in lupta cu gelozia si posesivitatea...

Buna...Am sa va impartasesc pe scurt povestea mea si poate ma puteti ajuta cu sfaturi.
Dupa ce in august am incheiat o relatie furtunoasa,cu jigniri si batai, pe la inceputul anului am cunoscut un baiat pe facebook.Pot zice ca a fost dragoste la prima vedere,ca in filme.Desi ne desparteau mii de km ,vorbeam zilnic la telefon si pe mess.
Acum o luna a venit acasa,ne-am intalnit si am stat impreuna 2 saptamani...momentele petrecute cu el mi-au ramas tiparite in inima.Tocmai el ,un golanas,un tip mereu pus pe distractii , s-a schimbat pentru mine...chiar am planuit ca la vara atunci cand revine sa facem logodna.
Stiu sigur ca nu ma inseala ,ca nu ma minte,dar....aici e marea problema: eu mi-am pierdut increderea dupa esecul cu fostul si am devenit suspicioasa.Mereu sunt cu gura pe el,pur si simplu il sufoc.Devin geloasa chiar si atunci cand vorbeste cu amicii lui,sa nu mai zic ca nu suport sa iasa in oras fara mine .Sunt geloasa si pe trecutul lui. Il vreau doar pentru mine.
Imi fac singura mult rau sunt constienta de asta ! Nu mi-a gresit cu nimic ,cand vine de la lucru intra direct pe mess pentru ca stie ca incep sa ma agit. Nu vreau sa il pierd ,dar oare cat va mai suporta gesturile mele?
Doresc sa ma schimb ca sa ne fie bine, sa uit de gelozie !!!

Postat pe 15 Mai 2012 19:35
Inainte sa aplezi la ajutorul specializat al psihologului de mai jos,incearca sa te comporti firesc,cum simti tu,cu bun simt si masura in toate.Gelozia si posivitate sunt semne clare de neincredere in propria ta persoana ,in propriile tale puteri,in farmecul tau,in sentimentele tale.Vei obosi si tu ,si-l vei obosi si pe el,relatia voastra trebuie sa fie o bucurie,nu o corvoada,daca vrea sa te insele poti sa faci tu ce vrei tot te inseala,fii logica si ai bun simt.Te descalifici in fata lui ,devi vulnerabila si va stii cu siguranta ca poate face ce vrea din tine,esti in mare dezavantaj ,ai mare grija.Fii fireasca si normala si vei avea castig de cauza,invata sa te controlezi si ai rabdare.Cu simpatie.
garbo265966
Postat pe 24 Mai 2012 15:19
Daca iti doresti cu adevarat sa nu il pierzi , schimba-te , nu mai cauta probleme acolo unde nu sunt. Asa cum bine spui il sufoci si la un moment dat va ceda si il vei pierde .De tine depinde daca vrei sau nu sa pastrazi relatia.
cory_emy
Postat pe 24 Mai 2012 16:05
buna.nu sunt in masura sa dau sfaturi imi exprim doar o parere..............cred ca ai foarte mult timp liber facand tot felu de scenarii.gaseste ti o preocupare care sa ti faca placere,avantaj tu...vei avea ce sa i povestesti. nu te vei mai gandi de zeci de ori la conversatia avuta cu el, la fiecare cuvant in parte cu toate conotatiile posibile.o zi buna.
crissdiana
Postat pe 25 Mai 2012 19:28
schimbate...si sa o faci pentru tine,lipsa de incredere in propria persoana naste gelozia...succes
garbo_3351
Postat pe 26 Mai 2012 07:35
Ar trebui sa lasi trecutul in urma , sa traiesti prezentul si sa te gandesti la viitor.Nu poti trai din trecut pt ca iti afecteaza intreaga viata.Daca il iubest cu adevarat cu siguranta poti sa te schimbi.Nu trebuie sa fi atat de posesiva,El te iubeste dar daca continui cu aceasta atitudine se va satura sa-ti mai tolereze toate capriciile si mofturile,si cu toate ca ii este greu iti va cere sa va despartiti.Nu uita ca te iubeste cu adevarat ,iar tu traiesti din trecut,totul depinde doar de tine..Fi optimista ,poti sa te schimbi si sa salvezi aceasta relatie.Succes!
Elena_Florentina
Postat pe 26 Mai 2012 11:52
Si eu sant cam in aceeasi situatie.Dupa 25 de ani de casnicie am ajuns sa nu-mi mai recapat increderea in sotul meu.Vreau sa precizez ca am avut destule motive ptr care am ajuns in aceasta situatie.Ma sraduiesc din rasputeri sa trec peste si sa merg mai departe ,sper sa reusesc dar cine stie..Sau intamplat atat de multe lucruri in viata noastra incat uneori simnt ca numai am putere.
Dar de cate ori cad ,ma ridic si merg mai departe sperand ca maine va fi o noua zi.Trebuie sa te scimbi acum nu astepta ca sa nu fie prea tarziu.Succes!Si sa auzim de bine.
garbo267027
Postat pe 26 Mai 2012 18:41
De la: garbo265966, la data 2012-05-24 15:19:28Inainte sa aplezi la ajutorul specializat al psihologului de mai jos,incearca sa te comporti firesc,cum simti tu,cu bun simt si masura in toate.Gelozia si posivitate sunt semne clare de neincredere in propria ta persoana ,in propriile tale puteri,in farmecul tau,in sentimentele tale.Vei obosi si tu ,si-l vei obosi si pe el,relatia voastra trebuie sa fie o bucurie,nu o corvoada,daca vrea sa te insele poti sa faci tu ce vrei tot te inseala,fii logica si ai bun simt.Te descalifici in fata lui ,devi vulnerabila si va stii cu siguranta ca poate face ce vrea din tine,esti in mare dezavantaj ,ai mare grija.Fii fireasca si normala si vei avea castig de cauza,invata sa te controlezi si ai rabdare.Cu simpatie.


