credeti ca psihologia va fii de viitor in romania ?

Imi doresc sa urmez facultatea de psihologie insa la noi in romania la ora actuala psihologia nu este prea dezvoltata si nu ofera prea multe locuri de munca. voi ce pareri aveti ?
izulet
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:35
ma sincer DA! k sunt moolti nevrotici!
fleurdelis
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:38
izulet,daca doresti cu devarat sa ajuti napastuitii din tara asta, pregateste-te pentru aceasta meserie.chiar este mare nevoie.
dar daca urmaresti numai avantajele materiale,abtine-te...parerea mea.
LILO
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:38
Macar inveti sa te consiliezi singura Daca iti place,de ce nu?
Matracuca166
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:42
De la: LILO, la data 2010-01-07 22:38:40izulet,daca doresti cu devarat sa ajuti napastuitii din tara asta, pregateste-te pentru aceasta meserie.chiar este mare nevoie.
dar daca urmaresti numai avantajele materiale,abtine-te...parerea mea.
Pai ca daca investeste bani in facultate..Trebuie sa si-i scoata nu? Ce credeti ca toata lumea isi bate capul cu voi pe gratis ca sa va bage ceva in cap?
omulsincer
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:43
gasesti locuri la inchisoare...
sora_ilsi
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:43
scoli, la scolile de soferi, si pe viitor vor fi consilieri si pt cei surmenati cu functii de conducere
fleurdelis
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:44
De la: izulet, la data 2010-01-07 22:35:29Imi doresc sa urmez facultatea de psihologie insa la noi in romania la ora actuala psihologia nu este prea dezvoltata si nu ofera prea multe locuri de munca. voi ce pareri aveti ?
Pai psihologia, te ajuta sa lucrezi si in alte meseriii....Daca esti un pshilog bun,,poate iti faci cabinet particular
omulsincer
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:45
va fi, pentru ca se dezvolta externalizarea resurselor si vor fi agentii de recrutare care vor avea nevoie de psihologi. in timp, si in educatie se vor folosi psihologi. firmele mari mai au psihologi, in cadrul departamentelor de recrutare. dar trebuie sa fii bun ca sa reusesti, ca in orice meserie. si pana la urma aici totusi trebuie sa-ti si placa. pentru ca e usor sa dai cu ciocanu, chiar daca nu-ti place, dar e greu sa tratezi cu oamenii... gandeste-te daca tu ai putea sa-ti sfatuiesti colegii ce facultati sa urmeze. ar fi un prim pas sa vezi cat de bun psiholog esti. daca ei nu vor intelege nimic si te vor considera complet cu pluta, poate ca nu ai rabdarea sau intelegerea necesara unei asemenea profesii...
snowflake
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:45
IRINO 01 ne lasi???
LILO
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:46
De la: buna01, la data 2010-01-07 22:45:03
De la: izulet, la data 2010-01-07 22:35:29Imi doresc sa urmez facultatea de psihologie insa la noi in romania la ora actuala psihologia nu este prea dezvoltata si nu ofera prea multe locuri de munca. voi ce pareri aveti ?
Pai psihologia, te ajuta sa lucrezi si in alte meseriii....Daca esti un pshilog bun,,poate iti faci cabinet particular
Pt ca daca esti pshilog bun,poti fii renumit
omulsincer
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:46
mey, n-o fo andra azi p-aici si ne-o promis noo cumva ceva??
sau am visat??
fleurdelis
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:49
De la: fleurdelis, la data 2010-01-07 22:49:09mey, n-o fo andra azi p-aici si ne-o promis noo cumva ceva??
sau am visat??
Pai depinde ce,,poate si ea a visat
omulsincer
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:50
renumele e pt artisti. ca psiholog trebuie sa fii bun ca sa ai un job. altfel te plimbi din job in job. oamenii nu sunt ca hartiile. nu e suficient sa-i indosariezi. se revolta, iti dau un sut in fund si te dau afara. daca esti exceptional, poate ca ajungi si renumit. "bun" inseamna ca macar iti place sa te duci la munca si castigi suficient cat sa te intretii, lumea te place, te saluta pe strada si te respecta. renumele in meserii de genul asta vine dupa 35-40 de ani cand iti stii valoarea si vine doar sa ti-o confirme...

