İMPLANTUL DENTAR

In legatura cu implanturile dentare.Acum doua luni si jumatate am facut cateva implanturi. Unul a fost respins chiar de la inceput, in sensul ca gingia nu s-a vindecat (am facut chiar infectie) si l-am scos.De vreo doua zile am o durere la unul din partea de sus (este o durere ca o nevralgie, si nu doare mereu - cate o zvacnire surda, dar daca apas gingia pe lateral, doare putin.
garbo67
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:54
multumesc pt.raspuns.da implantul este pe molar inferior.am sa merg la acel medic,care mi-a pus implantul,dar am intrebat,ca sa stiu la ce sa ma astept,deoarece,locuiesc in Italia,iar implantul l-am facut in Romania.multumesc oricum pt.raspuns
danyarmand
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:38
67,

freaca bine gingiile cu periuta...ca sa se puna sangele in miscare,si sa se elimine eventualele formatiuni chistice...acu' la inceput,ca pe urma ti se pietrifica ,si ies doar cu bisturiul..
iasomia
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:42
Am si eu o mare problema cu dantura am facut paradontoza si mi-au cazut dintii,si doresc sa fac implant dentar dar nu sunt sigura ca se poate si la mine avand in vedere ca sunt hipertensiva am 54 ani
dar imi doresc din tot sufletul meu sa am si eu o dantura mai buna decat placa pe care o am.Va rog sa nu rade-ti de mine ca am apelat la dv.
garbo037476
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:03
iasomico....te contrazic, mamoanta....poa sa frece pana toceste periuta.....daca infectia e in os, adica sub gingie, nu o mai poate scoate de acolo, nici cu peria de sarma pentru bujii....

garbo 67....ma intreb acuma in ce conditii de sterilitate ti s-au facut aceste implanturi si de catre cine???pentru ca mie imi miroase tare rau a tzeapa....ti s-a explicat inainte de interventie riscurile acestei interventii??? dupa interventie ti s-au dat la greu antibiotice??? seful meu de augmentin de 625 mg.....ai tu vreo boala nespusa????

si da...exista posibilitatea ca, din cand in cand sa mai fie cate o zvacnitura...dar, cel mai bine, pentru a vedea starea implantului, mai fa o radiografie pe locul lui, ca sa vezi cum e osul din jurul surubului....numai o radiografie retroalveolara in dreptul implantului te lamureste exact...durerea din laterala cand apesi poate fi de la faptul ca acolo inca nu e depus total stratul de os...trebuie sa treaca 2-3 luni pentru a vedea daca acolo mai doare sau nu - ca la o fractura....

