AM PROCEDAT CORECT?

De un an jumatate am o relatie cu o persoana pe care o iubesc extraordinar de mult. insa trebuie sa pecizez ca ambii suntem casatoriti...ne-am cunoscut atunci cand nu trebuia, asa cum se exprima el. E unica persoana care a reusit sa-mi arate ca dragostea exista. Inainte de a-l intalni eram o persoana cerebrala,puternica, stiam ce imi doresc de la viata, nimeni si nimic nu ma putea face sa sufar...si toate dezvaluirile cunostintelor despre iubire mi se pareau povesti.Odata cu aparitia lui in viata mea am constientizat ce inseamna sa iubesti cu adevarat...dar in acelasi timp am descoperi ca poti suferi enorm din cauza acestui sentiment: iubire.
E prezent in mintea mea in fiecare secunda, nu pot face absolut nimic fara sa ma gandesc la el, e infernal atunci cand nu il vad, cand nu stiu unde este...
Zilele trecute i-am cerut sa se deplaseze 200 de km pentru a petrece o noapte impreuna...dar nu a facut acest lucru si mai mult de atat mi-a spus ca nu imi poate promite ca vom avea o viata impreuna intrucat in inima lui mai exista si ea, cea care ii este sotie.
In acel moment am simtit o durere imensa ...dar am puterea sa ii spun adio! Nu a fost si faptic, intrucat dupa doua zile ne-am intalnit, am discutat, mi-a spus cat de mult ma iubeste, l-am vazut ca regreta ceea ce facuse in seara respectiva si l-am iertat.
Am procedat corect?
crazyiam27
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:43
Nu.
Micass
Postat pe 14 Decembrie 2008 09:21
As fi vrut un raspuns mai etaliat. Multumesc
crazyiam27
Postat pe 14 Decembrie 2008 09:27
vei fi mereu pe locul 2. asta e. ori te impaci cu gandul, ori faci o intoarcere. omul va veni la tine nu cand o sa vrei tu ci, cand va putea el . daca accepti asta, va fi ok.


ti-a spus clar ca o iubeste pe sotie. ca tine si la tine, poate e adevarat. dar vezi, cand a fost vorba sa urce in masina si sa apara, nu a facut-o. de aici se poate trage concluzia ca, nu vrea sa-si puna in pericol casnicia .

si_totusi
Postat pe 14 Decembrie 2008 09:47
Chiar nu s-a pus problema ca isi pune casnicia in pericol, natura serviciului ii permite sa paraseasca domiciliul conjugal fara a da de banuit.Nu stiu ce sa cred a fost vorba doar de comoditate sau nu a existat dorinta?
Accept ca sunt pe locul 2, nici nu imi doresc sa ii iau cumva locul sotiei, nu vreau sa divorteze din cauza mea.
Tot ce ma intereseaza sunt sentimentele lui pentru mine.Sunt o fire independenta, am absolut tot ce imi doresc din punct de vedere financiar, o cariera minunata si clipele extraordinare petrcute cu el ma completeaza.
crazyiam27
Postat pe 14 Decembrie 2008 11:34
tu stii mai bine cum e. daca te simti bine in aceasta relatie, e ok.
putini au parte de fericire. daca ai gasit-o, e minunat
si_totusi
Postat pe 15 Decembrie 2008 14:32
...hmm,ce viata si vise trebuie sa ai...!


