impas

Buna.De ceva timp ma aflu intr-o situatie ce imi pare fara iesire.Stiu ca solutia la prima vedere ar fi divortul dar totusi nu stiu daca asta ar fi cea mai buna decizie.Vreau sa aflu parerea voastra ,a unor persoane straine care privesc situatia din exterior.Sunt casatorita de patru ani cu cineva mai mare decat mine cu 15 ani,nu avem copii inca.Nu reusim sa ne mai intelegem,ne certam din lucruri banale si foarte rar avem aceleasi opinii. Gesturi de afectiune nu prea mai sunt intre noi,de relatiile intime nici nu mai spun,dormim ca doi strainiAm incercat prin diverse cai sa discut cu el problema noastra,sa vedem unde gresim dar el intotdeauna imi spune ori ca ''mi se pare'' ,ori ca este prea ocupat si nu are timp ,ori ca e obosit .E adevarat ,ne-am dezvoltat o afacere impreuna si asta ne ia foarte mult timp (el este tipul de om care vrea sa realizeze cat mai mult in viata) dar o mangaiere, o vorba de alint sau un sarut nu ia o vesnicie.Nu vreau imposibilul ,ci doar sa ma simt iubita,apreciata (pentru sacrificiile pe care le fac ,si nu sunt putine,mai ales marea majoritate a timpului liber pe care il dedic afacerii),intr-un cuvant sa fiu fericita.Nu vreau sa dau cu piciorul la tot ce am realizat dar m-am saturat sa plang in ascuns si sa ma simt singura si fara sprijin (familia il pune sus pe un piedestal deci clar nu ma intelege,prieteni mi-au ramas foarte putini pentru ca m-am indepartat putin cate putin de ei).Pentru el ,a avea succes in ceea ce face este mai important decat familia,avem bani si asta il face fericit dar oare banul te face cu adevarat implinit?Ce rost are sa ai tot ce vrei daca pe dinauntru esti gol si simti ca lucrurile cu adevarat importante trec pe langa tine?Am facut tot ce mi-a stat in putinta deci spuneti-mi voi,ce-i de facut?
garbo_402078
Postat pe 22 Mai 2014 13:38
probabil ar trebui sa te gindesti bine, dar BINE in ce masura poti continua asa si invata sa te detasezi si sa nu ceri mai mult decit are el de oferit... Niciodata doi oameni nu vor avea exact aceeasi dinamica: daca il lasi in pace ai putea constata ca se repliaza singur si vine spre tine. Sau ca se indeparteaza si mai mult.... Deci poti sa ii dai spatiu si sa vezi ce se intimpla: asta mi s-ar parea abordarea cea mai buna.
Mai ai varianta sa discuti. Iar discutia ar fi o abordare indecisiva - deci alt timp si nervi pierduti inutil, n-ar face decit sa il irite, sau decisiva. Mai exact, ultimativa. Poti sa ii explici, calm, ca isi construieste un castel de nisip care sta sa cada - si ca nu poti trai in conditiile lui iar daca nu face nimic sa schimbe lucrurile toti ce ati cladit impreuna se va duce pe apa simbetii. Dar inainte sa te hotarasti sa ii expui problema in termenii pe care i-ai folosit aici, accepta si ideea ca s-ar putea termina prost. Si s-ar putea sa fie ultima conversatie pe care o aveti inainte de divort.
quasaria
Postat pe 22 Mai 2014 15:44
Daca imi permiteti doresc sa va sugerez o ipoteza. Avand in vedere diferenta de varsta,ce ati precizat-o intre dvs.si sotul dvs. mai ales daca acesta are o varsta cuprinsă intre 45-55 ani el a ajuns la maturitate si constientizeaza faptul ca in ceea ce priveste potenta lui in plan sexual pentru a va face fericita a scazut foarte mult . Acest fapt se intampla in mai mult de 80% intre acele perechi ce au o mare diferenta a varstei intre ei. In primul rand constientizeaza ca nu va mai poate face fericita in acele momente de extaz. 2)- Ii este tema ca va veni momentul cand dvs. va veti găsiți un partener apropiat de varsta dvs. si îl veti inparti cu acela si îl puteti părăsi definitiv sau va rămâne in viata dvs.doar o aminire frumoasa. Sunt convins ca dvs. ca in acest moment simtiti ca el va completeaza si va domina prin comportamentul sau si la propriu si la figurat pentru ca are facultatea vietii,dar cand si dvs. veti ajunge la o maturitate deplina o sa vedeti ca relatia nu o sa mai fie la fel de furibunda din partea dvs.iar dominei sale de acest lucru ii este teama. Imi permit sa va dau un sfat: iubiti-l cât se poate dar incercati sa va maturizati si sa deveniti o femeie complexa langa el, deoarece poate veni momentul ca despartirea sa fie inevitabila iar dvs. la urmatoarea idila (probabil) veti învață ca atunci cand veti privi in ochi unui barbat sa va puteti vedea in oglinda sufletului acestuia. Psiholog; Rila Aurel . Bucuresti. Cu mult respect.
garbo133906
Postat pe 25 Mai 2014 16:25
dl...psiholog - sinteti chiar atit de sigur ca TOATE femeile au inima in vagin?