ma rog, asta e parerea mea.
snowflake
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:52
apuca-te de psiho, ca e mare nevoie...

in curand o sa fim douajde milioane de dusi cu capu'...
Anouk
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:27
nu suntem deja?dusi cu capul vreau sa spun...
sora_ilsi
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:37
psihologia salveaza romania!
pik_nik
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:37
pentru mine pot confirma...
io nu mai am toate tziglele pe casa de mult timp...

batranetea, deh...
Anouk
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:38
da, anouk, am dat in mintea copiilor...la mine e explicabil ca de-o viata ma invart numai printre ei...
sora_ilsi
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:41
confirm
pik_nik
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:41
defapt asta mias dori sa lucrez intro inchisoare si chiar imi place , si uneori imi testez abilitatile cand prietenii apeleaza la mine sau ii citesc oamenii imi dau seama ce gandesc uneori stiu dinainte ce o sa-mi spuna.
ma gandeam ca inainte de a incepe facultatea sa consul un psiholog care sa-mi testeze catde catabilitatile si sa-mi spuna mai mult despre lumea psihologiei
izulet
Postat pe 8 Ianuarie 2010 15:46
intr-o inchisoare?? da..stiu ca stii ce vrei!~
fleurdelis
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:21
e foarte interesant sa lucrezi cu persoanele private de libertate, dar destul de greu sa le castigi increderea...sunt atatia oameni nevinovati pe acolo si foarte multi cu pedepse foarte mari fata de fapta comisa...cat despre cei inchisi pentru complicitate, din simplul fapt ca s-au aflat la momentul nepotrivit intr-un loc nepotrivit, sa nu mai vorbim...
sora_ilsi
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:31
mai, da nu risti sa te dilesti si tu??luctrand cu astfel de oameni adica
fleurdelis
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:40
nici vorba, fleur...cand le atingi coarda sensibila unor oameni care par lipsiti de sensibilitate si le vezi lacrimile din ochi pentru toate visele lor sfaramate...daca le-ai cunoaste povestile...am material de lucru pentru cateva vieti...am o revista cu proza si poezie scrisa de ei...sefa cenaclului meu cand le-a citit a zis ca jumatate din poetii nostri din cenaclu sunt diletanti pe langa unii dintre acesti oameni...eu am postat cateva din poeziile lor pe ici, pe colo, fara sa spun cine le-a scris...
sora_ilsi
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:45
mai ilsi tu despre ce lume vorbesti?
ia zi-mi si mie! eu am zis k tu nici nu esti in romanica mai
fleurdelis
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:59
pana una alta hai aszti arat ceva:

http://stirileprotv.ro/stiri/international/ingeri-care-ridica-la-cer-sufletul-unui-copil-mort-vezi-video.html

nu mi-a venit sa cred
fleurdelis
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:00
si daca sunt in romanica nu ma mai iubesti?

Zi, tu, fleur, unde vrai sa ma duc io, ca ma duc!
sora_ilsi
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:01
trebuia sa spui,de ce nu?...
iasomia
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:04
pai nu m-a intrebat nimeni pana acu', iaso...da' ce voi nu sunteti in romanica?
sora_ilsi
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se conjuga corect? 2 De la: reyya 23 Februarie 2010 23:22
Despre trecut si despre prezent 11 De la: buna01 9 Februarie 2010 15:30
un banc 3 De la: daniilia 8 Februarie 2014 23:30
amante inselate 316 De la: garbo079375 3 Decembrie 2009 13:10
Facultate medicina sau stomatologie la 25 ani ? 3 De la: garbo_414986 25 Septembrie 2019 01:00
Setari Cookie-uri