compromisuri,compromisuri....
nicoll
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:27
E putin spus ca ma simt minunat. Singura mea incertitudine consta in existenta sentimentelor lui fata de mine...E posibil sa minta o persona atat de mult?
crazyiam27
Postat pe 15 Decembrie 2008 23:43
da este posibil sa minta atat de mult chiar daca vei accepta locul 2 in viata lui sa stii ca doare si inca cum deci gandestete bine atata timp cat femeia este in imina lui ai multe de inghitit
yavrum
Postat pe 16 Decembrie 2008 01:22
In totalitate nu te poti impaca in vecii vecilor sa canti vioara a doua. Mereu va exista intrebarea "ma iubeste sau nu?" Plus de asta cunosti vorba aia, minciuna are picioare scurte nu?
Nu poti fi sigura 100% ca sotia lui nu va afla de tine.
Nu poti sa stii cum in urma unei discutii mai aprinse intre ei chiar el ii poate spune lucrul asta. Evident, eu emit ipoteze acum. Dar nu poti sa le excluzi.
JeyJey
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:52
Nu pot spune ca sunt impacata in totalitate, asta ar insemna sa mint cu nesimtire.Motivez si de ce am afirmat ca nu imi doresc sa ii iau locul sotiei si nu vreau sa divorteze din cauza mea.M-as intreba incontinuu daca a divortat ca ma iubeste sau doar ca am insistat eu si in al doilea rand sunt constienta ca viata alaturi de el s-ar schimba.Sunt o persoana independenta, profesia ma solicita destul de mult,doua-trei zile pe saptamana sunt plecata din localitate...aspecte care nu prea sunt compatibile cu gelozia lui.
Iar in ceea ce o priveste pe sotia lui chiar nu imi pasa daca va afla de mine sau nu.Stiu ca par rea ,dar va intreb "se gandeste cumva vreo alta femeie daca eu sunt fericita sau nu"?.
Viata mi-a oferit atat de multe surprize incat am invatat sa ma gandesc in primul rand la mine si dupa aceea la alte persoane, iar raul produs cu intentie sau fara intentie unora sa-l interpretez ceva de genul "asa a fost sa fie".
crazyiam27
Postat pe 16 Decembrie 2008 19:09
De la: crazyiam27, la data 2008-12-16 19:09:54
Iar in ceea ce o priveste pe sotia lui chiar nu imi pasa daca va afla de mine sau nu.Stiu ca par rea ,dar va intreb "se gandeste cumva vreo alta femeie daca eu sunt fericita sau nu"?.
Viata mi-a oferit atat de multe surprize incat am invatat sa ma gandesc in primul rand la mine si dupa aceea la alte persoane, iar raul produs cu intentie sau fara intentie unora sa-l interpretez ceva de genul "asa a fost sa fie".


Nu ma refeream sa-i plangi de mila sau sa ai mustrari de constiinta excesive in cazul in care ar afla. Ma gandeam mai mult la cate probleme ai putea avea chiat tu in eventualitatea in care femeia s-ar prinde cine esti.
JeyJey
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:53
Chiar nu am inteles la ce anume te referi. Ce probleme as putea avea in eventualitatea in care ea si-ar da seama cine sunt?
crazyiam27
Postat pe 17 Decembrie 2008 20:02
Eu una nu pot intelege o relatie de genul asta. Cum poti sa stii ca babatul pe care il iubesti merge si noaptea doarme cu alta, si face dragoste cu ea dupa ce a facut cu tine. Si tu ca femeie? Cum poti sa te culci cu el, sa te speli si sa mergi acasa sa te culci si cu barbatul tau? Mie mi se pare urat. Foarte urat. Pentru mine conteaza ca acel babat pe care il iubesc sa fie doar al meu. Si daca eu il iubesc atat de mult m-as face arici sa puna altul mana pe mine. Dar fiecare cum simte si cum vrea sa isi traiasca viata. Nu stiu ce gen de casnicie poti avea cand tu te framanti intr-una daca celalalt barbat te iubeste sau nu.
Micass
Postat pe 20 Decembrie 2008 09:09
ps. cred ca stii ca acasa isi saruta sotia, o mangaie, ii spune ca o iubeste cand face dragoste cu ea. Inteleg ca pentru tine e ok si asa nu?
Micass
Postat pe 20 Decembrie 2008 09:14
Micass are dreptate crazyam27...atat timp cat el a avut curajul sa-ti spuna in fata ca in inima lui mai exista si sotia, practic te-a lasat sa intelegi ceva, dar tu orbita fiind de ceea ce simti pt el, nu ai prins mesajul.Esti chitita pe o treaba:sa afli daca te iubeste sau nu.Oare conteaza asta asa de mult? ai ceea ce cauti, clipe de sex alaturi de el, care spui tu iti aduc fericirea.Ce vrei mai mult? din moment ce tu ai facut niste compromisuri, ce astepti din relatia asta? esti convinsa ca nu te minti singura? dorinta de a fi iubite de un barbat, este speranta subconstienta ca acel barbat ne va apartine in totalitate intr-o zi.Eu cred ca tu asta vrei de fapt, sa fie al tau...numai al tau.Daca ai puterea si curajul sa-ti recunosti tie asta, vei gasi si raspunsul unora dintre intrebarile tale.Daca imi permiti, ti-as da un sfat:fii mai demna, nimeni nu merita sa fie o "manta de vreme rea", sa ocupe un loc 2 in viata cuiva...daca te respecti pe tine, iesi din relatia asta si fii mai determinata si hotarata pe viitor. Mult succes, ai grija de tine si sufletul tau!

