dak imi puteti spune parerea voastra

buna.numele meu e loredana,am 26 de ani si sunt din bucuresti.as vrea dak ati putea sa ma ajutati cu un sfat din ceea ce stiti si voi sau macar sa va aud parerile pt k nu am discutat cu nimeni aceasta problema mea prefer sa sufar in tacere.eu am trait intro relatie de concubinaj 8 ani de zile in urma careia a rezultat un baietel pe numele lui mihai -alberto in varsta de 4 ani.in luna februarie a anului curent am fost determinata sa parasesc domiciliul conjugal fiindumi retinut copilul.tin sa precizez ca noi locuiam cu chirie nu era proprietate personala.prin nenumamarate agresiuni am fost determinata sa plec.primul lucru care a fost sal fac si atat ma dus mintea am fugit la politie si am depus plangere impotriva concubinului pt agresiune si iam rugat sa ma ajute sa imi iau copilul dar nu mau putut ajuta pt k e recunoscut de tatal pana la o hotarare nu pot sa ma ajute.am fost si la protectia copiluli si am primit acelasi raspuns dak el nu vrea sa mil dea nu il pot lua pana nu am o hotarare in mana judecatoreasca.iam facut concubinului dosar penal pt vatamare astept infatisarea akm la politie.intreb mea este ;eu nu am o locuinta personala si dak inaintez in trib o cerere de incrediintare a minorului pot primi minorul in ingrijire dak locuiesc cu chirie?as vrea sa il pot vizita dar nu pot pt ca fostul e foarte violent si nu accepta nici un fel de discutii pt binele copillui.tin sa precizez ca eu am plekt pe data de 28 febr si el pe data de 2 martie sia adus iubita sa locuiasca cu el si cu copilul.akm eu va scriu din grecia pt k am plekt sa muncesc sa strang niste bani sa pot pune si eu un avocat mai bun.poate ma va ajuta sa reusesc pt ca fara copilul meu langa mn traiesc degeaba.ce mie ciuda cel mai tare e legea asta pe care o avem in romania ca nu te ajuta cu nimik.ma intreb cum pot lasa un minor sa locuiasca cu o persoana violenta.nu am precizat k eu am obtinut un certificat medikal cu zile de spitalizare pt ca mia provocat un traumatism cranian.va multumesc anticipat.imi cer scuze pt ca vam retinut.
lory2pac
Postat pe 14 Octombrie 2010 23:33
lory, daca vrei sfatul meu... le-as lasa drak de dovezi in situatia asta si m-as duce sa imi iau copilul IMEDIAT chiar daca pentru asta ar trebui sa platesc 10 raketi sa ma insoteasca.
Ar putea fi mai eficienti decit un avocat care iti spune ca peste ani si ani justitia iti va da dreptate si copilul inapoi.

Nu stiu ce parere are protectia copilului, dar instinctul matern e de parere ca la 4 ani n-are ce cauta cu un animal care te-a batut pe tine pina la trumatism cranian.
Din nou.... I don't fckin'care daca e legal sau nu faptul ca mi-as pune copilul in siguranta - as face-o oricum.
quasaria
Postat pe 14 Octombrie 2010 23:48
Am cunoscut pe cineva in situatia ta , barbatul respectiv a oprit copilul la el iar fata tot asa a plecat la munca in strainatate pentru bani de avocati,el a deschis proces de incredintare a copilului speculand ca mama e plecata chipurile si-ar fi abandonat copilul. Situatia au rezolvat-o parintii fetei care au pandit un moment cand copilul se juca in curte singur l-au chemat la poarta si l-au luat. Politia si judecatoria romaneasca nu te vor ajuta cu nimic iar de la canalia de fost concubin nu te poti astepta la omenie. Trebuie sa pui mana pe copil si apoi sa deschizi proces de incredintare iar faptul ca locuiesti cu chirie nu are nici o importanta.
All_right
Postat pe 15 Octombrie 2010 08:00
si, tinand cont ca ai certificat medico-legal, cum ca animalu` te-a `atacat`, nestiind alta lege decat pe cea a pumnului, ai toate sansele sa-ti fie incredintat copilul! copiii nu sunt incredintati bestiilor, chiar daca au infatisare umana! important e sa-ti recuperezi copilul inainte de a se initia vreo actiune in instanta, intrucat `omul pesterii` poate sa declare ca ai parasit domiciliul si, ca urmare, copilul. nu conteaza ca stai cu chirie.
esme
Postat pe 15 Octombrie 2010 13:16
la asta mam gandit si eu sa ma duc sa il iau dar nu stiu cum pt ca e pazit non stop copilul ba de bunica ba de matusa ba de el si am fost akm trei sapt la el k il vad macar si sa ii duc de imbracat si am putut sa il vad doar 5 min si pt asta a fost nevoie de un scandal pt ca el a vrut sa ma agreseze din nou moment in care a intervenit tatal meu si la pus la punct.nu vreau ca,copilul meu sa vada asemenea scene de violenta pt asta prefer sa nu ma mai duc ca sa nu ami spun ca numai dak ii aud numele incep sa tremur.dak i las lua asa fara sa stie nu ma poate acuza de nimik?stiu eu poate sa il declare pierdut?
lory2pac
Postat pe 15 Octombrie 2010 17:10
la asta mam gandit si eu sa ma duc sa il iau dar nu stiu cum pt ca e pazit non stop copilul ba de bunica ba de matusa ba de el si am fost akm trei sapt la el k il vad macar si sa ii duc de imbracat si am putut sa il vad doar 5 min si pt asta a fost nevoie de un scandal pt ca el a vrut sa ma agreseze din nou moment in care a intervenit tatal meu si la pus la punct.nu vreau ca,copilul meu sa vada asemenea scene de violenta pt asta prefer sa nu ma mai duc ca sa nu ami spun ca numai dak ii aud numele incep sa tremur.dak i las lua asa fara sa stie nu ma poate acuza de nimik?stiu eu poate sa il declare pierdut?
lory2pac
Postat pe 15 Octombrie 2010 17:10
angajeaza 2 raketi si ia-ti copilul

si important, intoarce-te in tara. plecarea ta la munca poate fii un atu pentru el atunci cand va cere custodia copilului. va putea spune ca l-ai abandonat
michelle_
Postat pe 15 Octombrie 2010 17:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce se ascunde in spatele profilelor in general? 193 De la: cricat 12 Noiembrie 2010 01:08
Buna 17 De la: dor72 10 Aprilie 2011 21:00
buna... 12 De la: kyra 20 Iulie 2009 21:36
Discutii diverse despre, nemultumirile voastre sufletesti. 87 De la: eu_geminy 20 Octombrie 2010 00:17
Cum sa imi dau seama... 5 De la: thrillia 19 Decembrie 2010 21:43
Setari Cookie-uri