De curiozitate intreb.
quasaria
Postat pe 25 Mai 2014 16:30
"Daca imi permiteti doresc sa va sugerez o ipoteza. Avand in vedere diferenta de varsta,ce ati precizat-o intre dvs.si sotul dvs. mai ales daca acesta are o varsta cuprinsă intre 45-55 ani el a ajuns la maturitate si constientizeaza faptul ca in ceea ce priveste potenta lui in plan sexual pentru a va face fericita a scazut foarte mult "

domnule psiholog, vad ca va incadrati in categoria de varsta 45-55 ani. daca aveti probleme privind "potenta in plan sexual", este explicabil raspunsul dvoastra din punctul de vedere al unui barbat.
altfel, pe langa faptul ca sunteti posesorul unui execrabil limbaj de lemn, dovediti tot atata perspicacitate si subtilitate psihologica precum un electrician in domeniul energiei atomice.
leo-nora
Postat pe 25 Mai 2014 20:00
poate daca luati o pauza , nu neaparat o despartire definitiva , asa cum este divortul ci sa vedeti cum v-ar fi viata unul fara celalalt ...? poate ati pretui altfel ceea ce aveti ; pentru ca dupa un trai impreuna , oamenii uita cine sunt ei in sinea lor si nu mai pretuiesc aceleasi lucruri . Uneori nu vedem padurea din cauza copacilor ... daca suntem prea aproape unul de celalat uitam cum era la inceput ... zic si eu ...
garbo_19362
Postat pe 28 Mai 2014 14:07
Sper ca ai gasit cea mai buna solutie si sa iti ajute DUMNEZEU IN TOT CEEA CE FACI !
garbo_19362
Postat pe 7 Iunie 2014 10:20
De la: garbo_402078, la data 2014-05-22 13:38:53Buna.De ceva timp ma aflu intr-o situatie ce imi pare fara iesire.Stiu ca solutia la prima vedere ar fi divortul dar totusi nu stiu daca asta ar fi cea mai buna decizie.Vreau sa aflu parerea voastra ,a unor persoane straine care privesc situatia din exterior.Sunt casatorita de patru ani cu cineva mai mare decat mine cu 15 ani,nu avem copii inca.Nu reusim sa ne mai intelegem,ne certam din lucruri banale si foarte rar avem aceleasi opinii. Gesturi de afectiune nu prea mai sunt intre noi,de relatiile intime nici nu mai spun,dormim ca doi strainiAm incercat prin diverse cai sa discut cu el problema noastra,sa vedem unde gresim dar el intotdeauna imi spune ori ca ''mi se pare'' ,ori ca este prea ocupat si nu are timp ,ori ca e obosit .E adevarat ,ne-am dezvoltat o afacere impreuna si asta ne ia foarte mult timp (el este tipul de om care vrea sa realizeze cat mai mult in viata) dar o mangaiere, o vorba de alint sau un sarut nu ia o vesnicie.Nu vreau imposibilul ,ci doar sa ma simt iubita,apreciata (pentru sacrificiile pe care le fac ,si nu sunt putine,mai ales marea majoritate a timpului liber pe care il dedic afacerii),intr-un cuvant sa fiu fericita.Nu vreau sa dau cu piciorul la tot ce am realizat dar m-am saturat sa plang in ascuns si sa ma simt singura si fara sprijin (familia il pune sus pe un piedestal deci clar nu ma intelege,prieteni mi-au ramas foarte putini pentru ca m-am indepartat putin cate putin de ei).Pentru el ,a avea succes in ceea ce face este mai important decat familia,avem bani si asta il face fericit dar oare banul te face cu adevarat implinit?Ce rost are sa ai tot ce vrei daca pe dinauntru esti gol si simti ca lucrurile cu adevarat importante trec pe langa tine?Am facut tot ce mi-a stat in putinta deci spuneti-mi voi,ce-i de facut?
pitiTa_
Postat pe 5 Iulie 2014 14:12
078, orice situatie are "iesire" depinde pe care usa, din fata sau din "dos". Vad ca-ti dai seama de ce vi se intampla si nu excluzi ipoteza unui divort. Privind altfel lucrurile, consider ca intre voi balanta rabdarii inclina mai mult spre el si mai putin spre tine. De regula, inainte sa "facem" pasul intr-o casnicie, "o tinem" mortis ca: il
