I-am zis ca vreau sa ne casatorim si m-a parasit

Eram impreuna de 4 ani de zile si tot asteptam sa ma ceara. Prietenele m-au sfatuit sa ii zic pe sleau ce vreau. A zis ca are nevoie de timp de gandire si ca trebuie sa luam o pauza. De o luna de zile nu imi mai raspunde la telefon, pe messenger. Nu inteleg cese intampla. Totul a fost frumos si adica, el ce isi inchipuia, ca o a fie asa mereu? Vreau si eu sa ma marit, vreaucopii cu el? De ce a fugit de mine? Ce pot sa fac?

Postat pe 1 August 2008 13:41
Of... uite o lista:
1. ia extraverale.
2. nu il mai cauta. DELOC.
3. daca chiar te iubea si voia acelasi lucru ca si tine... stii foarte bine ca nu se ajungea aici. NU TE AMAGI. INCEARCA SA UITI SI TRECI PESTE ASTA CAT MAI REPEDE!!!
4. iesi cat mai mult cu prietene, fa sport, citeste, umple-ti frumos timpul. un catzel este o foarte buna companie pentru astfel de situatii.
5. in cazul in care se intoarce, NU ACCEPTA MINCIUNI. DACA TE VEI CASATORI CU EL IN URMA UNOR MINCIUNI.... ajungi repejor la divort. si cu copii dupa tine.

fii, te rog, tare si foarte realista. in felul asta nu iti vei face rau. altfel...
gianiblue
Postat pe 1 August 2008 13:58
hmm..poate te-ai grabit si tu; asa-s barbatii, vor libertate, ii sperie ideea unei astfel de legaturi, familie, responsabilitati..acum depinde cat il iubesti tu; personal daca iubesc ma gandesc mai mult la celalalt, sa ii fie bine, sa nu se simta presat; daca e sa vina, vin toate de la sine; ca daca nu oricum n-ai cum sa fortezi nimic; femeile sunt cam disperate cu oficializarea relatiei...daca iti e bine intr-o relatie, un act nu valoreaza nimic; si nu constituie nici o garantie ca va ramane cu tine pe veci
bine asta e o parere; nu tre sa o iei in considerare ca cu toata toleranta mea tot singura sunt
blondetweety
Postat pe 3 August 2008 18:54
Buna iubito,

Bine ai facut, plangi, descarca-te si mergi mai departe. Iti spune o tipa care a trecut prin aceleasi lucruri ca si tine. A trecut 1 an de atunci, eu eram impreuna cu el de 2 ani si l-am intrebat ce are de gand in continuare. Este normal ca la un moment dat sa te gandesti la viitor si ti-ai fi dorit ca el sa iti impartaseasca planurile...ca doar te iubea, nu?...iubito daca te-ar fi iubit nu s-ar fi speriat, te-ar fi facut sa intelegi anumite lucruri....dar nu fuging rezolvi treava, nu luand o pauza...pauza? ce este aia intr-o relatie...nu s-a speriat...doar nu te-a iubit indeajuns. Fruntea sus o sa;l gasesti pe cel ce iti este sortit, priveste mai atent in jurul tau.

Te pup dulce!
sgeorgiana
Postat pe 4 August 2008 13:49
nu poti face nimic....APSOLUT nimic...tine minte ....dragoste cu sila nu se poate....
fane_babanu38
Postat pe 5 August 2008 07:55
poate suna ciudat insa, cand un barbat vrea o femeie cu toata fiinta lui, o bate la cap sa se casatoreasca cu el. e o chestie de siguranta psihica. o vrea si-i este teama sa nu fie a altuia .se tot scrie ca barbatilor le este frica de angajamente, de a pune capat unei vieti libere, de a avea anumite griji impuse de casnicie. nu e asa. cand vor, apoi intorc pamantul sa fie cum doresc si nici asa fricosi nu sunt. femeile cred astfel de motive, ca sa-si alimenteze iluzia ca sunt iubite si dorite.

