Cum sa resuscitez relatia?

buna...am si eu o mica,mare problema.Am o relatie de 1 an de zile.In ultimile 2 luni ,el a inceput sa se comporte un pic mai distant si eu am intzeles ca se intampla ceva,l-am tot intrebat dar nu putea sa-mi ofere nici un raspuns.Zice ca nici el nu stie ce se intampla.Normal ca au aparut i certurile.Titusi imi zicea ca ma iubeste,si asta conteaza cel mai mult.Ca intr-un final sa-mi ceara o pauza,l-am lasat vre-o 3 zile dar nu am mai rezistat si l-am intrebat care e problema.Si am aflat ceea de ce imi era frica.Ii placea de cineva,doar ca nu stia dak e iubire ,dragoste sau doar o ratacire de moment.Mi-a povestit ca relatia dinnaintea mea tot din cauza acestor sentimente ciudate fata de persoana respectiva a incheiat-o.Dar am aparut eu in viata lui si el a uitat de respectiva.Eu nu am vrut sa renunt.Si i-am zis ca am sa-i fiu alaturi pana se hotaraste si isi da seama ce se intampla in sufletul lui.A discutat cu fata aia,pt prima oara,ea i-a spus ca nu poate fi nimic intre ei niciodata pt ca iubeste pe cineva si are o relatie stabila de vre-o cativa ani.Am vb si eu cu ea,si i-am zis ca sa mai vb odata cu el, si sa-i explice ca nu poate fi dragoste odata ci apare si dispare,e doar o pasiune.El a hotarat sa ramana cu mine.A zis ca nu vrea sa ma piarda pt niste ganduri sau ce-or fi alea.Dar viata mea de acum nu mai este deloc roz.El imi zice ca tzine la mine,si ma iubeste(in felul lui),dar nu poate sa fie ca inainte.Ii pare foarte rau ca ma face sa sufar,si ca se simte un tradator.A zis ca o sa incerce sa-mi fie alaturi si poate impreuna vom reusi sa refacem relatia.Eu as vrea sa-l pot face sa ma iubeasca din nou.Dar mi-e foarte greu pt ca si sentimentele mele sunt ranite.Si ma tot gandesc ca oricand se poate repta.Nu prea mai pot sa am incredere.Vreau sa resuscitez relatia.Cum sa o fac?Cum sa-l fac sa ma iubeasca ca inainte?Oare mai avem vre-o sansa sa fim fericizi?Sau doar ne amagim?Va rog frumos ajutatzi-ma.
baghyrra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:30
Buna iubita mea,eu sunt casatorita de 12ani si din cand in cand nu stiu nici eu ce sa fac....dar fiind vorba de o resuscitare...fa-l putin gelos ca sa inteleaga ce ar putea pierde,eu acum iti spun ce as face eu daca as mai fi la varsta ta sau tanara banuiesc ca nu esti prea maricica daca ai inca o relatie cand esti casatorit...e diferit,in fine deci asta as face eu dar eu nu il cunosc si totusi din proprie experienta nu il intelege prea mult ca va devenii obisnuinta si punctul tau slab,asa ca fa-i un soc electric dar scurt ca sa nu se electrocuteze prea tare, ca si cu ei este la fe l ca LA noi nu stii niciodata cum stau lucrurile sau cum va reactiona,te pup si lasa-i o