Buna! am o relatie de mai bine de un an si el spune sa ne mutam impreuna...vreau un sfat?sau mai multe pls

Buna... am o relatie de 1 an si vreo 4 luni, noi ne cunoastem de vreo 4 ani, dar acuma...eu am posibilitatea sa ma mut intr-un apartament cu o camera, cumparat de parinti, deoarece unde stau, e sora mea si sotul ei si ea va avea un copil si atunci imi revine sa ma mut... doar ca prietenul meu reactioneaza foarte gelos, cand ies, nu ma lasa sa am prietene prea multe, pentru ca afirma el ca ori sunt inculte, urate si sa nu imi stric imaginea, si am ajuns acuma sa am o singura prietena cu care mai ies...mai rar...eu m-am plans la el ca nu am bani deoarece parintii mei nu si-au primit ink salariile... si am o datorie la el..dar el tot imi zice k nu e problema k am sa ii dau datoria knd o sa am...dar a intervenit o probl... acuma cateva zile cand am iesit la o cafea si am stat doar cu prietena mea...vreo 3 ore... i s-a parut f mult k am stat si dc nu am dat un telefon...apoi mi-a reprosat ca ma plang k nu am bani,...dar tot ies la cafele...si in locuri de lux..in kre cafea e mai scumpa cu 1 leu...deci e o dif infima...si eu ies o data pe luna...sau mai rar...si ma vad cu prietena mea...k in rest nu am cu cine iesi...din cauza lui... in trecut mi-a facut mai multe faze...cea mai neobisnuita si pe kre ne-am certat a fost knd el a plekt la bucuresti... si ma suna f rar... cu motivul k se distreaza si nu are timp... acuma am ajuns...k in 2 luni sa ma mut...singura...si el deja s-a autoinvitat la mine...k se muta... knd eu nuj ce sa fac... mai ales...ce fac dak imi cere expliktii de ora la kre vin acs...sau ce fac? cum sa procedez?
christina
Postat pe 20 Ianuarie 2009 10:50
Ti-am mai scris, dar textul a fost mancat de mate.Nu-l baga in casa daca nu vrei ca mai tarziu sa dai divort.
Ioana007
Postat pe 19 Martie 2009 17:29
Vai draga dar tu il cunosti de 4 ani...uite au am avut o relatie de un an si jumate ne-am mutat dupa o luna impreuna ba la mine ba la el pana ne-am inchiriat apartament..intr-un an de zile am invatat atatea..si el e gelos si tot timpul ma controla unde mergi ce faci vai daca stateam mai mult afara dar unde stai atat??era sa-mi pierd un examen la faculta din cauza telefoanelor lui..ca la urma sa-mi spuna sa nu vin jumatate de zi acasa ca el e f nervos si nu suporta sa ma vada in fata ochilor..nici macar nu i-am dat motive de gelozie..acum stam de 2 luni impreuna ..toata lumea stie ca e fostul pentru ca am terminat-o suntem amici ma mai streseaza uneori dar asta e, suport cat mai trebuie...Cand te muti cu o persoana trebuie sa stii ca sunteti 70% casatoriti eu am 20 de ani si nu sunt pregatita pt asa ceva..intrebarea mea este...tu esti??Esti dispusa sa stai mai mult in casa decat stai acum,sa fii controlata ca la SRI,sa trebuiasca sa te scuzi ca ai prietene,sa faci tu aproape tot prin casa pt ca el pur si simplu n-are chef???Gandeste-te f bine inainte,el s-a autoinvitat la tine,hmm ii cam convine situatia,o sa fie tot timpul cu ochii pe tine...Parerea mea fa-ti viata ta si nu te mai scuza in fata lui ca ai prieteni si familie,e normal sa fie asa..Nu te lasa in baza lui..poate intr-o zi o sa-ti dea cu piciorul si ai sa constati ca nu mai ai nici o prietena sau mai grav ca prietenii tai au devenit prietenii lui.TU DECIZI DAR EU ITI SPUN CE SA INTAMPLA IN MAJORITATEA CAZURILOR
pissy29
Postat pe 4 Iunie 2009 02:12
Draga mea, nu te muta cu el. Tine-l in sah, daca vrei sa fie interesat la maxim de intretinerea acestei relatii. Ai timp sa te muti cand te vei marita..pana atunci orice compromis de genu, este in defavoarea ta. Crede-ma, stiu ce zic...fac acest lucru de 8 ani. El trebuie sa stie ca te poate pierde oricand. Trebuie sa depuna efort ca sa va fie bine. Odata ce te muti cu el...in mintea lui...devii un bun personal.
BVIVIB
Postat pe 5 Iunie 2009 07:12
De la: garbo001876, la data 2009-06-05 07:12:09Draga mea, nu te muta cu el. Tine-l in sah, daca vrei sa fie interesat la maxim de intretinerea acestei relatii. Ai timp sa te muti cand te vei marita..pana atunci orice compromis de genu, este in defavoarea ta. Crede-ma, stiu ce zic...fac acest lucru de 8 ani. El trebuie sa stie ca te poate pierde oricand. Trebuie sa depuna efort ca sa va fie bine. Odata ce te muti cu el...in mintea lui...devii un bun personal.


