una din doua femei au inselat

Buna fetelor!!!!
Trebuie sa avem grija de noi.....de sufletul nostru,......
Daca cineva nu merita,nu trebuie sa stam cu el,si atunci nu mai vrei sa inseli,.....
TEODORRD
Postat pe 7 Februarie 2009 14:34
Adulterul este o trdare a fidelitii pe care i-o datoreaz soul i soia i este pcat mare. n adulter, n afar de pcatul de necurie (desfru), se comite pcat mpotriva dreptii i mpotriva legturii matrimoniale sacre. Greesc cei care consider cstoria ca un simplu contract fcut pe baza unor acte. Cstoria este n primul rnd un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii. Nici un motiv nu d unei persoane dreptul moral s comit adulter: nici impotena soului sau frigiditatea soiei, nici alte disfuncii sexuale, nici vreo alt boal sau infirmitate a unuia dintre soi, nici absena mai mult sau mai puin ndelungat din familie a unuia dintre ei, nici adulterul celuilalt i nici un alt motiv.

Mai multe putei citi i vedea pe blogurile urmtoare :

Putei intra pe un blog foarte interesant accesnd linkul urmtor :
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole. Videoclipuri. Legturi cu numeroase site-uri deosebit de interesante (unele dintre ele conin i posturi TV on-line i posturi de radio). Cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator). Articole foarte interesante. Adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofera servicii gratuite, etc.

Al doilea blog :
http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conine: Argumente tiinifice i religioase ca un copil e fiin uman din momentul concepiei. Adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer ajutor material, consiliere i soluii alternative la avort Mrturii ale unor femei care au fcut avort. Mrturii ale unor femei care NU au fcut avort. Mrturii ale unor medici care au renunat s fac avorturi.. Consecine fizice i emoionale ale avortului asupra femeii. Legturi cu multe alte site-uri asemnatoare.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe mpreuna cu acest mesaj, ca s foloseasc i altora. Chiar se merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 9 Februarie 2009 01:48
Ntz, nu una din doua femei au inselat ci una din 3.45

Ce statistica stupida.Si care e rezultatul? Care e morala? Cu ce ajuta asta pe cele care au inselat sau pe cele care nu au inselat..

Avea dreptate Si totusi cind spunea ca femeile lucreaza in numar mai mare la aprozar si inseala la cintar.
Aemulus
Postat pe 10 Februarie 2009 07:49
oh my god...cezare...tu chiar ai postat asta pe fiecare topic?

Doaaaamneeee...ca de ce nu exista optiunea "spam" ?

mah baiete...ai descoperit acum internetul si il exersezi pe neuronii nostrii?
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Februarie 2009 10:37
Lasa-l in ...voia domnului!
Poate acum invata sa ....butoneze..
TEODORRD
Postat pe 10 Februarie 2009 15:29
Dumnezeu i-a trimis un fax lui Sfantul Petru:
"Iar i-ai dat drumul lui Cezar inauntru?Fa ce poti si trimite-l de aici."
Sfantul Petru, ii raspunde lui Dumnezeu:
"Nu pot.Pentru ca dincolo este inchis pentru inventar."
"Atunci trimite-l pe Garbo, ca si asa acolo ce se intampla este o nebunie."
Ioana007
Postat pe 10 Februarie 2009 20:13
De la: ella_e, la data 2008-11-17 21:11:05inselat....nu cred ca exista cineva care sa nu fi insela vreodata intentionat sau nu ( minciuni nevinovate, omisiuni, etc) dar cred ca tema era legata mai mult de adulter,relatii paralele, aventuri, nu?
celor care nu au inselat....stii cum e dupa 15 ani sa simti din nou fluturasi in stomac? sincer? merita!
nu cred ca este cineva care sa insele sa nu se fi simtit inselat la randul lui(nu neaparat in acelasi mod ,ma refer la dezamagiri, juraminte uitate, multe ...multe alte motive).
vina intotdeauna apartine si celui inselat nu numai care inseala. nu cred ca se poate generaliza, nimic nu se intampla fara un motiv.
Sunt si eu de aceeasi parere cu tine.Cand cineva insala vina cred ca este undeva la mijloc.Normal ar fi ca atunci cand nu mai merge sa mearga fiecare pe drumul sau,ptr a evita chestia asta cu inselatul.Dar ptr ca nu intotdeauna avem curajul sa facem acest pas definitiv,cautam in alta parte ceea ce nu gasim acasa.Normal ca nu este bine ,nu este o solutie si cred ca oricine o face este constient ca traieste in minciuna ,ca nu este bine ce face dar de mukte ori preferam sa facem asta.Grea chestie....
eladaela
Postat pe 11 Februarie 2009 20:12
Acum depinde din ce cauza inseli si care e circumstanta... cate odata inseli doar prin faptul ca a intervenit monotonia in aceea relatia si alte motive bine cunoscute... sau mai nou daca afli ca el a calcat stramb te hotarasti sa o faci si u ... sa nu ramai mai prejos
_dulcik_
Postat pe 11 Februarie 2009 21:30
Cezar ,esti student la Teologie si iti exersezi \"puterile\" pe noi? Chiar imi lipsea o astfel de invatatura din educatie. Sint satula pana peste cap de invataturile de acum 2000 de ani asa ca....lasa ca am eu grija sa nu fur ,sa nu ucid.
babe_girl75
Postat pe 12 Februarie 2009 00:01
ELADAELA, sa inteleg ca tu nu ti-ai inselat niciodata sotul/ prietenul/ logodnicul? Sau ai fost inselata vreodata?
Daca da, a cui a fost vina? Sau cum s-a impartit vina, "undeva pe la mijloc"?
Exista doar inselati si inselatori. PUNCT.
Daca persoana inselata inseala la randu-i pe cel care a inselat-o, e scor egal. Vina apartine primului. Este, daca vrei, autor moral al faptei (care in dreptul penal, in cazul unei infractiuni, se pedepseste sub diverse forme).
victor68
Postat pe 12 Februarie 2009 14:15
Nu va lasati pacalite de vorbele frumoase.Inselati cat puteti si bucurati-va ca veti fi inselate la fel.Cine crede altfel, sa puna mana pe piatra si sa isi dea cu ea in cap.
Ioana007
Postat pe 12 Februarie 2009 18:18
De la: Ioana007, la data 2009-02-12 18:18:13Nu va lasati pacalite de vorbele frumoase.Inselati cat puteti si bucurati-va ca veti fi inselate la fel.Cine crede altfel, sa puna mana pe piatra si sa isi dea cu ea in cap.