Postat pe 20 Decembrie 2008 11:36
Cata vreme ai sa intelegi ca esti doar cealalta femeie cu care isi inseala sotia, va merge bine. Daca vei dori mai mult si vei vrea sa-l acaparezi probabil ca va incepe sa dea inapoi. E si normal pentru ca pentru el pe primul plan e familia si sotia lui.
Micass
Postat pe 21 Decembrie 2008 11:01
Casnicia mea nu mai exista,de fapt cam de doi ani de zile din punctul meu de vedere.Suntem sot si sotie doar in societate, insa acasa suntem colegi de apartament.Intradevar,in momentul in care ma atinge sotul meu am o senzatie tare ciudata si intodeauna imi apare in minte imaginea iubitului meu si ma simt vinovata intr-un fel fata de el.
O sa ma intrebati de ce nu divortez, daca tot nu imi iubesc sotul??
E foarte simplu: daca as divorta as distruge viata sotului meu.Imi este foarte greu sa fac rau unei persoane. Acesta locuieste in casa mea, merge cu masina luata pe firma, administreaza o afacere a parintilor mei....si mai pot continua.Acum e considerat o persoana importanta, are o imagine buna...insa fara mine ar fi ..un nimeni.
crazyiam27
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:33
Chiar il iubesc pe acest om, ma simt ingrozitor si atunci cand il vad in masina cu sotia lui, atunci cand ma gandesc ca sunt unul in bratele altuia si fac dragoste mi se sfasie inima.Am stat si am analizat aceasta reletie din toate punctele de vedere, gandim la fel,avem aceleasi gusturi, dar facem parte din lumi diferite.Nu s-ar intregra niciodata in cercul meu de prieteni si nu cred ca eu voi fi acceptata de cunostintele lui.Suntem persoane cu o situatie financiara buna, dar provenienta banilor este diferita.
crazyiam27
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:56
Daca stii toate astea, de ce iti pierzi timpul?
Ioana007
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:19
El nu cred ca are de gand sa divorteze. Cat despre sotul tau, cata vreme te mai "atinge", nu sunteti doar colegi de camera. Tu asta crezi ca fac colegii de camera?
Micass
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:22
De la: crazyiam27, la data 2008-12-23 09:33:41O sa ma intrebati de ce nu divortez, daca tot nu imi iubesc sotul??
E foarte simplu: daca as divorta as distruge viata sotului meu.Imi este foarte greu sa fac rau unei persoane. Acesta locuieste in casa mea, merge cu masina luata pe firma, administreaza o afacere a parintilor mei....si mai pot continua.Acum e considerat o persoana importanta, are o imagine buna...insa fara mine ar fi ..un nimeni.


ce miloasa esti...
si imi place cat de dragalas il desconsideri. adica, fara tine ar fi un nimeni. noroc ca esti tu si-i faci viata frumoasa, de doi ani de zile, strambi nasul cand te atinge.
altfel tradus, ii luati casa, masina afacerea. ca de, sunt ale parintilor tai

eu nu cred ca un om care munceste, are incredere in familia lui si ajunge sa fie respectat de lumea din jur e chiar un neica nimeni care devine peste noapte un ratat doar pentru simplu fapt ca-i luati voi averea.
chiar, nu dai nici un ban pe capacitatile lui intelectuale ?

joci roluri complexe interpretezi pe dumnezeu in cea relatie casnica si joci rolul diavolitei pentru casnicia altuia

vad ca mereu te raportezi la bani, castiguri, situatie sociala, cariera.
acum ai intalnit, zici tu, dragostea
iar e vorba de castig? iar cu banii? iar cu prietenii si cu acceptul unora sau altora privind afacerile?