cred ca ai mare dreptate.
albinutza45
Postat pe 8 Iunie 2009 03:21
Cu conditia sa stii sah.Daca nu te face el pe tine mat.
Ioana007
Postat pe 8 Iunie 2009 09:35
garbo004565
Postat pe 13 Iunie 2009 23:24
muta-te cu el,suporta-l si o sa te trezesti sclava lui mai rau decit acum,poate ai norocu sa faci si vreo 2-3 copii..si peste citva ani o sa i se para ca ai calcat gresit si pleaca..vezi-ti fata de viata ta da-i papuci..disperati ca asta sint cu gramada,vezi-ti de viata ta ce te lasi la el??sau esti asa de urita ca te temi ca nu gasesati altu??orice oala are un capac..sanatate..am devenit si eu acum ironic
danny_at
Postat pe 14 Iunie 2009 00:01
ei, vazusi ca se poate ? ti-ai mai tras sufletul nene?
gabitzza
Postat pe 14 Iunie 2009 00:11
De la: gabitzza, la data 2009-06-14 00:11:39ei, vazusi ca se poate ? ti-ai mai tras sufletul nene?

gabitzza la ce armata de psihologi ma ajuta normal..insa m-au ajutat mult si sfaturile voastre...nu-s de mamaliga :-))
danny_at
Postat pe 14 Iunie 2009 00:14
Bravos, Zoe, fii barbata!!!
anakin
Postat pe 14 Iunie 2009 00:18
traiasca armatele de psihologi !!
gabitzza
Postat pe 14 Iunie 2009 00:25
cum sa nu... stii vreunul?
anakin
Postat pe 14 Iunie 2009 00:35
hei, salut

Daca vrei sa cunosti "cat ce cat" un barbat, muta-te cu el....O sa ai ocazia sa iti faci o parere despre el si sa alegi daca sa fii cu el mai departe sau nu. O sa ai ocazia sa va studiati reciproc si sa va cunoasteti tabieturile, ideile, stilul...
RoToronto
Postat pe 14 Iunie 2009 04:58
Renunta la acest barbat!Daca acum se poarta asa cu tine,iti dai seama ce se va intampla daca te muti cu el sau daca va casatoriti?
Dar sper ca la ora la care iti scriu ,sa-ti fi gasitun barbat adevarat care sa te iubeasca si sa te merite!
dorinaroman
Postat pe 14 Iunie 2009 08:24
Bei Torente , mai bine sa-l iei sa-l cresti sa-l cunosti mai mult decat "cat de cat"
blanca
Postat pe 14 Iunie 2009 08:36
prietenul tau este pra gelos si tu nu trebuia sa isi lasi prietenele pt el. Nu il lua cu tn in casa pt ca sar putea sa se antample alceva.fati prieteni noi si lasal pe el. dupa cate am inteles ai si o datorie la el si este prietenul tau. eu una nu cred ca ar mai fi trebuit sa ceara banii in napoi.si ce iti zice el ce prietenii sa ai. fato trezestete la realitate dute fati de cap si aratai ca nu esti marioneta lui din care poate sa face ce vrea. si te intreb ceva cati ani ai? esti tanara lafel ca mn si trebuie sa iti faci de cap. pana la urma este viata ta si ai prietenii pe care ii vrei tu nu coneaza daca sunt urati sau inculti daca tie iti plac nu renunta la ei. eu ti-am dat un sfat ok. paaaaa
Cr__tIn_Cr__tIn_
Postat pe 14 Iunie 2009 10:41
oooo din ianuarie de cand este postat, cred ca s-au mutat si s-au rasmutat asa ca nu mai are nevoie de sfaturi

