sa lupt pentru relatie?

am o relatie de aproape 3 ani care pana acum 3 luni a decurs bine. dar cu 3 luni in urma prietenul meu s-a schimbat radical si peste noapte si-a adus aminte ca nu stie ce simte pentru mine si ca nu stie daca ma avem sansa la un viitor. a cerut sa ii dau timp de gandire 1 luna. zis si facut dar luna a trecut de mult si nici dupa 3 luni nu stiu ce vrea ba ma vrea ba nu ba vine si ma cere de nevasta ba uita ca traiesc. merita sa mai lupt sau sa pun capat relatiei?
multumesc
babyboom
Postat pe 2 Octombrie 2008 09:51
Probabil, daca te mariti cu el, in doi - trei ani sunteti divortati, apoi iar va impacati, apoi iar va despartiti...gen Prigoana si Bahmuteanu - complicat. Afla din ce cauza e asa ciudat. S-ar putea, datorita unui soc psihic, sa nu simta nimic pentru tine ori altcineva si sa treeaca ceva timp pana se reface.

Postat pe 2 Octombrie 2008 10:12
Ce sa mai !Pune capat ca esti haina de ploaie!Cand este in cautare apeleaza la tine iar cand are o noua relatie nu te mai cauta!Cand te doreste mai mult ii spui ca te-ai ai gasit pe cineva care este jumatatea ta si ca el este un bou impotent pe langa noul prieten.Asta ca sa-l umilesti pe masura .Capata ce merita.
anghelescu_adriana
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:39
Draga mea,
E usor sa ne dam sfaturi si sa zicem ca e mai bine sa renunti, sa iti vezi de viata singura, dar in trei ani s-au inradacinat multe lucruri, deci nu e deloc simplu. Vreau sa iti spun cateva lucruri pe care si eu le-am trait si am invatat sa le mi le asum: (mentionez ca si eu sunt in pauza, la fel ca tine, e pauza lui) in relatie sunt de vina amandoi, nu doar unul, deci incearca sa comunici, ceva de genul, fie la telefon, fie pe e-mail, fie cand vine la tine, adaptezi tu la momentul respectiv, dar fii mandra si nu plange, nu te ruga de el, ai rabdare si daca il iubesti muult de tot, invata-l sa comunice cu tine sa fie mai deschis, afla ce nu ii mai place, ce isi doreste: (ma bucur sa te aud/ma bucur ca iti scriu aceste randuri/ma bucur ca ai venit,si cred ca de data asta nu e nicio problema, deci am putea comunica fara sa ne certam. regret ca nu am prea comunicat, dar acum sunt gata sa te ascult,regret ca nu am fost suficient de intelegatoare, am incredere in tine, respect si apreciez ceea ce vom decide impreuna, in plus simt nevoia sa iti spun ca simt lipsa afectiunii tale, ce zici ne vedem azi sa vorbim? ....) ti-am dat un exemplu, te rog, sa nu incerci sa il ridici in slavi, dar fa-l sa creada ca merita discutia, asa te vei linisti si vei putea comunica cu el, fara ca el sa fuga de responsabilitate, pentru ca te va vedea linistita si inteleapta.Zambeste si incearca sa fii degajata, desi in sufletul tau e un mare uragan.
"Din fericire, intre realitate si perfectiune este destul loc pentru mai bine!"
Sa fii linistita si inteleapta, nu te intalni cu el nervoasa, fii linistita si afla ce e de fapt la mijloc, nu fi cicalitoare din dorinta de a afla cat mai multe, daca iti impui un anumit fel de a comunica cu el, cu timpul se va da si el dupa tine si va sti ce si cum sa zica.
Sa auzim de impliniri pe care realitatea sa ti le acorde in favoarea voastra!
fluturas2180
Postat pe 12 Octombrie 2008 09:23
nu cred ca merita sa lupti pentru acest lucru. clar nu va potiviti, nu vreti acelasi lucruri si nu credeti in aceleasi valori, nu sunteti facuti unul pentru celalt, iar daca Doamne fereste va veti lua ca sa fiti in trend va fi vai si amar, vor iesi scantei. puneti-va de acord ce vreti, cum vreti si cand vreti si apoi hotarati. daca nu veti ajunge la un consens, mai bine lasati-o balta! fiecare pe drumul lui si poate de ce nu veti fi prieteni de o cafea in continuare, ca sa nu va scuipati de fiecare data cand va vedeti...
mitzura
Postat pe 12 Octombrie 2008 16:40
Buna,imi pare rau ca te afli intr-o astfel de situatie...Floaredecolt are dreptate,insa ce ma deranjeaza pe mine,ma enerveaza la culme e ca, daca situatia ar fi fost invers,el nu ar fi depus un asemenea efort sa va impacati.Din nefericire, pt noi femeile,iubim mai intens,suferim mai mult...si sa nu vina vreun barbat si sa-mi zica ca nu am dreptate,stiu ei mai bine.Sper sa fie totul bine si sa fi fericita,indiferent de sfarsit.
klarra
Postat pe 12 Octombrie 2008 22:21
buna
poate suna ciudat, dar ar trebui sa te gandesti ca poate are o alta relatie si ca uneori cand lucrurile nu merg cum trebuie in noua relatie se intoarce la tine, doar ca sa nu se simta singur.
Tu stii cel mai bine daca te merita sau nu si daca merita sa mai il astepti. Incearca sa iti vezi de viata ta si daca cumva e sa fiti impreuna o sa isi bage mintile in cap si se va comporta ca un om normal. mult noroc
kristyna
Postat pe 13 Octombrie 2008 00:11
multumesc pentru sfaturi. pana la urma am hotarat sa pun capat relatiei si cand am crezut ca in sfarsit e liniste a inceput sa ma caute acasa sa ma sune zi si noapte sa imi zica ca ma iubeste si ca nu crede ca eu nu mai simt la fel. din felul in care a abordat lucrurile ma bucur ca am pus capat relatiei dar ramane de vazut cum il fac si pe el sa inteleaga ca eu nu mai vreau nimic de la el.

