chiar suntem o tara de hoti, criminali si violatori?

poate, roby
sau poate sa explic unora ca modelele politico-economice sunt chestii trecatoare in constiintza, in istoria si devenirea unui popor, ca sunt produs al vointei generatiilor, si nu definesc existentza neamului. ca sa exemplific, mi-e rusine cu cei ajunsi azi la putere, cu actuala clasa politica, insa toate au o explicatie logica - noi nu avem o clasa politica veritabila ci scursuri din vechea oranduire, flamanzi, frustrati, infractori, dar n-o sa-mi fie niciodata rusine ca sunt roman.
cat despre nationalism, sunt mai multe moduri sa-l intelegi, insa nu tin prelegeri gratuite celor ce se rusineaza ca sunt romani
pik_nik
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:37
nu cred ca este cineva caruia sa-i fie rusine ca e roman(in adevaratul sens al cuvantului).aaa...,ca e deranjat de faptul ca e bagat in aceeasi oala, cu o mana de infractori,pe ale caror pasapoarte e scris ROMAN la rubrica "cetatenie",e cu totul altceva.
roby_cado
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:58
Corect. Corect este si ca modelele politico-economice sunt chestii trecatoare, insa din pacate ajung sa achimbe soarta si istoria unui intreg popor, conducanducand tara asa cum considera ei, schimband soarta multor oameni. Nu am mai pleca din tara daca ne-ar fi bine...In acest moment, nu cred ca am vreo putere sa schimb ceva, e usor sa vorbesc, puterea mea sa limiteaza aici. Si nu numai a mea...Nu mi-e rusine ca sunt romanca, intotdeauna voi fi si daca as vrea, altceva nu stiu sa fiu....Principala problema a noastra sunt cei care ne conduc, de 2 decenii, care au uitat care e rolul lor, care ne fac sa parem slabi in fata lumii si sunt cel mai prost exemplu pe care il putem avea. Noi, ca noi, dar vin noile generatii care nici nu prea stiu sensul unor cuvinte ca: patriotism, unitate, prietenie, integritate, etc... Avem mai multe biserici ca niciodata, dar si infractiuni pe masura, copiii nostri fac religie in scoala dar folosesc cuvinte pe care noi la varsta lor nu le-am fi putut folosi, cred ca in anii acestia de schimbare am neglijat lucruri esentiale, in special educatia. Daca politicienii si infractorii nostri ar fi fost educati sa fie integri...am fi condusi bine si nimeni nu am mai avea infractori...ma rog... Aveti alta solutie? Numai bine tuturor
lela
Postat pe 15 Noiembrie 2009 22:48
Am intrat pe un forum de sanatate (la al carui newsletter sunt sbonata) si am citit urmatoarele : "Dati mai departe prin toate mijloacele, va rog.
Mesaj primit din diaspora:
Avelo Bahtalo Elvetia !
Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !
Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.
Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.
Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.
Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.
Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania , care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, despre care am scris aici: http://www.urbaniulian..ro/2009/01/07/presa-elvetiana-s-a-dezlantuit-in- atacuri-furibunde-la-adresa-ciorilor-de-romani-mae-somata-de-intervina-o ficial, mi-a transmis aceste lucruri :
"Draga Iulian,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.
Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia.
Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa
romanilor in presa elvetiana.
Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra.
Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor.
De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti.

Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei, discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.
In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."
Sinuosul drum al lebedei din Austria catre graterele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII [ nu rromii ] au fost mai preocupati sa
nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.
Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.
Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.
Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.
Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.
Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala :
manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.
Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford , predau de peste 20 de ani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.
Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.
Tara mea se cheama Romania , nu RRomania!"
Dati mai departe !
Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere ( ???) " Ce parere aveti?
lela
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:17
http://www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/3103/Alerta-Scrisoare-deschisa-din-diaspora.html
lela
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:35
EU SUNT IN IT DE 10 LUNI SI POT SPUNE K NIMIC NU.I MAI URIT DEKT SA AUZI ,ITALIENII KM VB DESPRE NOI, NE FAC IN TOATE FELURILE. DAK TE DUCI SA CAUTI CEVA DE MUNK TE INTREABA MAI INTAI DAK ESTI ROMAN.
garbo073374
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:42
374, uite ceva mai urat decat km vorbesc italienii despre voi: faptul ca tu urli de ne asurzesti aici. Crezi ca daca esti tocmai di la Adjud, nu te auzim/ citim daca dezactivezi CapsLock?
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:51
pey vorbesc asa probabil din cauza faptului ca au plecat multi indivizi apartinand etniei aleia pt care Romaniei era sa i se suspende acordul Schengen si din pacate in pasaport sau buletin este specificata nationalitatea nu si etnia.. In al doilea rand italienii niciodata nu au fost indragostiti de romani..:-)
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:57
Deci garbo ... 374 schimba locatia , mediul e unul viciat , poti incerca Germania ..aici nimeni nu te intreaba ce esti si de unde vii..incotro te indrepti ci doar ce stii sa faci ...
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:01
reyyo, despre ce "suspendare de acord Schengen" vorbesti matale?
ca Romania mai are de trait ceva ani de "democratie" pana sa fie acceptata in spatiul Schengen...
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:05
cata "democratie" sa mai suportam(oare)?
pana ajungem toti saraci lipiti pamantului?
LILO
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:09
da da in germania sa te faca auslender sa tragi ca un prost pe un salariu ce zic ei ca i la fel ca al unui neamt da d fapt ii doar la platitu de taxe la fel.......las o balta!!!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:10
De la: ready_vivus, la data 2009-11-18 17:05:07reyyo, despre ce "suspendare de acord Schengen" vorbesti matale?
ca Romania mai are de trait ceva ani de "democratie" pana sa fie acceptata in spatiul Schengen...