nu ma pot abtine si zic" saraci sunt astia cu bani"
si_totusi
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:03
Si Totusi,...e lucru verificat ca cei care gresesc in relatie sunt barbatii...in procent zdrobitor...deci ,fii alaturi de colega noastra...poate n-a spus tot... e dreptul ei de a incerca senzatiile vietii...
maria1maria
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:27
Cine a verificat acest lucru? Suntem in aceeasi masura vinovati. Si totusi are dreptate. Valoarea unui om nu e data de masina pe care o conduce si de casa in care sta. Ba mai mult. Cat de valoros s-ar simti daca ar sti ca nevasta sta cu el din mila, ca iubeste pe alticineva si ca doar atingearea lui o face sa se infioare de sila?
Micass
Postat pe 10 Ianuarie 2009 08:23
De la: maria1maria, la data 2009-01-09 21:27:57Si Totusi,...e lucru verificat ca cei care gresesc in relatie sunt barbatii...in procent zdrobitor...deci ,fii alaturi de colega noastra...poate n-a spus tot... e dreptul ei de a incerca senzatiile vietii...


eu nu despart lumea in barbati si femei si nici nu iau apararea femeilor doar pentru ca sunt femeie.

ia gandeste putin si spune-mi , in cazul acesta, cine a gresit? nu cumva o femeie si un barbat, in procente egale?

un barbat nu inseala cu usha si nici o femeie cu lacatul de la poarta. trebuie sa fie 2 ca sa apara marlania . ca, e o marlanie sa-ti inseli perechea. nu-ti mai place, ii spui sincer si-ti vezi de drum. nu te scalzi in doua ape si te miorlai ca lumea e rea si nu vede suferinta ta profunda.

daca esti corecta si te plasezi de partea femeilor, de ce nu iei si apararea femeii de acasa, pe care o inseala individul? cine e artizanul acestei bijutereli de inselaciune? nu cumva colega noastra?

daca tii cu femeile, apoi tine si cu cea care e pe post de fraier si-l spala, ii face mancare ticalosului, crede in el si-i pregateste bagajul cand pleaca in delegatii. care delegatii, s-au vazut unde duc.

colega noastra spune ca sotul ei ar fi nimeni fara averea ei. cum, probabil, asa spune si barbatul avid de aventuri.

si_totusi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:53
Si totusi te-ai cam enervat.
Micass
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:56
intrebarea era daca a procedat corect

eu spun ca, NU.

nu punem la zid si nu judecam. poate autoarea se mai gandeste la ce face,cum face si de ce face si gaseste alta cale de a fi fericita.

in primul rand, daca nu-si iubeste sotul se poate desparti si ,chiar daca totul e pe numele ei ( a firmei parintilor ), poate gasi o modalitate ca omul sa aiba partea lui din aceasta avere. asa e cinstit. a muncit si cred ca i se cuvine macar o mica parte.
ca va fi un un neica nimeni, e problema lui si nu are ea de unde sti cum se va descurca el si cum isi va recladi viata. cel putin ,ar gasi o femeie care sa-l iubeasca si va avea niste relatii normale. nu de coleg de camera tolerat si dispretuit

daca acel iubitel chiar o iubeste, va face si el acelasi lucru . daca a insemnat doar o aventura pentru el, apoi macar va trage niste invataminte .






si_totusi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:07
"Nu trage dom'Semaca"!
Eu sunt de acord cu tine. Parerea mea e ca din relatia cu iubitelul va trage doar niste invataminte si nimic altceva.

Micass
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:12
micass, nu m-am 'nervat pe tine. nu inteleg cum putem fi intelegatori pentru o femeie care ii face rau altei femei si sa sustinem ca tinem cu suratele noastre.
e bine sa avem spirit de " gasca" dar, chiar asa sa uitam ca in aceasta hora mai e una de-a noastra care sufera....
si_totusi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:17
Din egoism? pt ca in numele unei fericiri schioape amestecam lucrurile??
blanca
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E mai bine cu un frate/sora sau singur? 13 De la: garbo075336 18 Iulie 2013 00:26
Ma simt atras de sotia fratelui meu 76 De la: valentino 28 Aprilie 2009 14:35
credeti ca... 5 De la: mia79x 10 Mai 2009 20:37
Papadia 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:09
Decoratiuni de nunta cu baloane si flori? 2 De la: Micass 26 Decembrie 2008 09:21
Setari Cookie-uri