sa lupt pentru relatie?

De la: monyoeli, la data 2008-11-03 18:27:24Stimate asa spuse doamne! Cu tot respectul celor care nu au comentat la acest forum. Cu ce drept puteti da sfaturi intr-o relatie din care voi nu ati fost. Ati dat sfaturi pe care vi le doresc si voua in viata. Am avut o relatie frumoasa timp de 3 ani in
care nu am iselato pe prietena mea si am respectato. Dar din cauza crizelor de gelozie nu maì stiam ce sa fac pentru ca voi nu credeti ca maì sunt uni si ca mine. Prin sfatul vostru am pierdut pe cine iubesc cel mai mult. Ar trebui sa va ocupati de fam voastre si daca nu aveti ma itreb de ce oare?

Nu cunosc cazul dvs. si nu am expus nici o opinie.
Am citit multe naivitati pe forum, dar asta le cam intrece pe toate.
Dar cine va obliga sa cereti sfaturi si sa va etalati intimitile din telenovela reala virtual?
De importanta comunicarii in relatie nu ati auzit? Bine ca macar aveti un vinovat in esuarea relatiei: forumul garbo.ro...
Nu ma mai pot opri de ras...

Postat pe 29 Decembrie 2008 09:55
monyoeli,daca ai picat la examenul de literatura, mai ai o sansa:vezi ce faci la matematica.Nu te lua dupa cum rezolva proful ecuatia pe tabla.Incearca varianta ta poersonala.Asa ai sansa sa devii celebru.
Ioana007
Postat pe 30 Decembrie 2008 19:59
Babyboom! Cui ceri tu sfaturi? Am citit cateva din raspunsurile care ti s-au dat. Hm!!! Cati dintre binevoitorii care s-au grabit sa-ti raspunda ar proceda asa cum te "sfatuiesc" pe tine??? Cauta raspunsul in tine insati, discuta cu iubitul tau si... eventual cu o persoana apropiata care cunoaste situatia. Eu iti doresc sa fii iubita si fericita cu el... sau cu altul. Decizia iti apartine! Pupici!
Ann
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:14
Anidurac, zapacesti femeia.Cu cine trebuie sa fie fericita? Cu ea insasi, cu prietenul care o sfatuieste si o intelege(ordinea poate sa fie si invers, cu conditia sa nu stea cu picioarele in sus/ordinea, draga mea.)sau sa fie fericita cu el...El fiind cine, tu? Sau cu altul.Cu o asemenea posibilitati de a alege, mai bine merge la mare anul viitor, si isi cumpara un costum de baie super, sa iasa si pestisorii din mare sa o admire.
Ioana007
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:36
Buna
Imi pare rau sa aud ca treci printr-o astfel de situatie. Eu sunt casatorita de 12 ani si-ti pot spune clar si sigur: e medical demonstrat ca barbatii nu au atata sange in organism ca sa poata gandi cu amandoia capetele in acelasi timp! E clar ca a intalnit o alta "oportunitate" cu picioare pana-n gat si e dezorientat total, saracul...Nu conteaza ca sunteti de 3 ani impreuna. Din pacate pt tine, el nu face parte din categoria barbatilor destepti (care sunt foarte rari), care vin acasa cu un minunat buchet de flori atunci cand calca prin alt pat.Instabilitatea asta a lui emotionala il caracterizeaza, il va domina si-i va orienta actiunile toata viata, indiferent de varsta. Te poti trezi in aceeasi situatie cu el si la varsta de de 60 de ani.Oricat de isteata ai fi tu, el este cel care este, nu-l vei schimba in veci! Daca vrei sa ai o viata linistita si frumoasa, cauta-ti un barbat care sa te merite, exista si barbati pt care sa merite sa faci compromisuri..., un barbat care sa-ti ofere siguranta.
Parerea mea este ca, intr-o relatie, raportul compromis-recompensa trebuie sa fie echitabil. Caci, fie vorba intre noi, nu exista relatie in care sa nu fie si compromosuri..., dar sa si primim in egala masura. Totul depinde de tine sa-ti fie bine! Referitor la al lua usor, cu tactica, cu rabdare= pierdere de timp! Cu speranta ca te-au ajutat cuvintele mele, iti doresc numai bine. Sa ne auzim cu noutati.
dana_state
Postat pe 10 Ianuarie 2009 04:18
Stimate domn!
Sunt convinsa ca mai exista si barbati maturi, nici un moment nu am banalizat notiunea de barbat. Daca tie ti s-a intamplat sa pierzi o femeie din cauza geloziei ei cronice, e posibil sa fii un martir pe fontul iubirii, dar in egala masura e posibil sa fi fost atat de naiv incat sa nu-i poti inspira incredere prietenei tale...
Nu ai fost destul de istet incat sa intelegi ca poate prietena ta nu avea nevoie numai de respect. Sau mai poate fi luata in consideratie si o alta varianta: ori tu, ori ea, ori amandoi nu ati fost pregatiti mental sa aveti o relatie serioasa. Si daca ea este atat de usor influentabila, asa cum spui tu...prefer sa ma abtin, nu vreau sa-ti ranesc si mai mult sentimentele. In alta ordine de idei, pot spune ca intr-o despartire sunt de vina amandoi. Referitor la faptul ca ne dam cu parerea noi, femeile, tu nu stii ca femeile VORBESC foarte mult? Depinde de inteligenta si maturitatea femeii daca aplica tot ce aude sau doar asculta...Succes in continuare!
dana_state
Postat pe 10 Ianuarie 2009 04:33
Asa este danuta.Nu exista barbati maturi.Poate numai copii si batrani.De aceea copii care cresc, ajung sa dea in mintea copiilor.
Ioana007
Postat pe 10 Ianuarie 2009 19:56
salut! Imi pare rau pentru ca suferi... sa dau si eu un sfat: sunt impreuna cu actualul meu sot de 8 - aproape 9 ani, si pe parcursul acestor ani am avut unele perioade de " racire" ca sa spun asa, insa de fiecare data am depasit momentul impreuna. Amandoi ne-am pus problema in urmatorul fel: daca persoana de langa mine merita efortul . In cazul nostru merita orice efort fiindca suntem constienti ca avem alaturi un om sincer si fidel pentru care relatia asta este pe primul plan
te sfatuiesc din tot sufletul, sa te gandesti daca omul de langa tine te merita, daca tu il meriti pe el.Pune-ti intrebarea : cat de sinceri am fost unul cu celalalt? cat de mult conteaza pentru mine si cat conteaza pentru el relatia asta?
Poate e bine sa folosesti timpul asta intr-un mod folositor pentru inima ta.
dupa aceea, poti sa discuti cu el, fara sa te certi , despre ceea ce e intre voi.
exista posibilitatea ca el sa nu te iubeasca sau sa se fi plictisit dar depinde de tine cum il castigi din nou, asta daca o sa-l mai vrei.

Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:10
Sa lupt pentru o relatie? Depinde...Daca este Gianiblue...
Ioana007
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:56

daca-l vrei,lupta .numai asa o sa fii impacata- mai ales daca il iubesti.eu l-am rapit si tare mult i-a placut...
cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:20
buna!imi pare rau pentru ce ti se intampla dar nu trebuie sa suferi atat.Stiu ca e foarte greu pentru ca 3 ani ani in care ati fost impreuna ati impartit impreuna poate si bune si rele....si totusi el s-a detasat destul de usor.de ce n-ai face si tu acelasi lucru?...o perioada...ignora-l un timp si vezi ce se inampla?stiu ca e usor sa dai sfaturi dar cateodata unele iti mai"indulcesc" viata.FII TARE !
mariana_alex_69
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:48
salutare la toata lumea,desi sunt noua pe forumul garbo,as dori sa-mi dau si eu cu parerea sau mai bine zis sa-ti dau un sfat,urmatoarea data cand vine la tine cerei tu o pauza "mai lunga"
oniac22
Postat pe 26 Ianuarie 2009 01:39
Poti eventual sa ii sugerezi ca esti la meno-pauza.
Ioana007
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:18
Pt.ion-ioana007:Dar ce are Gianiblue de o vreti in relatia pt. care vreti sa va luptati?ce e aia meno-pauza la o d-ra de 25 ani?
ghelene_06
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:44
Gianiblue a fugit de pe campul de batalie.Am ramas numai eu ,singurul samurai.Neavand adversarul in fata, nu stiu in ce masura tu spui adevarul sau incerci sa pacalesti un erou national catre lupta ca tu sa culegi musetelul in pace.Dar daca te simti tare de virtute, putem sa ne batem noi doi.E drept ca nici eu nu stau cu virtutea prea bine, dar o sa ne batem dimineata devreme si nimeni nu o sa observe din cauza negurii.
Ioana007
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:44
si da-i si lupta si dai si incaseaza in cea relatie insa, ce zice dana state e bine de bagat la capusor . are dreptate 100 %
si_totusi
Postat pe 28 Ianuarie 2009 20:08
trebuie sa discutati sa vezi de unde a venit schimbarea aceasta.dupa parera mea cred ca mai bine va despartiti atit timp cind el nu stie ce vrea sau e vrica de o casatorie si a intrat in panica.discutati deschis despre voi si clarificati totul e cea mai buna solutir.bafta
lilianastoica22
Postat pe 29 Ianuarie 2009 09:07
Schimbarea poate veni de oriunde.Este bine sa va despartiti cand el nu stie ce vrea.Daca isi revine intre timp, dai cu polonicul in cap.
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:18
De la: babyboom, la data 2008-10-02 09:51:21am o relatie de aproape 3 ani care pana acum 3 luni a decurs bine. dar cu 3 luni in urma prietenul meu s-a schimbat radical si peste noapte si-a adus aminte ca nu stie ce simte pentru mine si ca nu stie daca ma avem sansa la un viitor. a cerut sa ii dau timp de gandire 1 luna. zis si facut dar luna a trecut de mult si nici dupa 3 luni nu stiu ce vrea ba ma vrea ba nu ba vine si ma cere de nevasta ba uita ca traiesc. merita sa mai lupt sau sa pun capat relatiei?
multumesc