stiu un caz asemanator . cunostinta de care scriu, avea o prietena de mult timp. tinea la ea si, credea ca o iubeste. aia tot ii facea apropouri de casatorie. omul zicea ca nu ar fi avut nimic impotriva insa, parca ar mai fi haiducit. oricum, era cu tipa si nu simtea nevoia neaparata a unei oficializari de relatie. se simtea bine asa . chiar il iritau insistentele ei. la un moment dat, a aparut o femeie in viata lui. o intamplare. nu a placut-o de la bun inceput insa, in cateva saptamani , era mort dupa ea. a uitat de prietena, a uitat de haiducie, a uitat de tot. acum , brusc si instantaneu deodata, voia sa se insoare. da ce voia !!! si s-a insurat.

cam asta voiam sa spun. cand un barbat vrea ceva, apoi nu trebuie insistente.
si_totusi
Postat pe 5 August 2008 11:08
si totusi, ca bine "graiesti"! Intaresc. Cand un barbat chiar vrea o femeie, o iubeste, EL ESTE CEL CARE PRESEAZA. Daca nu... Asa ca ajungem la vorba din batrani "sa te sui in caruta celui care te vrea, nu a celui pe care il vrei"
gianiblue
Postat pe 5 August 2008 13:44
faza cu caruta e relativa...depinde de fiecare cum se simte implinit; sa dea sau sa primeasca; e stiut ca intotdeauna unul iubeste si celelelt se lasa iubit
blondetweety
Postat pe 5 August 2008 18:51
De la: gianiblue, la data 2008-08-05 13:44:29si totusi, ca bine "graiesti"! Intaresc. Cand un barbat chiar vrea o femeie, o iubeste, EL ESTE CEL CARE PRESEAZA. Daca nu... Asa ca ajungem la vorba din batrani "sa te sui in caruta celui care te vrea, nu a celui pe care il vrei"



Sunt total de acord cu tine...cand iubesti pe cineva, il doresti langa tine...la bine si la rau.
sgeorgiana
Postat pe 5 August 2008 19:20
Eu cred ca aici trebuie sa vrea ambele parti. Nu doar barbatii refuza casatoria cu o femeie pe care nu o vor langa ei, dar si femeile stiu sa spuna "nu" unui barbat.. twetty, tu nu ai refuzat nici un barbat pana acum ? .... asa incat, ajungem la Creanga, care spunea "Ma ioane, dragi ti-s fetele?" "Dragi mi-s!" "Dar tu lor?" "Si ele mie!"..
anakin
Postat pe 9 August 2008 12:49

odata ce s-a discutat de o eventuala casatorie era vorba aici de o relatie serioasa
nu cred ca daca respectivul nu vrea sa se insoare nu te vrea langa el; atunci de ce sta in relatie, e had, schiop cumva?
acum fiecare cum crede si simte
personal prefer sa iubesc eu si sa simt ca as face orice decat sa fiu in situatia ca el sa vrea sa imi dea tot si io sa stau pe ganduri; evident ca fiecare persoana se afla macar odata in fiecare ipostaza; si vede cum ii e mai bine; deci ca sa iti raspund, i-am refuzat si eu pe aia care nu m-au interesat sau la care n-am tinut suficient:D
blondetweety
Postat pe 9 August 2008 23:02
Draga Georgi.L-ai luat prea repede.Retracteaza tot ce ai zis pana in prezent, si spune-i ca in loc sa te mariti cu el, il infiezi.

Postat pe 10 August 2008 09:20

draga mea,nu e usor sa uiti si sa treci peste toate dorintele si compromisele pe care le-ai plasmat timp de 4 ani, crezand ca sant impartasite, poate esti mai constanta decat el sau poate ca-l iubesti mai mult sau pur si simplu l'ai prins intr'o epoca in care trecea printr'o criza de lipsa de dragoste, oricare ar fi raspunsul,din proprie experienta te_asi sfatui sa nu mai astepti nimic de la el ,treci mai departe ,valoreazate mult ,si cine stie poate ca dupa colt te asteapta persoana potrivita tie .
herrera
Postat pe 10 August 2008 23:23
herrera,
M-am uitat dupa colt.Nu era nimeni.