Foarte intelepte vorbe... Important e sa le poti respecta intru-totul


ankh
Postat pe 27 Mai 2012 11:53
cata dreptate ai in ceea ce spui garbo265966. si eu ma aflu in aceasi situatie , incerc de ceva vreme sa o rezolv dar e foarte greu . duc o lupta cu mine insami .
raluca_geaniana
Postat pe 27 Mai 2012 23:02
eu cand citesc de-astea cu gelogii , cu crize , cu batai, imi vine cu taxa inversa , mi se pare aberant;
daca l-ai cunocut pe net (facebook) nici nu il cunosti bine, una e sa vorbesti pe mess si la telefon si alta este sa te vezi cu el in fiecare zi sau de cateva ori pe saptamana;
nu stii ce apucaturi are el....iar tucu gelozia ta, este fix cireasa de pe tort;
vad ca vorbesti de logodna, de casatorie, unde o sa stati apoi?! pe facebook?!
adeline
Postat pe 28 Mai 2012 16:11
esecul cu ex a fost diferit de "jigniri si batai" din partea lui, daca ai ramas cu gelozii si suspiciuni... Daca vine acasa si te pocneste reactia ta nu e sa devii geloasa si posesiva. Din contra, e sa te feresti de asa ceva pe viitor ca drak de tamaie.
Sau poate bataile au fost din partea ta...adica tu ai sarit la bataie?!