oarecare libertate exact ca o lesa pe care sa o controlezi tu atunci lucrurile vor merge perfect asta iti spun din proprie experienta pentru ca si eu am gresit cand i-am dat libertate prea mare s-a intamplat ceva ,cand l-am tinut prea strans a rupt latul,deci o distanta echilibrata ,lasa-l sa iasa o seara doua trei depinde de cat de libertin e cu baietii nu il intreba niciodata unde a fost ce a facut numai daca el deschide subiectul atunci abia arata-te interesata chiar daca nu te intereseaza sau chiar te enerveaza ce a facut , nu ii critica neamurile asta iti spun pentru tot restul vietii e valabil pentru toti barbatii ,incearca sa il intelegi sa iti explici actiunile sale dar nu ii spune lui,,, in fine e mult de spus barbatiii..... sunt o adevarata enciclopedie o viata intreaga nu vei reusii sa ii cunosti sunt imprevizibili ei nu arata dar le plkace sa fie controlati.Sper sa le asculti si sa le iei ca atare sfaturile mele experimenteaza le putin si ai sa imi scrii sa imi spui impresiile...te pup fruntea sus spatele drept asa ii sta bine la o femeie daca vei fi increzatoare vei reusii multe in viata ...mai vorbim.
roxana_iulika
Postat pe 25 Ianuarie 2009 08:26
Am uitat sa iti spun e foarte important noi femeile cand relatia devine stabila nici noi nu mai suntem ca la inceputul relatiei ei ne iubesc asa cum ne cunosc la inceput intelegi gandeste-te bine cum erai cand te-ai cunoscut si fi din nou loa fel sa vezi urmarile asta e foarte important trebuie sa fii asa cum erai sa te mentii pe linia aia caci si tu la randul tau vei vedea ca daca stai bine sa te gandesti te atragea ceva anume la el ei bine ai auzit de monotonie,,,evit-o e criminala deci nu uita fi ca atunci aranjeaza-te fi sexi surprinde-l tot timpul pariez caci eu ce sfaturi am dat am auzit numai de bine si m-as bucura sa iti fiu de un real folos ...deci vezi ce iubea el atunci ce il atragea ca el asta cauta de i s-a mai intamplat ...gandeste-te putin....
roxana_iulika
Postat pe 25 Ianuarie 2009 08:33
Buna. Am citit ce s-a postat pana acum pe acest subiect. Foarte bune sfaturile primite. Ce as vrea eu sa mai adaug? Tot pe baza experientei de viata... iti spun sa incercati o noua relatie. Tu numai esti cea dinainte la fel si el. O sa dureze ceva timp pana o sa reusiti sa comunicati bine impreuna, dar, cu timp si rabdare din partea amandurora lucrurile se vor rezolva. Ce cred eu ca este foarte important este vointa. Cu alte cuvinte cu adevarat amandoi sa doriti sa va regasiti. Altfel... e o lupta pierduta. Da, intradevar monotonia ucide relatia, deci sunt pro suprize sexy... dau un spirit nou relatiei. Multa, multa bafta! Si sa auzim de bine!
cris30
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:25
Buna,

