 17:49
si inca ceva. ia citeste ce ai scris. tu nu spui despre cazul cand divortul se stabileste in deplin acord intre parti.

apari cu o poveste siropoasa unde tu, vezi doamne, fata buna cedezi tot si esti de acord cu tot. adica, genul " las de la mine"

asa ca nu mai visa jurati si cai verzi pe pereti. cu mine sa dicuti clar si la obiect. smecherii cu intorsul dupa piersic nu tin. clar?
si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 17:52
De la: prometeus_wife, la data 2009-06-09 17:49:42daca nu-s copii minori la mijloc, nu te intreaba nimeni nimic...



corect.
si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 17:53
Cand se cer cheltuieli de judecata, se invarteste problema pe toate partile, pentru a se stabili cine-i vinovatul, ca sa plateasa. Iar cand unul acuza cu martori si celalalt recunoaste toate aberatiile, repet, intervine partea umana. Fara jurati (astia-s in filmele tale, o spun din nou), fara tone de hartii in arhive. Fara chestii siropoase (astea iar sunt scoase de tine, si nu inteleg de ce), fara sentinte date la o data anume, ci atunci, pe moment, scrise de stramba aia care imparte dreptatea, notata pe hartoagele din fata ei. In cazul in care habar n-ai (adica cazul de fata) nici un judecator nu risca sa ia o decizie dupa ce i se raceste cazul in minte. Nici un judecator nu risca sa puna stampile pe aduceri aminte.
Dar ce proces ai pierdut, scumpo, de esti atat de inversunata? Nu faceam decat sa-i spun omului aluia sa-si priveasca bagaboanta cu compatimire si intelegere, sa-si iubeasca copilul si sa aiba o atitudine de OM. Mai ales fata de el insusi. Si tu ma tot duci dupa piersic, cu toate ca tie-ti vine sa te pipi pe tine.
Daca as avea o proba cum ca ai fi tuta si conform unei legi tampite te-as putea ucide, ce crezi c-as face? Te-as descapatzana sau m-as uita in ochisorii tai blajini?
Think about it.
_alexandra
Postat pe 9 Iunie 2009 18:23
esti setata pe jurarti. te intreaba omul de unde vii si-i raspunzi ce ai mancat ieri

discut discutii cu tine.
trece lebada pe ape. gata , ca m-ai plictisit
si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 18:26
Te-ai plictisit de tine, si mi se pare normal. Cand ai sa poti sa contrazici ceva, fa-o cum trebuie. N-am nimica impotriva sa ma injuri pe private, dar in viata mea baga-te cand o sa ai macar un biet argument. Unul, nu mai multe. Si daca chiar ai ceva de spus aici, spune-i amaratului aluia de-a deschis topicul asta. Daca nu, taci, asa cum probabil iti spune si 'stapanul casei'.
_alexandra
Postat pe 9 Iunie 2009 18:35
Hmmm, dar ce se intimpla aici?
Se poate doamnelor sa va balacariti ca la usa cortului? Ma rog, ma bag si eu in seama...

Eu la divortul meu nu am avut avocat, martori...n-am avut nevoie pentru ca ex-ul a avut de toate si asta mi-a ajutat mie.

Sotul meu la divortul lui a avut avocat dar mai buna decit avocata lui a fost ex-a care cind deschidea gura.....

Sinceritatea se citeste pe chipul fiecaruia intr-n proces de divort vreau sa spun.Cel putin asta e parerea mea.Iar judecatorul care a trecut prin n cazuri mai mult sau mai putin similare stie exact de la inceput cu cine are de a face.El/ea urmeaza procedura ca asta e dar stie de la prima infatisare cine pe cine a "tradus".
Aemulus
Postat pe 9 Iunie 2009 18:42
mai, fata, tu faci parte din categoria celor care papa usturoi dar nu recunosc , ca le miroase gura. reciteste postarea unde spui ca ai impresionat instanta cu cea comportare a ta

stii ceva? de-alde tine, am vazut. e plina lumea de smecheri din astia care o intorc ca la ploiesti si arata cu degetul spre ceilalti. obraznicia , pentru unii ca tine, e e un fel razbate . si nu e rau. cateodata, prinde . depinde de fraieri si de conjunctura. dar, ce te faci daca te ia cineva la scuturat? ramane cu ceva ?

tine minte: tupeul nu e sinonim cu destepatciunea . reciteste ce ai zis tu, ce am zis eu si vezi daca bate una cu alta.

esti pe aratura si ar fi bine daca ai face ciocul mic

si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 18:51
micabis, stiu ce zic. astept parerea unui jurist. sigur trebuie sa fie cineva pe aici cu asta specialitate.

eu zic ca , la un dosar, primeaza probele aduse. cand balanta e cat de cat echilibrata, abia atunci cel judecator ia in consideratie si partea subiectiva a cazului

repet. daca unul aduce probe clare intr-o anumita privinta, geaba celalalt se chinuie sa impresioneze prin vorbe. poate are dreptate insa, primeaza proba de la dosar
si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2009 19:00
Corect Totushico.

Pentru ca legea e ca matematica.Vrea rezultate exacte nu estimari.

Geaba plingi, dai ochii peste cap, zimbesti frumos si-ti lingi buzele.Ca e vorba doar de un amarit de divort nu de proces cu tz milioane $ la mijloc. Iar impricinatii sunt oameni muritori de rind...Putine sanse ca acel judecator sa fie in cirdasie cu una din parti...Prea riscant.Meseria de judecator e pe viata, amanta...pentru o perioada...Ma intelegi ce vreau sa spun.
Aemulus
Postat pe 9 Iunie 2009 19:05
dragilor,atata timp cat "stimabila"doamna va face dovada ca:are un venit,are unde locui impreuna cu copilul,castiga custodia copilului fara nici o problema,indiferent de motivele care au dus la divort.exceptii sunt cazurile in care ea:se drogheaza,e o alcoolista,se prostitueaza...,boli psihice,si cam atat.infidelitatea "mandrei" nu cantareste absolut nimic cand e vorba de acordarea custodiei minorului.nu e strigator la cer?hmm...,ma rog.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 9 Iunie 2009 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM SA SUPRAVIETUIESC DUPA O DRAMATICA DEZAMAGIRE ? 26 De la: Kamitzu15 26 Ianuarie 2011 21:19
unsfat 8 De la: anastasya 25 Septembrie 2010 18:52
caut o prietena cu ochi albastri 47 De la: fleurdelis 28 Septembrie 2010 19:39
ce sa fac?? 34 De la: elisabeta_boia 9 Septembrie 2011 21:34
de cate ori e normal? 147 De la: elisabeta_boia 4 Septembrie 2011 00:35
Setari Cookie-uri