nu stiu daca e buna decizia mea?

sunt cu prietenul meu de ceva timp. e o relatie minunata nu pot spune ca nu.
el a avut o relatie de 2 ani inainte de a fi cu mine, bine ca s-a despartit acus 2 ani de ea, a mai fost intre timp cu altele dar nu prea relvante acele relatii. ea a fost plcata o perioada in strainatate si acum s-a intors in tara. el nu a avut curajul sa mearga sa se vada cu ea asa ca l-am impins sa faca pasul asta, bineinteles pentru a ma lamuri daca mai simte ceva pentru ea. rezultatul a fost socant pt el, mi-a spus ca nu mai simte nimic si ca e socat ca au fost impreuna atata timp si totusi macar ceva cat de cat, nici nu au avut ce vorbi, erau ca doi straini. bun atunci l-am intrebat daca vrea sa fie prieten cu ea, si intr-o seara am iesit cu ea si mai multi prieteni in oras. bine inteles ca l-am intrebat pe el daca e in regula si se simte stanjenit, mi-a zis ca nu doar ca e socat de ruptura care s-a produs.
dupa ce am ajuns acasa i-am explicat cum sta treaba legata de ruptura si de faptul ca ei inca nu au ce vorbi deoarece e stanjenitor sa vorbesti doar de trecut, asta inseamna ca trebuie sa isi faca un prezent ca amici, sau prieteni buni. el mi-a confirmat ca am dreptate, dar ca totusi toate experientele lui cu prietenia intre doua persoane de sex opus se sfarsesc prin faptul ca unul din ei vrea mai mult. nu e o problema asta el a mai trecut prin asa ceva si e genul de om foarte fidel si dedicat relatiei.
am uitat sa spun ca la inceputul relatiei cu mine o mai iubea, dar acum nu mai simt asta. dar niciodata nu se stie? noi avem o relatie deschisa si stim amandoi clar ce vrem unul de la celalt, in principiu de la o relatie.
sincer nu stiu ce sa fac, nu vreu sa il ingradesc pe el, ar fi urat din partea mea, dar totusi nu vreau sa se distruga relatia noastra?
paishi
Postat pe 25 Noiembrie 2011 05:28
Decat ai pune la incercare ce simte acest om drag tie si cu care pretinzi ca aveti o "relatie minunata" ... (daca nu ai ce face) mai bine ai cauta in tine problema ce este acel ceva pe care l-ai gasit la ea si iti lipseste tie si care te framanta intratat de mult ca nu-ti da liniste sa te bucuri de "relatia ta minunata" si in continuare...

elisavuri
Postat pe 26 Noiembrie 2011 14:18
nu vrei sa se distruga dar faci tot posibilul...
de ce il tot impingi spre cealalta?
nu stii ca ochii care nu se vad , se uita?
de ce il obligi sa isi aminteasca? de ce il obligi sa interrelationeze cu ea? tii cu tot dinadinsul sa demonstrezi ca Proust avea si el dreptatea lui?
dor72_
Postat pe 27 Noiembrie 2011 13:39
o ex nu are ce cauta in viata voastra.
ocupa-te de ine,si de el,si de relatia vaostra,nu de ea deloc.
nu trebuia sa il impingi sa se duca sa o intalneasca,nici sa iesiti impreuna.
relatie deschisa nu inseamna asta.
limitele bunului simt sunt relative,dar totusi continua sa existe,indiferent de parerile noastre.
corecteaza repede ce ai facut.
d
daniilia
Postat pe 27 Noiembrie 2011 21:11
De la: nathalie, la data 2011-11-27 14:36:11Ai un fel masochist de a-ti cauta raspunsurile.

In curand rodul imaginatiei tale canalizate in directia asta poate fermenta, va iesi mustul, deci... un mare fs.

De ce nu incerci sa te bucuri de ceea ce ai?


eu stiam ca mustul fermenteaza.... si se transforma in ceva tare bun... !!! se numeste "vin"... ! si ai dreptate... fassss face cand desfaci dopul... !