va pup
babyboom
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:02
De la: babyboom, la data 2008-10-02 09:51:21am o relatie de aproape 3 ani care pana acum 3 luni a decurs bine. dar cu 3 luni in urma prietenul meu s-a schimbat radical si peste noapte si-a adus aminte ca nu stie ce simte pentru mine si ca nu stie daca ma avem sansa la un viitor. a cerut sa ii dau timp de gandire 1 luna. zis si facut dar luna a trecut de mult si nici dupa 3 luni nu stiu ce vrea ba ma vrea ba nu ba vine si ma cere de nevasta ba uita ca traiesc. merita sa mai lupt sau sa pun capat relatiei?
multumesc
annnnda21
Postat pe 14 Octombrie 2008 19:45
am o relatie de imediat 7ani cu A dar nu il mai iubesc,pt mine a devenit obisnuinta.pe percursul acestor ani am interupt relatia pt o perioada scurta de timp.in acest timp am fost cu un alt baiat C care s-a indragostit de mine nebuneste,dar din pacate eu nu am simtit nik pt el doar vroiam sa ma distrez,,,in fine am rupt rel cu el pt ca in acel moment eram indragostita de actualul.timpul a trecut asa repede incat dupa trei ani mi-am dat seama ca m-am indragostit eu de el dar era cam prea tarziu pt ca mai erau cateva luni si se casatorea, cu toate astea ne intalneam des,ne sarutam faceam dragoste etc.era superrrr,desi eu eram si cu A, actualul.dar efectiv mi-am dat seama ca nu simt nik pt el si asa e si acum doar obisnuinta.inainte de a se casatori C mia zis ca dupa ce se casatoreste rupem orce relatie,ca nu vrea sa-si insele sotia.m-am simtit f nasol pt ca il iubeam mult dar parca ceva imi zicea ca nu va putea renunta la mine niciodata.asa sa si intamplat abia ajuns din luna de miere si m-a cautat pt ca nu mai putea de dorul meu si eu la fel.si de atunci tot asa am ramas impreuna oarecum desi fiecare avem o relatie,el casatorit eu inca nu.am incercat de mai multe ori sa ne impunem sa nu ne mai vedem dar nu putem unul fara altul.desi ne vedem mai rar dar tot ne vedem,ne sunam si de multe ori noaptea ne gandim unul la altul fara sa stim .intro noapte am visat ca facem dragoste ,si el la fel ca mine a visat in aceeasi noapte, parca telepatia functioneaza.de mai multe ori mi-a zis ca uneori noapte se foieste mult in pat pt se gandeste la mine ,ca parca imi simte pielea,ca parca facem dragoste si nevastasa tot il intreaba cei cu el de nu doarme.dupa ce mi-am dat seama ca il iubesc nu i-am zis niciodata de frica.de ex si azi m-a sunat ca nu mai poate de dorul meu.nu stiu ce sa mai cred ,nu stiu ce e in capul lui oare ma iubeste sau doar faptul ca ma culc cu el ii place.tot timpul ma gandesc cum poate sasi iubeasca nevasta daca se gandeste la mine,daca inainte de a se casatori era la mine in fiecare noapte ,ca atunci cand i-am propus sa nu ne mai vedem a venit la mine plagand ca pt mine face orce numai sa nu ii fac asta,ca daca nu ii raspund la telefon ma suna in disperare ,sau daca nu ma cauta la munca,imi face tot timpul poze si le are pe calc de la servici....la o nunta ne-am intalnit fiercare eram cu perechea lui,toata noaptea nu i-a luat ochii de la mine ca la un moment dat prietenul meu sia dat seama si sa cam inervat...cateodata cred ca defapt nusi iubeste deloc sotia doar ca afacut pasul si cam atat ...astept parerile voatre cat mai repede ca efectiv eu il iubesc si nu stiu ce sa fac pt ca asa nu cred caputem continua la infinit
...a era sa uit ca o data cand i-am zis ca nu mai vreau sa ne mai vedem, i-am spus ca sa nu fie suparat ca poate sa-si caute pe altcineva ca eu nu mai pot defat nu suport faza ca il iubesc si el e casatorit cu alta, mi-a zis ca nu vrea pe alta si eu daca nu mai vreau alta nu va mai fi in locul meu,si il cred pt ca eu l-am ami pus la incercari cu mesaje cu nr necunoscut si nu apicat in plasa niciodata.
annnnda21
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:29
s-o fi" inervat" prietenul dar ce m-am enervat eu!!! mi s-au facut ochii rotite tot urmarind pe A sau pe C incercand sa descifrez cine e in rolul titularului si cine joaca pe post de fundas central. la un momnet dat ,nu mai intelegeam nimic. imbarligatura mare, "nasol". dar, daca l-ai supus la incercari si va visati fara sa stiti, cred ca e dragoste mare.