intr-adevar sfaturile primite sunt dintre cele mai bune.Dar gandeste-te bine,iti spun asta din experienta, daca ramaneti impreuna vrei sa te gandesti tot timpul oare cand se mai intampla,e totul in regula cu el acum,oare a cunoscut iar pe cineva.Orice lucru pe care il face tu vei fi suspicioasa,chiar daca nu e cazul, nu vei sti cand se intampla ceva cu el de-adevaratelea.Asa ca nu merita,daca esti tanara ai toata viata inainte,baieti sunt destui,alege pe cineva care stie ce sentimente are fata de tine si mai ales stie ce vrea.Nici un barbat nu merita sa faci sacrificii pt.el,mai devreme sau mai tarziu te vei convinge de asta.
trinitron
Postat pe 25 Ianuarie 2009 12:17
trini, cata dreptate ai. barbatii nu trebuie nici macar saltati un pic deasupra pamantului; de piedestal nici nu se pune problema.
Nu as vrea sa generalizez desi experienta tuturor dovedeste ca generalizarea este corecta. Ca sunt si exceptii... asta-i frumos DAR NU SUFICIENT.
gianiblue
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:04
da intradevar ...barbati nu gandesc ca femeile ... au alte pricipi de actiune De ce ? nu mai iesi stiu ... eu nu condamn ...eu nu condam pe nimeni nici barbati nici femei ... dar daca acum la inceputul unei relati se pune problema ca si treci cu vederea ..mai tarziu o sa ajungi ca mine > ca sa nu inpartim tot .. si sa ne complacem ... pent ce ...mi am facut bagajul si pa ....nu regret nimic ...chiar daca si azi sant sin ,,se poate trai si asa" citez ...din vb unui barbat . Care a avut si dreptate
chr_moro
Postat pe 25 Ianuarie 2009 20:34
si eu sunt in aceiasi situatie :(..doar ca suntem de 5 luni impreuna..la inceput era totul roz..iar in ultima luna dintr-o data vrea libertate..eu sunt mai mare ca el cu 6 ani..si.. ca.. simte el ca eu imi pierd timpul alaturi de el..ca el nu isi doreste acum o familie..i-am zis sa ma lase pe mine sa decid daca imi pierd timpul sau nu..si nu stiu..simt ca la mine cat de curand ne vom desparti :(..si mi-e greu..pentru ca tin enorm la el..am inceput sa las de la mine..sa-i las acel spatiu de care are nevoie..dar dintr-o data vrea tot mai mult..:(..cum as putea sa-l fac sa revina cu picioarele pe pamant?..cred ca-s slabe sanse..eu 26 el 20 :(..
sweetsweet
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:07
indiferent ce ti se pare ciudat la comp lui...sty lin k te iubeste....aveti totusi 1 an..nu 1luna...gandeste si u logik....
barbatii nu sunt in masura sa arate toata dragostea lor...in schimb ti`as da un sfat...lucru krel`am facut si sa stii k a mers bine...nu`i mai arata toata dragostea pe kre i`o porti...fi un pik mai rece...knd iti spune ceva(chiar daca te intereseaza subiectu) mimeaza ca nu...o sa`l deranjeze si o sa se intrebe ce`i cu u de te comporti ajea....
o sa vezi k functioneaza...:*:*:**
cr3azza
Postat pe 26 Ianuarie 2009 08:16
-Draga mea,-o intreaba Suzuki pe Suzuka.-De ce esti asa de rece?
-Ca sa mentin dragostea proaspa-ta.
Ioana007
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:54
De la: cr3azza, la data 2009-01-26 08:16:33indiferent ce ti se pare ciudat la comp lui...sty lin k te iubeste....aveti totusi 1 an..nu 1luna...gandeste si u logik....
barbatii nu sunt in masura sa arate toata dragostea lor...in schimb ti`as da un sfat...lucru krel`am facut si sa stii k a mers bine...nu`i mai arata toata dragostea pe kre i`o porti...fi un pik mai rece...knd iti spune ceva(chiar daca te intereseaza subiectu) mimeaza ca nu...o sa`l deranjeze si o sa se intrebe ce`i cu u de te comporti ajea....
o sa vezi k functioneaza...:*:*:**




