AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA

spanac cu ochi prajit, respectiv...
gianiblue
Postat pe 21 Iunie 2009 20:34
ochiul e al exului?
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 20:35
De la: vally65, la data 2009-06-03 21:45:23 m-am luat cu valul si am omis sa intreb, chiar nimeni nu este deranjat de faptul ca exista persoane care doar pentru placerea lor personala distrug casnicii si aduc suferinta in jurul lor? asa zisul iubit pentru care a renuntat la siguranta caminului nu are nici o vina? parerea mea este ca atunci cind ajungi sa faci ceea ce a facut el ar trebui macar sa-si asume cel putin 75 de procente din vina si sa se comporte ca atare. el ar trebui sa fie persoana care sa-si asume toate respnsabilitatile visavis de persoana iubita, ar trebui sa fie mai bun decit cel parasit, mai intelegator. el ar trebui sa-i faca viata partenerei o viata de vis, mai buna decit cea din care a smuls-o. ei? voi ce parere aveti despre preafericitul personaj?
Yarina
Postat pe 22 Iunie 2009 00:33
De la: vally65, la data 2009-06-03 21:45:23 m-am luat cu valul si am omis sa intreb, chiar nimeni nu este deranjat de faptul ca exista persoane care doar pentru placerea lor personala distrug casnicii si aduc suferinta in jurul lor? asa zisul iubit pentru care a renuntat la siguranta caminului nu are nici o vina? parerea mea este ca atunci cind ajungi sa faci ceea ce a facut el ar trebui macar sa-si asume cel putin 75 de procente din vina si sa se comporte ca atare. el ar trebui sa fie persoana care sa-si asume toate respnsabilitatile visavis de persoana iubita, ar trebui sa fie mai bun decit cel parasit, mai intelegator. el ar trebui sa-i faca viata partenerei o viata de vis, mai buna decit cea din care a smuls-o. ei? voi ce parere aveti despre preafericitul personaj?


Sunt de acord cu tine "vally65"! Cred ca un asemenea "personaj" ar trebui sa-si asume 50% din "vina", deci implicit riscurile si responsabilitatile...
Felicitari pentru felul in care simti si gandesti!
Mult noroc!
Yarina
Postat pe 22 Iunie 2009 00:50
Adica ar trebui sa-i dea lui 50% din venituri? Sau cum?

Postat pe 22 Iunie 2009 12:12
De la: nenea_rau, la data 2009-06-22 12:12:21Adica ar trebui sa-i dea lui 50% din venituri? Sau cum?


Adica......ma gandesc ca, atunci cand cineva strica o casnicie sau contribuie decisiv la distrugerea ei, ar trebui sa-si asume responsabilitatile consecintelor... (ambele personaje sunt in egala masura vinovate!)
Yarina
Postat pe 22 Iunie 2009 22:21
yarina, mama. chestia cu juma-juma e comunista. de cele mai multe ori sunt relatii de tip victima-calau. ghici cine-i mai vinovat!
gianiblue
Postat pe 22 Iunie 2009 22:24
Gianetta...lasa piatra jos...
valentino
Postat pe 23 Iunie 2009 00:15
femeie fa asa cum crezi tu ca e cel mai bine pentru tine , copilul tau si..sufletelul tau ! fostul sot ? e normal sa te caute acuma cand nu mai esti A LUI !..dar sigur daca te-ar " cuceri din nou !" ar fi cel mai frumos..cosmar al tau ! ( ar ierta , dar n-ar uita niciodata !! ce i-ai facut ..acuma doar sa trezit ca te iubeste ?) actuaalul e mai naspa decat fostul....iresponsabil !..baiatul mamei..., daca poti sa-i fii si mama ? e ok !) dar trebuie sa te tina..." pana la adanci batraneti !"...sincer ,eu am fost divortat de doua ori ! e foarte greu , tu stii cat poti sa te complaci in anumite situatii , eu prefer o relatie sa o mentin atata timp .cat merge ! altfel devine ..o povara pentru amandoi ! draga doamna ; ai de ales din doua rele ....esti hotarata !...si poate totusi o a treia ( varianta )..ar fi ..ideala !!! tu stii ! si cunosti ! ce ai ! ce ai avut ! si ce de fapt...iti doresti ! viata e scurta...sa o irosesti...si mai ai si responsabilitati....( acuma daca vrei ! si daca nu !)..bafta multa ! la alegeri.......
garbo001219
Postat pe 23 Iunie 2009 10:22
femeie fa asa cum crezi tu ca e cel mai bine pentru tine , copilul tau si..sufletelul tau ! fostul sot ? e normal sa te caute acuma cand nu mai esti A LUI !..dar sigur daca te-ar " cuceri din nou !" ar fi cel mai frumos..cosmar al tau ! ( ar ierta , dar n-ar uita niciodata !! ce i-ai facut ..acuma doar sa trezit ca te iubeste ?) actuaalul e mai naspa decat fostul....iresponsabil !..baiatul mamei..., daca poti sa-i fii si mama ? e ok !) dar trebuie sa te tina..." pana la adanci batraneti !"...sincer ,eu am fost divortat de doua ori ! e foarte greu , tu stii cat poti sa te complaci in anumite situatii , eu prefer o relatie sa o mentin atata timp .cat merge ! altfel devine ..o povara pentru amandoi ! draga doamna ; ai de ales din doua rele ....esti hotarata !...si poate totusi o a treia ( varianta )..ar fi ..ideala !!! tu stii ! si cunosti ! ce ai ! ce ai avut ! si ce de fapt...iti doresti ! viata e scurta...sa o irosesti...si mai ai si responsabilitati....( acuma daca vrei ! si daca nu !)..bafta multa ! la alegeri.......
garbo001219
Postat pe 23 Iunie 2009 10:22
Mai scrie odata, tot n-am inteles.