Daca stii sa IL tii NU VEI FI INSELATA ... (prea des, ci doar rareori )

Daca stii sa O tii, NU VEI FI INSELAT ... (prea des, ci doar rareori )

Pana la urma, care e calea de urmat?
victor68
Postat pe 14 Februarie 2009 11:30
De la: victor68, la data 2009-02-12 14:15:59ELADAELA, sa inteleg ca tu nu ti-ai inselat niciodata sotul/ prietenul/ logodnicul? Sau ai fost inselata vreodata?
Daca da, a cui a fost vina? Sau cum s-a impartit vina, "undeva pe la mijloc"?
Exista doar inselati si inselatori. PUNCT.
Daca persoana inselata inseala la randu-i pe cel care a inselat-o, e scor egal. Vina apartine primului. Este, daca vrei, autor moral al faptei (care in dreptul penal, in cazul unei infractiuni, se pedepseste sub diverse forme).
cRED CA ESTI MULT PREA RADICAL SI DISCUTIA PE TEMA ASTA AR FI MULT PREA LUNGA:).
eladaela
Postat pe 14 Februarie 2009 12:35
-S-au schimbat vremurile de astazi.Nu mai este ca pe timpuri.Abia am luat-o pe Florica de fata mare, si dupa o luna a nascut un copil.
-Esti sigur ca este al tau?
-Da.A jurat cu mana pe Biblie.
Ioana007
Postat pe 14 Februarie 2009 15:29
De la: eladaela, la data 2009-02-14 12:35:40
De la: victor68, la data 2009-02-12 14:15:59ELADAELA, sa inteleg ca tu nu ti-ai inselat niciodata sotul/ prietenul/ logodnicul? Sau ai fost inselata vreodata?
Daca da, a cui a fost vina? Sau cum s-a impartit vina, "undeva pe la mijloc"?
Exista doar inselati si inselatori. PUNCT.
Daca persoana inselata inseala la randu-i pe cel care a inselat-o, e scor egal. Vina apartine primului. Este, daca vrei, autor moral al faptei (care in dreptul penal, in cazul unei infractiuni, se pedepseste sub diverse forme).
cRED CA ESTI MULT PREA RADICAL SI DISCUTIA PE TEMA ASTA AR FI MULT PREA LUNGA:).


De ce sunt prea radical? Pentru ca in aceasta situatie nu vad tonuri de gri? Exista cumva "mai inselati" si "mai putin inselati"?! Care ar fi diferentierea dintre ei?


PS: Nu cred ca ti-e teama de o discutie mult prea lunga, altfel nu ai fi aici ci pe vreun site de telegrame
Sau tema pe care discutia ar fi mult prea lunga se refera la prima mea intrebare adresata tie acum cateva zile? Daca e asa, ar deveni interesant sa ascultam punctul tau de vedere. Eventual pe mess, daca nu vrei sa fie public.
victor68
Postat pe 16 Februarie 2009 13:00
o da da cum sa nu inseli ei de ce o fac????lol e ceva bun mama mai incinzi si tu adomosfera in camin eheheh
mamaruta
Postat pe 24 Februarie 2009 19:05
Daca inselam si unii si altii, atunci unde este dragostea?
Ioana007
Postat pe 26 Februarie 2009 06:26
Probabil ca asta e tendinta sa dispara dragostea.
Am observat in ultimul timp ca acest subiect este dezbatut sub diferite forme. Dar aceeasi idee. Buna intrebare Vanghelis. Ar trebui sa raspunda cei care initiaza astfel de subiecte.
Clm
Postat pe 5 Martie 2009 20:39
De la: mamaruta, la data 2009-02-24 19:05:31o da da cum sa nu inseli ei de ce o fac????lol e ceva bun mama mai incinzi si tu adomosfera in camin eheheh


