adoptia unui copil, dar nu permanenta

se poate sa ajut cu bani un copil din orfelinat? si eventual sa il vad cat de des am timp? imi plac foarte mult copii, nu stiu ce sanse am sa am unul al meu in curand si nici nu as vrea sa adopt momentan pentru ca inca mai sper ca voi gasi si un tatic. am vazut ca andreea raicu are grija de o fetita si ma gandeam ca poate as putea face acelasi lucru.

Postat pe 31 Octombrie 2008 17:40
Desigur, nu vad de ce nu ar fi posibil. mergi la un orfelinat si intereseaza-te concret.
angel_green
Postat pe 17 Noiembrie 2008 14:39
draga mea,un copil inseamna responsabilitate,si nu ma refer strict material.a ingriji un copil nu inseamna sa ai numai materialul in vedere,are nevoie de dragoste,atentie si pe deasupra,gandeste-te ca se va atasa de tine,va dori prezenta ta cat mai des,ce faci daca se intampla sa,nu stiu,sa pleci ca esti transferata cu jobu cine stie pe unde,ce face acel copilas dupa ce vei pleca?acum 8ani eram insarcinata cu baietelul meu cam in 9luni si am fost invitata in acea perioada, de o fundatie germana care se ocupa de copiii strazii din bucuresti,concordia daca-mi aduc aminte,si centru lor era situat in ploiesti,e,am fost cu o gramada de oameni la spitalul municipal ploiestean si ce am vazut acolo,m-a socat pe vecie.o sala mare,plina de patuturi cu cate 2 copii in patut,cu varste de la cateva luni pana la 3-4 ani.am vazut o multime de manute intinse care cereau in brate,spunand:mama,mama,mama.si plangeau in hohote....in fine,am plecatplangand de acolo,eram singura vizibil marcata de acest episod si nu puteam crede cat de insensibili sunt unii oameni,imi venea sa-i strang de gat pe idioti pt ca era pt ei,doar una din zecile de vizite de curtoazie.Deci,sper sa intelgi ca daca faci un pas,fa-l cu daruire,caci micutii astia,crede-ma,sufera,pe langa foame,sete,boli si batai,sufera ca sunt lipsiti de afectiune,de dragoste,de stabilitate.iti doresc sa ai curaj!
nicoll
Postat pe 17 Noiembrie 2008 15:06
Poti deveni mama sociala, dar dupa cum a spus si Nicoll, nu ar fi pacat? Pacat pentru copilul cu pricina, de timpul tau, de banii tai.
Daca nu poti sa-l iei acasa si sa-l iubesti neconditionat pina la sfirsitul vietii tale mai bine renunta.Poti dona bani la o fundatie care are grija de copii, la orfelinat, la o scoala...e acelasi lucru dar macar asta nu implica atasare sufleteasca din partea unei fiinte umane catre alta fiinta umana.
Daca nu esti pregatita sa ai un copil, si e clar ca nu esti, nu mai cocheta cu ideea de a avea "grija" de un copil.
E un om pentru numele lui Dumnezeu nu e o pisica abandonata.
Aemulus
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:55
E drept ca un copil e o mare responsabilitate,dar ce-i rau in a ajuta un copil abandonat macar din punct de vedere financiar si cu o vorba buna? cati dintre noi facem acest lucru?trecem pe langa ei pe strada sau ii vedem pe la tv cu bunele si cu relele lor,dar nu le intindem o mana de ajutor,privim doar cu mila sau poate cu repulsie vazandu-i murdari ,urat mirositori.....Eu zic ca e bine cand si cand sa mai si ajutam,chiar fara sa ne implicam prea mult in viata lor,fiecare dupa puterile sale.
Roxxynela
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:10
Nu stiu daca ai taria sa devii asistent social. O cunostinta de-a mea este asistenta dar prin ceea ce trece nu as vrea sa treaca nimeni. Ca exemplu va pot spune ca a crescut un copil frumos de la 3 luni. Fusese abandonat in maternitate de catre o fatuca de 14 !! ani care nu-l voia. Copilul a fost la ea 4 ani, a crescut frumos, cuminte si foarte inteligent. Intre timp bunica lui a aflat unde ii este nepotul si a venit sa i-l ia. Este ruda de gr I si nu a putut face nimeni nimic. Sta in mizeria cea mai crunta cu batrana, iar ea il tine pt ca are alocatie... A plans si s-a rugat de cei competenti sa-l ia ca il va adopta ea, cu acte in regula, nimeni nu a vrut sa auda... i-a promis batranei ca ii va in fiecare luna 200 de lei numai sa ii dea copilul sa-l creasca asa cum trebuie... nu a vrut!! Are 10 ani acum, nu este la scoala, sta descult si munceste cu ziua la taiat lemne in vecini...
Nu este o solutie sa devii asistent, te atasezi si vine un neica nimeni si il ia si face din el neom...
Verarmy_38
Postat pe 12 Februarie 2009 18:20
Poti deveni asistent maternal (cred ca asa se numeste)
Dar gandeste-te ca te vei atasa de acel copil si el de tine...iti va fi greu mai apoi sa renunti la el si vei da atat viata ta cat si a lui peste cap...nu rani un suflet pentru un capriciu..
Mai bine ia-ti un catel
ramo_ptk_2008
Postat pe 23 Februarie 2009 12:16
Corect!
gabitzza
Postat pe 20 Martie 2009 22:40
Acealsi lucru e si cu animalutele.... nu sunt capricii,te atasezi de ele,devin membrii ai familiei,ca si oamenii...nu-ti mai lua nimic si doneaza ceva la orfelinat,mai bine.
Roxxynela
Postat pe 15 Aprilie 2009 04:08
De la: Roxxynela, la data 2009-04-15 04:08:58Acealsi lucru e si cu animalutele.... nu sunt capricii,te atasezi de ele,devin membrii ai familiei,ca si oamenii...nu-ti mai lua nimic si doneaza ceva la orfelinat,mai bine.