Postat pe 23 Iunie 2009 13:52
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Iunie 2009 13:53
vale, io vorbeam in principiu. nu acuz pe nimeni. da' nu accept galushca cu juma-juma.
gianiblue
Postat pe 23 Iunie 2009 15:11
cum, giani? nu esti de parere ca ambii amandoi poarta o vina?


cica asa e cu vina asta. femeia tre' sa-i sufle aluia si-n supa, de parca ar fi handicapat. si dupa ce domnul isi toceste pingelele umbland fleaura, tot ea trebuie sa-i dea a noua sansa.
si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 15:29
noua sansa e o fiertura lesinata. sau cum se zice popular, o supa reincalzita.
pik_nik
Postat pe 23 Iunie 2009 15:31
pik pink, nu stii cum sta chestia. cica tre sa lupti si sa lupti sa-l aduci inapoi. ca barbatul e ca aurul. nu trebuie lasat din maini. cel putin asa am cetit eu pe aici. e o batalie castigata daca mangafaua apare acasa. bucurie, pupaturi, trai pe vatrai
si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 15:37
normal mai! sotia trebuie sa-i acorde sotului toate sansele de care are el nevoie. eu ma refeream la barbati.
pik_nik
Postat pe 23 Iunie 2009 15:39
Greseala celor mai multi e sa generlizeze.Cu atit mai mare e riscul la cei ce au suferit un soc...si p-aci sint multi socati...
valentino
Postat pe 23 Iunie 2009 15:39
Eu am divortat odata si nu ma simt socat deloc. Socatii sunt socati si daca mananca la pranz si-i intrebi.

Postat pe 23 Iunie 2009 15:42
cand faci un lucru, si-l vrei in mod gospodaresc, tre sa-l faci de mai multe ori.
daca ai divortat o singura data, insista.
pik_nik
Postat pe 23 Iunie 2009 15:44
valentin, nu e vorba de generializari.

fiecare are experienta lui si gandeste din aceasta perspectiva. insa, daca ar fi sa concluzionam, din ce citim, se vede clar tendinta de a-i ierta ei sau lui, orice magarie. se gasesc tot felul de motive aparent logice, se invoca copiii, amintirile, traiul bun ce fuse si se duse.

pana la urma cozii, cred ca cei ce se tot invart in cerc sunt fricosi. li-i teama ca nu se descurca singuri. au dezvoltat o dependenta fata de celalalt si se tin ca raia de o relatie esuata
si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 15:49
picpic, nimic, niciodata, sub nici o forma, nu este sigur. Asa ca cine stie; poate o sa mai divortez inca odata, sau inca de 3 ori. Poate nu. Poti sti tu daca n-ai si asta-n drum? (ok, am avzut cum ai dat-o si ca ai simtit ceva ce ti-ai dori a fi slabiciunea de-a-nghiti in sec, dar nu ma las ;) )

Postat pe 23 Iunie 2009 15:49
bine faci, nenea raule! nu te lasa!
nici nu mai conteaza ca nu pricep ce spui...o spui cu foc si asta e decisiv.
pik_nik
Postat pe 23 Iunie 2009 15:52
Daca nu pricepi, poti sa ma mai intrebi, sa-ti luminez partile neluminate de ce-am spus eu. Daca nu, poti sa-ti indrepti atentia in alta parte. :) Daca nici asa, ma poti contacta pe private, sa-ti arat ce smecherii stiu si eu. Daca nici asta nu-ti convine (pana cand, Dumnezeule?), comanda-ti o rochie si gaseste-ti un prieten.
Ramanem la primele d00 variante?