Auci! si al tau stie cum gandesti? Ai grja la incinsul atmosferei..sa nu te frigi! Iote la ea..se bucura de zici ca a gasit acadeaua..
gabitzza
Postat pe 5 Martie 2009 20:56
De la: flaviap, la data 2008-10-17 15:46:59am citit acum ca una din doua femei si-au inselat partenerii. voi ati inselat? oare e adevarat?


in ce tara?
geo32
Postat pe 7 Martie 2009 17:07
"Una din doua femei au inselat"...Si?Care e problema?Eu nu m-am prins...Au inselat tot cu femei?Daca da,atunci e belea.Unul din cati barbati au inselat?Voi ce faceti aici?Judecati?Cainele moare de drum lung,iar...
liviu_k
Postat pe 8 Martie 2009 19:58
Fericitule.Esti singurul care spune aici pe topic ca nu l-a inselat nevasta sau prietena.
Ioana007
Postat pe 16 Martie 2009 17:13
si cand ma gandesc ca nici io pe ea, mai ca-mi vine sa ma pup!!
geo32
Postat pe 16 Martie 2009 17:15
Pai,ooti sa te pupi....esti bun....
TEODORRD
Postat pe 17 Martie 2009 16:55
De la: victor68, la data 2009-02-12 14:15:59ELADAELA, sa inteleg ca tu nu ti-ai inselat niciodata sotul/ prietenul/ logodnicul? Sau ai fost inselata vreodata?
Daca da, a cui a fost vina? Sau cum s-a impartit vina, "undeva pe la mijloc"?
Exista doar inselati si inselatori. PUNCT.
Daca persoana inselata inseala la randu-i pe cel care a inselat-o, e scor egal. Vina apartine primului. Este, daca vrei, autor moral al faptei (care in dreptul penal, in cazul unei infractiuni, se pedepseste sub diverse forme).


corect.
si_totusi
Postat pe 18 Martie 2009 15:08
Peste putin timp socrul va fi 1 la 1.
In privinta vinei nu cred ca mai trebuiesc formulate intrebari. Vina este a celui care inseala.
Expresia amandoi sunt de vina o putem folosi in cazul cand amandoi inseala.
Ce vina are cel inselat?
Clm
Postat pe 18 Martie 2009 15:26
De la: Clm, la data 2009-03-18 15:26:08Peste putin timp socrul va fi 1 la 1.
In privinta vinei nu cred ca mai trebuiesc formulate intrebari. Vina este a celui care inseala.
Expresia amandoi sunt de vina o putem folosi in cazul cand amandoi inseala.
Ce vina are cel inselat?

Daca amandoi inseala,este numai fatarnicie,si finalul nu poate fi decat unul singur.....despartirea!!!
TEODORRD
Postat pe 19 Martie 2009 18:21
Daca barmanul boteaza tuica si betivul care intra in crasma o comanda si o bea, cine este vinovat?Barmanul, care a facut un gest crestinesc, sau cumparatorul care stia ca face rau, dar a persistat in greseala, cumparand inca o suta de grame?
Ioana007
Postat pe 20 Martie 2009 16:16
Ai dreptate 007 in cazul bauturii, dar nu in cazul discutat aici.
nu poti compara asta e clar, e ca si cum ai spune ca sotia vine cu ispita in casa si il ademeneste pe sot. Stii prea bine ca nu asa stau lucruile.
Clm
Postat pe 20 Martie 2009 20:28
De la: Ioana007, la data 2009-03-20 16:16:57Daca barmanul boteaza tuica si betivul care intra in crasma o comanda si o bea, cine este vinovat?Barmanul, care a facut un gest crestinesc, sau cumparatorul care stia ca face rau, dar a persistat in greseala, cumparand inca o suta de grame?


Ioana.....barmanul de ce lungeste tuica,nu sa fure,sa se imbogateasca?....deci vrea sa pacatuiasca,nu?....
Si cel ce bea,oricum pacatuieste,poate acasa il asteapta cineva,cu bani,si mancare,si dragoste,.......deci si asta este varza!!!
TEODORRD
Postat pe 21 Martie 2009 06:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu pot avea orgasm 129 De la: KNIGHT_31 2 Septembrie 2010 19:49
ce mai gatiti astazi??? 4 De la: SAL 27 Ianuarie 2012 14:59
Un an plin de minciuni....de ce? 66 De la: estela 30 Mai 2010 04:26
partenera nu mai vrea?? 49 De la: geo32 17 Martie 2009 10:15
Fiul meu este homosexual 81 De la: Micass 31 Ianuarie 2009 10:34
Setari Cookie-uri