sau asa...
ramo_ptk_2008
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:32
asistent maternal??? am o cunostiinta care a facut asta....e ingrozitor de greu sa reusesti asta...iti pun autoritatile atatea bete -n roate si atatea hartii de completat si drumuri de facut ca-ti vine rau..avea doamna respectiva toate conditiile si un suflet grozav, a reusit intr-un final sa primeasca un copil handicapat de care s-a atasat si pe care l-a ingrijit cu drag, se crease o legatura vizibila si in bine intre copil si toti cei din casa si mai ales de "mama"...mergea aproape lunar cu el la un psihiatru care-l indopa cu o groaza de medicamente aiurea...asistentul maternal l-a rugat sa -i mai micsoreze cantitatea de droguri bietului copil (de cativa anisori dar plimbat inca in carut)caci se descurca mult mai bine cu el fara si chiar ar fi dat semne evidente de dezvoltare .asistentul maternal mai avusese doi copii plecati acum la facultate deci experienta cat de cat in cresterea copiilor si multa rabdare.psihiatrul nu a fost de acord si pana la urma i-a fost luat copilul...o poveste lunga dar care te ingrozeste.sunt oameni care lucreaza in sistem dar care fie s-au plafonat , fie si-au pierdut increderea ( sau rabdarea) ca mai poate fi recuperat ,cat de cat, unul din toti cei cu probleme si de altfel f multi.cu toate ca sunt atatia copii orfani sau cu probleme de dezvoltare psihice sau motorii ,cu toate ca sunt inca destule persoane care isi ofera ajutorul sincer (stiu ca mai exista si profitori) statul este cel care pune problemele cele mai multe si creeaza dificultati chiar sin ajutorarea acestor copii nu neaparat in adoptia lor( probabil ca aici e si mai si) .politica dusa de aceste institutii este cel mai adesea formala si lipsita de real interes. nicoll are mare dreptate!!
lauracris
Postat pe 20 Aprilie 2009 18:56
cred k nu se stie foarte bine despre ce este vorba intr-adevar,un asistent maternal PRIMESTE o suma consistenta de bani LUNAR,astfel incat acei oameni care fac o fapta buna,sunt platiti,cu carte de munca pt fapta lor
garbo037763
Postat pe 10 August 2009 16:35
www.adoptia.ro - Forum de discutii dedicat procesului de adoptie din Romania
adoptia_ro
Postat pe 3 Ianuarie 2010 10:51
De la: , la data 2008-10-31 17:40:56se poate sa ajut cu bani un copil din orfelinat? si eventual sa il vad cat de des am timp? imi plac foarte mult copii, nu stiu ce sanse am sa am unul al meu in curand si nici nu as vrea sa adopt momentan pentru ca inca mai sper ca voi gasi si un tatic.


bineinteles. Dar ajuta-l numai cu bani. Nu te implica mai mult - nu-l implica nici pe el daca nu esti sigura.
Ce faci daca incepe intr-o buna zi sa iti spuna mami?
Ce faci daca se agata cu manutele de tine si vrea sa il iei acasa? Si ce faci daca il lasi urlind de fiecare data?
Daca stii ca in fiecare zi cind nu poti sa ajungi te asteapta lipit de poarta?
Ii faci viata mai buna sau mai rea?
quasaria
Postat pe 4 Ianuarie 2010 23:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatorie sau concubinaj? 506 De la: gmpa 21 Aprilie 2010 17:59
Credeti ca e buna? 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:13
Ajutati-ma cu un sfat! 13 De la: gabitzza11 3 Aprilie 2009 11:03
ce sa fac? 117 De la: rebecca42 11 Mai 2009 19:23
Poti sa te indragostesti de doua ori de aceeasi persoana? 68 De la: scrichy 17 Mai 2009 18:29
Setari Cookie-uri