te rog revino cu amanunte...
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:28
draga 7476...teoretic, hipertensiunea nu impiedica realizarea unei interventii de acest tip....pentru ca in cazul tau trebuie avut in vedere doar doua aspecte:
1. anestezia sa fie fara adrenalina - si, din fericire, exista anestezii fara adrenalina
2. daca mai este si o alta complicatie legata de hipertensiune, trebuie avizul medicului de familie sau al cardiologului...numai el stie daca inimioara ta rezista la socul intraoperator...nu este mare - cum ar fi cazul unei interventii chirurgicale majore - de ex extirparea colecistului....nu te speria, daca iti iei medicatia antihipertensiva si ai moralul bun, si nu esti emotiva de felul tau, poti trece cu brio peste tot....
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:37
pai..si eu tot cam asta zic...
dar o igiena deosebita preintampina chestii de acest gen..
stii doar ca nu se fac numa' la radacina...si ca unii nu prea stiu ce este periuta...
iasomia
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:58
De la: tutankhamon, la data 2009-05-23 17:44:32sunt medic stomatolog si va pot confirma...daca starea de sanatate a organismului era perfecta inainte de a pune implanturile, nu este nici o problema...implanturile sunt facut din titan, metal care da cele mai putine reactii alergice ......nu duce la apartitia unei alopecii(caderea parului) si nicidecumnu da reactii alergice...mai ales la nivelul obrajilor....draga 1219, implantul in sine nu se vede la suprafata gingiei in prima faza, fiind acoperit complet de aceasta, care se sutureaza peste surub, deci nu vad de unde aceste iritatii ale mucoasei jugale...ai grija poate din cauza imposibilitatii alimentarii, sa nu fi facut o sensibilitate la lactate(adica, neputand mesteca, pentru ca inca nu ai lucrarile puse, ai mancat mai mult lichid si semisolid, accentuand pe lactate, de la care poti face o mica alergie)...mai mult nu-mi dau seama de la ce ai fi putut face...pentru ca daca nu tolerai implantele, nu faceai pe obraji, ci aparea inauntrul osului semn de respingere - infectie, supurare, sutura nu se vindeca, implantul devenea mobil...ideal trebuie stat 5-6 luni, pana cand surubelul este osteotolerat si osteointegrat - adica este bine ancorat in os, depunandu-se chiar os pe el ca la o fractura - dar sunt cazuri in care se poate proteza dupa 3-4 luni, si totul este ok....personal cunosc 3 persoane care au implant de 3, respectiv 5 si 10 ani si nu au probleme....cine mai are nelamuriri...va astept aici cu intrebari
belladona_007
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:46
As dori sa-mi spune-ti si mie adresa unui cab medical,la care se poate apela cu incredere ptr efectuarea unui implant,pe adresa
belladona_007@yahoo.com,Ploiesti,multumesc anticipat
belladona_007
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:48
La implante este foarte importanta starea de sanatate a organismului, sunt persoane care au implante de multi ani si nu au nici o problema,dar sunt altele la care starea generala are efect si asupra implantelor si aici apar problemele.....
Razvan
Postat pe 2 Octombrie 2009 14:11
asa-i. daca economia e in recesiune, nu-i bine sa-ti faci implanturi dentare, si cu atat mai putin pe la punctul G!
bravo, razvanel!
pik_nik
Postat pe 2 Octombrie 2009 14:22
ce dashtept esti tu razvane cand ii copiezi pe altii...
tutankhamon
Postat pe 3 Octombrie 2009 02:16
pentru @tutankhamon nu este vorba de copiere... ci de a sublinia ce este adevarat..... dicolo de marketing......
Razvan
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:16
in alta ordine de idei....esti cumva medic stomatolog??
tutankhamon
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:23
tuth, n-ai vazut cat e de priceput?! te-a cam luat, el face implanturi dentare prin punctul G, ca sa nu deranjeze gura
pik_nik
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:24
pentru @pik_nik la o gura ca a ta nici nu ma deranjez...
Razvan
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:56
De la: Razvan, la data 2009-10-02 14:11:18La implante este foarte importanta starea de sanatate a organismului, sunt persoane care au implante de multi ani si nu au nici o problema,dar sunt altele la care starea generala are efect si asupra implantelor si aici apar problemele.....


se vede si din exprimarea ta ca habar nu ai de stomatologie....sau daca ai studii...vai si amar de pacientii tai...pai mamica....daca starea generala nu este buna si pacientul are oaresce probleme de sanatate. nici nu se mai pun implantele.....riscul de reject e foarte mare....medicul care face implantele e dator sa informeze pacientul referitor la aceste aspecte...si, daca pacientul totusi dispus sa riste, o face pe riscul sau..
tutankhamon
Postat pe 4 Octombrie 2009 19:06
pentru @tutankhamon cred ca nu ai inteles... nu am stat sa enumar contraindicatiile. Iar ca medic, din anamneza pe care o faci pacientului si din examenele de laborator ai o concluzie asupra starii de sanatate a pacientului.
Asa ca stimate "coleg" te grabesti cu concluziile....
Razvan
Postat pe 5 Octombrie 2009 17:22
De la: emagl, la data 2008-12-15 15:44:55M-ai bine zis...putina lume are bani de implant.