Postat pe 23 Iunie 2009 15:57
las-o cum a picat, nenea raule, am vazut cat de clare sunt explicatiile la explicatii. sa fii sanatos
pik_nik
Postat pe 23 Iunie 2009 16:00
Si tu la fel. Nu ti-am explicat nimica; doar ti-am oferit cateva variante. :)
Cauta mai departe, o sa gasesti de cine sa te iei cu de-astea cu valabilitate la trecut.

Postat pe 23 Iunie 2009 16:01
E atit de complex acest argument Totusica...sa se ajunga la o ruptura conjugala,de multe ori se lucreaza inconstient timp de ani sau,fulgerator,la descoperirea unei tradari.Cert este,ca nu se gindeste la rece si nici nu se analizeaza problema si din alte perspective,pina la divort.Se face dupa.Asta explica atit de multe remuscari si regrete.Dupa mine,in afara de cazurile grave(tradare,alcoolism,batai,droguri...)orgoliile sau influientele externe sint situatii care,cu maturitate si vointa,se pot depasi.Sigur,odata facuta ruptura,foarte rar se mai poate reprinde firul...cel mai des se rupe si mai mult ,incercind sa-l reinnoade...
valentino
Postat pe 23 Iunie 2009 16:03
De la: gianiblue, la data 2009-06-22 22:24:54yarina, mama. chestia cu juma-juma e comunista. de cele mai multe ori sunt relatii de tip victima-calau. ghici cine-i mai vinovat!


Este adevarat, exista destul de multe relatii de tipul victima-calau. In aceste cazuri, nu inteleg de ce victima accepta aceasta postura.Este desigur evident pt toata lumea cine este vinovat, cu atat mai mult pt victima... de ce ar mai simti nevoia sa i se confirme si de catre altii...
Eu nu la asemenea gen de relatii ma refeream. Da, a fost o greseala din partea mea sa exprim in procente (egale sau nu) vinovatia partilor. Dar nu-i mai putin adevarat ca de cele mai multe ori, intr-o relatie de cuplu, indiferent de durata, contradictiile sunt inevitabile. Tuturor ne place sa credem ca spunem adevarul si sa ne impunem punctul de vedere in fata celorlalti. Nu e vina noastra, pur si simplu asa ne-a facut natura. Traim intr-o lume in care relatiile, aprecierile, cam totul se bazeaza pe un foarte ridicat grad de subiectivitate.

Ideea este ca doar tu poti decide cat esti de bun sau rau. Atat. Doar tu.
Yarina
Postat pe 24 Iunie 2009 01:23
Ntz; nu natura ne-a facut sa spunem numai bucati din adevar, ci nesimtirea si dorinta de a parea altceva decat ceea ce suntem pentru ca uneori ne este rusine sa recunoastem ce suntem. Si devenim niste porci care-si grohaie nemelodios partiturile fara sa realizeze ca deranjeaza pe altii care-si asculta muzica lor.
Tu ori ai 14 ani ori ai stat inchisa-n casa. O victima realizeaza ca este victima si ia masuri. Un porc nu face decat sa realizeze ca ar putea parea victima si sa profite.
Cat de bun sau rau esti, poate decide oricine functie de actiunile tale percepute de el.
Zi-mi si mie numerele la Loto de duminica viitoare. Sau chiar te-ai lasat de stiinta scoaterii numerelor din ghioc? ;)

Postat pe 24 Iunie 2009 23:08
Natura ne-a facut sa deosebim binele de rau, adevarul de minciuna. Ce alegem noi - este in functie de constiinta fiecaruia. Intr-o casnicie nu exista adevar absolut. Fiecare are particica lui de "adevar", in numele acestuia considerandu-se indreptatit, uneori, sa recurga si la mijloace murdare: minciuna, tradare, scandal...vina cazand in spatele celuilalt. In cazul unei fisuri conjugale nu este nevoie sa actionezi la rece si sa amani luarea unei decizii doar dupa ce esti sigur ca ruptura s-a produs. Poti pierde ani buni, atat din viata ta, cat si din cea a copiilor care au doar vina ca traiesc intr-o astfel de familie. Admir persoanele care pot sa faca ce nu am fost in stare sa fac eu : sa ia o hotarare fulger,la "cald" in cazul descoperirii unei tradari.
Daca ti s-a spart o vaza, nu mai lipi cioburile - niciodata aceasta nu va mai fi un intreg.
daria_
Postat pe 24 Iunie 2009 23:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul? 24 De la: AMELYY 14 Noiembrie 2009 23:44
Ce trista ma simt 41 De la: hermosa20 15 Iunie 2013 23:47
viata dubla 76 De la: adytza0464 5 Noiembrie 2011 10:01
cum pot sami yau copilu de la mama 18 De la: Vasilescu_Gebaru_1 19 Mai 2012 09:37
Ajutati-ma sa-mi salvez casnicia !!!!! 49 De la: garbo_7212 28 Februarie 2014 10:51
Setari Cookie-uri