vreau pe el cu "tot tacamul, bun si rau". Pe parcurs ce timpul trece si realizam lucruri bune in speranta ca incheaga trainic relatia, uitam sa dam atentie fie sentimentelor reciproce fie incotro se indreapta relatia de cuplu si ne trezim dupa ani si impliniri pe alte planuri ca ne lipsesc exact calitatile esentiale care ne fac sa ne simtim sot si sotie si nu asociati. Adevarat, nu le poti avea pe toate dar cat mai multe, se poate.La tine este vizibila cea din urma si faptul ca unii/le dintre noi sunt nascuti/facuti pt. mediul de afaceri sa intelegi ca cu asta se simt ei mai bine, mai impliniti, motivati si dedicati, lasand pe ultimul loc "celelalte" iar tu, nu esti la fel ca el. Rareori sa intampla ca ambii soti sa functioneze concomitent cu casnicia dar ajung in final tot in punctul in care te afli tu, scotandu-si ochii.
Parerea mea vis a vis de cum sa procedezi nu ti-o pot spune, fiindca tu esti cea care-si stabileste prioritatile si stie cum functioneaza mai bine ca om. Insa, nu trebuie sa te excluzi nici ca vinovata si nici ca victima atunci cand stii ce vrei, banuiesc ca v-ati luat din dragoste?!
pitiTa_
Postat pe 5 Iulie 2014 14:41
eu consider ca ai nevoie de o descutie sincera, directa pune totul pe tapet cu sotul tau , poate se remediaza ...ceva.
lllorena
Postat pe 6 Iulie 2014 10:59
asa, si "tapetul" il speli cu ACE, de cate ori iti vine!;))
pitiTa_
Postat pe 6 Iulie 2014 11:30
Desi intre mine si sotul meu sunt doar 7 ani ma confrunt cu aceeasi problema. Am observat ca nu reusesc sa comunic verbal cu el asa ca am ales sa ii scriu scrisori. Intai de toate il asigur ca il iubesc si pentru mine familia e sacra. Dar ii aduc aminte ca relatia noastra o pot controla doar de la mine inspre el, nu si invers. Ca atunci cand ne-am casatorit am facut-o pentru din dragoste si nu din vreun alt motiv. Ca pentru ca o familie sa dainuiasca e nevoie de DRAGOSTE NECONDITIONATA, COMUNICARE SI FIECARE SA PUNA IMPLINIREA CELUILALT PE PRIMUL LOC. Doar in aceste conditii o familie poate fi fericita. Ca noi ca femei ne simtim implinite atunci cand partenerul de viata are timp pentru familie. Ca nu afacerea e centrul pamantului ci familia. Ca daca lui i se intampla ceva sufera ambii (in cazul meu si copiii), nu doar el. Ca il consider parte din mine si asa e normal. Ca prioritatile lui trebuiesc rearanjate, Toate acestea i le explic intr-un mod in care sa nu se simta amenintat, fiindca in urmatoarea secunda bate in retragere si nu mai reusesc sa mai ajung la inima lui. El trebuie doar sa inteleaga ca chiar daca el se simte implinit prin atingerea scopurilor propuse, tu te simti implinita prin atentia pe care ti-o acorda. Stau in firea lucrurilor toate acestea. Asa e normal. Barbatii si femeile functioneaza diferit, au nevoi diferite, comunica diferit. Un lucru pe care i l-am mai scris este ca tin mai mult la fericirea lui decat la propria mea fericire asa ca daca eu stau in calea fericirii lui sint gata sa ma dau la o parte. Daca crede ca ma iubeste atunci va trebui sa tina cont de toate acestea. Daca nu, dragoste cu sila nu se poate. La mine a dat roade. Pur si simplu a aflat niste lucruri care nu le stia si a actionat in consecinta. Fii sincera, spune-i exact ce astepti de la el si foloseste un limbaj simplu, fara vreun repros, fara amenintari, fara vreun comentariu ironic. Explica-i starea ta, nelinistea ta, faptul ca nu vezi nici o sansa ca situatia sa