pu-ne piciorul in prag si scutura-l sa se trezeasca..intreaba-l ce vrea dfe la tine...nu te mai amgi...
micki23
Postat pe 20 Februarie 2009 02:11
Parerea mea este sa jucati impreuna popa prostul pe bani.Si dupa ce il lasi in chiloti, daca vine cu legea restituirii, intra la negocieri.Ii dai, iti da.Poti sa ii iei si dobanda pentru toate minciunile pe care ti le-a spus, crezand ca este spiritual, desi de realitate, s-a prins toata lumea.
Ioana007
Postat pe 20 Februarie 2009 15:57
Ioana007 intr-o scriere pe aici ai zis sa ne luptam noi doi, pai cum asa nu era corect sa zici ,, noi doua".Inca ceva: daca joaca popa prostu pe bani nu are cum sa ramana in chiloti pt. ca acel joc se cheama ,, popa prostu pe dezbracate".Hotarastete la ce vrei sa asisti ori,bani ori haine.Cit despre relatiia fetei cu individul subscriu sa-i dea un polonic in cap,dar asa mai tare poate devine amnezic si mai poate avea o sansa la iubirea lui.Doamne Doamne cite se mai intimpla.
ghelene_06
Postat pe 21 Februarie 2009 18:23
Aia pe dezbracate, se numeste pokar.Si de regula este bine de jucat cand ai conjunctivita, deoarece se bulbuca privirile si ai ocazia sa pui picaturi.
Ioana007
Postat pe 22 Februarie 2009 16:35
Ola, lume noua!
hi!....aveti activitate aici.Discutii mai in gluma , mai in serios, dar noi privim si altii sufera.
Ca la romani, doar nu o sa murim toti odata, nu?....sau luam lectii de supravietuire, dupa ce s-a dus unul!
interesant...
bluedsi
Postat pe 17 Martie 2009 02:44
discutam, discutii...Sa ceri un sfat e bine, nustiu cat de sanatos este?
Ne adunam pe forum si ne tinem de urat cred, ptr ca suntem oameni, dar suntem si diferiti, asa ca orice sfat din experienta mea ,a ta, sau al altuia, alteia nu se potrveste.
Nu iubim la aceiasi intensitate, chiar daca suntem sau nu suntem casatoriti sau doar prieteni.
Uneori ne iubim pe rand (e de ras),ca in final dupa ce situatie se agraveaza si se ajunge la ruptura (aici faza cu polonicul ioana), ori ne trezim si se da ora fxa si iubim sincronizat.....ori in sir indian la plimbare.....
bluedsi
Postat pe 17 Martie 2009 03:06
Bluedsi! Imi place cum gandesti si cum vorbesti! Eu am totusi o nedumerire: ce s-a mai intamplat cu Babyboom??? Nu mai zice nimic... Ce-a mai facut pana la urma cu iubitul ei?? Eu... din pacate... am obosit si-am renuntat... Eram, oarecum, in aceeasi situatie...
Ann
Postat pe 17 Martie 2009 15:47
Bluedsi! Imi place cum gandesti si cum vorbesti! Eu am totusi o nedumerire: ce s-a mai intamplat cu Babyboom??? Nu mai zice nimic... Ce-a mai facut pana la urma cu iubitul ei?? Eu... din pacate... am obosit si-am renuntat... Eram, oarecum, in aceeasi situatie...


Sincer, nustiu...dar era de asteptat, de atata suparare si plictiseala ,sa intri oriunde pe vreun
forum si sa cauti raspunsuri la necazul tau.
intr-un fel e bine, ca intri si te distrezi aici(sincer eu ma amuz teribil, sa nu spun, ma prapadesc de ras...), sunt oameni draguti, cu umor...
Toti si toate avem aceleiasi probleme, la indigo.
Eu de ex., am avut tot soiul de "dusuri reci" , sau mai bine spun , tot setul...de 24 de persoane ..
si inca de " karate", de la 24 in sus...
Dar viata asta merge inainte, inapoi nu vrea.....
O ZI FRUMOASA, SI UN ZAMBET....
bluedsi
Postat pe 18 Martie 2009 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa mai lupt pebtru casnicie? 79 De la: Ioana007 6 Aprilie 2009 15:30
AJUTOOOOOOOOOR!!!!!!!!!!!!!! 52 De la: pisi08 27 Aprilie 2009 23:07
Divortul m-a impins spre patima alcoolismului 81 De la: prometeus_wife 9 Aprilie 2009 15:30
Fericita alaturi de un barbat mult mai mare ca mine...dar "prietenele" incearca sa ma descurajeze. 4 De la: prometeus_wife 21 Ianuarie 2009 15:46
"Daca nu iti place, pleaca!" 65 De la: garbo001979 25 Mai 2009 12:28
Setari Cookie-uri