acum ce ai vrea sa afli? ca asta nu am inteles eu.
si_totusi
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:48
bine ai punctat si_totusi !!
dar stii ce ma tot intreb eu ?
cele care posteaza astfel de lucruri ,chiar asteapta ca noi sa le spunem ..bravo! ce bine ca va inselati perechea ! si mai ales ce bine ca amantul are si sotie !
bravo voua ca sub paravanul asta cu "il iubesc de nu mai pot " distrugeti mai multe vieti !!??
de fapt cred ca asteapta postari de la altele care sunt in aceiasi situatie ,ca sa mai invete noi trucuri !??

tot aud scuze de genul "niciodata sa nu spui niciodata " ,dar dragostea asta vine asa ...pe nesimtite ,,,le pocneste in moalele capului ,iar ele sarmanele raman late si nu mai au ce face ???
rasarit
Postat pe 15 Octombrie 2008 11:18
Draga Si totusi, Miaunuka ce aveti cu fetele? Fetitele,mai bine spus, ca nici nu termina bine scoala si se trezesc amante.Ce credeti ca e usor? Si cu logodnic si cu amant sunt din ce in ce mai multe incat a-i crede ca a devenit o meserie.
daca e asa, mai bine ar lua legatura cu sotiile, pot incheia un contract de colaborare, daca tot iau plata in natura sa presteze la domiciliul clientului- mai leagana si ea la ala micu', mai intinde o rufa intre Nu sunt lovite la cap si nici de viata(inca).
Eu sunt mai de moda veche, mama de baieti dar poate ma luminati voi...s-a indragostit vreuna de vecin, sef, coleg "vai mama lui"- tras la fata, nedormit ca are copil mic, cu pantalonii mototoliti, camasa necalcata? Nu! Dragalasele astea, toate dau peste nefericiti-neintelesi care isi gatesc, calca, spala, cresc copii, metrosexuali cu neveste nebune si le asteapta pe ele, sa creasca eventual.
Mama ce m-am "inervat" si "io"!