Putina lume are bani de implant...........dar stii cati oameni fac sacrificii pentru a putea benefiacia de aceste implaturi? Stii cate boli genereaza in organism daca ai astfel de probleme si nu le tratezi?
Sunt convinsa ca NU.
In loc sa fii sarcastica mai bine te-ai documenta.
Nirvana
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:24
Eu sunt din Canada.
Aici am fost la medicul meu stomatolog care punea implanturi Bicon facute in SUA. Mi-a zis ca sint printre cele mai bune implanturi din lume.
Cind mi-a cerut 3600 dolari canadieni pentru 1 implant m-am lasat pagubasa.
Oricum ce am retinut de la el au fost aceste implnturi Bicon care mi le-a laudat foarte tare.
A zis ca in Canada si Sua aceste implanturi se folosesc cel mai mult pentru ca sint foarte bune calitativ.Aceste pot fi puse si la persoane ca mine care nu au os suficient de mare.
Am profitat de faptul ca veneam in tara -asta era in iulie si am cautat un cabinet care pune implanturi Bicon.
Cu greu am gasit un cabinet stomatologic in Brasov - Dental West care folosea aceste implanturi.De fapt era chiar singurul.Marea majoritate folosesc implanturi facute in Israel in Coreea si probabil in Moldova.
Mi-a facut un CT inainte ca sa vada exact ce marime de implant nu a lucrat la ochi cum am auzit ca fac unii medici in Romania dupa care pacientul se plinge ca are implantul infipt in canalul cu nervi.
Aici am platit 600 de euro pe un implant x 4 cite am avut eu ,am platit 2400 euro.Totul este bine,operatia a evoluat excelent,doctorita care mi-a pus implantele avea si niste solutii tot din america care au ajutat la o vindecare rapida a operatiei.
Deocamadata nu am ce sa reprosez.In ianuarie dupa ce trec cele 6 luni trebuie sa vin sa imi pun coroanele de portelan peste implanturi.O sa va spun rezultatul dupa ce imi fac si dintii.
Gindirea mea a fost ca o lucrare peste dinti o mai poti da jos sa faci alta din nou daca nu iti mai place sau nu mai buna dar cu un implant nu este chiar asa de simplu sa poti reface lucrarea.
De aceea am preferat ceva de calitate.
In Romania am observat ca pretul este cel care conteaza dar sa nu uitam ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine.
Sa nu va fie frica pentru ca nu este o operatie foarte complicata,se suporta destul de usor.
In rest ce sa zic,o sa revin cu completari cind o sa am lucrarea terminata.
Salutari
unicat
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:25
Di pacate, sunt si destule persoane al caror organism respinge implantul, si care au dat o gramada de bani...
pretty_varza
Postat pe 14 Decembrie 2009 17:32
Din pacate, sunt si destule persoane al caror organism respinge implantul, si care au dat o gramada de bani...
pretty_varza
Postat pe 14 Decembrie 2009 17:32
pretty...dap...se intampla cand medicul ignora starea de sanatate a pacientului sau nu ii cere un banal set de analize.....sau, mai exista varianta in care pacientul, desi informat, risca pe pielea lui, pentru ca asa doreste el....si, in acest caz, nu e vina medicului....

si mai exista varianta medicului ahtiat dupa bani, care pune implante la plezneala, asa cum ar bate niste cuie, doar-doar mai castiga niste banuti....
tutankhamon
Postat pe 14 Decembrie 2009 19:39
Poate cineva sa imi recomande un stomatolog cu experienta in implantologie din Iasi? Sau sa povesteasca povesti de cosmar pe tema asta? Vad ca multe cabinete au pe site inclus si acest serviciu, dar probabil unii doctori au absolvit doar un curs in domeniu.
Va multumesc!
garbo1900
Postat pe 9 Ianuarie 2010 20:54
singurul lucru pe care ti-l pot recomanda - sunt medic stomatolog, dar sunt din bucuresti - este sa fii atenta la conditiile de aplicare ale implantului....stomatologul trebuie sa-ti ceara ca analizele sa fie la zi, sau cel putin sa-ti ceara un aviz de la medicul de familie privind starea ta de sanatate....si sa-ti faca niste masuratori pe o radiografie mare(panoramica) pentru a nu impinge implantul pe te miri unde - sinus, canal mandibular...etc....in rest ai grija cu medicii veniti de peste prut si la implantele de acolo....nu prea sunt recomandate...si medicii nu prea lucreaza in conditii bune de igiena....cel putin asa am auzit eu pana acuma....ai mare grija....
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 21:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa ii civilizam pe tigani 64 De la: cory_emy 24 Septembrie 2010 16:18
stii cati microbi sunt in bucatarie?! 79 De la: alinapopa1969 21 Septembrie 2011 09:08
Povesti de viata 3 De la: jeanette40 2 Februarie 2011 10:26
Menstruatie... 51 De la: pik_nik 24 Decembrie 2009 14:32
Caut colaboratori 1 De la: garbo161610 5 Iulie 2010 05:40
Setari Cookie-uri