buna...mc mult pt raspuns...esti printre putinele persoane care ma sustine...e usor sa-ti faci bagajul si sa pleci...dar ce fac cu sentimentele..si stii am incerca sa aplic sfatul tau...si nu a durat nici o zi ca sa ma intrebe ce am patit?...multumesc...
baghyrra
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:20
Dar daca totusi...ingheata?
eladaela
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:03
Un asistent, il intreaba pe domnul doctor:
-Pentru a resuscita care este metoda ea mai buna?
-Metoda gura la gura, normal.
-Am inteles asta, dar de la care gura incep doctore?
Ioana007
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:31
Partial sunt de acord cu sfaturile primite, dar daca as fi in locul tau si nu as fi casatorita cu acea persoana care mi-ar fi spus ca i-a picat pata pe alta tipa, nu as mai accepta sa continui relatia. Nu mi s-a intamplat sa iubesc pe cineva si sa imi dea semnale ca s-a cam plictisit, dar din orgoliu si nu cred ca mi-as mai dori eu sa am acea relatie.
Atunci cand spune ca te iubeste apoi trebuie sa te iubeasca cu adevarat si mie un an nu mi se pare prea mult. Pai daca dupa un an relatia a ajuns aici, dupa mai multi ani ce se va intampla?
Poate si tu gresesti ca este el prea sigur de sentimentele tale si stie ca tu o sa-l astepti oricum. Incearca sa nu-i mai spui chiar tot ce simti pentru el, mai pastreaza si pt tine mai ales ca dupa parerea mea el nu nutreste sentimente atat de puternice fata de tine.
Ai mare grija sa nu te imbeti cu apa rece!!! Succes!
mmaaxx
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:20
Poate este genul de om care trebuie tinut pe jar tot timpul sau macar din cand in cand.
mmaaxx
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:23
Eu, personal, nu am nici o pretuire pentru oamenii care vor sa fie tinuti pe jar. caci este ilogic - in ideea de iubire, aia, livresca, siropoasa, de telenovele. Cand vrei sa tii pe jar pe unul, trebuie sa fii si tu un soi de fachir. Cine poate merge pe carbuni incinsi si ii mai si place, isi poate pune problema de a coopta pe careva... sa se bucure de dogoarea carbunilor. Cine fuge de carbuni numai cand ii vede, inainte chiar de a fi aprinsi..., nu poate gandi ca exista careva in Univers care sa iubeasca sa-si friga talpile pe carbunii incinsi...
haideti sa ne adunam cu oameni fix de calibrul, culoarea si fuga sau bucuria de a sta pe carbuni PE CARE LE MANIFESTAM NOI INSINE!
gianiblue
Postat pe 28 Ianuarie 2009 20:27
Este normal.Dupa ce l-ai facut scrum, ce pretuire sa mai ai pentru ei?In cel mai rau caz, poti sa-ti bagi degetele in urna sa vezi daca mai misca ceva pe acolo.Parerea mea este ca il puteti tine pe jar daca vreti sa faceti din el mititei sau frigarui.Dar se poate sa folositi si cuptorul de la bucatarie, cu rezultate destul de promitatoare.In ce priveste dragostea, puteti sa il perpeliti cu rezultate foarte bune, asta in cazul cand nu s-a ars singur mai inainte.
Suzuki, sta in fata lui Suzuka, si se uita la ea.
-Poti sa pui mana pe mine, pentru ca sa stii, nu te musc.-ii zice ea.
-Dar daca ma ard?
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:31
Ei, Ioano, vei fi surprinsa cat de multi barbati isi doresc dispretul care urmeaza transformarii in cenusa. Cica atunci simt ei ca traiesc!!! masochisti si nu mai pun si alte etichete ca ma cautati dupa IP si ma omorati. parol.
gianiblue
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:21
Eu imi doresc o femeie cu care sa traiesc in armonie.Poate sa fie in situatia mea si lesbiana.Dar nu de-a devaratelea.
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:11
Ioano, ai pus punctul pe "j"... ca pe "i" il pun toti prostii...
armonie, cuvant mare, realitate aproape imposibil de trait. hooopa. si eu vreau asta. da' nu gasesc cu cine. de ce? citeste mai sus.