Postat pe 20 Octombrie 2008 14:26
un fel de poveste am avut si eu.eram de 17 ani am cunoscut un tip avea prietena la inceput nu am stiut.in fine,imi placea d eel ca era mereu binedispus si ma facea sa rad.am inceput sa iesim,ama flat de prietena pt ca o cunoscusem dar nu stiam ca era ea prietena lui.nu ma interesa,imi placea de el si atat.el era student si eu la liceu,ma duceam la el la facultate,dormeam la el,in vacanta la el,ma suna mereu,cateodata aveam impresia ca eu sunt prietena lui.eram des impreuna.insa eu mai ieseam si cu alti,ieseam doar.el era gelos,imi placea sa il stiu gelos.intr-o zi insa mi-a dat de inteles ca isi doreste seriozitate intre noi ca ar renuta la cealata.eu insa nu eram convinsa ca il iubesc,credeam ca totul e o joaca.insa timpul mi-a aratat ca il iubeam.asa ca faceam tot mai multe scene,imi facusem un iubit actual,il ignoram dar mereu il doream pe EL,mereu pe EL.la un momentdat am zis ca gata sa terminat.nu m-a lasat in pace.prietena lui aflat ca de la inceputul relatie avea intre timp o relatie si cu mine.din ceea ce am vorbit cu ea iubitul nosrtu ca s sa ii spun asa era indragostit de amndoua.poate e asa poate nu e.dar ne-am inpacat dupa aceasta chestie.pana intr-un final cand am inteles si a inteles ca o iubeste pe cealata.eu nu i-am aratat niciodata ca il iubesc,ii aratam ca pt mine e doar o distractie,o aventura,nu am fost niciodata geloasa pe cealalta.pt mine nici nu exista insa l-am iubit.a fost prima iubire.greseala primei iubiri se iarta,nu-i asa?
layla21
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:25
,ooooooofff DOAMNE..............
roby_cado
Postat pe 24 Octombrie 2008 16:47
De la: leah, la data 2008-10-20 14:26:38 Draga Si totusi, Miaunuka ce aveti cu fetele? Fetitele,mai bine spus, ca nici nu termina bine scoala si se trezesc amante.Ce credeti ca e usor? Si cu logodnic si cu amant sunt din ce in ce mai multe incat a-i crede ca a devenit o meserie.
daca e asa, mai bine ar lua legatura cu sotiile, pot incheia un contract de colaborare, daca tot iau plata in natura sa presteze la domiciliul clientului- mai leagana si ea la ala micu', mai intinde o rufa intre Nu sunt lovite la cap si nici de viata(inca).
Eu sunt mai de moda veche, mama de baieti dar poate ma luminati voi...s-a indragostit vreuna de vecin, sef, coleg "vai mama lui"- tras la fata, nedormit ca are copil mic, cu pantalonii mototoliti, camasa necalcata? Nu! Dragalasele astea, toate dau peste nefericiti-neintelesi care isi gatesc, calca, spala, cresc copii, metrosexuali cu neveste nebune si le asteapta pe ele, sa creasca eventual.
Mama ce m-am "inervat" si "io"!

ca bine le zici
aleasa_m
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:06
Daca nu sunt copii la mijloc n-re rost sa lupti,totul trebuie facut cu cumpatare,si pe linga asta ai un sot sau prieten care habar nu are ce vrea de la viata.
bindilaliliana
Postat pe 2 Noiembrie 2008 01:03
Pt babyboom: paraseste-l si cauta-ti altul mai bun. Punct. Fara discutii.
anamariapop
Postat pe 2 Noiembrie 2008 22:36
Stimate asa spuse doamne! Cu tot respectul celor care nu au comentat la acest forum. Cu ce drept puteti da sfaturi intr-o relatie din care voi nu ati fost. Ati dat sfaturi pe care vi le doresc si voua in viata. Am avut o relatie frumoasa timp de 3 ani in
care nu am iselato pe prietena mea si am respectato. Dar din cauza crizelor de gelozie nu maì stiam ce sa fac pentru ca voi nu credeti ca maì sunt uni si ca mine. Prin sfatul vostru am pierdut pe cine iubesc cel mai mult. Ar trebui sa va ocupati de fam voastre si daca nu aveti ma itreb de ce oare?

Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:27
Draga Monyoeli,ai primit ce-ai meritat.O femeie care stie ca-i iubita nu se va intreba 'MA VREA ASTA SAU NU MA VREA'Desi spui ca n-ai inselato ,nici nu i-ai aratat c-o iubesti.De aceea era geloasa,pentru ca i-ai bagat in suflet nesiguranta in viitorul iubirii voastre.Cat timp ai dedicat discutiilor sincere cu ea?
Daca zici ca o iubesti vei gasi o cale sa-i spui ca e unica persoana pe care o vrei in viata ta.Daca nu ,chiar n-a pierdut nimic!
stanescugean_ph
Postat pe 6 Decembrie 2008 19:58
Subiectul SA LUPT PENTRU O RELATIE? Raspuns :Da, doar daca exista dragostea - din partea amandurora. Atat.
micky04
Postat pe 7 Decembrie 2008 01:56
subscriu cu toat convingerea ultimului post
casperphantom
Postat pe 7 Decembrie 2008 08:11
e un nonsens. cand e dragoste, nu mai e nevoie sa lupti pentru relatie. atunci, totul e frumos. orice gest al unuia e facut sa aduca fericire celuilalt. nici nu te gandesti la salvari. ce sa salvezi? e dragoste si e intelegere

lupta aceasta apare cand ceva se rupe . in general, unul o ia haisa si celalalt incearca sa-i bage destele in ochi ,gen aducere cu picioarele pe pamant. uneori se reuseste, alteori nu.

oricum, incepe scartaitul rotilor de la caruta. avem de ales. sa acceptam schiopatatul acesta o viata sau sa parasim caruta.

tot luptand si ungand osiile, s-ar putea sa avem surpriza de a vede ca cel atelaj, nu mai are o roata demult. ca a luat-o pe cont propriu la vale , in timp ce noi inca mai aveam iluzia ca de se misca, merge . si uite asa : si da-i si lupta, ramanem cu caruta-n drum.asta e
si_totusi
Postat pe 7 Decembrie 2008 09:01
babyboom pai ce relatie sa mai rupi?nu vezi ca arupt-o el?asta cu pauza o luna ca nu stie ce e cu el ...etc e o tampenie care nu trebuie sa o crezi.sigur are pe cineva si e las de nu-ti zice.dai un sut sa ajunga unde trebuie poate se va trezi la realitate.succes
ghelene_06
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:32
mai annnnda21 zapacesti lumea de cap cu explicatiile tale de doi lei despre Asi C ACTUALUL SI TRECUTUL ,prezentul si viitorul.daca la virsta ta ta ai relatii cu doi barbati sa inteleg ca pe masura ce trece timpul se inmultesc si ei?mai bine fati un control psihologic.scuze dar am o anume parere despre persoane ca tine
ghelene_06
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:41
MICKY04 sunt deacord cu d-voastra.nu intamplator se zice ca unde dragoste nu e nimic nu e
ghelene_06
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:46
Doamna dinainte spunea ca trebuie sa ma lupt cu barbatul meu daca ma marit cu el.Acum trebuie sa fac si cursuri de box? Stie cineva unde ma pot inscrie?
Ioana007
Postat pe 8 Decembrie 2008 19:24
Eu sunt de la tara si aici nu avem sali de box,dar avem ciomegi,ii altoim cu ele
emagl
Postat pe 8 Decembrie 2008 21:07
Imi trimiteti si mie unul contra cost?
Ioana007
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:21
Toate luptam pentru relatie...intr-un fel sau altul,cand rezultatul este cel dorit suntem multumite ca nu a fost in zadar...lupta...si totusi simtim un fel de amaraciune.De ce trebuie lupta?Ar trebui ca dragostea sa vina de la sine fara lupte si dispute!In angrenajul numit cuplu...e ceva ce nu functioneaza corect...daca trebuie lupta!
maria1maria
Postat pe 29 Decembrie 2008 08:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia care face sex fara sa iubeasca 69 De la: pantera_neagra 10 Septembrie 2009 05:19
AM MARII DUBII 8 De la: anemari15 4 Octombrie 2010 16:35
Intrebare 4 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:01
barbati inselati...... 195 De la: zambila 9 Aprilie 2010 11:53
Virgina la 30 de ani 358 De la: Micass 8 Mai 2009 08:48
Setari Cookie-uri