se schimbe. Si fa-l sa inteleaga ca vrei doar sa ai o famile fericita si pentru asta trebuie sa ajungeti la un numitor comun. Foloseste persoana intai in exprimare ("ma simt singura, am nevoie de cineva cu care sa pot comunica, care sa ma apreciaze pentru cine sunt nu pentru performantele in afaceri, de cineva care sa fie in stare sa ma tina in brate cand imi vine asa plang fara sa imi faca vreo observatie sau sa imi ofere vreo solutie, pur si simplu vreau sa ma simt iubita, apreciata, in siguranta, sustinuta indiferent de circumstante") si termina scrisoarea cu fraza "crezi ca poti fi pentru mine persoana cu care sa imi impart dragostea si viata sau doar afacerea?". Te-as mai ruga, daca decizi sa imi urmezi exemplul, sa imi scrii un mail la adresa biancasegorean@yahoo.com si sa imi spui cum a functionat. Ca una care trec prin aceeasi situatie cred ca sunt in masura sa impart cu tine cateva detalii pe care le-am observat de-a lungul timpului in relatia noastra, detalii care foarte probabil iti vor folosi. Succes.
angel_forever
Postat pe 8 Iulie 2014 21:34
In fiecare casnicie, relatie dupa un timp apar intrebari de genul...nu conteaza diferenta de varsta..Este clar ca sotul tau se simte implinit cu tine si afacerea voastra..afacere in care inteleg ca iti pui aportul foarte mult..Ce vrei? este ideal pentru el...esti tanara, il iubesti, muncesti..barbati gandesc, si vad o relatie cu alti ochii in comparatie cu noi femeile...noi mai despicam firul in patru..daca nu avem atentie,iubire,conditii financiare le dorim...si tot asa..intelegi tu ce vreau sa spun.
Lucrurile sunt simple in relatia voastra.
Timpul tau liber ti-l dedici in totalitate tie si doar tie...invata sa-ti petreci timpul cu tine..citind,uita-te la filme, intalneste-te cu amice,incepi un sport de intretinere,mergi la cumparaturi..chestii de genul..
Daca simti nevoia sa faci dragoste, faci cu el ar fi indicat...Relaxeaza-te un pic, detasaza-te..Cum face si el..
garbo119245
Postat pe 15 Iulie 2014 16:05
De la: garbo133906, la data 2014-05-25 16:25:00Daca imi permiteti doresc sa va sugerez o ipoteza. Avand in vedere diferenta de varsta,ce ati precizat-o intre dvs.si sotul dvs. mai ales daca acesta are o varsta cuprinsă intre 45-55 ani el a ajuns la maturitate si constientizeaza faptul ca in ceea ce priveste potenta lui in plan sexual pentru a va face fericita a scazut foarte mult . Acest fapt se intampla in mai mult de 80% intre acele perechi ce au o mare diferenta a varstei intre ei. In primul rand constientizeaza ca nu va mai poate face fericita in acele momente de extaz. 2)- Ii este tema ca va veni momentul cand dvs. va veti găsiți un partener apropiat de varsta dvs. si îl veti inparti cu acela si îl puteti părăsi definitiv sau va rămâne in viata dvs.doar o aminire frumoasa. Sunt convins ca dvs. ca in acest moment simtiti ca el va completeaza si va domina prin comportamentul sau si la propriu si la figurat pentru ca are facultatea vietii,dar cand si dvs. veti ajunge la o maturitate deplina o sa vedeti ca relatia nu o sa mai fie la fel de furibunda din partea dvs.iar dominei sale de acest lucru ii este teama. Imi permit sa va dau un sfat: iubiti-l cât se poate dar incercati sa va maturizati si sa deveniti o femeie complexa langa el, deoarece poate veni momentul ca despartirea sa fie inevitabila iar dvs. la urmatoarea idila (probabil) veti învață ca atunci cand veti privi in ochi unui barbat sa va puteti vedea in oglinda sufletului acestuia. Psiholog; Rila Aurel . Bucuresti. Cu mult respect.