SUPLIMENTAR:barbatii astia nu au inteles ca nu mai e nevoie sa vanatoreasca. de mii de ani, AU TOT CE LE TREBUIE ACASA!!!!
gianiblue
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:29
A "vanotarit" cineva pentru ei?
Ioana007
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:40
Haaaai, Ioanoooo, au vanatorit tot ei. Numai ca daca nu-si mananca prada ci doar o adulmeca ... nu mai au nevoie sa vanatoreasca. Despre asta vorbesc. Stii prea bine. nu ma scoate drept ilogica. Stiu ca ai vrea sa fiu da' nu-s!
gianiblue
Postat pe 1 Februarie 2009 15:12
Ceva rupt se poate doar....innoda.Si acum depinde de ....nod.
eladaela
Postat pe 3 Februarie 2009 07:50
imi pare rau de situatia prin care treci..parerea mea e ca daca un barbat de iubeste, pai atunci te iubeste cu toata firea.. si nu mai are ochi sau urechi pt altcineva.e cat se poate de adevarata si chestia cu indiferenta.. atunci vin ei catelushi..asa se intampla lucrurile in lumea asta, unul trebuie sa domine iar celalalt este dominat. este scris ceva aici legat de tinut pe jar, daca iubesti nu o sa poti face asta. daca ai o relatie si iubesti atunci ar trebui sa faci lucrurile asa cum simti, nu sa te stapanesti cand vrei sa strigi in gura mare ca l iubesti sau vrei sa l rasfeti, gandindu te ca o sa si schimbe atitudinea pt ca i-ai aratat prea multa dragoste... si apropo, increderea se castiga ff greu, crezi ca o data pierduta ai putea sa mai ai incredere in el? gandeste te si la tine, daca poti trai asa.sper ca te ajuta cu ceva sau macar sa ti dea de gandit.te pup
bianca666
Postat pe 3 Februarie 2009 15:08
O relatie presupune compromisuri din partea amandurora! Acum depinde care este gradul de suportabilitate al fiecaruia! Oricum nu trebuie sa il injosesti pe celalalt ca sa te simti u bine. In acel moment apare o ruptura si poate sa apara si din pricina celui ce injoseste ptr ca se plictiseste...
Parerea mea referitor la topic : tre sa apreciezi ca ti-a spus
dafffne
Postat pe 10 Februarie 2009 15:22
De la: roxana_iulika, la data 2009-01-25 08:26:54Buna iubita mea,eu sunt casatorita de 12ani si din cand in cand nu stiu nici eu ce sa fac....dar fiind vorba de o resuscitare...fa-l putin gelos ca sa inteleaga ce ar putea pierde,eu acum iti spun ce as face eu daca as mai fi la varsta ta sau tanara banuiesc ca nu esti prea maricica daca ai inca o relatie cand esti casatorit...e diferit,in fine deci asta as face eu dar eu nu il cunosc si totusi din proprie experienta nu il intelege prea mult ca va devenii obisnuinta si punctul tau slab,asa ca fa-i un soc electric dar scurt ca sa nu se electrocuteze prea tare, ca si cu ei este la fe l ca LA noi nu stii niciodata cum stau lucrurile sau cum va reactiona,te pup si lasa-i o oarecare libertate exact ca o lesa pe care sa o controlezi tu atunci lucrurile vor merge perfect asta iti spun din proprie experienta pentru ca si eu am gresit cand i-am dat libertate prea mare s-a intamplat ceva ,cand l-am tinut prea strans a rupt latul,deci o distanta echilibrata ,lasa-l sa iasa o seara doua trei depinde de cat de libertin e cu baietii nu il intreba niciodata unde a fost ce a facut numai daca el deschide subiectul atunci abia arata-te interesata chiar daca nu te intereseaza sau chiar te enerveaza ce a facut , nu ii critica neamurile asta iti spun pentru tot restul vietii e valabil pentru toti barbatii ,incearca sa il intelegi sa iti explici actiunile sale dar nu ii spune lui,,, in fine e mult de spus barbatiii..... sunt o adevarata enciclopedie o viata intreaga nu vei reusii sa ii cunosti sunt imprevizibili ei nu arata dar le plkace sa fie controlati.Sper sa le asculti si sa le iei ca atare sfaturile mele experimenteaza le putin si ai sa imi scrii sa imi spui impresiile...te pup fruntea sus spatele drept asa ii sta bine la o femeie daca vei fi increzatoare vei reusii multe in viata ...mai vorbim.