Probabil ai omis aspecte care nu te pun intr-o lumina favorabila, altfel nu se explica nici posesivitatea ta exagerata, nici faptul ca pe saracul asta nou l-ai incadrat din start la "golanas" dar esti totusi decisa sa faci logodna si te tii de el ca scaiul... sa "il schimbi".
Mi se pare bizar. De fapt,mi se cam pare ca ti-o cam faci cu mina ta, un fel de pattern repetitiv.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 16:20
comportamentul asta distruge relatia progresiv.
si sunt sigura ca nu vrei asta.
oricat te-ai stresa,nu ii mai spune lui,musca-ti limba.
el aduna si va izbucni.
nu lasa trecutul sa iti strice actuala relatie.
du-te la biserica,si lasain seama lui dzeu.
trebuiesa accepti ca nu putem controla totul,ca numai pe noi,comportamentul nostru,putem controla.
si mai ales,sa te axezi pe solutie.
doar ce poti face,conteaza.
iar in cazul asta,daca cu comportamentul tau consolidezi relatia,in loc sa o distrugi,faci ce poti tu mai bine.
in rest,nimic nu mai conteaza,decat ce poti face tu.
axeaza-te pe comportamentul tau.
sii incepe sa ii acorzi putina incredere,si relaxeaza-te,ca totul va fi bine.
seara inainte de culcare hotaraste-te sa nu mai fii as,sa te axezi pe solutii,nu sa te pierzi in problema inutil.
si asa va fi.
fa un efort,pentru ca nimic din ce e bun in viata nu pica din cer.

garbo201517
Postat pe 2 Iunie 2012 14:03
De la: , la data 2012-05-15 19:35:34Buna...Am sa va impartasesc pe scurt povestea mea si poate ma puteti ajuta cu sfaturi.
Dupa ce in august am incheiat o relatie furtunoasa,cu jigniri si batai, pe la inceputul anului am cunoscut un baiat pe facebook.Pot zice ca a fost dragoste la prima vedere,ca in filme.Desi ne desparteau mii de km ,vorbeam zilnic la telefon si pe mess.
Acum o luna a venit acasa,ne-am intalnit si am stat impreuna 2 saptamani...momentele petrecute cu el mi-au ramas tiparite in inima.Tocmai el ,un golanas,un tip mereu pus pe distractii , s-a schimbat pentru mine...chiar am planuit ca la vara atunci cand revine sa facem logodna.
Stiu sigur ca nu ma inseala ,ca nu ma minte,dar....aici e marea problema: eu mi-am pierdut increderea dupa esecul cu fostul si am devenit suspicioasa.Mereu sunt cu gura pe el,pur si simplu il sufoc.Devin geloasa chiar si atunci cand vorbeste cu amicii lui,sa nu mai zic ca nu suport sa iasa in oras fara mine .Sunt geloasa si pe trecutul lui. Il vreau doar pentru mine.
Imi fac singura mult rau sunt constienta de asta ! Nu mi-a gresit cu nimic ,cand vine de la lucru intra direct pe mess pentru ca stie ca incep sa ma agit. Nu vreau sa il pierd ,dar oare cat va mai suporta gesturile mele?
Doresc sa ma schimb ca sa ne fie bine, sa uit de gelozie !!!


El un golanas s-a schimbat pt. tine ...pt. cat timp oare ? Esti sigura ca pe mess vorbeste decat tu tine? E putin periculos sa te logodesti cu o persoana care locuieste la mii de km departare si cu care ai petrecut 2 saptamani .... Tu cunosti despre el ceea ce vrea el sa cunosti ....Esti constienta de asta ? Numai locuind impreuna va veti cunoaste ....Oricum , bafta !
Fata_Morgana
Postat pe 3 Iunie 2012 10:16
Am incercat sa iau legatura cu d-voastra prin e-mail ..dar se pare ca adresa nu este valida....poate este ceva gresit....va multumesc....as dori din suflet sa discut cu un medic psiholog...
wildchery
Postat pe 18 Iunie 2012 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din orasul Sibiu 6 De la: garbo224188 22 Februarie 2012 13:16
cure de slabire 1 De la: crazy_angel 17 Decembrie 2009 20:32
prieteni sau dusmani 32 De la: Axl_22 10 Noiembrie 2011 17:52
prieten bun nu raspunde la mesaje. dar stii ca e ok... 78 De la: tutankhamon 6 Decembrie 2009 03:41
Ajutati-ma sa castig un concuirs...plzzzz !!! 1 De la: dana92 24 Iulie 2009 01:29
Setari Cookie-uri