mea culpa...ulterior am vazut, am dorit sa scriu pentru care nu a primit intrarea ..Romania inca nu participa la cooperarea Schengen ..dar odata cu omogenizarea ...sa speram ca va intra...daca se si doreste
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:13
romanico...tara mea de glorii,tara mea de dor...

oameni buni..inca speram..nu? speram la mai bine....
LILO
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:14
si inca ceva cit am stat in elvetia...si am lucrat acolo am fost apreciate ca persoane!!!!!nu mi a fost rusine ca s rominca ....desi am fost in luzern si pe pod erau doua tiganci fuste care cersau.....desi iti trebuia viza!!!!!!!si imi aduc aminte a venit sotu meu la mine cu masina ,si sotul unei colege si am vrut sa trecem la nemti.....atunci m amsimtit atit de umilita cind din toate masinile ne a tras pe dreapta si ne a purecat aproape ca mi a desfacut masina bucatzele.....da nu a durat mult si l am spalat pe ala de mi a dat pasaportu inapoi cu mina tremurinda!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:19
La nemti asta???
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:23
nazi, i-ai rupt fisul ? baga romantu`..
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:24
A dat neamtu" pasaportul cu mana tremuranda..? mey astia fac din convingere..poate ii tremura mana din alte motive..cine stie :-)
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:27
he, he..
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:31
bre, nu-i vorbiti de rau pe nemti, austrieci si elvetieni!!!
astia sunt cei mai corecti oameni din lume! nu iau spaga de la oricine, ca se tem
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:37
corect!!!!!!!!
snowflake
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:58
snow, e verificata, mami
si mai e si pe bune
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 18:00
vivus....tu vrei spaga declarata
yanyacharberet
Postat pe 18 Noiembrie 2009 19:35
De la: nazirra, la data 2009-11-18 17:19:31si inca ceva cit am stat in elvetia...si am lucrat acolo am fost apreciate ca persoane!!!!!nu mi a fost rusine ca s rominca ....desi am fost in luzern si pe pod erau doua tiganci fuste care cersau.....desi iti trebuia viza!!!!!!!si imi aduc aminte a venit sotu meu la mine cu masina ,si sotul unei colege si am vrut sa trecem la nemti.....atunci m amsimtit atit de umilita cind din toate masinile ne a tras pe dreapta si ne a purecat aproape ca mi a desfacut masina bucatzele.....da nu a durat mult si l am spalat pe ala de mi a dat pasaportu inapoi cu mina tremurinda!!!!!!!!!!!!
nazirr-o,povestile astea au ecou in fata scarii de bloc unde locuiesti tu.in realitate,tu si restu' ocupantilor autoturismului,ati tacut malc pana vi s-au inmanat pasapoartele,pe care le-ati luat "cu mana tremuranda"... .terminati cu bravadele astea.mai sunt oameni "umblati" in tara asta...
roby_cado
Postat pe 18 Noiembrie 2009 20:46
mai roby....unu la mina nu stau la casa ....doi la mina nu ma cunosti de loc!!!!!!asa ca una daca crezi ca eu am tacut pentru ca ala era un nesimtit.....ii problema ta!!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 20:50
mda, numa' ca unii au umblat degeaba
am facut sa fiarba de furie pana si doi vamesi sloveni, cei mai dobitoci din europa, ca sa nu zic de fetzele lungi ale nemtilor, dupa ce le-am multumit ca mi-au aranjat frumos lucrurile in portbagaj
adica, roby, nu-i judeca pe toti dupa cel caruia ii tremura mana
pik_nik
Postat pe 18 Noiembrie 2009 20:51
si inca ceva nu m am dus sa ma plimb!!!!!doi la mina atita timp cit locuiesti intr o tara straina stapinesti limba lor ,platesti taxe ca si ei ,respecti regulile lor nu i c0orect ca un prost fara scoala din vama sa te ia de fraier!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 20:53
auziti mai...,astia ...voi...,amandoi..,zmeilor...,aia au "scoala" cat n-aveti voi la un loc... .
roby_cado
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:09
si eu iti spun din nou sa nu te iei drept etalon
pik_nik
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:10
ei da,...tu nu!!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 1 De la: garbo133831 12 Iulie 2010 16:33
prietenie sau mai mult 6 De la: garbo207378 6 Noiembrie 2011 15:14
pai trebuie sa ma despart de prietnea mea mine adica asa vrea ea.. ideei 14 De la: buna01 10 Ianuarie 2010 20:24
garbo_3060 5 De la: ristea26 24 August 2012 20:03
El ma place eu nu?! 17 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:52
Setari Cookie-uri