l-am cunoscut pe net...nustiu ce sa fac acum...dar il iubesc!!am nevoie de ajutor

..."ideea principala este sa nu te aprinzi prea tare pe net..este doar o iluzie.." spune emmya 33 si ii dau dreptate...nici nu stii ce se poate ascunde in spatele unei relatii pe net...daca ti-as povesti ce am patit azi-noapte cu un asa-zis prieten de pe net, pe care l-am ajutat sa-si expuna niste lucrari, in scopul de a-l promova si a reusi sa vanda sa castige si el ceva, talentat, n-am ce zice, dar el si-a folosit talentul in slujba raului... s-a "indragostit" de mine in asa hal incat nu mai putea concepe sa ma casatoresc cu altul, desi nu l-am vazut niciodata decat pe webcam si nu vedeam nici unul dintre noi nici o posibilitate de a fi vreodata impreuna: distanta, deosebire de conceptii, de cultura, religie, etc....mi-e rusine sa spun ce-a fost capabil sa faca, sa ma ameninte, sa ma santajeze, etc....nu a incetat decat atunci cand i-am spus ca s-ar putea sa nu mai picteze de acum incolo decat pe zidurile inchisorii...

azi-dimineata m-am apropiat cu teama de computer, credeam ca nu voi mai putea comunica niciodata...aproape ca sunt traumatizata si nu-mi vine sa cred pana unde poate duce "foamea-n gat" a unora...sa crezi ca poti face sa te iubeasca cineva de frica sau de teama santajului...
sora_ilsi
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:16
ilsi, ignore si taie toate legaturile cu el ! de urgenta!
Tinkerbell_
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:21
Singura chestie buna pe net e ca poti oricand sa tai leguturile cu cel cu care nu vrei sa mai vorbesti.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:22
asta am si facut, dar sunt socata...imi tremura mainile pe tastatura...
sora_ilsi
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:24
Stai linistita. Zi merci ca nu l-ai intalnit in viata reala. Atunci ar fi fost cu adevarat grav. Sunt multi tembeli care au acces liber la net.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:25
Ilsi, cine incepe cu santajul, de orice fel ar fi el, n-are ce cauta in preajma ta.
Intre doi oameni, care se presupune ca sunt prieteni ori se iubesc, n-au ce cauta jocurile murdare. Asta spune mult despre barbatul respectiv. Despre onestitatea lui si despre cum v-a continua relatia.
So, ignore si nici o concesie.

Hai, gata, o sa fie bine, respira linistit ! Da-l in ma-sa de patetic..
Tinkerbell_
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:26
am mai intalnit eu de-astia, dorulet...dar omul e un artist, picteaza super...zici ca e poza...m-a pictat in niste ipostaze de ai jura ca sunt eu...am avut afinitati de ordin spiritual: amandoi avem studii de arta:el pictura, eu muzica...suntem de aceeasi varsta...nu pot sa cred...e si un om bolnav cu inima, foarte singur...exact ca si fatuca asta era o vreme cand stateam toata noaptea pe net cu el...zicea ca eu l-am readus la viata, iar eu ma bucuram ca am mai facut un om fericit pe pamantul asta plin de nefericire, intr-o tara fara perspective...l-am facut sa faca schimbari in jurul lui, in camera, ca devenise excesiv de neglijent...nu pot sa cred, pur si simplu sa dai cu piciorul unei relatii de la care ai avut numai bine...

mi s-a intamplat si aici in tara cu trei barbati care zic ca ma iubesc si acum in acelasi timp, le-am spus ca am un prieten cu care ma voi casatori, ei mi-au urat fericire si mi-au spus ca nu vor inceta sa spere si ca eu voi ramane in continuare cea mai buna prietena a lor...
sora_ilsi
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:34
Sunt oameni si oameni. E bine ca macar acum ai vazut cu cine stai de vorba. Mai devreme sau mai tarziu oamenii tot isi dau in petec. Bine ca poti taia legaturile cu el.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:37
asa e, Tink, stiu si eu asta...cand iubesti ii doresti binele persoanei iubite, nu o ameninti, sau ii dai o stare de insecuritate...isi imagina ca iubi daca ar vedea acele picturi facute de el, si-ar schimba impresiile despre mine...eu i-am spus ca nu numai iubi, dar mai sunt vreo 5-6 care i-ar umfla botul pentru asa ceva si ca e chiar mai rau decat fostul meu sot care apartine unei culturi asemanatoare...cel putin acela nu si-a permis niciodata sa ma denigreze, ba chiar se lua de unii care veneau sa ma deranjeze...
sora_ilsi
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:38
Ilsi, te inteleg. E artist, are o abilitate anume. Insa e un om agresiv. E violent verbal
Si mie a incercat sa-mi strice seara de revelion cineva. Nu l-am lasat pentru ca nu accept asa ceva. Am o anumita intelepciune si cred ca m-am capatat un echilibru anii asta.
Insa mi-a spus extrem de multe asta. E un abuz.
Si-l iau ca atare.
Tinkerbell_
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:44
De regula, celor care au ganduri negre, urate fata de altii li se intoarce raul tot lor.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:46
Exact.
Tinkerbell_
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:48
asa i-am spus si eu ca viata o sa i-o traga la fel cum a vrut el sa-mi faca mie...cum sa faci rau cuiva care ti-a facut numai bine? si te mai dai si ultra-religios? de la inceput nu l-am crezut, dar am zis ca poate o fi vreo exceptie, fiind, artist, nu inginer ca fostul meu sot cu care se asemana in multe privinte...si el chiar vroia sa-mi demonstreze ca ei nu sunt toti asa...si nu a fost asa, a fost mai rau...
sora_ilsi
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:04
Draga Sora, spuneai ca te-ai apropiat cu teama de computer...din cauza acelui personaj. As vrea doar sa comentez cu o zicala: "nu e vinovat nebunul, ci acela care se increde in nebun"...si inca una: " cand gresesti prima data este o intamplare, dar daca repeti atunci e prostie".
Important e sa luptam ca tot ce traim in viata sa fie numai intamplari, si sa perseveram doar in cauze care merita osteneala.
emmya33
Postat pe 3 Ianuarie 2010 20:11
cand repeti greseala e ca nu ti-ai invatat lectia...eu mi-am invatat-o din prima: niciodata nu m-as mai casatori cu unul ca fostul meu sot...cine se increde in nebun?! viata nu e alcatuita din intamplari, ci din experiente si n-ai de unde sa stii daca nu experimentezi...
sora_ilsi
Postat pe 3 Ianuarie 2010 20:26
Draga Stelutza,