on ! nu e buna decizia fetei !!!
barboneli
Postat pe 28 Noiembrie 2011 13:59
Eu nu prea am inteles de fapt ce doresti...
Esti cu prietenul tau,e totul ok...
O fosta sau fost exista in viata fiecaruia...Ce nu inteleg eu este cam asta-De ce il arunci in bratele fostei???
A terminat cu ea,da? Deci acum esti tu cu el...fosta-Pa si Pusii...
Te intereseaza pe tine cam multe..ai grija sa nu vi peste cateva saptamani cu alta poveste,precum ca prietenul sa intors la fosta...Ai grija,ca se pare ca o cauti cu lumanarea...
Iesiri in oras impreuna,ptr? Care e rostul? App.nu vrei si in pat toti trei impreuna sa vezi clar daca mai simte ceva ptr ea??
Vrei sa fi fericita? vezi-ti de relatia ta...hmmmmmmmmmm
garbo226933
Postat pe 29 Noiembrie 2011 18:26
e clar, o cauti cu lumanarea. daca il iubesti, tine-l departe de ea.
MARILENA_25
Postat pe 2 Decembrie 2011 08:35
Doamne-fereste, mi-a fost dat sa o aud (citesc) si pe asta!!!! Subscriu la toate parerile de mai sus, nimic de adaugat.
OliF10
Postat pe 3 Decembrie 2011 23:09
no,
stai sa iti dam si o condicutza,
sa semnezi in dreptu' la tatz'...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 23:26
ESTI CAM PREA CURIOASA DIN CATE DESCRII....IMPINGADU-L PE EL SPRE ,,CEALALTA" VEZI SA NU ALUNECI TU IN ,,PLACEREA DE-A PRIVI SI SA RAMAI ....SE POATE INTAMPLA .....MAI BINE IUBESTEL TU,OFERAI CE STII CA VA FACE BINE,BUCURATI-VA DE RELATIE SI LASA TOTU LA DERULEZE DE LA SINE. NU CREZI CA ASA AR FI MAI SANATOS? SUCCES !
garbo225639
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:17
Cum sa fie buna?
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Decembrie 2011 21:59
nu v-ati culcat?
garbo225639
Postat pe 11 Decembrie 2011 23:17

cu cine?
dor72_
Postat pe 12 Decembrie 2011 23:29
A(dor) somnul-72 dar nu mai mult decat si cand si cu cine este necesar dar promite-mi ca nu ma mai corectezi.....ca ta(statura)mea nu-mi permite sa o schimb cu alta.--> multumestete cu
garbo225639
Postat pe 13 Decembrie 2011 23:08
Dupa parerea mea este ca daca baiatul o iubea pe fata respectiva plecata in strainatate,nu trebuia sa te bagi in relatia lor...Oricum ai ranit inima acelei femei sa isi gaseasca iubitul cu alta femeie....Si voi femeile sunteti egoiste,,de asta si baiaetii isi bat joc de voi...Va furati iubitii unele la altele in loc sa va respectati sentimentele unele la altele asa ca intre voi femeile....Eu zic ca nu as face asa ceva......
ingerasulluptator
Postat pe 13 Decembrie 2011 23:39
nu-i deloc buna decizia ta!

lasa trecutul,acolo unde-i e locul. in trecut!

relatie deschisa,nu inseamna a te intalni cu fostele iubite ale partenerului.....mie-mi pare cel putin stanjenitor.....si daca au fost mai multe inaintea ta,ce faci?.......ii propui sa va intalniti cu ele pe rand sau cu toate in acelasi timp????...

dupa ce le-ai cunoscut,poate ca el o sa-ti propuna acelasi lucru....ce faci atunci?...iesiti la o cafea cu fostii tai iubiti?.....

hm....
m-ai pus pe ganduri......partenerul meu de viata nu-i chiar pusti....inainte de a ma cunoaste pe mine,au fost altele......sa-i propun sa ne intalnim cu toate sau doar cu predecesoarea????

sau mai bine,facem o lista....asta da,asta nu!!!!!....ba nu o lista,ci doua....ca nici eu nu mai am 20 de ani.....

si uite-asa,mai socializam noi.....si tot asa o sa ajungem cu siguranta sa ne certam...si cine stie?..se duce dracului relatia pentru ca m-a ros in curiozitate!!!!
Cristina_Adler
Postat pe 14 Decembrie 2011 09:55
eu de asta cred ca soarta unui om este asa cum si-o face el cu mana lui....Se numeste lucru manual..
stiu sa datorita ca omul nu are credinta si nu traieste curat sufleteste adica( sa nu faca rau nimanui si sa isi vada de treburile lui)...si curat trupeste adica sa ai relatii cu un singur barbat....si sa te uiti bine cu cine te incurci sa discutati toate dinainte,,,femeia sa fie hotarata...

De asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere.
Eu spre exemplu ma stradui sa nu fac rau nimanui,,dar totusi oamenii care nu au duhul lui Dumnezeu ma urasc si nu inteleg gandirea mea...Dar asta este,,eu imi vad de treburile mele,,,il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa cunosc gandurile oamenilor cu intentii necurate fata de mine si sa nu ii las sa se apropie de sufletul; meu..
de asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere
sau sufera pt ca nu stiu sa se fereasca de oameni cu intentii rele si mincinoase...
si ajung sa se impreteneasca cu ei sa investeasca sentimente cu oameni care nu merita,,,pt ca ei nu stiu sa se fereasca de oamenii rai pt ca ei nu au duhul lui Dumnezeu care ii protejeaza si ii invata
ingerasulluptator
Postat pe 14 Decembrie 2011 13:48
oamenii care nu au credinta au duhul lui satana care ii invata sa se autodistruga pe ei si sa ii distruga si pe altii......pe cand Duhul lui Dumnezeu ii ajuta pe oamenii cu credinta se se construiasca pe sine si sa ii ajute sa isi construiasca caracterui si pe semenii lui..
ingerasulluptator
Postat pe 14 Decembrie 2011 13:51
bla, bla, bla! da, irino, the show must go on! altfel, unde ar mai fi farmecul?!
esme
Postat pe 14 Decembrie 2011 13:56
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-14 13:48:17eu de asta cred ca soarta unui om este asa cum si-o face el cu mana lui....Se numeste lucru manual..
stiu sa datorita ca omul nu are credinta si nu traieste curat sufleteste adica( sa nu faca rau nimanui si sa isi vada de treburile lui)...si curat trupeste adica sa ai relatii cu un singur barbat....si sa te uiti bine cu cine te incurci sa discutati toate dinainte,,,femeia sa fie hotarata...

De asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere.
Eu spre exemplu ma stradui sa nu fac rau nimanui,,dar totusi oamenii care nu au duhul lui Dumnezeu ma urasc si nu inteleg gandirea mea...Dar asta este,,eu imi vad de treburile mele,,,il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa cunosc gandurile oamenilor cu intentii necurate fata de mine si sa nu ii las sa se apropie de sufletul; meu..
de asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere
sau sufera pt ca nu stiu sa se fereasca de oameni cu intentii rele si mincinoase...
si ajung sa se impreteneasca cu ei sa investeasca sentimente cu oameni care nu merita,,,pt ca ei nu stiu sa se fereasca de oamenii rai pt ca ei nu au duhul lui Dumnezeu care ii protejeaza si ii invata


ingeras!

marturisesc ca niciun duh nu s.-a pogorat asupra mea......asa ca nu te urasc....dar nici nu te inteleg....de ce bati campii????.....
Cristina_Adler
Postat pe 14 Decembrie 2011 14:56
De la: Cristina_Adler, la data 2011-12-14 14:56:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-14 13:48:17eu de asta cred ca soarta unui om este asa cum si-o face el cu mana lui....Se numeste lucru manual..
stiu sa datorita ca omul nu are credinta si nu traieste curat sufleteste adica( sa nu faca rau nimanui si sa isi vada de treburile lui)...si curat trupeste adica sa ai relatii cu un singur barbat....si sa te uiti bine cu cine te incurci sa discutati toate dinainte,,,femeia sa fie hotarata...

De asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere.
Eu spre exemplu ma stradui sa nu fac rau nimanui,,dar totusi oamenii care nu au duhul lui Dumnezeu ma urasc si nu inteleg gandirea mea...Dar asta este,,eu imi vad de treburile mele,,,il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa cunosc gandurile oamenilor cu intentii necurate fata de mine si sa nu ii las sa se apropie de sufletul; meu..
de asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere
sau sufera pt ca nu stiu sa se fereasca de oameni cu intentii rele si mincinoase...
si ajung sa se impreteneasca cu ei sa investeasca sentimente cu oameni care nu merita,,,pt ca ei nu stiu sa se fereasca de oamenii rai pt ca ei nu au duhul lui Dumnezeu care ii protejeaza si ii invata


ingeras! pai daca as fii face to face with you sigur mi-ai fii aratat atipatia fata de mine

marturisesc ca niciun duh nu s.-a pogorat asupra mea......asa ca nu te urasc....dar nici nu te inteleg....de ce bati campii????.....
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 21:08
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-15 21:08:28
De la: Cristina_Adler, la data 2011-12-14 14:56:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-14 13:48:17eu de asta cred ca soarta unui om este asa cum si-o face el cu mana lui....Se numeste lucru manual..
stiu sa datorita ca omul nu are credinta si nu traieste curat sufleteste adica( sa nu faca rau nimanui si sa isi vada de treburile lui)...si curat trupeste adica sa ai relatii cu un singur barbat....si sa te uiti bine cu cine te incurci sa discutati toate dinainte,,,femeia sa fie hotarata...

De asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere.
Eu spre exemplu ma stradui sa nu fac rau nimanui,,dar totusi oamenii care nu au duhul lui Dumnezeu ma urasc si nu inteleg gandirea mea...Dar asta este,,eu imi vad de treburile mele,,,il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa cunosc gandurile oamenilor cu intentii necurate fata de mine si sa nu ii las sa se apropie de sufletul; meu..
de asta cred ca oamenii sufera pt ca fac pe altii sa sufere
sau sufera pt ca nu stiu sa se fereasca de oameni cu intentii rele si mincinoase...
si ajung sa se impreteneasca cu ei sa investeasca sentimente cu oameni care nu merita,,,pt ca ei nu stiu sa se fereasca de oamenii rai pt ca ei nu au duhul lui Dumnezeu care ii protejeaza si ii invata


ingeras! pai daca as fii face to face with you sigur mi-ai fii aratat atipatia fata de mine

marturisesc ca niciun duh nu s.-a pogorat asupra mea......asa ca nu te urasc....dar nici nu te inteleg....de ce bati campii????.....
pai daca as fii face to face with you sigur mi-ai fii aratat atipatia fata de mine
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 21:10
mai femeie n-ai ce face?!cum poti debita atatea tampenii?nimic nu poti citi pe forum fara sa apara aceasta cu parerile ei tampite....
cameliaellena
Postat pe 20 Decembrie 2011 03:57
Deh, Camelia. fiecare cu parerea sa. Ignora si tu ce nu iti place sau intra in polemica nesfarsita cu ea la fel ca majoritatea .
SAL
Postat pe 20 Decembrie 2011 21:34
Pai cred ca curvaria si egoismul femeilor le-a fost transmis prin educatie de tatal lor..
Pt ca copiii copie gandirea tatalui pt ca el este seful,,si face pe seful dar mai putin cu responsabilitatile...
Si uite asa copiii,,fetele si baietii au devenit destrabalati ca tatal lor,,mama si ea s-a luat dupa sot ca daca nu i se rupea cocoasa si o inebunea barbatul de cap...
si uite asa...daca vrei sa ai copiii buni si educati...barbatii trebuie sa fie un exemplu in familie...
Dar unde mai vedeti voi barbati exemplu in familie? de asta si copiii sunt la fel si fetele si baietii,,,copie ce vad la parinti,,apoi mai este televizorul
toti dau vina unul pe altul...
dar nimeni nu misca nimic
ingerasulluptator
Postat pe 20 Decembrie 2011 21:42
Fermecator...

La partea cu miscatul, te-as contrazice la greu, dar nu cred ca ne gandim la acelasi lucru...
nathalie
Postat pe 20 Decembrie 2011 21:50
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-20 21:42:38Pai cred ca curvaria si egoismul femeilor le-a fost transmis prin educatie de tatal lor..
Pt ca copiii copie gandirea tatalui pt ca el este seful,,si face pe seful dar mai putin cu responsabilitatile...
Si uite asa copiii,,fetele si baietii au devenit destrabalati ca tatal lor,,mama si ea s-a luat dupa sot ca daca nu i se rupea cocoasa si o inebunea barbatul de cap...
si uite asa...daca vrei sa ai copiii buni si educati...barbatii trebuie sa fie un exemplu in familie...
Dar unde mai vedeti voi barbati exemplu in familie? de asta si copiii sunt la fel si fetele si baietii,,,copie ce vad la parinti,,apoi mai este televizorul
toti dau vina unul pe altul...
dar nimeni nu misca nimic


irinooka...
bea si tu niJte furadan,
ca prea te chinui...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Decembrie 2011 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fall in love 19 De la: tutankhamon 10 Noiembrie 2009 00:29
sunt o prietena rea? 15 De la: garbo_1399 1 Noiembrie 2012 02:09
buna 11 De la: dor72_ 7 Februarie 2012 16:13
PRIETENIA O POTI TRANSFORMA INTR O DRAGOSTE? 3 De la: esme 10 Decembrie 2011 23:16
gandire 25 De la: andrutza448 17 Aprilie 2011 03:36
Setari Cookie-uri