ia sa vedem ce avem aici
1.faza cu gelozia nu cred ca tine!!e cam expirata!!la fel iti poate raspunde si el!!ca are cu cine...si inca muulte!!
2.libertate cat mai multa,altfel nu mai e barbat! roxy:::lesa e pt caini(tu cred ca ai un catelus , nu un barbat)
3. sfaturile tale...sunt valabile doar in cazul tau!
4.un barbat se va simti bine intr-o relatie..atunci cand cand va fi tratat cum se cuvine,fara manipulari ,incercari de al conduce si alte sicanari femeiesti!!!

asa ca,dragelor, incercati sa ne faceti sa ne simtim cat mai bine alaturi de voi!!!
superbus
Postat pe 11 Februarie 2009 12:55
superbus, puisor, crezi tu ca altele nu tot prin manipulare va fac pe voi sa o luati hai-hui pe campia cu flori?

de ce considerati ca nu tin smecheriile de genul acesta? si inca ce tin. adica ,aia amanta, nu va face gelosi? he, he, he si inca cum. numai ca aici e baiul. vi-i teama ca va zice 'pusi, pa' si umblati cu ea ca si cu oul. nu pentru ca sunteti asa de topiti dupa nurii ei ci, din orgoliu masculin.

ca sa revin la motivatii.aia nu are copii care sa o lege de voi, nu are casa de impartit, parinti care sa o indemne la a pastra relatia si nici rate la banca de platit. deci, i-ar fi usor sa va salute din mers. asa ca, acceptati acest tip de manipulare. ca sunteti constienti de ea ori ba,e discutabil. in general, nu pricepeti .

in marea majoritate a cazurilor, amanta nu e vazuta de catre barbati ca o femeie posesiva , plicticoasa, plina de motocuri ci, doar ca una care iubeste. i se scuza toate magariile si este inteleasa pe considerentul " saraca, ce chinuita e, ce mult ma vrea langa ea si numai pentru ea " fals

povestea cu lesa. poate nu a fost o exprimare prea corecta dar, ia sa vedem cum sta problema si cu amanta.

nu va tine ea strans legat asa, metaforic vorbind , de picioare si manute ? miscati in front cand aia va zice ca vrea sa veneti la ora x? sau ca vrea la munte? pai nu. gasiti tot felul de minciuni acasa ca sa puteti sa-i faceti pe plac. nu tot o lesa e si asta?

dar iar vi se pare ca e dragoste. nu va ganditi nici o clipa ca e doar orgoliu feminin, ca e un fel de lupta intre oficiala si ea , lupta pe care vrea sa o castige cu orice pret. de ce? credeti ca din dragoste pentru voi? gresit. pentru a-si demonstra ca e mai femeie decat cealalta, ca e puternica, ca e dorita. de cand e lumea lume, amantele au ciuda pe sotii si fac tot posibilul sa le puna pe acestea intr-un con de umbra. fie ca le cunosc personal, fie ca nu

povestea cu "un barbat se simte bine acasa ....bla, bla, bla"
pai da. se simte bine cand face ce vrea, cum vrea, cu cine vrea si fraiera care e trecuta ca propietate imobila pe numele lui sa nu devina mobila ca, se supara mnealui domnul si da cu ea de pamant.

sotia nu e saraca femeie, nu sufera, nu are sentimente. ea, doar trebuie sa faca sluj si sa fie credincioasa ca un caine. adica, "doamna in societate, bucatareasa.....etc " tampenia asta de refren ,nascocita de masculi si adoptata ciudat de repede si de femeile proaste
si_totusi
Postat pe 11 Februarie 2009 14:14

Ouch...!!!
Superbus, doare rau..???


Totusico,
Ella34
Postat pe 11 Februarie 2009 14:22
exact totusico!
nu mai simt nevoia sa adaug nimic!
zambila
Postat pe 11 Februarie 2009 15:40
Cum ati ajuns la concluziile astea?Ati urmarit desenele animate?
Ioana007
Postat pe 11 Februarie 2009 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Astenie? 10 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 18:25
credeti ca... 5 De la: mia79x 10 Mai 2009 20:37
am si eu nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi va rog frumos.... 46 De la: mia79x 10 Mai 2009 20:26
m-am bagat intr-o mare belea 112 De la: trandafir1 20 Decembrie 2011 15:39
in cautarea fericirii.. 28 De la: clau_ro 13 Iunie 2016 19:57
Setari Cookie-uri