nenea pishilogu, vezi ca ai cam lipsit de la orili de limba citire si limba scrie!
daca practici psihologia aia de care zici asa cum te exprimi, vai si amar de pacientii aia care intra pe mana matale!
mai usor cu alfabetarul ca se varsa literili nenea!
si daca nu intelegi din prima uite iti dau citate:
"Acest fapt se intampla in mai mult de 80% intre acele perechi ce au o mare diferenta a varstei intre ei."
intre si intre, parca suna ca la tzatza floarea la flapshioiestii de sus! si daca vorbeste de prechi e una, daca vorbesti de parteneri e alta! sau matale de la atata swing nu mai faci diferanta? posibil si asta!

"2)- Ii este tema ca va veni momentul cand dvs. va veti găsiți un partener apropiat de varsta dvs. si îl veti inparti cu acela "
cum adica sa-si imparta sotul cu acela? adica acum il acuzi pe sot si de poponareala? nu numai de impotenta?
sau vroiai sa zici ca se imparte doamna intre sot si presupusul amant din capul tau?

"Sunt convins ca dvs. ca in acest moment simtiti ca el va completeaza ..." nenea aici ti-ai dat doctoratul! sa nu mai spui si altora ca cine stie la ce clinica te interneaza... posibil clasele I-IV... cam de acolo se pare ca ti se trage!
heartbit
Postat pe 15 Iulie 2014 16:52
lol!

Mie tot partea cu "relatia furibunda" (!!) mi-a placut cel mai mult!
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2014 17:38
mie imi place limbajul asta de lemn!
ii da in sus si in jos cu maturitatea si maturizarea!
cred ca a fost singura lectie pe la care a ajuns... si vorba lui Marius Chicosh Rostogan, crastavietele este un fruct dicotiledonat de culoare galbena verzuie care contine 99% apa, ... iar canalul de suez este asemanator cu un crastaviete care este un fruct dicotledonat de culoare galbena verzuie si care contine 99% apa si gata!
heartbit
Postat pe 16 Iulie 2014 01:34

V.am spus eu ca i.a plecat secretara.
Trebuie sa va obisnuiti cu oamenii astia cu cite 2 doctorate pe hirtie. Ca pe la scoala nu au dat.
vivacedonna
Postat pe 16 Iulie 2014 02:03
Noroc cu traducerea lui Bitul , ca io zau de intelegeam ceva la ora asta matinala...
Rotty
Postat pe 16 Iulie 2014 05:50
De la: heartbit, la data 2014-07-16 01:34:30mie imi place limbajul asta de lemn!
ii da in sus si in jos cu maturitatea si maturizarea!
cred ca a fost singura lectie pe la care a ajuns... si vorba lui Marius Chicosh Rostogan, crastavietele este un fruct dicotiledonat de culoare galbena verzuie care contine 99% apa, ... iar canalul de suez este asemanator cu un crastaviete care este un fruct dicotledonat de culoare galbena verzuie si care contine 99% apa si gata!







no! .....ii din "familia" cur_cu_Bit_@cee, asta nu se pune?