Am citit mesajul pe care l-ai postat in urma cu un an pe site-ul Garbo in care cereai sfaturi referitoare la o dilema sentimentala care te apasa si nu am putut sa nu remarc faptul ca povestea ta imi este foarte cunoscuta chiar familiara...
Acum o sa-ti spun si de ce...
In urma cu sa zic un an si un pic mai precis in decembrie 2007 am aflat un lucru ingrozitor despre prietenul meu pe care il iubeam enorm de mult si cu care eram impreuna de 8 ani... si anume faptul ca el are o relatie cu o fata din Basarabia...
Asta venea dupa doua vizite de ale lui In Republica Moldova...asa zise vizite de documentare pentru proiectul de diploma.
Si culmea pe fata respectiva o chema la fel ca pe tine Stelutza...
Nu stiu daca tu esti respectiva persoana insa eu mi-as dori enorm sa scap de toate gandurile negre pe care le-am avut din momentul in care am descoperit mesajele de pe telefon si pozele din calculator si sa aflu adevarul. Stii, asta m-ar elibera si m-ar ajuta sa iau o decizie in ceea ce priveste relatia mea cu prietenul meu.Totusi aceste lucruri fiind private as dori sa ma contactezi la adresa de mail medeea123@yahoo.com si eventual sa facem un schimb de id-uri pentru a clarifica lucrurile. Te rog sa iei rugamintea mea ca pe un serviciu pe care ti-l fac in cazul in care se va dovedi ca e vorba despre aceeasi persoana... Insa inainte de asta va trebui sa fiu absolut sigura.

Te rog sa ma contactezi cat poti de repede la adresa pe care ti-am indicat-o. Cred ca acest lucru e in avantajul amandurorra si ne va ajuta sa luam fiecare decizia potrivita. Iti doresc numai bine!
ducaadina
Postat pe 4 Ianuarie 2010 11:56
ca sa vezi, ce mica-i lumea!
garbo_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:00

ioi, ishtenem
zambila
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:01
gata!
l-a prins pe mangafaua!
fight fight fight!!!
ready_vivus
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:03
mdea...iote de-aia e bine sa stai pe garbo
Anouk
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:03
se lasa cu dezvaluiri shocante... prevad io...

stelutza, contacteaza-ne si pe noi, nu ne lasa asa curiosi!
garbo_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:04
bre, da' sa-mi trimiteti si mie bolintinele de stiri, ca pana ma intorc din kandahar...se desfiinteaza dreaq garbo
ready_vivus
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:08
stelutza?
nu asa o chema si pe cea din melodia cu pricina?
zambila
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:09
lasa, bre ready, ca te tinem noi la curent... matale fugi acolo!

220 e bine?

ioi, urata zona! ai bre, grija cu talibanii aia...

.
garbo_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:11
stelutza din graba am tastat gresit adresa
adresa corecta este medeea_123@yahoo.com
Astept raspunsul tau cu nerabdare!
ducaadina
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:39
mi-a venit si mie o idee as vrea sa vorbesc cu una " mara"
si_totusi
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:48

totusico, vrei sa lesin de ras?
si io as vrea sa vb cu una, da' nu poci ca sa spun
zambila
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:52
ioi!
te-a tradus si pe tine, totusico?

mangafaua!!!

garbo_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:53
scumpo, da sa te pup, ca mi-ai facut ziua

"mara" auzi
zambila
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:55
fetele, pentru altceva vreau eu vorba

ma gandesc sa o incant si sa-i promit, sa ma scape de mangafa

daca tot e pe anunturi de mica publicitate , platesc bine
si_totusi
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai pot avea incredere in el??? 146 De la: garbo084961 25 Februarie 2011 02:04
mai poate o relatie sa fie resuscitata....? 27 De la: angy_dor 23 Decembrie 2009 21:37
Poti fi prieten(a) cu fostul dupa ce te-a inselat? 32 De la: Freya__ 11 Martie 2011 14:57
Calea cea simpla! 9 De la: TaniaTita 19 Aprilie 2012 13:46
Voi ce credeti? 381 De la: Eleenna 17 Ianuarie 2010 19:16
Setari Cookie-uri