Postat pe 14 Iunie 2009 10:44
Da' lumea are nevoie sa se inflacareze... .
suntem tari, oricum . bravo Carmen
blanca
Postat pe 14 Iunie 2009 11:07
Buna. Am avut si eu un prieten ca al tau. Si dupa 6 luni de relatie m-am mutat la el ca sa ii arat ca nu am nimic de ascuns. Pana atunci nu imi suporta nici o prietena, dar de atunci am ramas fara nici o prietena ca nu puteam sa ies cu ele. Trebuia sa fiu mereu cu el. Daca mergeam la facultate, imi spunea ca sigur il insel cu un coleg. Apoi am inceput sa muncim in acelasi loc amandoi. Si langa mine statea un alt baiat. Ghici? Imi zicea ca il insel cu el :)) Apoi cand am lucrat fiecare in alt loc iti dai seama ce imi spunea nu? Ca sa nu mai zic ca nu intelegea la ce imi trebuie mie sa imi fac o cariera, sa fac ceva cu viata mea. Ca doar il aveam pe el! Eh si am tinut-o asa 2 ani pana cand nu am mai suportat si am plecat! A FOST CEL MAI BUN LUCRU PE CARE L-AM FACUT VREODATA! Acum nu stie ce sa mai faca sa ne impacam, dar cand am vazut cat de bine mi-e fara el, nici nu mai vreau sa aud de asa ceva! Am si eu in sfarsit prietene, ies, ma distrez, pur si simplu am o viata a mea! Nu merita nici un barbat din lume chinul asta, sa nu ai o viata! Si acum am gasit un barbat de nota 10, cu care sunt impreuna de 1 an si ceva, si nu am nimic sa ii reprosez. Ies cu fetele, merg la mare/munte cu fetele din cand in cand, ma viziteaza prietenele, eu le vizitez pe ele, pur si simplu am si viata de cuplu dar si viata mea. Si nu exista comparatie cu relatia dinainte.
Sfatul meu: paraseste-l si chiar daca vei suferi la inceput, vei vedea ca e cel mai bun lucru pe care puteai sa il faci. Iar mai tarziu vei gasi si tu pe cineva care sa te merite.
Multa bafta si sa ne spui ce ai facut :)
Pupici
IubireaMea
Postat pe 14 Iunie 2009 12:00
stii ce nu inteleg eu?de ce toate femeile cind ceva nu merge intro relatie da ti vina pe barbati.
marian_sss
Postat pe 14 Iunie 2009 17:15
de unde ai tras tu concluzia ca toate femeile fac asta?
gabitzza
Postat pe 14 Iunie 2009 17:18
pai toate care scriu se pling de acelasi lucru:cit de bune sinte ele si cit de rai sint barbatii
marian_sss
Postat pe 14 Iunie 2009 17:20
poate or avea dreptate, unele..altele fac figuratie banuiesc..

pe de alta parte, unii barbati, fac acelasi lucru: vezi explicatii de genul: e tare-n gura, nu ma intelege, nu ne mai potrivim..etc..
adica arunca pisica in ograda celuilalt..

asa ca treaba-i delicata, dupa parerea mea...dar de obicei, e mai usor sa spui ca celalalt e vinovat, decat sa-ti asumi propria parte de vina

chiar daca ea e doar faptul ca ai lasat sa ti se faca, indiferent din ce motive,...sau nu ai cautat sa repari si ai cautat in alta parte..

bine, asta-i doar punctul meu de vedere..
gabitzza
Postat pe 14 Iunie 2009 17:30
lasa-l urgent eu nu inteleg cum mei vrei sa te si muti cu el
garbo000057
Postat pe 15 Iunie 2009 16:48
crezi k o sa tii cont de vreun sfat??????
garbo005803
Postat pe 16 Iunie 2009 17:29
Cere sfaturi dar PUTEREA de a spune NU se afla doar in ea.Sa speram totusi ca va tine cont de aceste sfaturi si nu pentru ca vrem sa o influentam,noi ii vedem situatia din afara si ne putem da seama incotro va duce toata relatia asta.Ea e implicata emotional,el o manipuleaza si curand curand vine si peste ea in casa Nu-si da seama cat de bine e sa stai singur uneori,macar de ar fi un baiat bun cu care se intelege bine si o respecta,dar din spusele ei imi pare un mare marlan.
pissy29
Postat pe 16 Iunie 2009 20:36
crezi k o sa tii cont de vreun sfat???????????????
oricum fak ce trebuie sa fak.
dar tine cont de ceea ce vrei tu cu adevarat, nu de faptul k trebuie sa fak ce trebuie
garbo005803
Postat pe 19 Iunie 2009 13:24
e clar te-ai mutat cu el si ti-a taiat si internetul
meme
Postat pe 19 Iunie 2009 19:06
Doamne,e clar k prietenul tau are o problema(si nu ma incadrez in categoria femeilor care dau vina pe barbati),insa dak iti impune tot felul de chestii inseamna in primul rand k nu are incredere in el..in tine nici atat.parerea mea e sa-l lasi,o viata ai,nu trebuie sa te pedepsesti singura
Ai incercat sa vezi care e cauza comportamentului lui?Asa e si relatia parintilor lui,sau ai facut ceva ce l-a determinat sa creada k poti sa-l inseli oricand?Sau asa e el de la mama-natura?
laura_b22
Postat pe 23 Iunie 2009 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste si Libertate in Doi! 15 De la: walkiria 9 August 2011 23:20
cum sa al las pe amantul meu 29 De la: garbo177935 8 Ianuarie 2011 17:47
iubirea asta 13 De la: anaROBERT 26 Decembrie 2010 15:12
Exista iubire sau totul este o iluzie? 10 De la: garbo_486255 15 Mai 2018 13:01
ne iubim.. dar nu suntem impreuna 106 De la: Ioana007 20 Septembrie 2009 21:07
Setari Cookie-uri