Vreju', spune tot mai "prostovane"!
pitiTa_
Postat pe 16 Iulie 2014 08:51
O78 , daca te.ai maritat CU ideea ca totul VA fi lapte si miere
Ca in luna de miere, atunci ...
Fiecare familie are momentele sale grele,
Trebuie sa Sti sa treci peste ele.
Daca dupa 4 ani de casnicie te gindesti la divort doar pt CA tu te simti singura, asta spune totul despre tine.
Ai primit niste sfaturi bune pe aici. Urmeaza.le si inarmeaza.te cu rabdare. Daca nu, du.te si te calugareste. Acolo nu trebuie sa lupti pt nimic
vivacedonna
Postat pe 16 Iulie 2014 11:11
pitzipoanca de mahala, chiar nu ma asteptam la ceva inteligent din partea ta, chiar de-ar fi fost un citat din egalii aia cu care te laudai la margine de sant ca i-ai studiat!
am inteles ca esti o fire trista (chiar depresiva) care vrea sa epateze si ca ai multe momente de singurate nu numai fizica, dar si mentala si ca iti vine greu fara sa iti pui poalele in cap si sa arunci cu laturile gnadirii tale oriunde te-ai afla si oriunde ai impresia ca iti este permis... dar din pacate nu te pot ajuta cu nimic si nici nu vreau! singurul sentiment pe care il incerc in privinta ta, este unul de mila profunda!
esti jalnica!
heartbit
Postat pe 16 Iulie 2014 11:17
Nu o mai lua in seama bit, are momentele ei cind isi arata UN pic desteptaciunea si alea sunt putine
si majoritatea cind face PE nebuna si agaseaza lumea.
vivacedonna
Postat pe 16 Iulie 2014 11:24
nu cred ca face pe nebuna, ci ca este cu adevarat si totusi incearca sa nu para a fi nebuna, numai ca nu ii iese!
heartbit
Postat pe 16 Iulie 2014 12:15
vivacedonna
Postat pe 16 Iulie 2014 12:17
De la: vivacedonna, la data 2014-07-16 11:24:21Nu o mai lua in seama bit, are momentele ei cind isi arata UN pic desteptaciunea si alea sunt putine
si majoritatea cind face PE nebuna si agaseaza lumea.



asa, si?
pitiTa_
Postat pe 16 Iulie 2014 13:40
si nimic! dormi in pace!
heartbit
Postat pe 16 Iulie 2014 13:44
m'da..".noapte buna!"

pitiTa_
Postat pe 16 Iulie 2014 14:17
De la: heartbit, la data 2014-07-16 11:17:25pitzipoanca de mahala, chiar nu ma asteptam la ceva inteligent din partea ta, chiar de-ar fi fost un citat din egalii aia cu care te laudai la margine de sant ca i-ai studiat!
am inteles ca esti o fire trista (chiar depresiva) care vrea sa epateze si ca ai multe momente de singurate nu numai fizica, dar si mentala si ca iti vine greu fara sa iti pui poalele in cap si sa arunci cu laturile gnadirii tale oriunde te-ai afla si oriunde ai impresia ca iti este permis... dar din pacate nu te pot ajuta cu nimic si nici nu vreau! singurul sentiment pe care il incerc in privinta ta, este unul de mila profunda!
esti jalnica!




Ia-o la -ga! , ocoleste-o, fii destept! doar esti un dOMn!
pitiTa_
Postat pe 16 Iulie 2014 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am divortat de 3 ani si ma simt foarte bine, dar... 106 De la: calimera70 7 Octombrie 2014 17:47
CAUT BARBAT SAU FEMEIE CU BANI MULTII SI ZILE PUTIN,ASTEPT OFERTA 35 De la: tutankhamon 21 Iulie 2009 11:46
Divort 11 De la: garbo_416004 10 Ianuarie 2016 18:39
imi iubesc sotia dar ea......cred ca nu ,ce sa fac? 62 De la: quasaria 18 Aprilie 2013 15:49
Vampirii energetici 99 De la: garbo028998 7 Martie 2011 08:26
Setari Cookie-uri