Postat pe 12 August 2008 20:04
:) Dupa coltz nu era nici macar o gramatica corecta...
gianiblue
Postat pe 14 August 2008 13:07
Draga mea, imi pare rau pt tine, dupa 4 ani...Eu dupa 6 ani,i-am spus:duminica mergem la starea civila si ne casatorim! si asa a fost(ne-a ajutat o prietena cu actele)iar acum dupa 2 ani urmeaza si nunta.Cred ca prietenul tau nu s-a gandit nici o clipa in astia 4 ani ca te vrea alaturi pt totdeauna,daca el dupa atatia ani, a fost surprins de dorinta ta de a te casatori,inseamna ca ai trait langa un om pe care defapt nu l-ai cunoscut sau poate, ca nici tu nu i-ai dat de inteles ca pt tine este important sa te casatoresti,sa ai copii,sa ai o familie....comunicarea=50% intr-o relatie.Sper sa te pui repede pe picioare dupa aceasta despartire...asta-i viata!
klarra
Postat pe 14 August 2008 17:40
Gioani, viata nu este perfecta.

Postat pe 14 August 2008 19:11
inseamna ca el spera sa nu isi asume niciodata raspunderea ce cap de familie si se gandea ca toata viata va fi o copilarie continua, aparat de griji si alte alea ale unui trai oficializat... de ce sa isi asume baiatul toate aceste belele... Mai usor nu ot a ma casatori. Nu regreta fa ceva ce iti place si uita cat mai repede de el... ochii care nu se vad se uita... nu te mai gandi...
mitzura
Postat pe 14 August 2008 20:03
Vanghelis 007
frumoase versuri
herrera
Postat pe 15 August 2008 22:35
Iti multumesc Herrera.Vezi ce cuvinte putine ti-au trebuit sa imblanzesti Minotaurul?

Postat pe 15 August 2008 23:57
blondetweety ai dreptate: barbatii sunt speriati de angajamente dar, daca stai in pat cu el, ii faci de mancare, el face piata, te mai ajuta in casa etc, de fapt e o casatorie neoficiala!
Actul iti aduce tie o siguranta care nu exista. Chiar daca spunea cineva ca a parasit relatia in care era si a luat pe alta de nevasta, ce crezi ca daca era casatorit nu pleca?
Am intalnit un cuplu fara acte, traiau de 25 ani impreuna, se intelegeau extraordinar iar el peste tot o recomanda ca pe sotia lui. Singura problema a fost cand el a murit (se pare la datorie ) si a fost de mostenire. Din nefericire nu au avut copii.
Ultimatumul nu e bun, asa cum a facut klarra jos palaria!
PS Stiu din proprie experienta si am si alte exemple. Nenorocirea e ca eu chiar o doream, la fel si celalalt cuplu care la fel s-a destramat. In ambele cazuri nu era copil nici in plan. E un motiv mai serios decat casatoria!
samy
Postat pe 22 August 2008 10:51
decat sa faci lista, mai bine ocupa-ti timpul cu altceva si uita-l. daca a fugit o data va fugi si a doua oara daca se va intoarce de responsabilitati si a 3-a oara si trebuie de fiecare data sa iti pui intrebarea ce vrei la usa o carpa sau un pui de barbat?
mitzura
Postat pe 22 August 2008 16:41
si eu cred, ca si oana, ca barbatul care "daca a fugit o data va fugi si a doua oara daca se va intoarce de responsabilitati si a 3-a oara" - cei care inteleg exact ce a vrut de fapt sa spuna sa imi transmita si mie - in mod sigur e un atlet ceva, la o proba de stafeta sau garduri, ca prea fuge des omul asta, dom'ne, ceva de speriat!...
anakin
Postat pe 25 August 2008 23:57
Intr-o zi, Suzuki, s-a certat rau, dar rau de tot cu nevasta-sa, si a plecat de acasa.Dupa o saptamana,Suzuka a auzit soneria si cand a deschis, a vazut un pui de leu, tare dragalas, care miorlaia jalnic.Femeia l-a luat in brate si in timp ce-l mangaia, a observat ca leutul avea prins de zgarda un biletel:
"Ai vrut un pui de leu, nu o carpa!"
Suzuka a zambit.
"Asta este de la nebunul de Suzuki".-Si fara sa vrea a intors biletul.Acolo scria:
"Asteapta tu sa creasca mare."

Postat pe 26 August 2008 18:19
Vanghelis 007

herrera
Postat pe 28 August 2008 01:24
In raporturile cu barbatii, incercati tehnica inversa, sau tehnica negarii cu hotarare.Cand va intalniti cu un barbat, nu va apucati sa lesinati in bratele lui, ca se imprastie foitajul, iar el normal, fiind cavaler, o sa dea telefon la salvare.Chiar daca intindeti buzele catre el, sugerandu-i respiratia buchon la buchon.Nu va cocotati pe el , pentru ca nu este turnul Eifel, si in felul acesta, in loc sa vada el frumusetile patriei, il faceti sa zareasca defectele voastre ascunse.Uite asa se duce naibii tot misterul feminin, iar relatia voastra, se transforma intr-o telenovela, al carei rezultat il afli dand cu banul.Va spun ceva, dar ramane intre noi.Daca cereti unui barbat sa se casatoreasca cu voi, raspunsul va fi intotdeauna negativ.Nu stiu daca ati observat, dar cerbul este cel care boncaluie, si se bate cu alti cerbi in coarne, in timp ce cerboaica se face ca ploua mestecand un fir de trifoi.Lasati-l pe barbat sa faca muuuu... dupa Dvs.,iar daca nu are coarne, puteti sa-l ajutati dupa aceea sa devina un cerb respectat.Ati vazut vreodata un iepure sa vaneze un vanator?Dar invers, se mai intampla.

Postat pe 28 August 2008 20:54
Georgi M

Georgi,tu ce parere ai de sfaturile primite?
ai luat vreo hotarire ?
herrera
Postat pe 1 Septembrie 2008 22:46
si nu va duceti cu geanta de fite mare cat o zi de post ca bietul om o sa creada ca deja v-ati hotarat sa va mutati la el. se va speria micutul dalmatian, lasati-l pe el sa linga primul mana...


mitzura
Postat pe 3 Septembrie 2008 19:46
Nu merita sa te gandesti la el. E genul de om caruia nu-i plac obligatiile si care se orienteaza dupa zicala "arde satu' plec in altu'" In loc sa se bucure ca vrei sa ramai cu el, te-a parasit. Ce nenorocit fara suflet. Fa-ti un alt prieten.

Postat pe 4 Septembrie 2008 23:49
Buna,

Nu trebuie sa disperi,stiu ca e usor sa dai sfaturi,dar nu se merita sa suferi,adevarat plangi sa te descarci,dar o sa treaca,nu e pt tine,nu e cel ales sau sortit,daca-i era de tine iti spunea ca nu e pregatit sau gasea el ceva sa-ti zica nu te lasa asa sa astepti.....la nesfarsit,esti tanara,viata merge inainte,iesi distreazate,nu se stie poate chiar mai carand decat speri o sa-ti apara in cale "printul".......dar nu trebuie sa te incui in casa si sa-ti plangi de mila,fii optimista.Sotul meu a aparut intr-n moment cand nu ma asteptam si nu mai speram sa gasesc un om bun sensibil........bafta si atept vesti sa-mi spui ca esti fericita
Krish
Postat pe 5 Septembrie 2008 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
? 5 De la: iar_eu 24 August 2009 09:43
ati fost vreodata infiorator de singuri de ziua voastra? 176 De la: moment31 6 Noiembrie 2009 20:54
exista saloane de masaj erotic pentru femei? 41 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:46
l-am inselat, am luat gonoree 33 De la: tutankhamon 12 Februarie 2010 21:33
Ce v-a displacut la nuntile la care ati fost? 16 De la: cinezee 5 Martie 2009 23:30
Setari Cookie-uri